Gönderen Konu: Covid-19 Aşı Uygulaması  (Okunma sayısı 1004 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stanley

 • Üye
 • *
 • İleti: 42
Covid-19 Aşı Uygulaması
« : Aralık 03, 2020, 10:44:25 ÖÖ »
Merhabalar,

Bildiğiniz gibi aşı uygulamasının protokolü açıklandı. Açıklanan protokolü aynen  Habertürk'ten kopyala yağıştır yaparak aşağıda iletiyorum;

Alıntı
"ÖNCELİK SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR

Buna göre ilk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

İKİNCİ AŞAMA 50 YAŞ ÜZERİ KRONİK HASTALIĞI BULUNANLAR

İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA 50 YAŞ ALTI KRONİK HASTALIĞI OLANLAR

Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamakta. Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak."

https://www.haberturk.com/son-dakika-saglik-bakani-fahrettin-koca-dan-asi-uygulamasiyla-ilgili-onemli-aciklamalar-2889906Bu durumda benim anladığım üçüncü aşamada yer alıyoruz (bazılarımız ikinci grupta da yer alabilir).

Bu konu hakkında görüşleriniz nedir?

Sizce doğru bir uygulama mı?

Aşamaların süreleri konusunda bir bilgi verilmemiş. Ne kadar zaman sonra eğer üçüncü aşamada isek bize sıra gelir?

Ben aşı yaptırmayı düşünüyorum, aşı karşıtı değilim. Sizler güveniyor musunuz yapılacak olan aşıya?

Bu başlıkta tartışabilriz diye düşündüm.

Hiv ve Aids

Covid-19 Aşı Uygulaması
« : Aralık 03, 2020, 10:44:25 ÖÖ »

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6309
Ynt: Covid-19 Aşı Uygulaması
« Yanıtla #1 : Aralık 03, 2020, 11:16:59 ÖÖ »
Şimdi tabi ki uzun süre denenmiş her türlü etkisi araştırılmış aşılara güveniyorum, güvenilmeli de.

Ama bu aşı ile ilgili şu an çok fazla spekülasyon var. Deneme çalışmalarının tamamlanmadığı, çin aşısı alan TEK ülke olmamız gibi. En iyisi doktorumuza sormak ben sağlık çalışanı olarak doktorlar kendileri bu aşıyı olacak ve önerecek mi onu merak ediyorum.

Aşı karşıtlığı son derece yanlış, normal çocukluk aşıları ve diğer yetişkin aşılarına bile düşman çok cahil bir grup var. Bu kovid aşısı ile ilgili bu şekilde spekülasyonlar da bu grupların ekmeğine yağ sürüyor. Bir an önce netlik kazanır durum umarım.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

visual

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 70
Ynt: Covid-19 Aşı Uygulaması
« Yanıtla #2 : Aralık 03, 2020, 11:32:48 ÖÖ »
Diğer başlığa yazmıştım ama yeni başlık açıldığına göre burada da fikirlerimi belirtmek isterim.

Ben Pfizer veya Moderna’dan yanayım. Çin aşısı ülkemizde yaygın kullanılacak gibi görünüyor. Ama şöyle bir durum varki Çin aşısı Faz 3 çalışmalarına Hiv+’leri dahil etmedi. Sağlık bakanlığının yayınladığı gönüllü ilanında özellikle “Hiv+ olmayanlar” isteniyordu. Yani bizim üzerimizde denenmemiş bir aşıyı olmak ne kadar güvenli olur sizce? Kontrolümüzü yapan doktorlara danışmak lazım. Ama Pfizer ve Moderna; Hiv+’leri çalışmalara kattı. Ve tüm gruplarda başarı sağladıklarını açıkladılar. Sağlık bakanı Pfizer aşısının da geleceğini ama ücretli olacağını söylemişti. Ben ücretini ödeyerek ondan olmayı tercih ederim. Ama yine de doktorlarımıza danışmamız gerekir tabii ki.

Sizce Çin aşısının denemelerine Hiv+’ler neden dahil edilmedi? Bizde yan etki mi bekleniyor acaba? @Mavera

Hiv ve Aids

Ynt: Covid-19 Aşı Uygulaması
« Yanıtla #2 : Aralık 03, 2020, 11:32:48 ÖÖ »

pozzed

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 59
Ynt: Covid-19 Aşı Uygulaması
« Yanıtla #3 : Aralık 03, 2020, 04:46:27 ÖS »
Her yıl düzenli olarak grip aşımı oluyordum son 5 senedir. Hiçbir olumsuzlukta yaşamadım bu konuyla ilgili.  Covid 19 aşısında da Pfizer veya Modena'nın aşıları benim için güven telkin ediyor. Ancak Çin'in aşısını asla olmayacağım.

iss

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1549
Ynt: Covid-19 Aşı Uygulaması
« Yanıtla #4 : Aralık 03, 2020, 08:45:10 ÖS »
Bence ilk yıl hepimiz Çin aşısını olacağız. Pfizer aşısından bir milyon gelecek ve eczanelerde para ile satılma olayı göstermelik olacak. Elit zümre bu aşıya erişip olacak. Halkın da 25 milyonluk kısmı ki biz p kısma giremeyiz ya da ucundan gireririz Çin aşısına talim olacak.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

Ankagogh Poz

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 338
Ynt: Covid-19 Aşı Uygulaması
« Yanıtla #5 : Aralık 03, 2020, 09:50:30 ÖS »
Hepimiz ifşa olacağız umarım ellerine yüzüne bulaştırmaLar. Gönüllü aşı olmak istedim ama hiv kabul etmiyorlar. Nokta

stanley

 • Üye
 • *
 • İleti: 42
Ynt: Covid-19 Aşı Uygulaması
« Yanıtla #6 : Aralık 04, 2020, 11:53:46 ÖÖ »
Habartürk hangi aşıların hangi ülkeler tarafından ne kadar sipariş edildiğini gösteren  bir grafik hazırlamış. Bu grafiğe göre Sinovac (Çin) aşısını sipariş eden iki ülke olarak Endonezya ve Türkiye görünüyor. Fakat Endonezya Sinovac dışında başka aşıları da sipariş etmiş durumda. Bununla beraber diğer ülkeler daha çok Novavax, Pfizer, Sanofi, Moderna ve Oxford aşıları yoğunlukta görünüyor

Alıntı
https://www.haberturk.com/haberturk-infografikleri-2608405

Ayrıca Hürriyet'ten Ahmet Hakan'ın sağlık bakanı ile yaptığı bir röportaj var. O röportajda bakan her ne kadar sipariş verilse de faz 3 çalışmasının sonuçlarına göre aşının onaylanıp yapılacağını söylüyor. Benim anlamadığım 11 Aralık'ta ilk aşı vurulacak fakat faz 3 çalışmalarının sonuçları ne zaman açıklanacak? Burada bir tezatlık oluşuyor. Bir hafta on günde açıklanacağı söyleniyor ama bu kadar kısa sürede onaylanıp aşının yapılacağına inanmak güç.

Alıntı
Madem inaktif dediğiniz aşı üretme yöntemi daha güvenilir, neden dünya bu yönteme yönelmedi?

Fahrettin Koca: Çünkü bu yöntem çok zor ve çok pahalı bir yöntem. İnaktif aşılar, kolay üretilebilir aşılar değil. Maliyeti çok yüksektir. O nedenle diğer yöntem daha fazla tercih edilen yöntem oldu.

O zaman Çin aşısı, sizin açınızdan bir mecburiyet değil, bir tercih. Yani yöntemini önemsediğiniz için özellikle Çin aşısını tercih etmiş durumdasınız. Bu durumda soralım: mRNA aşılarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Fahrettin Koca: Çin’le yaptığımız anlaşma 50 milyon... Bunun üzerini diğer yöntemle üretilen aşılarla tamamlamak durumundayız. Ama şu gerçeği de unutmayalım: Diğer aşıların uzun vadede ne tür etkiler geliştirebileceğini bilmiyoruz.

Aşılar için bir onay söz konusu... Çin aşısı onay aldı mı?

Fahrettin Koca: Dünyada üretilen tüm aşılar, Dünya Sağlık Örgütü’nün süreçlerinden geçmek zorunda. Çin aşısı da öyle. Şu anda “Faz 3” dönemini bitiren hiçbir aşı yok. Pandeminin yol açtığı acil durum nedeniyle ara raporlarla uygunluk veriliyor. Çin aşısı, “Faz 3”e en erken başlayan aşıdır. Ayrıca “Faz 3”ü daha geniş topluluklara uyguladılar. “Faz 3” ilgili Çin aşısının ara raporları henüz açıklanmadı. Bir hafta-on gün sonra açıklanmasını bekliyoruz.

“Faz 3” açıklanmadan Çin aşısını kullanma durumu olmayacak yani?

Fahrettin Koca: Tabii ki olmayacak. Bütün ara onaylar alınmış olsa dahi biz uluslararası akredite olan Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzun laboratuvarlarında titizlikle incelemeler yapacağız. Bu incelemelerde aşının güvenlik testlerinin olumlu çıkması gerekiyor. Eğer aşı, ülkemiz standartlarına uygun bulunursa erken kullanım iznini vereceğiz. Aşı uygulaması, ancak bu aşamadan sonra olacak.

Röportajın tamamına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/bakan-kocaya-cin-asisiyla-ilgili-her-seyi-sordum-41679430

Açıkçası benim kafam çok karışık. Bir yandan fırsat olursa neden yaptırmayayım diyorum, bir yandan da güvenemiyorum.

Luna

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 369
 • Ölmediysem vardır bir sebebim.
Ynt: Covid-19 Aşı Uygulaması
« Yanıtla #7 : Aralık 04, 2020, 11:40:08 ÖS »
Benim bildiğim faz1 ve faz2 aşıların güvenirliğini faz3 ise artık en son aşama, ne kadar koruyucu olduğunu ölçmek için. Mesela aşı tamam artık güvenilir, ama koruyuculuk oranı belli değil. Sinovac'in ürettiği aşı klasik yöntemle yapılan aşı olduğundan korkmuyorum ondan. En fazla koruyuculuğu az olur, covid oluruz. Diğerleri ilk kez denenen bir teknoloji diye biliyorum. Bunun sonuçları çok ama çok uzun, hatta bir nesil sonra görülecek bence. Yani sana bir şey olmasa da kalıtsal bir değişiklik oluşturabilir, olabilir diyorum belki hiçbir şey olmaz belki iyi anlamda dönüşüm sağlar. En son hamile kadınlarda denenmediğini ve hamilelere vurulmayacağını, üzerinde çalıştıklarını söylüyorlardı. Yani sonuçta bu sektörün içinde değilim, araştırarak, komplo teorilerine kulak asmaya**k kendi mantığımla düşününce böyle geliyor. Her şeyin özü,  doktorum nasıl yönlendirirse ona göre hareket ederim ben sıra bize geldiğinde.

stanley

 • Üye
 • *
 • İleti: 42
Ynt: Covid-19 Aşı Uygulaması
« Yanıtla #8 : Aralık 12, 2020, 11:29:36 ÖÖ »
Avustralya'nın kullanmayı planladığı aşı bazı deneklerde hiv pozitif antikorlarının gelişmesine sebep olmuş. Fakat bu kişilerde hiv'in kendisi görülmemiş. Bu sebepten ötürü aşıyı kullanmaktan vaz geçmişler.

Böyle bir şey nasıl olabilir?

Aşının kendisi hakkında bir bilgiye sahip değilim. Hangi yöntemlerle vb üretiliyor hiçbir bilgim yok. Ama böyle bir sonuç alınması diğer aşı üreticilerinin deneylere hiv pozitif bireyleri almamasıyla daha da güvensiz bir durum oluşturuyor. Aşıların bizlerde nasıl bir reaksiyon göstereceği konsunda endişenmeme sebep oluyor. Hiv olmayan birisinde hiv antikorlarının oluşmasına sebep olan bir aşı, hiv olan birisine enjekte edilirse sonuç ne olur?

En büyük korkum aşıdan dolayı hiv'in evrim geçirip kullanmış olduğumuz ilaçlara karşı direnç kazanma ihtimali. Böyle bir ihtimal var mı onu da bilmiyorum.

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/avustralyanin-corona-asisinda-buyuk-hata-deneklerde-hiv-antikoru-cikti-6162971/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber


ZEYTİN

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 330
Ynt: Covid-19 Aşı Uygulaması
« Yanıtla #9 : Aralık 12, 2020, 02:07:11 ÖS »
Avustralya'nın kullanmayı planladığı aşı bazı deneklerde hiv pozitif antikorlarının gelişmesine sebep olmuş. Fakat bu kişilerde hiv'in kendisi görülmemiş. Bu sebepten ötürü aşıyı kullanmaktan vaz geçmişler.

Böyle bir şey nasıl olabilir?

Aşının kendisi hakkında bir bilgiye sahip değilim. Hangi yöntemlerle vb üretiliyor hiçbir bilgim yok. Ama böyle bir sonuç alınması diğer aşı üreticilerinin deneylere hiv pozitif bireyleri almamasıyla daha da güvensiz bir durum oluşturuyor. Aşıların bizlerde nasıl bir reaksiyon göstereceği konsunda endişenmeme sebep oluyor. Hiv olmayan birisinde hiv antikorlarının oluşmasına sebep olan bir aşı, hiv olan birisine enjekte edilirse sonuç ne olur?

En büyük korkum aşıdan dolayı hiv'in evrim geçirip kullanmış olduğumuz ilaçlara karşı direnç kazanma ihtimali. Böyle bir ihtimal var mı onu da bilmiyorum.

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/avustralyanin-corona-asisinda-buyuk-hata-deneklerde-hiv-antikoru-cikti-6162971/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber


Poz olmayan birinde anti hiv antikor üretimi ilk duyduğumda iyi bişi gibi geldi bana bizim için  belki bu aşı bir tedavi olur mu?  İlginç bi durum ne alaka anti hivi akrive etmesi yada bize zararı ne olur bilniyorun ekstra antikor belkide rezervuarlara ulaşacak

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
1722 Gösterim
Son İleti Ekim 22, 2016, 07:57:48 ÖÖ
Gönderen: Mavera
0 Yanıt
1474 Gösterim
Son İleti Nisan 12, 2017, 11:40:27 ÖÖ
Gönderen: ankist
3 Yanıt
1435 Gösterim
Son İleti Ağustos 13, 2017, 01:29:02 ÖS
Gönderen: teacher24
14 Yanıt
1173 Gösterim
Son İleti Nisan 23, 2020, 07:10:46 ÖÖ
Gönderen: Angelowic
23 Yanıt
3538 Gösterim
Son İleti Kasım 23, 2020, 11:06:52 ÖS
Gönderen: Galata