Gönderen Konu: Hiv rna pcr sayımı  (Okunma sayısı 524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dishekimiadayi

  • Ziyaretçi
Hiv rna pcr sayımı
« : Kasım 25, 2020, 04:40:27 ÖS »
Merhaba, biktarvy 2. Kutumdayım. Eylül'de tanı aldım. Ankara Eğitim ve Araştırma hastanesi'nde tedavi gören arkadaşlar biliyorsunuzdur değişik bi sonuç sistemleri var benim anlamlandıramadığım.
Normalde burada yazılanlarda "saptanamadı" ifadesini görüyoruz diyorlar ama benimki öyle değil. Başlangıç hiv rna pcr=140.00 IU/ml diyor fakat 2 ay sonra verdiğim hiv rna pcr ise "<50(DÜŞÜK POZİTİF) IU/ml" diye bir ifade var. Normalde kopya sayısı diye belirtiliyormuş ama bu IU sistemini ve düşük pozitif ifadesini anlayamadım. B=B seviyesine düştüm mü yoksa farklı bir şey mi?

Hiv ve Aids

Hiv rna pcr sayımı
« : Kasım 25, 2020, 04:40:27 ÖS »

Mavera

  • Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • İleti: 6313
Ynt: Hiv rna pcr sayımı
« Yanıtla #1 : Kasım 26, 2020, 08:34:08 ÖÖ »
Ünite, kopyanın iki katına tekabül ediyor.

Yeni cihazlar çok hassas olduğu için 50 den az rna olunca da ölçüyor, pratikte negatif kabul edilebilir. Sorun yok, tedavi işe yarıyor.

Ancak B=B diyemeyiz sana, onu diyebilmek için tedavi ile en az 6 ay boyunca rna negatif olması gerekiyor. Süre önemli yani. Daha yolun başındasın sen.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.