Gönderen Konu: 1.5 Senelik Serüven  (Okunma sayısı 1208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

benseninsesinim

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 8
1.5 Senelik Serüven
« : Mart 28, 2021, 05:13:17 ÖÖ »
Herkese Merhaba, umarım bu konuyu açarak ileti kirliliğine sebebiyet vermiyorumdur. Amacım 1.5 sene önce elimde telefon kafayı yerken, cevabını aradığım sorulara yanıt bulmaya çalışırken keşfettiğim bu platforma kendi tecrübelerimden de biraz bahsederek, doktorun çağırıp “test sonucunuz pozitif geldi” dedikten sonra bu siteye kadar gelenlere fikir ve moral verebilmektir.
Lafı uzatmadan başlayayım; Her şey yaklaşık 1.5 sene önce birkaç aydır sivilce zannettiğim, fakat sonradan şekil değiştirip karnabahar sebzesi gibi bir hâl alan genital siğil ile başladı. Siğil olduğunu anladığım an cildiye hekiminden randevu aldım ve gittim. Nitekim kendisi de teşhisi koyduktan sonra müdahale etmeden önce partnerim olup olmadığını, varsa onun da bir muayene edilmesi gerektiğini söyledi ve ben de “partnerim yok” dedikten sonra beni cinsel hastalık testi için kan alma birimine yönlendirdi. Doktor Hanım çok olumlu ve cana yakın bir kadındı asla yargılayıcı gözlerle bakanlardan değildi bunu da belirteyim. Nitekim bir gün sonra hastaneye gittiğimde 2 test sonucumun temiz çıktığını, fakat birinin doğrulamada olduğunu belirtti ve detay vermeden gelin siğile müdahale edelim diyerek beni sedyeye aldı, öncesinde ne olduğunu anlayamadım o sırada siğile sprey sıktı ve iyi günler dileyip yolcu etti. Dışarı çıkar çıkmaz e-nabızdan tahlillerime baktım ve bir de ne göreyim... Nasıl daha önce bakmak aklıma gelmedi diye düşünürken hayatımın hiçbir anında HIV ile karşılaşacağımın aklımın ucundan bile geçmediğini düşündüm. Çünkü neredeyse bütün çok eşliliklerimde, cinsel birlikteliklerimde “bir şey olmaz ya” diyerek partnerim adını geçirmiyorsa kondom kullanmamıştım. Şu özgüvene bakın, sanki kutsal sularla kutsanmışım da “ bana bir şey olmaz” diyebiliyorum...
Birkaç gün sonra “Doğrulamaya” giden testim de “pozitif” olarak geldi ve ben test sonucu gelene kadar gittim özel bir kuruluşta antihiv testi yaptırdım ‘pozitif ‘ geldi, girmediğim forum kalmadı. Bu esnada da HIV ve AIDS konusunda tüm bildiklerimi de tazelemiş oldum. Hiv hakkında çok şey biliyordum, ama bana bulaşacağını asla tahmin etmiyordum.
Nitekim enfeksiyon servisi bana telefonla ulaşarak hastaneye gelmem gerektiğini söyledi ve ben de gittim, doktorun ağzından “sonucunuz pozitif geldi” lafını duyunca kaynar sular falan döküldü kafamdan aşağı, o ana kadar bile “negatiftir” diyordum, insanın inanası gelmiyordu çünkü, eminim herkes pozitif olduğunu bildiği hâlde son ana kadar negatiftir diye düşünmüştür... Yanımda canımdan çok sevdiğim, bu süreçte bana en büyük desteği veren çok yakın arkadaşım da vardı, benden daha fazla stresli olacaktı ve korkacaktı ki, haberi alan ben, baygınlık geçirmek üzere olup doktorun su ikram ettiği kişi arkadaşımdı çünkü :)
Devam edeyim, doktor beni hemen Ankara Numune Hastanesi’ne sevk etti, taşrada yaşıyorum çünkü... Ben de aldığım haberi sindirmem 1 saat falan sürdüğü ve arkadaşımın büyük bir gazlamasıyla durumun ciddiyetine varıp, ağlayıp sızlamanın fayda etmeyeceğini kavrayıp, daha önceden tanıma fırsatına eriştiğim 2 Hiv+ kişinin gayet güzel yaşam sürdüğünü, doktorumun da “kronik şeker hastasından farkın yok her gün 1 ilaç alıp hayatına bakacaksın” demesiyle, Ankara’dan randevu için telefon görüşmesi yaptım ve Ankara Numune Hastanesi’nin Ankara Şehir Hastanesi’ne taşındığını öğrendim.
Bu esnada doktorları araştırdım ve hastanenin bu konuda dersler dahi veren hayatımda tanıdığım en iyi doktor olan kişisinden(ismini vermem doğru mudur bilmiyorum sorarsanız tabii ki yanıtlarım) randevu aldım.
Daha önce de okuduğum üzere, hastane YENİ TANI HIV+ bireylere CHECK UP yapıyor ve 4-5 gün süreyle hastanede konaklamanızı istiyor.
Sırayla anlatıyorum(Sonucunu beklerken bunu okuyan kişiler lütfen bahanelerini ve çarşaf/pijamalarını hazırlasın);
İlk gün mükemmel bir sıcak karşılama eşliğinde yatış işleminiz yapılıyor. Ben şanslıydım tek kişilik oda denk geldi oraya aldılar ve odaya yerleşir yerleşmez (aç gitmiştim) 17-19 tüp kan alındı. 26 yaşındaydım ve hayatımda ilk defa o kadar kan alınabildiğini gördüm.
Bu kanlar hemen Cd4,HIV-RNA, Tam kan sayımı vs işlemler için gönderiliyor. Aslında tam tanı koymak için tekrar tekrar test ediliyor.
Sonrasında doktor hanım yanında diğer doktorlarla birlikte sizi ziyaret ediyor, hâl hatır soruluyor ve hikayenizi öğrenmek istiyorlar.
Orada da anlattığım gibi anlatayım; “26 yaşındayım, korunmasız birçok ilişkiye girdim, hatırladığım son gribim 1 sene önceydi o da 1 hafta sürdü, ne zaman bulaştığıyla ilgili bir fikrim yok, genital siğil için cildiye servisine gittiğimde yapılan test sonucu yolum buraya kadar düştü” Bunları not alıyorlar aşırı moral verici konuşuluyor ve gidiyorlar.
İkinci gün: Göz, kalp, akciğer kontrolü yapılıyor. Verem testi yapılıyor, birkaç tüp kan alınıyor. Röntgen çekiliyor.
Üçüncü gün: İlaçlı tomografi, Beyin MR’ı (açık makine olmasına rağmen tolere edemedim ilaçsız tomografiye girdim sonraki gün) çekiliyor. Yine kan alınıyor
Dördüncü gün: Aslında dün bitecekti ama MR cihazına giremediğim için tomografi çekildi tekrar. Ve bitiyor. Bunlar için tüm görüntüleme ve muayene randevularınızı aynı hastanede olmanıza rağmen sekreter sizin için hallediyor, uğraşmıyorsunuz. Bu arada unutmadan söyleyeyim işsizim herhangi bir sigortam yok aylık 88₺ GSS ödüyorum, hastanede 1₺ ödemedim çünkü Dünya Sağlık Örgütü bu konuda büyük destek çıkıyor, hâlâ işsizim GSS ödüyorum ve ilaç ücreti falan ödemiyorum aklınız kalmasın, dünyanın her yerinde böyle bu.
Dördüncü günün sonunda doktor hanım yanına çağırıyor ve uzunca bundan sonrasını konuşuyoruz, beslenme spor ilaç kullanımı vs ile ilgili açıklayıcı ve zaman kısıtlaması olmayan bir konuşma bu. Ardından reçete, ilaç raporu ve önce 1. Ay sonra 3 ayda bir sonra 6 ayda bir olacak şekilde kontrol tarihlerinizin yazılı olduğu bir randevu kağıdı verip taburcu ediyorlar.
Şimdilerde ise alıştım ya. 1. Ayın sonunda HIV-RNA 37 çıktı, sonra 3. 6. 9. 12. aylarda HIV-RNA saptanamadı. Yani vücudumda bir yerlerde duruyor ama aktif değil diye düşünebiliriz. Bu süreçte korunmasız ilişkilerde dahi bulaştırmıyorsunuz, fakat benim artık en büyük korkum birine bulaştırmak olduğu için ne olur ne olmaz diyerek en başta yapmam gerekeni yapıyor kondomsuz ilişkiye girmiyorum. Zaten derin moral bozukluğu yüzünden geçen ay ilişkiye girebildim. Bu süreçte tanıdığım 2 kişiye (biri 7 biri 10 senedir pozitif) konu hakkında sorular sordum, korunmadan seks yapabildiklerini, fakat partnerlerinin yine de
3 ayda bir test yaptırdığını, yıllardır negatif olduklarını korkmamam gerektiğini söyleseler de ben şimdilik o kadar rahat davranamıyorum.
Başta da belirttiğim üzere bu yazıyı kısa yazmak istedim ama uzattım biraz, zamanında benim gibi çaresiz biri buralara gelir de görür okur, biraz olsun içi rahatlar diye yazıyorum.
Pozitif olabilirsiniz. Gerçekten dünyanın sonu falan değil, eski hayatımdan farklı olarak hayatıma sadece günde 1 doz hap eklendi. Yan etki falan da yaşamadım, değişen hiçbir şey yok gibi. Başlarda çok karamsardım, ama yakın dostum sağolsun büyük destek çıktı. Sonrasında memlekete dönmemek adına iş arayışına girdim, çünkü ilaçlarımı ailemin görmemesi gerekiyordu. Öğrenmelerini istemiyordum. İş konusunda şansım yaver gitmedi, acele ile olmadı, ailem de “dön napıyorsun orada” deyince dönmek zorunda kaldım, bir süre ilaçları sakladım, ama annem tüm tahlil sonuçlarımı vs sakladığım yerde bulunca (temizlik esnasında) öğrenmiş oldular. Neyse ki büyük sakinlikle karşıladılar, güzelce açıkladım da. “İlaç kullandığım sürece ölmem merak etmeyin” dedim, yeterli oldu onlar için. Hem benim gibi unutkan birinin her gün dozunu alıp almadığını kontrol eden birileri de olmuş oldu.
Korkmayın kısacası, buraya yazı yazan herkesin de söylediği gibi “hayat devam ediyor” kullandığım ilaçlar sayesinde de COVID-19 virüsünü hiç hissetmeden atlattım, son HIV kontrolümde doktorum COVID Antikor testi de yapalım dedi, baktık ki bayağı bir antikorum var, ruhum duymadı, geçirmişim :D Sadece bir gün boyunca hapşırdığımı hatırlıyorum o kadar.
Bu süreçte en büyük desteği en yakın arkadaşımdan gördüm ve sonra da doktorumdan. Doktordur işi budur diye düşünmeyin, gerçekten bu süreçte her zaman bilgilendiren bir sürü işi arasında size zaman ayıran, tüm sorularınızı yanıtlayan ve ünvanını bir kenara bırakıp sizden yeni bilgiler, öyküler öğrenmeye çalışan biri.  Gerçekten çok şanslı olduğumu hissediyorum doğru zamanda doğru doktora gitmişim.
Kısa yazıcam deyip uzun yazdım, okuduysanız buraya kadar teşekkür ederim, ben çok enerji doluyum ve her anlamda pozitifim, esen kalınız efenim :)

Hiv ve Aids

1.5 Senelik Serüven
« : Mart 28, 2021, 05:13:17 ÖÖ »

Mert35355

 • Üye
 • *
 • İleti: 25
Ynt: 1.5 Senelik Serüven
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2021, 10:57:31 ÖÖ »
Kardeşim çok güzel yazmışın eline koluna saglık en azından bizim gibiler bi nebzede olsa rahatlıyo saolasın

beardless

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 97
Ynt: 1.5 Senelik Serüven
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2021, 03:43:00 ÖS »
burada şimdiye kadar okuduğum en detaylı ama bir o kadar da moral veren tek yazı olmuş. hep farklı hayatlar ama ortak bir noktadayız. senin gibi iyi olduğunu bildiğim herkes bana umut olduğu iççin teşekkür ederim. ve arkadaşına da çok teşekkür ederim. gerçekten senin yanında olması çok güzel
kendinizi sevmezseniz. başkasını nasıl seveceksiniz.

Hiv ve Aids

Ynt: 1.5 Senelik Serüven
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2021, 03:43:00 ÖS »

benseninsesinim

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 8
Ynt: 1.5 Senelik Serüven
« Yanıtla #3 : Mart 29, 2021, 06:14:42 ÖS »
Kardeşim çok güzel yazmışın eline koluna saglık en azından bizim gibiler bi nebzede olsa rahatlıyo saolasın

Ben teşekkür ederim, hiçbir zaman dünyanın sonu değil, hayatınızı yaşamaya bakın 25 sene öncesinde yaşasaydık işimiz zordu, fakat şu an savaşmamız gereken tek şey önyargılar :)

benseninsesinim

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 8
Ynt: 1.5 Senelik Serüven
« Yanıtla #4 : Mart 31, 2021, 03:27:57 ÖS »
burada şimdiye kadar okuduğum en detaylı ama bir o kadar da moral veren tek yazı olmuş. hep farklı hayatlar ama ortak bir noktadayız. senin gibi iyi olduğunu bildiğim herkes bana umut olduğu iççin teşekkür ederim. ve arkadaşına da çok teşekkür ederim. gerçekten senin yanında olması çok güzel
Çok teşekkür ederim, enerjinizi hiç kaybetmeyin, her zaman farklı olmanın bilinci ve özgüveniyle yaşadım, bir yenisi daha eklenmiş oldu sadece :) Gayet iyiyim, hep de iyi olacağım. Bu arada yazmayı unutmuşum buraya ekleyeyim, doktorum özellikle renkli sebzeler tüketmemi söyledi. Bağışıklığı kuvvetlendirmede çok yardımcı olduğunun altını çizdi, sizler de ilaçlarınızı zamanında ve eksiksiz kullanıp, beslenmenize dikkat ederseniz en az negatif bir birey kadar sağlıklı yaşarsınız, iyi günler dilerim :)

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
2604 Gösterim
Son İleti Mayıs 07, 2018, 12:31:24 ÖÖ
Gönderen: hivpozitif
9 Yanıt
2850 Gösterim
Son İleti Haziran 16, 2017, 02:07:29 ÖÖ
Gönderen: omerciq