Gönderen Konu: BİRŞEY DİYECEĞİM AMA KIZMAYIN...  (Okunma sayısı 1399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

genvoya

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 261
BİRŞEY DİYECEĞİM AMA KIZMAYIN...
« : Kasım 11, 2017, 06:13:59 ÖS »
Abi

E- Nabızdan bakıyorum

Anti Hiv Referans aralığı    0-1  onu anladım

benımki ; 2,06   bunuda anladım

peki 0,78 çıkarsa ya da 0,88 bu adam negatif mi oluyor? Bunu anlamadım

Eğer bir insan Hiv virüsüne sahip değilse ; tamamen 0 çıkması gerek miyormu?

Başka hastalıklarda bunu 0-1 arası çkarır dıyorsanız , peki onu nasıl anlıyorlar? belkıde benım baska bır hastalığım var ve 2,06 çıktı , 2,06 çıkınca illa hivlimiyiz?

Bilmediğim için soruyorum ,

1 ayrıntı daha var,

E nabızda bakıyorum 21.08 tarıhlı sonuc var

crp turbidimetrik   22,18 yüksek, burdada anlamadığım şey; ben ilacımı yazdırmaya gittiğimde tarih 17.10 du ve doktor baktı değerlerın iyi dedi

ama bu değer yuksek, netten arastırdım kanserden tutunda bırsuru nedenı varmıs...

Bilgisi olan paylasabılır mı?


Hiv ve Aids

BİRŞEY DİYECEĞİM AMA KIZMAYIN...
« : Kasım 11, 2017, 06:13:59 ÖS »

acısada_öldürmez

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1529
 • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
Ynt: BİRŞEY DİYECEĞİM AMA KIZMAYIN...
« Yanıtla #1 : Kasım 11, 2017, 06:34:42 ÖS »
hiv çalışılan  makinaların kalibrasyona  girmesi  gerekiyor, çok sık  çalışan  yada  periyodik  kalibrasyona  girmeyen  makinalarda  farklı  değerler  çıkabiliyor mesela  sabah  test olduğunda  0,25 çıkabilirken  öğleden sonra  oldugun zaman  bu  deger 0,75 çıkabiliyor.

standartlara  göre  bu değerin  0-1 aralığı referans alınıyor , misal  1.2  çıktı  diyelim  bu seferde  kesin pozitifsin demiyorlar.Tekrar  bir kan  alımı  yapılıp yine  ölçüm  yapılıyor  bu  sefer de 1 ve üzeri gelirse  bu  sefer de  western  blot  doğrulama  testine  gönderiliyor.

crp  kanda ki bulunan  enfeksiyon   kaynaklı  yükseliyor, hiv virüsü ile de  vucut  savaştığı için bu değer  yüksek  çıkabiliyor, zamanla  yoluna  girer o değerler de


hastande  kan alındıgı  gün aynı  gün içerisinde  hemoğram  degerleri sisteme  girilir. biraz zahmetli olan  cd4 değerlerinin girmesi  3-4 günde  girilir.

hiv rna ise  yaklaşık 14 gün  içinde sisteme  yansır.Doktorlar  tek bir değer  değil  genel  bütün degerlere  bakarak  kanaat getirirler  genelde diğer  degerler  iyiyse bir  sorun  yok demektir.
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6314
Ynt: BİRŞEY DİYECEĞİM AMA KIZMAYIN...
« Yanıtla #2 : Kasım 12, 2017, 09:46:38 ÖÖ »
Hiv testi ölçüm değil aslında karşılaştırma testi. Yani tek tek kandaki hivleri ölçmüyor anti hiv testinde 0,1 hiv var, 0,2 hiv var diye. Hayır, kanın özl ışık ve kimyasallara verdiği tepkiyi, örnek bir kanın verdiği tepkiye göre oranlaya**k bakıyorlar. Bu oran 1'e kadarsa sorun yok, 1 üstündeyse pozitif deniyor.

Yani bunu kafana takma. Pozitif çıkınca zaten western blot denen doğrulanaya gidiyor biliyorsun ordaki testin özgüllüğü yani spesifitesi çok yüksek, sadece hiv varsa uyarı veriyor.

Gerçek anlamda ölçüm yapan test hiv rna testi, orada kanının her mmilimetreküpündeki hiv sayısı ölçülerek bir kopya sayısı veriliyor. Ancak bu sayımı da indirekt yapıyor pcr tekniği ile, örnek bir primer var kandaki ona benzeyen genetik molekülleri buluyor uc uca ekliyor ve çoğaltıyor ancak öyle ölçebiliyor. Bu yüzden o da sayısal olarak tam net bir teknik değil, 3-5 kata kadar sayısal farklılıklar aynı sayılıyor. Bu yüzden, artma veya azalma demek için en az 10 kat değişiklik olması lazım. Mesela sabah rna ölçtür 60 bin aşam ölçtür 100 bin çıkabilir, bu değer aynı kabul edilir. Ama ilk ölçüm 60 bin, ilaç kullandın bir ay sonra 1000 çıkarsa, altmışta birine düştüğü için bu düşüş anlamlı kabul edilir ilaç işe yarıyor denir. 50 bin çıkarsa ilaç hiç işe yaramamış demektir. (İlaç kullanıldıysa ve direnç yoksa böyle bir şey görülmüyor korkma)

Crp vücutta iltihaplı bir durum varsa yükselir, tek başına çok anlamlı olmayabilir.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Hiv ve Aids

Ynt: BİRŞEY DİYECEĞİM AMA KIZMAYIN...
« Yanıtla #2 : Kasım 12, 2017, 09:46:38 ÖÖ »

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
13 Yanıt
5892 Gösterim
Son İleti Ağustos 15, 2018, 10:36:15 ÖÖ
Gönderen: guffy
8 Yanıt
1803 Gösterim
Son İleti Ocak 21, 2019, 11:18:07 ÖS
Gönderen: Virgo