Gönderen Konu: HIV , Hepatit , Sifiliz, HPV hk. Aklınıza takılabilecek sorular !  (Okunma sayısı 8238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kimimkii

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 5
Herkese Merhaba ,

92. Gün negatif sonucu olan bir fobik olarak bu süreçte öğrendiklerimi test sürecine giren ve bu konu hakkında çok fazla endişe duyan arkadaşlarla paylaşmak istedim.
Konu başlığında yazan CYBH'lar için CDC , WHO ve çeşitli uzmanlardan (DR. HOOK , DR. HHH , DR.Sean) edindiğim bilgileri aktarmaya çalışacağım.

Pencere Süreleri (CDC)

İnsan vücudu bir makine değildir saati yada takvimi yoktur. Sürelerde ki minimum ve maksimum süreler bu yüzden var. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip kişiler aşağıdaki sürelerde yaptırdıkları testlere güvenebilirler.

HPV: Genelde bir belirti göstermez , temastan yaklaşık 3 ay sonra genital bölgede siğil görülebilir. Prezervatif virus için koruyucu değildir , temas ile çok kolay bulaşan bir virustur. Amerika'da cinsel olarak aktif her 10 kişiden 8 inde görülür. Vücut genelde 3 yıl içerisinde virusten arınır fakat bazı durumlarda tedavi edilmediği halde Rahim ağzı kanseri ve penis kanserine sebep olur.

Sifiliz : Belirtiler ortalama 21 günde görülür. (10-90) arasında değişebilir. Test için uygun zaman 3-6 hafta arasıdır.

Hepatit B:  Belirtiler ortalama bir kaç hafta içinde görülür. Hbsag testi için uygun zaman 4 haftadır (1-9) hafta arası değişebilir.

Hepatit C: Genellikle belirti olmaz. Enfekte olan çoğu insan 4-10 hafta arasında anti-Hcv testinde pozitif olur. HCV-RNA testinde 2-3 hafta sonra virus tespit edilebilir.

HIV: Belirtiler 2 hafta içerisinde görülmeye başlanır. NAAT (HIV RNA) testi ile 11-33 gün arası virus tespit edilebilir. 3.Nesil antikor testleri 23 ila 90 arasında virusu tespit edebilir.  Laboratuarlarda yapılan 4.Nesil Antigen/Antikor testleri virüsü 18-45 arasında tespit edebilir. Parmak ucundan alınan kan örneğiyle yapılan 4. Nesil testlerin pencere süresi 18 ila 90 arasıdır.

Hiv testleri TIP dünyasında kullanılan testler arasında en gelişmiş ve en hassas testlerdir. Zamanında yapılan test sonuçlarınıza güvenin.

Risk dereceleri

HIV için

Verici Oral Sex ( Partnerinizin size ağzıyla yaptığı uygulama) : Çok düşük riskli bir temastır . alınabilir bir risk olarak geçer. 1985 yılından bugüne kadar kayıtlara geçmiş 1 vaka bulunmaktadır. Avrupada yaşayan bir çift travmatik (kanlı) ilişki sonucu enfekte olmuştur.

Alıcı Oral Sex (Partnerinize sizin ağzınızla yaptığınız uygulama): Düşük riskli bir temastır. Kayıtlara geçen çok az vaka vardır ve bunların tümü erkek-erkek ilişkilerde görülmüştür.

Vajinal ilişki: Yüksek riskli bir temastır.

Anal ilişki: Çok yüksek riskli bir temastır.


Hepatitler için;

Aslında hepatitler genelde kan yolu ile bulaşır , fakat vücut sıvılarında da virus tespit edilebiliyor. Hep C yakın zamana kadar CYBH olarak görülmüyordu yalnızca kan yolu ile bulaştığı düşünülüyordu. Vajinal ve oralsex ile bildirilmiş vaka yok. Anal ilişkilerde bulaş olduğuna dair bildirilmiş raporlar bulunmaktadır fakat yinede çok nadirdir. Hep B ise bulaş riski çok daha yüksek. Oralsex ile bildirilmiş vaka yok , vajinal ve anal ilişki bulaş için riskli ama yinede nadir görülüyor.

Kafanıza takılabilecek sorular.

Tüm sorular ve cevapları DR. HOOK , DR. HHH , DR.Sean iletilerinden derledim.

Soru 1: 14. Gün combo (duo) test oldum. Güvenebilir miyim ?(Dr Sean : İngiltere'de Freedomhealth diye bir klinikte CYBH uzmanı bir çok makalesi ve youtube videosu mevcut.Vidas Hiv duo ultra kullanıyor.)

Cevap 1: Hayır bu sonuç yeterince güvenilir değil. 4. Nesil antigen/antikor testleri 28. günden itibaren %99.89 güvenilirdir. 28.Gün negatif alırsanız başka test yaptırmanıza gerek yok.

Soru 2 : 30. Gün Duo test oldum , sonuç negatif ama semptomlarım var. Sonuça güvenebilir miyim ? (DR. HHH 1985 yılından itibaren HIV ve diğer STDler hakkında araştırmalar yapan sayısız ödülü olan bir Doktor.)

Cevap 2: 28. günden sonra yapılmış bir combo test kesindir. Semptom olarak düşündüğünüz şikayetlerden sonra yapılan test tüm semptomları dışlar. Bunların HIV ile alakası yok. Anksiyete kaynaklıdır Sende HIV YOK. Sakin ol ve hayatına devam et.

Soru 3 : 8.hafta antikor testi yaptırdım. Sonuca güvenebilir miyim ? ( DR. HOOK , HIV alanında bir efsanedir. Sayısız araştırma ve makaleleri mevcut.)

Cevap 3: 8. Hafta alınan negatif bir sonuç sizde Hiv olmadığının kanıtıdır. Tüm testler 8 haftada pozitif olur. Başka test yaptırmanıza gerek yok.

Soru 4: Hemogram (klasik kan tahlili) yaptırdım wbc değerim yüksek çıktı. HIV + miyim ? (Dr.HHH)

Cevap 4: Hiv virusu hemogram tahlilinden anlaşılmaz bunun için hiv testi yaptırmanız gerekir. Fakat HIV enfekte kişilerde WBC değeri düşüş eğilimindedir.

Soru 5: ALT ve AST değerim 80 ve 100 çıktı.(Karaciğer enzimlerine bakan basit bir test ) Akut hepatit döneminde bu değerler yükseliyormuş hepatit mi oldum ? (DR.HHH)

Cevap 5: Akut hepatit döneminde bu değer 1500-2000 seviyelerine kadar ulaşır.  Referans değerinin 3 katına kadar olan yükseklik sağlıklı insanlarda görülür.

Arkadaşlar aklıma gelenler şimdilik bunlar :) sormak istediğiniz bişey olursa yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Hiv ve Aids


salviohexia1

  • Üye
  • *
  • İleti: 33
Ynt: HIV , Hepatit , Sifiliz, HPV hk. Aklınıza takılabilecek sorular !
« Yanıtla #1 : Ağustos 29, 2018, 01:36:10 ÖS »
Selamlar. Ben şüpheli temastan sonra(kronik c biri ile) 10.gün hepatit c için rna testi yaptırdım. Artık hepatit gibi bir durumu da kaldırabilecek miyim zaten bilemiyorum bu kadar şeyden sonra. Sizce 10.gün hepatit c rna testi yeterli mi? Yoksa ilaçlarım için tekrar gittiğimde bir kere daha istesem mi?

kimimkii

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 5
Ynt: HIV , Hepatit , Sifiliz, HPV hk. Aklınıza takılabilecek sorular !
« Yanıtla #2 : Eylül 08, 2018, 10:03:19 ÖÖ »
Merhaba iletini yeni gördüm. CDC 2-3 hafta sonra rna yakalar diyor. 10 gun biraz erken gibi ama cinsel yolla hep c transferi cok nadir görülüyor.Bence içini ferah tut  4.haftada imkanin varsa tekrar rna baktir sonra unut gitsin.

Hiv ve Aids

Ynt: HIV , Hepatit , Sifiliz, HPV hk. Aklınıza takılabilecek sorular !
« Yanıtla #2 : Eylül 08, 2018, 10:03:19 ÖÖ »

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
3259 Gösterim
Son İleti Ocak 29, 2018, 01:41:09 ÖÖ
Gönderen: acısada_öldürmez
7 Yanıt
4663 Gösterim
Son İleti Mart 25, 2019, 01:17:01 ÖS
Gönderen: inflame
197 Yanıt
29392 Gösterim
Son İleti Ağustos 13, 2019, 12:46:53 ÖS
Gönderen: turuncu
21 Yanıt
6454 Gösterim
Son İleti Haziran 18, 2018, 10:13:29 ÖÖ
Gönderen: LaLaLand
1 Yanıt
1027 Gösterim
Son İleti Ocak 09, 2020, 10:29:59 ÖS
Gönderen: Angelowic