Gönderen Konu: Türkiye'de HIV tehlikesi  (Okunma sayısı 6255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Shopska

 • Administrator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 163
 • Akıyor bu akşam maşallah..
  • Hiv ve Aids
Türkiye'de HIV tehlikesi
« : Mart 26, 2016, 03:37:05 ÖÖ »
AİDS vakaları dünya genelinde azalırken Türkiye'de artıyor.

 
Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, dünya genelinde AİDS vakalarının azaldığını belirterek, Türkiye'de ciddi artışların yaşandığına dikkat çekti. Önümüzdeki yıllarda AİDS hastalığının Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olacağına işaret eden Çelen, bilinçlendirme çalışmalarının arttırılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de AİDS hastası sayısı her geçen gün artıyor. Resmi kayıtlara göre AİDS hastalığına neden olan HIV virüsü taşıyanların sayısı 8 bine ulaştı. Buna ise en çok kontrolsüz ve paralı cinsel ilişkinin neden olduğu bildirilirken, HIV virüsü tespit edilenlerin çoğunun yurt dışı hikayesinin bulunduğuna dikkat çekildi. Konuya ilişkin İHA muhabirine açıklamalarda bulunan DÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, AİDS ya da buna yol açan HIV virüsünün son 30 yıldır dünyanın genelini etkisi altına alan önemli bir enfeksiyon hastalıkları etkeni olduğunu söyledi. Ancak bunun Türkiye'de son 10 yılda önemini arttırdığına dikkat çeken Çelen, dünya genelinde AİDS vakalarının azaldığına ancak Türkiye'de artışların yeni yeni başladığına işaret etti.
"TÜRKİYE'DE HIZLA ARTIYOR"
Toplumda yeterli bilincin olmamasının bunun en önemli sebeplerinden biri olduğunu kaydeden Çelen, "Dünya genelinde 40 milyon civarında HIV vakası var. Türkiye'de de bu hızla artıyor. İki yıl önce Türkiye'de kayıtlı HIV virüsü taşıyanların sayısı 4 bin 500-5 bin civarındaydı. Ancak sayı 8 binlere kadar çıktı. Yani son iki-üç yıl içerisinde yüzde 50'ye varan bir artış yaşandı. HIV bulaşmasında en önemli risk bu virüsü taşıyan partnerle yapılan kontrolsüz ilişkidir. Burada seks çalışanları önemli bir risk oluşturmaktadır. Yine damar içi madde bağımlılığı da önemli risklerdendir. Ayrıca HIV pozitif bir anneden, bebeğe geçme olasılığı da yüksektir" dedi.
"HASTALIK KENDİNİ DEŞİFRE ETMİYOR"
AİDS'in diğer enfeksiyon hastalıklarından farklı olduğunu çünkü HIV pozitif virüsü taşıyan hastaların kendilerini deşifre etmek istemediklerini anlatan Çelen, "Hastalığın ortaya çıkmasına kadar uzun bir sessiz hastalık evresi ile karşı karşıya kalınıyor. Kişi hastalığı kaptığı halde herhangi bir belirti vermeden başkalarına, eşine ve partnerine bulaştırabilir. Bu anlamda da ciddi bir risk vardır" diye konuştu.
"KAYIT DIŞI HASTA 10 KAT DAHA FAZLA"
Toplumda HIV virüsü taşıyan AİDS hastalarının sayısının kayıtlı olanlardan en az 10 katı fazla olduğu yönünde ortak bir görüşün olduğunu aktaran Prof. Dr. Çelen, "Ülkemizde Sağlık Bakanlığı'na kayıtlı 8 bin civarında HIV virüsü taşıyan hasta var. Ancak kayıtdışı olan çok sayıda hastanın olduğu konunun uzmanları tarafından kabul ediliyor. HIV maalesef her geçen gün önemini daha da arttıran bir hastalık haline gelmektedir. Ancak güzel bir haber de verebiliriz. Sonuçta HIV vakaları artık tedavi edilebilir. Bundan 15-20 yıl önce HIV hastalarındaki ortalama yaşam ömrü çok kısayken, bugün zamanında saptanmış HIV hastalarına verdiğimiz tedavilerle yaşam kalitesini ve ömrünün neredeyse bu virüsü kapmamış gibi uzatabiliyoruz. Bu da tedavinin son derece etkili olduğunu göstermektedir. Bu anlamda tabi tedavi sürecinde hasta uyumu, hastanın hekim kontrolleri büyük önem arz etmektedir ve ilaçlarını düzenli kullanması gerekmektedir. Fakat bizim aşısı olmayan bir enfeksiyon hastalığında zinciri kırmamız gerekiyor. Bunun için de toplumun bilinçlenmesi gerekiyor. Güvenli cinsel yaşam buradaki en önemli noktadır" şeklinde konuştu.
"GÖÇLER AİDS RİSKİNİ ARTTIRIYOR"
Güneydoğu'daki AİDS vakalarına ve Irak ile Suriye'deki çatışmalar yüzünden gelen bazı mültecilerin bu konuda oluşturdukları risklere ilişkin de açıklamalarda bulunan Çelen, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Güneydoğu'daki artış olayı da Türkiye ile paralel bir şekilde devam etmektedir. Biz merkez olarak 2006'da bir vakamızı izlemeye başladık. 9 yıl olmuş. Bugün 60'a yakın hastamız var. Her geçen gün bu sayı artmaktadır. Önümüzdeki süreçte HIV ve AİDS ülkemizin ve bölgemizin önemli bir sorunu olacaktır. Fakat bu konuda tedavilerimizin olması yine de yüz güldürücüdür. Ayrıca son gelen vakalarımızın büyük bir kısmının yurt dışı seyahat hikayesi olduğu aşikardır. Suriye ve Irak'a savaştan önce gidip gelen insanlarda görülmesi komşularımızda da yeterli bir bilincin oluşturulmamış olması ve güvenli olmayan cinsel ilişki özellikle paralı seks konusunda bir düzenlemenin olmaması önemli bir risktir. Bu tür eğilimleri olan kişilerin mutlaka bariyer yöntemi ile korunması gerekir. Korunma AİDS bulaşımı ciddi anlamda azalmaktadır. Bu arada komşularımızda HIV oranının yüksek olduğu şeklinde bir algı oluşmasın. Kast ettiğim güvenli olmayan cinsel ilişkidir. Tabi ki savaş bölgesinde olduğumuz için göçlerle beraber güvenli olmayan cinsel ilişki riskleri artmaktadır. Ve olası bir HIV pozitif vakadan da partnerine buluşmaktadır. Burada kilit nokta tek eşliliktir. Bunu yapamayacaksak bariyer yöntemi hayata geçirilmelidir. Bunlar bulaşmada önemli bir koruma sağlayacaktır."

Kaynak
Kintsukuroi

Hiv ve Aids

Türkiye'de HIV tehlikesi
« : Mart 26, 2016, 03:37:05 ÖÖ »

123abc

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 190
Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #1 : Nisan 26, 2019, 05:09:25 ÖS »
Bugün doktorla görüştüm , Türkiye de hiv hastası sayısının 500 bin olduğunu söyledi

birgünbitecek

 • Ziyaretçi
Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2019, 06:37:27 ÖS »
50 bin rahat vardır ancak 500 bin çok fazla gibi geldi bana ancak önlem almazsak hala öküzce hareket edersek konunun üstüne gitmezsek 10 yıl sonra 1 milyon olunacağını tahmin ediyorum. bir şeyin üstünü kapatarak onun üstesinden gelemezsin ancak üstüne gidersen. devletimiz ilaç teminine harcadığı enerjinin yarısını bu işi bitirmeye harcasa 5 yıl sonra kesin azalma olur.

Hiv ve Aids

Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2019, 06:37:27 ÖS »

umutnerde

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 278
Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #3 : Haziran 19, 2019, 08:29:16 ÖS »
Sadece hiv değil  diğer bulasici hastaliklar ve cinsel hastaliklarla ilgili bilgilendirmelerde çok eksik hatta yok gibi oysa yurt dışında gerekli olan her herde bilgilendirici  plaket vs gibi şeyler var. Yazıda anlam veremediğim hastalar kendilerini gizliyor demesi. Böyle bilinçsiz bir toplumda tabiki gizlenir insanlar.

turuncu

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 3167
Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #4 : Haziran 19, 2019, 09:17:06 ÖS »
HIV Türkiye de şu anda salgın durumunda. Ve önlem alınması için hiçbirşey yapılmıyor. İlaçları alamamaktan korkuyorum artık.
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2019, 09:18:46 ÖS Gönderen: turuncu »

Mervinn

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 205
Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2019, 09:21:17 ÖS »
Dicle üniversitesi denilince hamile kadına yaptıkları zulüm geliyor aklıma önce bir kısım doktorlar kafasını değiştirmesi lazım ki insanlar gizlenmesin okumuş cahillerimizi düzeltirsek bizlerde rahatça doktorlara gidebilsek kimse gizlenmez testini olur hastalık yayılmaz

pozzed

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 61
Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2019, 09:59:49 ÖS »
Ben de katılıyorum devlet muhafazakarlıktan cinselliği ve bu konuyu hiç konuşmuyor, korunmaya ve düzenli test olmaya ilişkin bilgilendirici kamu spotu yapmıyor, insanları bu konuda eğitmiyor. Ne olurdu ki toplu taşıma araçlarını bırakın, hastanelerde bari bu konuya ilişkin posterler görebilseydik?

HeMan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 550
Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #7 : Haziran 19, 2019, 11:57:07 ÖS »
Bugün doktorla görüştüm , Türkiye de hiv hastası sayısının 500 bin olduğunu söyledi

Bana çok mantıksız bir tahminmiş gibi gelmedi. Tanı aldığım, devletin hiv bilinçlendirme politikalarının olduğu, hiv+ bireylerin en ufak bir dışlanma ve cadı avına maruz bırakılmadığı batı Avrupa ülkesinde bile  hiv pozitif birey sayısının tedavi görenlerin 4 katı olduğu tahmin ediliyor.
Türkiye’de devletin politikasını, halkın bilinç düzeyini, maruz kalınabilen nahoş durumları vs düşününce asıl Rakamın tedavi alanlar x 40 veya 50 olması doğruya yakın bir tahmin gibi geliyor.

turuncu

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 3167
Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #8 : Haziran 20, 2019, 12:54:05 ÖÖ »
Sayının artmasına 1 pozitif yetiyor. Çok eşlileri düşünün her gün bir veya bikaç kişiyle sex yapıyor. Hesabını siz yapın. İstatistiğin çok çok üstünde olduğunu biliyoruz artık ki uzmanlar epidemik hale geldiğini kendileri söylüyor.
« Son Düzenleme: Haziran 20, 2019, 12:55:51 ÖÖ Gönderen: turuncu »

Angelowic

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 5848
 • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #9 : Haziran 20, 2019, 08:32:39 ÖS »

Sayının artmasına 1 pozitif yetiyor. Çok eşlileri düşünün her gün bir veya bikaç kişiyle sex yapıyor. Hesabını siz yapın. İstatistiğin çok çok üstünde olduğunu biliyoruz artık ki uzmanlar epidemik hale geldiğini kendileri söylüyor.


korkunç boyutta :(

poseidon83

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 112
Ynt: Türkiye'de HIV tehlikesi
« Yanıtla #10 : Nisan 14, 2021, 02:09:12 ÖS »
Arkadaslar, aynen, butun dunya ve biz COVID'le ugrasiyoruz ama gorunmeyen daha buyuk tehlika HIV. Turkiye cok eslilikte en ust siralarda ne yazikki. Ben sahsen taniyorum bir cok arkadasim eslerini aldatiyor ve bunu marifetmis gibi anlatiyorlar. Coguyla da zaten artik arkadas degilim.

Bunun disinda bir kac kere "gay" hamama gitmisligim var arkadaslarla ve anlatamam size, o kadar cok evli olupta hamama sadece genc erkeklerle beraber olmak icin giden adam var ki!!! Hala acik mi bilmiyorum ama mesela Beyoglu'nda Firuzaga hamami var. Ben yabanci arkadaslarimla gitmistim 10 til once, onlara Turk hamam gelenegini yasatmak icin, gay hamam oldugunu bilmiyordum, bir kadc insanla sohbet edince anladim. Iki gay arkadasim da zaten birileriyle birlikte oldu. Tellak bile para karsiligi beceririm diyor o derece. Kimsenin kondom kullandigi falan yok. Sonra bu evli adamlar evlerine gidip esine, sonra da aldatiyosa diger insanlara bulastiriyor. Gerisini siz dusnun.

Bir tek HIV de degil. HPV, Gonorea vb vb... Gercekten korkunc, ben kendi ergen kardesime 100 kere tembihledim aman biriyle birlikte olacagin zaman dikkatli sec, her zaman korun ve sevgilin olsun, cok eslilik matah bir sey degil diyorum.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
7 Yanıt
2940 Gösterim
Son İleti Ocak 31, 2019, 04:10:51 ÖS
Gönderen: Angelowic
1 Yanıt
1913 Gösterim
Son İleti Kasım 13, 2019, 08:49:47 ÖS
Gönderen: Angelowic
8 Yanıt
2793 Gösterim
Son İleti Kasım 18, 2019, 04:00:56 ÖS
Gönderen: Kırmızıhayat
10 Yanıt
2338 Gösterim
Son İleti Ocak 07, 2020, 03:09:05 ÖS
Gönderen: masmahe
4 Yanıt
2041 Gösterim
Son İleti Ocak 28, 2020, 11:34:04 ÖÖ
Gönderen: hk