Gönderen Konu: YENİ MEDULA SİSTEMİ  (Okunma sayısı 24611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mutluinsan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 63
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #300 : Kasım 23, 2021, 11:17:06 ÖS »
..davanın konusu anlaşılamamıştır seklinde bir ifadeyle ret cevabi geldi.
Dilekçeyi nasıl yazmıştınız. Sitede yayınlanan dilekçe örneği biraz karmaşıktı. Sizin dilekçenin örneğini paylaşabilir misiniz? (elinizde yoksa uyap vatandaş sayfasından girip alabilirsiniz. Ayrıca, aynı sayfadan davanıza ilişkin tüm detayları takip edebilir itiraz yazabilirsiniz )
Alıntı
04.02.2011 tarih ve 27836 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Hukuk Muhakemeleri Kanunu
119. madenin e,f,g,ğ bentlerinde;
..e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.
f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.
g) Dayanılan hukuki sebepler.
ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.

Denilmekte olup bunlarda eksik varsa hakim bir hafta süre verir bu süre UYUAP sisteminden ilan edilir ve bir hafta sonra bu eksiklikler tamamlanmasa hakim davayı açılmamış sayar ve reddeder. Açtığınız davaları mutlaka Uyap sisteminden takip edin arkadaşlar.
Not: kanunda, aynı konuda benzeri açılan bir dava varsa açılan davayı reddeder diye bir madde de var. Bu aynı kişi tarafından açılan davamı yoksa farklı bir kişide açmış olsa (derneğin açtığı) reddedebilir mi demek istiyor tam anlamadım. .

Arkadaşlar; bu arada ilgili genelgeye kimse ulaşamadı sanırım. O genelgeye ulaşıp okumak lazım ben internette çok araştırdım ama bulamadım. Orada MEDULA sistemini kimlerin dava yolu ve hangi şartlar ile kapatabileceği gerekçeleri ile yazıyordur. Bir arkadaş genelgenin elinde olduğunu ve paylaşacağını söylemişti ama her hangi bir paylaşım olmadı.

Ben halen derneklerin açmış olduğu davanın sonuçlanmasını beklemenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Kazanırlarsa dava açmamıza gerek kalmaz, kaybederlerse gerekçeli kararı okur durumu analiz eder ona göre bir yol izleriz.
Korktuğumuz mu oluyor acaba devlete acılan davalarda hakimler korkuyor
Hakimlerin korkacağı bir şey yok burada ve neden korksunlar ki? . Genelgeyi inceleyerek ilgili kanun dayanaklarını tam olarak tespit edip, genelgenin kanunlara aykırı taraflarını dilekçede beyan ederek dava açmak daha iyi olacaktır.
Sitede yayinlanan dilekce ornegini kopyala yapistir yapip gerekli yerlere kendi ismim ve cimer cevap tarihleri ve dosya numaralari eklemistim
Bakalim diger kisilere nasil sonuc ulasacak

Hiv ve Aids

Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #300 : Kasım 23, 2021, 11:17:06 ÖS »

Muratpozitif2021

 • Üye
 • *
 • İleti: 23
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #301 : Kasım 23, 2021, 11:46:29 ÖS »
Arkadaşlar bu zor bir işlem değil kolay bir durum, zaten cimerden dönen cevap, mahkeme kararı ile kapattirabilirsiniz diyor. Yani kapanmaz asla demiyor. Biraz daha zorlaştirmislar bence, bir de bunun sebebi pandemi olabilir arkadaşlar, çünkü dr lar pandemide kullandığımiz ilaçları ve hastalığımizi göremiyor buna sinirlenmis olabilir dr lar, ama haksızlar tabi ben covid oldum hastanede dr a söyledim hiç bir şey de olmadı, Ilacini alıyor musun dedi evet dedim tamam dedi sorun yok

cancan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 350
 • Hayat işte, bir saniyede değişebilir her şey..
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #302 : Kasım 24, 2021, 01:04:10 ÖÖ »
Arkadaşlar bu zor bir işlem değil kolay bir durum, zaten cimerden dönen cevap, mahkeme kararı ile kapattirabilirsiniz diyor. Yani kapanmaz asla demiyor.
Burada biraz çelişiyor olay, yani mahkeme illaki kanuni bir dayanak isteyecektir ve cimer cevabını kabul etmeyecektir diye düşünüyorum. Şu genelgeye bir ulaşabilsek olayı biraz daha iyi anlayabileceğiz ama genelge hiç bir yerde yok ulaşabilen paylaşırsa çok memnun olurum.

Ayrıca mahkemeye verilen dilekçede şöyle bir şeye takıldım..
Alıntı
4959 Sayılı  Topluma  Kazandırma  Kanunu, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair  Kanun , 6698 sayılı Kişisel  verilerin korunması  kanunu ,5726 sayılı Tanık  Koruma  Kanunu ile  diğer  mevzuat hükümleri  uyarınca mahkeme kararlarına istinaden başvuru sahibinin Kurumda  kayıtlı  sağlık, sigorta ,emeklilik vb bilgilerine erişimin  sınırlandırılması Devlet büyükleri ve yakınlarının Kurum  veri  tabanında kayıtlı bilgileri ile  kimlik  paylaşım sistemi kanalıyla  alınan bilgilerinin görev  sorgulanmasının engellenmesi  gerekmektedir.
3-Düzenlemeden görülebileceği üzere  söz  konusu Genelge doğrultusunda  MEDULA sistemine  erişimin sınırlandırılması yalnızca  adli yargı  kararları  ve ilgili idari  kurum talebiyle mümkündür.

Burada bizi ilgilendiren "6698 sayılı Kişisel verilerin korunması kanunu" ama  bu kanunun 6. maddesi 3. fıkrasında "...Birinci fıkrada sayılan sağlık ve cinsel hayat dışındaki kişisel veriler, kanunlarda öngörülen hâllerde ilgili kişinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir. Sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir." denilmektedir. İşte bu madde mahkemede bizim elimizi bağlayabilir. Dilekçede geçen 6698 sayılı kanun dışındaki diğer kanunlar koruma kapsamında olduğu için bu kapsamda olanların mahkeme tüm bilgilerini kapatıyor. Ama mahkemenin MEDULA kapatma isteğimizi 6698 sayılı kanunun 6. maddesi 3. fıkrası gereği ret etme ihtimalide var diye düşünüyorum.
Ayrıca, aynın kanunun 8. maddesi 2. fıkrası b) bendinde "...Yeterli önlemler alınmak kaydıyla, 6.maddenin üçüncü fıkrasında, belirtilen şartlardan birinin bulunması hâlinde, ilgili kişinin açık rızası aranmaksızın veriler aktarılabilir.. denilmektedir.

Diğer davalarda sonuca bağlandıktan sonra tekrar değerlendirilebilir. Sizlerde biliyorsunuzdur, yargıda hiç anlam veremediğim Hakimin Taktiri diye bir ibare var. Yani aynı konuda iki ayrı hakim birbirinden farklı kararlarda verebiliyor.
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2021, 01:13:46 ÖÖ Gönderen: cancan »

Hiv ve Aids

Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #302 : Kasım 24, 2021, 01:04:10 ÖÖ »

Muratpozitif2021

 • Üye
 • *
 • İleti: 23
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #303 : Kasım 24, 2021, 12:07:50 ÖS »
Evet her hakim kendine göre degerlendiriyor,
SONUÇLANAN VEYA GELİŞME OLAN HERKES lütfen yazsın buraya
Sonuç ve Gelişmeleri. Soyadı komik olanları geçen sene hızlı
Bir şekilde değiştirdiler ve hemen onayladilar, normalde soyadı
Değiştirmek imkansıza yakındır.

zargana

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 102
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #304 : Kasım 24, 2021, 01:27:51 ÖS »
ARKADAŞLAR DAVA DİLEKÇESİNE EKLEMEK İÇİN GENELGEYİ SORANLAR OLMUŞ.

GENELGENİN DAVAMIZ KONUSU İLE İLGİLİ KISMINI GÖNDERDİM.36 SAYFALIK BİR GENELGE OLUP DAVA KONUSU KISIM İLE İLGİLİ BÖLÜMÜNÜ DAVA DİLEKÇENİZE VEYA MAHKEME DAVA DOSYANIZA EKLETMEK İSTİYORSANIZ KULLANABİLMENİZ İÇİN PAYLAŞTIM.


 Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü, 16.08.2021 tarih ve 2021/29 sayılı, “Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü İş ve İşlemleri” konulu Genelge
MADDE 2-Kişisel verilere erişimin sınırlandırılması

4959 sayılı Topluma Kazandırma Kanunu, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı
Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 5726 sayılı Tanık Koruma Kanunu ile diğer mevzuat hükümleri uyarınca mahkeme kararlarına istinaden başvuru sahibinin Kurumda kayıtlı sağlık, sigorta, emeklilik vb. bilgilerine erişimin sınırlandırılması; Devlet büyükleri ve yakınlarının Kurum veri tabanında kayıtlı bilgileri ile kimlik paylaşım sistemi kanalıyla alınan bilgilerinin görev harici sorgulanmasının engellenmesi gerekmektedir.

Kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemi yapılmış kişilere ilişkin mevcut veriler merkezi bir veri tabanında kayıt altına alınmakta olup, işlemler, kişisel verilere erişimin sınırlandırılması uygulaması ekranları vasıtasıyla yapılacaktır.

Kişisel verilere erişimin sınırlandırılması uygulamasına https://netintra.sgk.intra/KisiselVerilereErisiminSinirlandirilmasi  adresinden ve MEYES tekil giriş (SSOM) ekranından yetki verilmiş personel tarafından girilecektir.
Kişisel verilere erişimin sınırlandırılması ve buna ilişkin yapılacak işlemler;
-Mahkeme kararlarına istinaden sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerince,
-Devlet büyükleri ve yakınları için Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce,
-4959 sayılı Kanun, 6284 sayılı Kanun ile 5726 sayılı Kanun kapsamında kimlik bilgileri
değiştirilen kişiler için Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce,
yapılacaktır.

Diğer taraftan, kişisel verilere erişimin sınırlandırılması; hakkında mahkeme kararı bulunmayan ve/veya 6698 sayılı Kanunun 5 inci ve 6’ncı maddelerinde yer alan kişisel verilerin işleme şartlarının tamamının ortadan kalkmasını sağlamayan kişilerin, kişisel verilerinin silinmesi ve erişimin sınırlandırılması amacıyla kendisi veya bu konuda özel olarak yetkilendirdiği vekili tarafından Kurumumuza yapılacak başvurular, Kişisel Verilerin Silinmesi, Yok Edilmesi Veya Anonim Hale Getirilmesi Hakkında Yönetmeliğin 12 ve 13 üncü maddelerinde belirtilen hükümler ile bu bağlamdaki Kişisel Verileri Koruma Kurumunun 06/02/2020 tarihli ve 2020/93 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kararı çerçevesinde değerlendirilecek ve bu kapsamındaki talepler işleme alınmayacaktır.

2.1- Mahkeme kararlarına istinaden yapılacak kişisel verilere erişimin sınırlandırılması
işlemleri
2.1.1-Kayıt giriş işlemleri
Mahkeme kararlarına istinaden yapılacak kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemleri;
kararın verildiği mahkemenin bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezince yapılacaktır.
Mahkeme kararlarının konusu itibariyle gizli olması sebebiyle, kararın Kuruma intikalinden
kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemini gerçekleştirecek memura ulaşmasına kadar geçecek süreçte 14/10/2017 tarihli ve 30210 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan 2017/21 sayılı Başbakanlık Genelgesinde belirtilen gizlilik hususlarına dikkat edilmesi ve işlemi gerçekleştirecek personelin kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemlerini ivedi bir şekilde tamamlaması gerekmektedir.
Kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemleri sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal
güvenlik merkezlerinde kayıt ekleme/kaldırma işlemleri rolüne sahip personel tarafından yapılarak, kayıt onay işlemleri rolüne sahip personel tarafından onay verilmesiyle gerçekleştirilmiş olacaktır.

Gerek kayıt ekleme/kaldırma işlemi, gerekse kayıt onay işlemi yetkileri il müdürünce uygun
görülen personel için MEYET sistemi üzerinden verilecektir.
Mahkeme kararlarına istinaden yapılacak kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemleri,
yalnızca sağlık verisinin sınırlandırılması şeklinde yapılabileceği gibi tüm verilerin sınırlandırılması şeklinde de yapılabilecektir.
Ayrıca mahkeme kararlarına göre kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemleri süreli veya süresiz olarak yapılabilecektir. Kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemleri sırasında "Evrak Tarihi" alanına mahkemenin karar tarihi, "Sınırlandırma Bitiş Tarihi" alanına ise (mahkeme kararı süreli ise) sürenin son günü olan tarih yazılacaktır. Sınırlandırma başlangıç tarihi Kurum açısından sorumluluk doğmamasını teminen yapılan kaydın onaylanması ile otomatik olarak işlemin onaylandığı günün tarihi olarak atanacaktır.

2.1.2- Sınırlandırılan kayıtları görüntüleme/işlem yapma
Mahkeme kararlarına istinaden yapılan kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemleri
sonrasında erişimi sınırlandırılmış kişiyle ilgili işlem yapılması gerektiği durumlarda, bu işlemlerin yapılacağı uygulamaya/uygulamalara münhasıran her bir uygulama için işlemi gerçekleştirecek personele MEYET talep onay yetkilisince "Sınırlandırılmış Kişileri Görüntüleme/İşlem Yapma Yetkisi" verilecektir.
Sınırlandırılmış kişileri görüntüleme/işlem yapma yetkisi verilen personelin yetkilerinin
kaldırılması gerektiği durumlarda görüntüleme/işlem yapma yetkisi MEYET talep onay yetkilisince kaldırılacaktır.

2.1.3- Kişisel verilere erişimin sınırlandırılması kararının kaldırılması işlemleri
Kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemlerinin mahkeme kararı ile süreli olarak yapılması halinde, sürenin bitiştarihi mutlaka sisteme girilecektir.
Diğer taraftan, süreli olan kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işleminin sonlandırılması,
6284 sayılı Kanuna İlişkin Uygulama Yönetmeliğinin 32 nci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan; "Korunan kişinin nüfus kaydına işlenen gizlilik şerhi, tedbir kararının süresinin sona ermesini takip eden on beşinci gün MERNİS veri tabanından silinir." hükmü gereğince verilere erişim sınırlandırma süresinin bitiş tarihini izleyen on beşinci gün itibariyle sistem tarafından otomatik olarak kaldırılacaktır.

Örnek- Aile Mahkemesinin 18/9/2018 tarihli kararına istinaden (A) kişisinin altı ay boyunca
kişisel bilgilerinin gizlenmesine karar verildiği ve işlemin 22/9/2018 tarihinde gerçekleştirileceği varsayıldığında kayıt ekleme/kaldırma işlemleri yetkisi verilmiş personel tarafından; "Evrak Tarihi" alanına; 18/9/2018, "Sınırlandırma Bitiş Tarihi" alanına;18/3/2019 yazılacak, "Sınırlandırma Başlangıç Tarihi" alanı ise kayıt onay işlemleri yetkisi verilmiş personel tarafından onaylama işleminin gerçekleştiği 22/9/2018 tarihi olarak sistem tarafından atanacaktır.
Mahkeme kararının süreli olması nedeniyle kişisel verilere erişimin sınırlandırılması işlemi sistem tarafından 2/4/2019 tarihinde (18/3/2019 tarihini izleyen on beşinci günde) otomatik olarak pasif hale getirilecektir.
Mahkeme kararı ile kişisel verilere erişimi sınırlandırılan kişilerin sınırlandırma işlemlerinin
kaldırılması yine mahkeme kararına istinaden yapılabileceğinden, bu kişilerin şahsen veya özel olarak yetkilendirdiği vekilleri tarafından yapılacak başvurularına istinaden sınırlandırma işlemleri kaldırılmayacaktır.

Kayıt ekleme/kaldırma işlemleri veya kayıt onay işlemleri yetkilerinin kaldırılması gerektiği
durumlarda, söz konusu yetkiler MEYET sistemi üzerinden kaldırılacaktır.

Diğer taraftan, kişisel verilere erişimin sınırlandırılması; hakkında mahkeme kararı bulunmayan ve/veya 6698 sayılı Kanunun 5 inci ve 6’ncı maddelerinde yer alan kişisel verilerin işleme şartlarının tamamının ortadan kalkmasını sağlamayan kişilerin, kişisel verilerinin silinmesi ve erişimin sınırlandırılması amacıyla kendisi veya bu konuda özel olarak yetkilendirdiği vekili tarafından, evvelce  Kurumumuza yapılmış olan başvurulara göre gerçekleştirilen sınırlandırma işlemleri, Kişisel Verilerin Silinmesi, Yok Edilmesi Veya Anonim Hale Getirilmesi Hakkında Yönetmeliğin 12 ve 13 üncü maddelerinde belirtilen hükümler ile bu bağlamdaki Kişisel Verileri Koruma Kurumunun 06/02/2020 tarihli ve 2020/93 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kararı çerçevesinde değerlendirilecek ve bu kapsamındaki talepler Genelgenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç otuz gün içerisinde Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü tarafından iptal edilecektir.

GENELGENİN DAVA KONUSU İLE İLGİLİ KISMI BU ŞEKİLDEDİR.

cancan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 350
 • Hayat işte, bir saniyede değişebilir her şey..
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #305 : Kasım 24, 2021, 01:41:06 ÖS »
ARKADAŞLAR DAVA DİLEKÇESİNE EKLEMEK İÇİN GENELGEYİ SORANLAR OLMUŞ.

Evet ben sormuştum teşekkür ederim paylaşım için şu an iş yerindeyim detaylı bakamadım ama akşam eve gidince bakacağım.

zargana

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 102
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #306 : Kasım 24, 2021, 01:42:40 ÖS »
ARKADAŞLAR DAVA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ DE BU ŞEKİLDEDİR.BU DİLEKÇE İÇİNE GENELGEYİ EKLEDİM.DAVA AÇMAK İSTERSENİZ.


[X] İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

                                                  Yürütmenin Durdurulması İstemlidir.

DAVACI      : … (TCKN: …)
ADRES      : …

DAVALI      : T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı/Ankara
ADRES              : Ziya Bey caddesi no:6 Balgat Ankara

DAVA KONUSU   : T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yapmış olduğum, … tarihli ve … şikayetle birlikte kişisel sağlık verilerimin bulunduğu Medikal Ulak Sistemi’ne (“MEDULA”) erişimin gizlenmesi talebinin; Sosyal Güvenik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü’nün 16.08.2021 tarih ve 2021/29 sayılı Genelgesine dayanarak, Anayasa’ya, kanuna ve idare hukuku ilkelerine aykırı şekilde reddi üzerine yürütmenin durdurulması ve iptal kararı verilmesi talepli dava dilekçemdir.

AÇIKLAMALAR      :
1-   Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü, 16.08.2021 tarih ve 2021/29 sayı ile, “Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü İş ve İşlemleri” konulu bir Genelge yayınlamıştır. 36 sayfa uzunluğundaki Genelge ile Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğünün görev alanına giren konularda usul ve esaslar düzenlenmiş olup, özellikle Kurum tarafından kullanılan yazılım sistemlerine dair ayrıntılı düzenlemeler getirilmiştir.

Genelge boyunca bahsi geçen sistem Medikal Ulak Sistemi (“MEDULA”) olup, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan ilaçların bilgileri ve bu doğrultuda kişilerin ilaç raporları, tanı bilgileri ve iş görmezlik raporları gibi bir dizi sağlık verisi bu sistem üzerinde yer almaktadır. Söz konusu sistem MEDULA Eczane, MEDULA Hekim ve MEDULA Hastane şeklinde ayrı sayfalara sahiptir ve Kurum’un yanı sıra eczacılar, hekimler ve sağlık personeli tarafından görüntülenebilmekte ve işlem yapılabilmektedir.

36 sayfa uzunluğundaki Genelge ile Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğünün görev alanına giren konularda usul ve esaslar düzenlenmiş olup, özellikle Kurum tarafından kullanılan yazılım sistemlerine dair ayrıntılı düzenlemeler getirilmiştir.

Önceden ilgilinin yazılı talebi ile SGK İl Müdürlüklerince kapatılabilen  olan medula sistemi, 16.08.2021 tarihli genelge ve uygulama nedeniyle herkesin erişimine açılmış durumdadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının genelgesi ile açıkça bireylere mahkemeye başvurun dayatmasını yapması nedeniyle işbu davayı açma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

2-   Söz konusu Genelge’nin 8. sayfasından itibaren ve “2-Kisisel verilere erişimin sınırlandırılması” başlığı altında, MEDULA üzerindeki kişisel verilere erişimin kısıtlanmasına ilişkin usul ve yöntem düzenlenmiştir. Buna göre söz konusu sağlık verilerine erişimin kısıtlanması şu kapsamla düzenlenmiştir:

“4959 sayılı Topluma Kazandırma Kanunu, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karsı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 5726 sayılı Tanık Koruma Kanunu ile diğer mevzuat hükümleri uyarınca mahkeme kararlarına istinaden başvuru sahibinin Kurumda kayıtlı sağlık, sigorta, emeklilik vb. bilgilerine erişimin sınırlandırılması; Devlet büyükleri ve yakınlarının Kurum veri tabanında kayıtlı bilgileri ile kimlik paylaşım sistemi kanalıyla alınan bilgilerinin görev sorgulanmasının engellenmesi gerekmektedir.”

3-   Düzenlemeden görülebileceği üzere, söz konusu Genelge doğrultusunda MEDULA sistemine erişimin sınırlandırılması yalnızca adli yargı kararları ve ilgili idari kurum talebiyle mümkündür. Böylece artık kişilerin MEDULA sistemine erişimin sınırlandırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Müdürlüklerine giderek Kurum’a başvuruda bulunması yolu ortadan kaldırılmıştır. Bu husus, söz konusu Genelge ile birlikte yürürlükten kaldırılan Genelge ve Genel Yazılar aracılığıyla, ayrıca Genelge’nin 8. sayfasında geçen ve Genelge kapsamında tekrarlanan düzenlemeyle görülebilir vaziyettedir:
“Diğer taraftan, kişisel verilere erişimin sınırlandırılması; hakkında mahkeme kararı bulunmayan ve/veya 6698 sayılı Kanunun 5 inci ve 6’ncı maddelerinde yer alan kişisel verilerin isleme şartlarının tamamının ortadan kalkmasını sağlamayan kişilerin, kişisel verilerinin silinmesi ve erişimin sınırlandırılması amacıyla kendisi veya bu konuda özel olarak yetkilendirdiği vekili tarafından Kurumumuza yapılacak başvurular, Kişisel Verilerin Silinmesi, Yok Edilmesi Veya Anonim Hale Getirilmesi Hakkında Yönetmeliğin 12 ve 13 üncü maddelerinde belirtilen hükümler ile bu bağlamdaki Kişisel Verileri Koruma Kurumunun 06/02/2020 tarihli ve 2020/93 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kararı çerçevesinde değerlendirilecek ve bu kapsamındaki talepler isleme alınmayacaktır.”

4-   Atıf yapılan düzenlemeyle birlikte, kişilerin MEDULA sisteminde bulunan özel nitelikli kişisel verilerine erişimin kısıtlanması yönünde talepte bulunması imkanı tamamıyla ortadan kaldırılmış, üstelik daha önce bu yöndeki talepleri Kurum tarafından kabul edilen ve sistemdeki verilerine erişimi kısıtlanmış kişilerin bilgileri açılmıştır.

5-   CİMER üzerinden söz konusu hususa ilişkin yapmış olduğum, … tarih ve … sayılı şikayete cevaben cevaben Genelge’ye ilişkin hususlar tekrar edilmiş, kişisel verilerime erişimin gizlenmesi talebim … tarihinde reddedilmiştir (Ek-1).
İPTAL VE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEPLERİM

6-   Belirtmek gerekir ki kişilerin yapacakları başvurular aracılığıyla özel nitelikli kişisel verilerine erişimin sınırlandırılması hakkı, kişisel verilerin korunmasını isteme hakkı kapsamında Anayasa’nın 20. maddesiyle ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile bir dizi yönetmelik, genelge ve ilgili düzenleme doğrultusunda korunmaktadır.

ANAYASA
IV.  Özel hayatın gizliliği ve korunması
A.   Özel hayatın gizliliği  Madde 20: Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.

(Ek fıkra: 7/5/2010-5982/2 md.) Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.

 Özel nitelikli kişisel verilerin korunması, ortaya çıkabilecek mahremiyet hakkı ve ayrımcılık yasağı ihlalleri sebebiyle daha ağır şekil şartlarına tabidir ve ayrı düzenlemelere tabidir.

7-   İptali ve yürütmesinin durdurulması talep edilen birel işlemin dayanağı Genelge’nin söz konusu şekil şartlarına aykırı olduğu ilk husus, 6698 Sayılı Kanun'un 21. maddesi hükümlerine göre oluşturulan Kişisel Verileri Koruma Kurulunun görev ve yetkileri, aynı Kanun'un 22. maddesiyle belirlenmiştir. 22. maddenin 1. fıkrasının (h) bendinde "Diğer kurum ve kuruluşlarca hazırlanan ve kişisel verilere dair hüküm içeren mevzuat taslakları hakkında görüş bildirmek" hükmüne yer verilmiştir. Diğer bir deyişle söz konusu Genelge’nin Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan görüş alınmadan hazırlanması, kişisel verilerin korunmasına ilişkin usuli güvencelere ve hukuka aykırılık teşkil etmektetir.
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun Kurulun Görev ve Yetkileri Başlıklı 22. maddenin 1. fıkrasının (h) bendinde;

 "Diğer kurum ve kuruluşlarca hazırlanan ve kişisel verilere dair hüküm içeren mevzuat taslakları hakkında görüş bildirmek" hükmüne yer verilmiştir.

8-   Nitekim bu husus, Danıştay 15. Daire’nin 06.07.207 tarihli ve 2016/10500 Esas sayılı karar gerekçesiyle açıkça tespit edilmiş durumdadır:

"dava konusu Yönetmeliğin Resmî Gazete'de yayımlandığı tarih olan 20/10/2016'da Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun henüz oluşturulmadığı, dolayısıyla 6698 sayılı Kanun'un 6. maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen yeterli önlemlerin Kurul tarafından belirlenmediği ve Kanun'un 22. maddesinin birinci fıkrasının (h) bendine göre diğer kurum ve kuruluşlarca hazırlanan ve kişisel verilere ilişkin hüküm içeren mevzuat taslakları hakkında Kurul görüşü alınmadan dava konusu düzenlemenin tesis edildiği, Kanun'un genel gerekçesi ve Kanun hükümlerine göre, Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun kişisel verilerin korunması konusunda genel nitelikte bir kontrol ve denetim yetkisine sahip olduğu, diğer kurum ve kuruluşlarca hazırlanan ve kişisel verilere ilişkin hükümler içeren mevzuat taslakları hakkında Kişisel Verileri Koruma Kurulu'ndan görüş alınmasının şart olduğu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun kontrol ve denetiminden geçirilmeksizin hazırlanan ve 20/10/2016 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren dava konusu düzenlemede bu nedenle mevzuata ve hukuka uygunluk bulunmadığı"

Bu anlamda Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan görüş alınmaksızın hazırlanan ve kişisel sağlık verilerinin işlenme şartlarına ilişkin geniş kapsamlı değişiklik getiren Genelge hukuka aykırı olduğu gibi, Genelge’ye dayanarak yapılan birel işlemin de iptali gerekmektedir.

9-   Ayrıca belirtmek gerekir ki, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Genelge ile belirttiği Kişisel Verileri Koruma Kurumunun 06/02/2020 tarihli ve 2020/93 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kararı, genel düzenleyici işlem için dayanak alınabilecek nitelikte değildir. İlgili Kurul kararı somut olay üzerinden değerlendirilerek verilmiş olup, 6698 sayılı Kanun’un 6. maddesi kapsamında sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kamu görevlilerinin ve kamu kurumlarının açık rıza aranmaksızın sağlık verilerini işleyebileceği belirtilmiştir. Bununla birlikte Genelge ile bu karar ile herhangi bir alakası olmadan, kişisel sağlık verilerine yönelik herhangi bir sınırlama talebinde bulunulamayacağı düzenlenmiştir. 6698 sayılı Kanun’un 11. maddesinde düzenlenen veri sorumlusuna başvuru hakkı bu anlamda tamamen anlamsızlaşmakta, Kanun ile tanınan hak Genelge ile adeta ortadan kaldırılmaktadır.

10-   Her ne kadar sağlık verilerinin silinmesi talebinin, kamu düzeni ve kamu sağlığı sebepleri gözetilerek reddedilebileceği düşünülebilirse de, ilgili bilgilere sınırlama, erişimi kısıtlama, gizlilik getirme taleplerinin reddedilmesi için herhangi bir sebep gösterilmiştir değildir.

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Genel ilkeler
Genel ilkeler

MADDE 4- (1) Kişisel veriler, ancak bu Kanunda ve diğer kanunlarda öngörülen usul ve esaslara uygun olarak işlenebilir.
(2) Kişisel verilerin işlenmesinde aşağıdaki ilkelere uyulması zorunludur:
a) Hukuka ve dürüstlük kurallarına uygun olma.
b) Doğru ve gerektiğinde güncel olma.
c) Belirli, açık ve meşru amaçlar için işlenme.
ç) İşlendikleri amaçla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olma.
d) İlgili mevzuatta öngörülen veya işlendikleri amaç için gerekli olan süre kadar muhafaza edilme.

6698 sayılı Kanun’un 4. maddesinde düzenlenen genel ilkeler uyarınca, bütün veri işleme süreçlerinin “hukuka ve dürüstlük kurallarına uygun olma; belirli, açık ve meşru amaçlar için işlenme ve işlendikleri amaçla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olma” şartlarını taşıması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çıkardığı Genelge ile söz konusu şartların yerine getirilmediği takdir edilmeli ve bu anlamda tarafımın MEDULA sistemi üzerindeki erişime açık bilgilerin gizlenmesi gerekmektedir.

11-   Getirilen düzenleme ile MEDULA sistemlerine erişim kısıtlaması getiremeyen ya da önceki tarihlerde ilgili başvurularda bulunup kısıtlama getiren ancak güncel durumda sistemleri tekrar açılan kişilerin karşılaştığı bir dizi güçlük bulunmaktadır.  Şahsım adına söz konusu sistemin açık olması, mahremiyet hakkım ve kişisel verilerimin korunması adına bana zorluk yaşatmakta, çalışma hakkı ve sağlığa erişim hakkı gibi bir dizi hukuki güvenceden faydalanmamı büyük ölçüde zorlaştırmaktadır. İşyeri hekimleri, aile hekimleri ya da eczanelerin yalnızca TC kimlik numarasıyla bu sisteme açıkça giriş yapmaları, tarafımın önyargı ve ayrımcılık ile karşılaşmasına, bilgilerimin ilgisiz üçüncü kişilerle paylaşılmasına ve önyargı ve ayrımcılığa uğramam riskini taşımaktadır. Bilindiği üzere kişilerin sağlık verileri üzerinden özel hayatın gizliliğine saygı hakkı ve ayrımcılık yasağı ihlalleriyle karşılaşabilmesi ve bu alanda mahremiyete kamu yetkilileri tarafından önem verilmesi gerektiği, Anayasa Mahkemesi içtihadıyla tespit edilmiş bir gerçektir (Anayasa Mahkemesi, T.A.A. Başvurusu, Başvuru no: 2014/19081, 01.02.2017). Bu anlamda söz konusu sisteme erişim sınırlaması getirilmesi tarafım için elzem önem taşımaktadır.


Özel hayata saygı hakkı kapsamında korunan hukuksal çıkarlardan biri de bireyin mahremiyet hakkıdır. Ancak mahremiyet hakkı sadece yalnız bırakılma hakkından ibaret olmayıp bu hak, bireyin kendisi hakkındaki bilgileri kontrol edebilme hukuksal çıkarını da kapsamaktadır. Bireyin; kendisine ilişkin herhangi bir bilginin kendi rızası olmaksızın açıklanmaması, yayılmaması, bu bilgilere başkaları tarafından ulaşılamaması ve rızası hilafına kullanılamaması, kısaca bu bilgilerin mahrem kalması konusunda menfaati bulunmaktadır. Bu husus, bireyin kendisi hakkındaki bilgilerin geleceğini belirleme hakkına işaret etmektedir.Özel hayata saygı hakkının kapsamında olan bireylerin kişisel verilerinin korunması hakkı, Anayasa'nın 20. maddesinde açık olarak düzenlenmiştir.

Anayasa Mahkemesi kararlarında da belirtildiği üzere kişisel veri -belirli veya kimliği belirlenebilir olmak şartıyla- bir kişiye ilişkin bütün bilgileri ifade etmekte olup ad, soyad, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bireyin sadece kimliğini ortaya koyan bilgilerin değil telefon numarası, motorlu taşıt plakası, sosyal güvenlik numarası, pasaport numarası, öz geçmiş, resim, görüntü ve ses kayıtları, parmak izleri, sağlık bilgileri, genetik bilgiler, IP adresi, e-posta adresi, alışveriş alışkanlıkları, hobiler, tercihler, etkileşimde bulunulan kişiler, grup üyelikleri, aile bilgileri gibi kişiyi doğrudan veya dolaylı olarak belirlenebilir kılan tüm verilerin kişisel veri kapsamında olduğu belirtilmektedir (AYM,E.2014/74, K.2014/201, 25/12/2014; E.2013/122, K.2014/74, 9/4/2014; E.2014/149, K.2014/151, 2/10/2014; E.2013/84, K.2014/183, 4/12/2014; E.2014/74, K.2014/201, 25/12/2014; E.2014/180, K.2015/30, 19/3/2015). Dolayısıyla  sağlık bilgileri, Anayasa'nın 20. maddesinde güvence altına alınan kişisel veri niteliğindedir.


12-   MEDULA sistemine erişim sınırlandırılması getirilmesinin kategorik olarak reddedilmesi ve önceki tarihlerde sınırlama getirilen sistemlerin açılması birçok ayrı sağlık durumunda bulunan ve temel hak ve özgürlüklerinden yararlanmasında herhangi bir tıbbi engel bulunmayan kişilerin damgalanmasına ve ayrımcılığa uğramasına yol açmaktadır. Kişisel verilerin korunmasını isteme hakkından faydalanma hakkı ile kamu düzeni ve kamu sağlığı amaçlarının dengelenmesi İdare’ye aittir ve bu amaçların korunması adına kişilerin haklarından feragat etmelerini sağlayacak, hakların özüne dokunacak düzenlemeler getirilemez.
Bütün bu açıklamalar ışığında, özel nitelikli kişisel verileri MEDULA sistemi üzerinden tamamıyla açılmış olan ve aksi yönde başvuruda bulunamayacağı düzenlenen tarafımın, mahremiyet hakkı yönünden telafisi güç veya imkansız zararlara uğrayabileceği ve söz konusu Genelge’nin açıkça hukuka aykırı olduğu takdir edilerek birel işlemin iptali ile yürütmenin durdurulması kararı verilmelidir.

HUKUKİ SEBEPLER    : T.C. Anayasası, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Uluslararası Sözleşmeler, Ulusal ve Uluslararası Yargı İçtihadı.

NETİCE VE TALEP    : Yukarıda açıklamaya çalıştığım tüm nedenlerden dolayı; Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü’nün 16.08.2021 tarih ve 2021/29 sayılı Genelgesi’nin Anayasa’ya, kişisel verilerin korunması mevzuatına ve idare hukukuna aykırı düzenlendiğinden,

a)   Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nün, CİMER üzerinden yapmış olduğum, … tarih ve … sayılı başvuru üzerine … tarihli ret kararlarının yürütmesinin durdurulmasına ve sonradan iptali yönünde karar verilmesini;
b)   yargılama giderlerinin davalı üzerine bırakılmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederim. ...../....../2021)

                                                                                                          Davacı


Ares83

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 16
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #307 : Kasım 24, 2021, 09:51:26 ÖS »
Ne kadar sürede sonuçlanır dava

zargana

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 102
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #308 : Kasım 25, 2021, 10:31:51 ÖÖ »
Her davanın süresi değişir 6 ay farz et bence..Ama dava açmada yararın var mı yok mu ona bakarım ben mesela...

Muratpozitif2021

 • Üye
 • *
 • İleti: 23
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #309 : Kasım 26, 2021, 12:50:34 ÖÖ »
Birisi 1 ayda olumsuz sonuçlandı yazmış, nasıl 6 ay ??

simsiyah

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 110
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #310 : Kasım 26, 2021, 07:53:33 ÖÖ »
1ayda cvp geliyor .bende açtım idari mahkeme çalışanı  1ay dediler .10gun oldu dava acalı.

zargana

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 102
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #311 : Kasım 26, 2021, 12:39:51 ÖS »
Birisi 1 ayda olumsuz sonuçlandı yazmış, nasıl 6 ay ??

@Muratpozitif2021 kim nerede yazmış bilgi verir misin? Nerede okudun olumsuz sonuçlandı diye bu forumda mı ?

simsiyah

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 110
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #312 : Kasım 26, 2021, 01:40:56 ÖS »
Zargana evet bi başvuru sonucu konu anlaşılmamıştır şeklinde red edilmiş mahkemeden. Burdaki önceki sayfada var konu

Muratpozitif2021

 • Üye
 • *
 • İleti: 23
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #313 : Kasım 26, 2021, 04:04:07 ÖS »
Evet var endişeli bir şekilde biri yazmıştı 1-2 sayfa öncede olabilir okuyun
Yeni yazmış bizimde moralimizi bozdu, kim bilir neden ret ettiler??

O kişiden de ses yok görüyorsa yazsin. Bir yanlış mi yapmış
Eksik mi varmış neden ret etmiş ....

zargana

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 102
Ynt: YENİ MEDULA SİSTEMİ
« Yanıtla #314 : Kasım 26, 2021, 06:39:59 ÖS »
Arkadaşlar genelgenin bizi ilhilendiren kısmını bu başlığın 21.sayfasında paylastım.

İsterseniz genelgenin bu kısmını dava dilekçenize ekleyip dava açabilirsiniz ya da dava açmış iseniz açmış olduğunuz davanın mahkemesine de ilgili genelge budur şeklinde sunabilirsiniz.

Aslında Mahkemenin kendisinin kurumdan genelgeyi istemesi gerekir ama sizlerde isterseniz sunabilirsiniz davayı açtığınız idare mahkemesi dosyanıza.
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2021, 06:49:22 ÖS Gönderen: zargana »

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
31 Yanıt
7217 Gösterim
Son İleti Ekim 03, 2016, 07:17:00 ÖS
Gönderen: Mavera
6 Yanıt
3598 Gösterim
Son İleti Ocak 25, 2017, 01:47:39 ÖS
Gönderen: Bugyy
16 Yanıt
4692 Gösterim
Son İleti Mart 19, 2018, 04:58:52 ÖS
Gönderen: turuncu
14 Yanıt
4580 Gösterim
Son İleti Mart 14, 2019, 12:32:21 ÖS
Gönderen: gym1907
2 Yanıt
1735 Gösterim
Son İleti Mart 21, 2019, 12:58:57 ÖS
Gönderen: Twt01