Gönderen Konu: CK artışı  (Okunma sayısı 1171 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yastikyorgan

  • Ziyaretçi
CK artışı
« : Aralık 21, 2017, 12:07:56 ÖS »
Bugün yine hastane günümde. Kan verdim. İlk çıkan sonuçlarımda kreatin kinaz ( ck ) 49 iken 800 e çıkmış. Araştırdım biraz Alkol vs fazla tüketimi diyor. Haftada 2-3 kadeh votka enerji içiyorum sadece. Bu yükseklik cd4 ve rna değerlerini etkiler mi? Tedaviyi etkiler mi?

Hiv ve Aids

CK artışı
« : Aralık 21, 2017, 12:07:56 ÖS »

Mavera

  • Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • İleti: 6313
Ynt: CK artışı
« Yanıtla #1 : Aralık 21, 2017, 01:25:54 ÖS »
CK, kas yorgunluğunda/yıkımında veya bir ilaç yan etkisi olarak artabilir. Çok ağır iş, spor, egzersiz, yük taşıma falan yaptıysan kas yıkımına bağlı olarak çıkabilir. Bazı ilaçlar da yan etki olarak kas yıkımı ck yüksekliği yapabiliyor (özellikle kolesterol ilaçları) bazı hiv ilaçları da yapabilir. Drun kontrol ettirmek isteyebilir.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

yastikyorgan

  • Ziyaretçi
Ynt: CK artışı
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2017, 02:42:18 ÖS »
CK, kas yorgunluğunda/yıkımında veya bir ilaç yan etkisi olarak artabilir. Çok ağır iş, spor, egzersiz, yük taşıma falan yaptıysan kas yıkımına bağlı olarak çıkabilir. Bazı ilaçlar da yan etki olarak kas yıkımı ck yüksekliği yapabiliyor (özellikle kolesterol ilaçları) bazı hiv ilaçları da yapabilir. Drun kontrol ettirmek isteyebilir.

Dr tek başına bir anlam ifade etmediğini söyledi. Dert etmemem gerektiğini de eklemiş. Diğer sonuçlara göre tekrardan değerlendireceğiz.

Hiv ve Aids

Ynt: CK artışı
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2017, 02:42:18 ÖS »