Gönderen Konu: KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!  (Okunma sayısı 1282 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Taurus

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 473
KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!
« : Kasım 27, 2018, 02:43:25 ÖS »
Bu konuya ilişkin yazmak çok zor. İnsanın başına gelmeyince anlaşılmıyor ne yazık ki. Arkadaşlar kadınlara yönelik şiddet artık çığırından çıkmış durumda. Bu ülkenin ataerkil ve muhafazakar yapısı bence bu şiddeti alabildiğine körüklüyor. Geçtiğimiz hafta ablamın yaşadığı şuydu. Kafaya yumruk, akabinde başa silah dayanması (cani herif bir polis), hakaret ve küfürlerin havada uçuştuğu bir ortam. Daha öncesi kadının sırtında oklava kırılması, çalıştığı için parasına el konulması, adamın metresinin ortaya çıkması, tehdit vs.

Tüm bu olayların nihayetinde kız yeğenimin yardım istemesiyle olaya müdahale etmek için eve gittik. Tabiki kapı kilitli ve içeriden tehditler savruluyordu. Polisi aradık. 300 metre uzaklıktaki karakoldan polis gelmesi yarım saat sürdü. O mesafeden gelemediler. Defalarca 155'i aradık. Nihayet geldiklerinde sallana sallana umursamaz bir tavırla "eğer kadın şikayetçiyse" işlem yaparız dediler. Yani kadın sahipsizse, gidecek yeri yoksa veya tehdit ediliyorsa bu şartlar altında şikayetçi değilim dediyse yapılacak bir şey yoktu. Kadın dayak yiyebilirdi sonuçta önemli olan ataerkil aile yapısının korunmasıydı. Kol kırılırdı yen içinde kalırdı. Neyse ki şikayetçiyim dedi. Bu bile bizi o kadar sevindirdi ki. Çünkü tehditlere göğüs germişti kadın. Darp raporu alındı, karakolda ifade verildi.
O sırada komşu kadınların olaya ilişkin görüşleri şöyleydi. "kadın da biraz susmasını bilecek", "erkek yani engelleyemezsin ki", "aile içi meseledir, hemen polis mi çağrılır" bunlar kadınlardan gelen tepkilerdi. Sincan ilçesi İstanbul Bayrampaşa ayarında bir ilçedir. Profili az çok tahmin edebilirsiniz. Manzara karşısında şok oldum. Kadınlar ya sindirilmiş ya çok ahmaklar. Kocaya itaat öyle bir işlenmiş ki genlerine aksi halde cehenneme gideceklerini düşünüyorlar. Ben bir bireyim demekten önce ben Kocamın karısıyım kafasındalar.
Kadına şiddet sadece fiziksel boyutuyla ele alınıyor. Ekonomik, psikolojik ve sosyolojik şiddet hiç konuşulmuyor. Durum düşündüğümüzden daha kötü. Üstelik halkı koruması için beline silah verilen birinin (insan diyemiyorum) bu davranışları sergilemesi çok daha vahim ve ürkütücü.
Bu ülkede kadın olmak çok zor. Erkek şiddeti katlanarak büyüyor. Televizyonlarda görülen marjinal olaylar artık dibimizde sirayet etmeye başladı. Biz kızımızı savunabildik peki sesini çıkar(a)mayanlar? Düşünmelerine bile engel olunmaya başlanmış. Kendilerine yapılan haksızlığı, adaletsizliği bile göremez olmuşlar. Kör edilmişler. Olayları anlatmak için şahit olunması istendiğinde ise herkes bizi karıştırmayın demekte. Ya kocaları tarafından susturulmaktalar, ya da adam bize de musallat olmasın derdindeler. Oysa her Cuma doldurup taşırdıkları camilerde hutbenin sonunda "Allah iyiyi, doğruyu, adaleti ve akrabaya yardımı emreder, kötülüğü, zinayı ve sapkınlığı yasaklar düşünüp öğüt alasınız diye size Kur'anı göndermiştir" denince AMİİİİİİİNNNNN derler. Amin denince görev yerine getirilmiş cennette bir adım daha yaklaşılmıştır. Öyle sansınlar. Adalet, yalancı şahitlik etmemekle birlikte adaletin tecelli edeceği zaman da görmezden gelmemektir. İşte budur halimiz.
Bir gün sıra bize de gelecek. Şiddet bizi de bulucak. Kimimiz eşit maaş istediğimiz için, kimimiz giydiğimiz kıyafetten ötürü, kimimiz cinsel yönelimimizden dolayı, kimimiz başka herhangi bir sebepten. Adalet arayacağız. Özgürlük isteyeceğiz. Yok mu bizi duyan diyeceğiz? Ama herkes tıpkı bugün olduğu gibi suspus olacak. Çünkü sıranın hiçbir zaman onlara gelmeyeceğini düşünecekler. Tıpkı bugün bizim düşündüğümüz gibi.

Hiv ve Aids

KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!
« : Kasım 27, 2018, 02:43:25 ÖS »

bedevi

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1093
Ynt: KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!
« Yanıtla #1 : Kasım 27, 2018, 05:36:53 ÖS »
öncelikler geçmiş olsun....kadına şiddet ne yazıkki büyük sorun...heleki böyle bi yakının başına gelince dahada acı veriyor..

yalnız benim anlayamadığım bi kaç konu var...ya ben yanlış anladım ,yada karşı taraf polis olduğu için usul hatası yaptırdı meslekteşlarına...bana öyle geldi...

öncelikle : 1- kadına şiddet konusunda yasalarda pozitif ayrımcılık vardır...kadın şikayetçi olmasa ,hatta şikayetini geri alsa bile konu savcılığa oradanda hakim önüne gider...gelen polislerin bunu sorması komik...sen tutanağını tut, hastane raporunu aldır.ondan sonra evrağı savcılığa havale et....polisin görevi budur...kararı savcı verir...polis bi karar mekanizması değildir bu konuda...sadece gerekli presoderü uygular...o kadar..

2-kadına şiddet vakalarında mahalle karakolunu yetkisi yoktur...olay mahallinin bağlı bulunduğu asayiş büro ekiplerinin olaya müdahale etmesi gerekir....belki basit bi kavga olsa mahalle karakolu olaya müdahil olabilir..ama kadına şiddet vakalarında sorumluluk tamamen bağlı ilçe asayiş büro ekibindedir...eğer siz 155 polis imdatı aradıysanız direktman asayiş büro ekiplerin gelmesi gerekirdi...mahalle karakolunun görev sahasında değil kadına şiddet vakaları..


3-siz eğer darp raporunu aldıysanız ve elinizde konu ile ilgili bi tutanak varsa konuyu savcılıktan takip etmenizi öneririm...mahkemeler ve savcılık bu durumda genelde kadından yana karar verir...öncelikle ilk iş olarak yapılması gereken evden uzaklaştırma kararı alınmasıdır...genelde 6 ay olarak savcı evden uzaklaştırma kararı verir..ondan sonra hukuki süreç başlar..zanlı mahkeme karşısına çıkarılır...

   eğer darp raporu ve görgü tanıkları varsa zanlının yakasını kurtarma ihtimali pek yok....önce savcılığın açtığı ceza davası ile zanlı bi ceza alacaktır...eğer sabıkası yoksa muhtemelen ya hüküm geriye bırakılır, ya ceza paraya çevrilir..burada belirleyici durum darp raporudur...iyi bi darp raporu tutulduysa ceza dahada artar...
     
  ceza davasından sonra maddi ve manevi tazminat davası açılabilir...eğer evde ceza davasından dolayı alınmış bi hüküm varsa iyi bi avukat maddi ve manevi tazminat davası ile çok iyi bi netice alınabilir...bunun akabinde ben olsam direkt olarak aile mahkemesinden boşanma davasıda açarım...tahminim hakim ortada bi darp olduğu için ilk celsede boşanma kararını verir...

  bence tüm bu işlemleri iyi bi avukat ile götürmekte fayda var...karşı taraf polis olduğu için her türlü pislik ve göz korkutma yapacaktır...yalnız olay savcılığa gidip ,evden uzaklaştırma çıkarıldıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi halledilir..

ne yazıkki kadına şiddet, insana şiddet ,hayvana şiddet gibi konular bu coğrafyanın genel bi sorunu...yalnız türkiyede kanunlar kadını korur...komşu coğrafyalara baktığımız zaman kanun bazında türkiye çok iyi..sıkıntı bu kanunları uygulatmakta...heleki karşı taraf polis olunca iş dahada karışık olacaktır...ama sıkıntı değil..siz yeterki konuyu takip edin, baskılardan yılmayın..

tekrardan geçmiş olsun...

bilebilelades

 • Ziyaretçi
Ynt: KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!
« Yanıtla #2 : Kasım 27, 2018, 07:58:37 ÖS »
Geçmiş olsun, ifade gücünüze hayran kaldım doğrusu. Yazar olmalısınız, bilmiyorum belkide öylesinizdir.

Söyleyecek söz bulamıyorum, tespitleriniz fazlasiyla doğru ve gerçekleri gün yüzüne seriyor. O bahsettiğiniz profil aslında Türkiye ve bir çok dünya ülkesinin profili, belkide insanlik profili. Gerçekten tuhaf, insanda bu kadar gelişmiş bir beyin varken dünyanın coğunun o profilde oluşu üzücü tabii. Peki ne yapılmalı da insanlık bu cehalet çıkmazından kurtarılmalı diye düşününce aklıma 800 milyar sıralık bir liste geliyor. Yapacak bir şey yok demek ise teslimiyetçiliğin ta kendisi. Sadece şunu söyleyebilirim, dünyada bir iyi birde hep yok sayilan, kabul edilmeyen, görmezden gelinen KÖTÜ var. Kötü insanlar, kötülükten beslenen bir yabani, cani, saldırgan bir yapı var insan oğlunun genlerinde. Dünyayı ancak genetiği değiştirilmiş insanlar kurtarabilir. Yani bilim... Biraz futuristik konuşsam da içimden geçenler bunlar.

Hiv ve Aids

Ynt: KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!
« Yanıtla #2 : Kasım 27, 2018, 07:58:37 ÖS »

Taurus

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 473
Ynt: KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!
« Yanıtla #3 : Kasım 27, 2018, 08:42:27 ÖS »
Maalesef @bedevi olay anlattığım gibi görünüyor. Kanunlar kadını koruyor(muş) gibi yapıyor. Öyle olmasa bunca kadın cinayeti olur muydu?
Boşanma ve malların tasfiyesi davası açıldı. Bu arada kefen parası biriktirin diyorlar ya bir de boşanma parası biriktirmek lazım. Feci pahalı bir olay.

umutnerde

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 260
Ynt: KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!
« Yanıtla #4 : Kasım 28, 2018, 01:11:45 ÖÖ »
@Taurus öncelikle çok geçmiş olsun. Anlattigin şeyler malesef yaşanıyor. Fakat bunu belli bir kesime,camiye ,Kurana ,inanca bağlayıp örneklemek ne kadar doğru bilmiyorum.Bu sorunun dinle eğitimle vs vs hiç alakası yok çünkü her kesimde yaşanan olaylar. Temennimiz bunların son bulması. Çocuklarımızı herşeyden önce kendine güvenen ayakları üzerinde durabilen bireyler olarak yetiştirmeye çalışalım. 

Taurus

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 473
Ynt: KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR DE!
« Yanıtla #5 : Kasım 28, 2018, 09:16:05 ÖÖ »
@umutnerde söylediklerine tamamen katılıyorum şiddet afet gibi nereden geleceği belli olmuyor. O yüzden bir gruba atfetmiyorum. Ancak, insanlar zaman zaman kimliklerini ön plana çıkartıp bunu vurgulaya**k yaşamlarını sürdürüyorlar. Dolayısıyla, güzel ahlak, doğruluk, adalet, kul hakkı gibi kavramlara vurgu yapıp bunun aksine hareket edilmesini de bırakın eleştirelim. En azından bu doğru değildir diyebilelim. Kimse ayrıcalıklı olmamalı. Buna ruhban sınıfı da dahildir.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
7 Yanıt
1694 Gösterim
Son İleti Ocak 09, 2017, 06:02:47 ÖS
Gönderen: genjutsu
16 Yanıt
3117 Gösterim
Son İleti Mart 20, 2017, 11:03:41 ÖS
Gönderen: Vtec
5 Yanıt
2474 Gösterim
Son İleti Ekim 21, 2017, 08:30:33 ÖÖ
Gönderen: Matland
5 Yanıt
1827 Gösterim
Son İleti Kasım 28, 2017, 11:10:46 ÖS
Gönderen: berkcan09
4 Yanıt
1790 Gösterim
Son İleti Mayıs 22, 2018, 06:45:05 ÖS
Gönderen: Angelowic