Gönderen Konu: Forum Başlıkları  (Okunma sayısı 1482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stanley

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 50
Forum Başlıkları
« : Mart 05, 2021, 11:55:50 ÖÖ »
Merhabalar,

Forum başlıklarında dikkatimi çeken bir durumu sizlerle paylaşmak ve görüşlerinizi almak için bu başlığı açıyorum.

Öncelikle hepimizin hiv pozitif olma ile ilgili en büyük kaygılarından bir tanesi toplumun bu "hastalık" hakkında negatif algılara sahip olmalı ve hiv pozitif bireyleri/aids evresine gelmiş kişileri ötekileştirme eğiliminde olmaları. Ayrıca hiv ve aids arasındaki farkın bilinmemesi. Bu negatif yaklaşımın temellerinin nasıl atıldığını hepimiz biliyoruz. Başlangıçta eşcinsel hastalığı ile süregelen ve daha sonrasında medyanın hiv pozitif bireyleri öcü gibi göstermesi vb. Bu konulara karşı buradaki herkesin duyarlı olduğunu biliyoruz.

Ötekileştirmenin temel sebeplerinden bir diğeri de ifade yanlışlığı ve dilin doğru kullanılmaması. Bu bağlamda forumda dikkatimi çeken birkaç nokta var.

Forumda HIV ve AIDS arasındaki bu farkı başlıklarda olumlu bir şekilde gösterilmesi çok güzel. "AIDS FORUM" ve "POZİTİF (+) KÖŞE" olarak iki ana başlık altında bu fark net bir şekilde gösteriliyor. Fakat bu ana başlıkların altında olan alt başlıklarda bu ayrım net bir şekilde okunamıyor.

Örneklemem gerekirse "AIDS FORUM" ana başlığı altında "AIDS Haberleri" alt başlığı var ama bu alt başlığın altında sadece AIDS ile iligli haberler değil HIV + ve HIV araştırmalarına da yer veriliyor (bu durumun site moderatölerinin kontrolü altında olmadığının farkındayım. forum kullanıcıları olarak bizler de bu yanlışa düşüyoruz ama forum başlıklarını düzenleyerek en azından bu yanlış pekiştirmenin önüne geçilebileceğini düşünüyorum). Bu da yanlış anlaşılan HIV+ ve AIDS kavramını pekiştiren bir durum oluşturuyor (bence). Aynı şekilde "POZİTİF" ana başlığı altında bulunan "Hiv + Köşe" alt başlığında da benzer bir durumla karşılaşıyoruz. Bununla beraber "AIDS Belirtileri", "AIDS Fobisi", "HIV / AIDS Testleri" alt başlıklarında da bana kalırsa benzer problemler mevcut.

Benim önerim forum başlıklarında da bu ayrımın ya net bir şekilde ayrıştırılması ya da Ana başlıkların ve alt başlıkların tekrardan düzenlenmesi. Örneklemem gerekirse "AIDS Haberleri" alt başlığını "AIDS ve HIV Haberleri "olarak düzeltilmesi. "Türkiye'de AIDS" alt başlığının altındaki açıklama ile başlığın birbirleri ile tutarlı olması için başlığın da "Türkiye'de AIDS ve HIV" şeklinde düzeltilmesi. Evet açıklamada bu ayrım yapılıyor ama ana başlık bu ayrımı desteklemiyor.

Bu başlık altında bu konuyu ve forum başlıkları ve açıklamaları hakkında sizlerin görüş ve önerilerinizi tartışabiliriz diye düşünüyorum.
Lütfen bu yazımı sizin gönüllü olarak yapmış olduğunuz bu güzel oluşuma karşı bir müdahele olarak görmeyin. Uygun bir zamanımda daha ayrıntılı başlık ve alt başlık önerisi sunmayı planlıyorum. Ama bu süreç içerisinde de bu durumu burada tartışabiliriz diye düşündüm.

Herkese sevgiler, sağlıklı günler

Hiv ve Aids

Forum Başlıkları
« : Mart 05, 2021, 11:55:50 ÖÖ »

Angelowic

  • Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • İleti: 6259
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: Forum Başlıkları
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2021, 01:38:06 ÖS »
Değerli görüşlerin için teşekkürler @stanley doğru bir noktaya parmak bastın. En kısa zamanda düzeltmeye çalışacağız. İlgileneceğim bu konuyla.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
Nerede forum ahalisi

Başlatan acısada_öldürmez « 1 2 3 4 5 » HIV + KÖŞE

67 Yanıt
10360 Gösterim
Son İleti Ekim 22, 2017, 12:35:57 ÖÖ
Gönderen: genvoya
3 Yanıt
2102 Gösterim
Son İleti Ekim 23, 2018, 07:35:21 ÖÖ
Gönderen: Mavera
23 Yanıt
3740 Gösterim
Son İleti Aralık 04, 2020, 06:10:05 ÖS
Gönderen: Angelowic
9 Yanıt
516 Gösterim
Son İleti Ocak 04, 2022, 06:59:18 ÖS
Gönderen: Angelowic
0 Yanıt
285 Gösterim
Son İleti Mayıs 01, 2022, 11:37:48 ÖS
Gönderen: ZEYTİN