Mavi-Banner

Gönderen Konu: Kedi tırmalaması ve hiv bulaşı  (Okunma sayısı 1004 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1982

• Üye
  • *
Kedi tırmalaması ve hiv bulaşı
« : Eylül 07, 2016, 07:06:06 ÖS »
Ya ardslar evde küçük bir kedi yavurmuz var oynarken beni trmaladi bi kaç yerim çizimız pek umrsamadim ama evde baba annem var 80 yaşında onuda hep trmalamis benden hiv geçerim babanneme sonra kafam basti çok uzluyorum simdi acaba yaşlı babanneme kedi beni trmaladktan sonra onu trmaliyip geçmiş olablirmi cunki çizikler bende ondada hep kanliiydi
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2016, 07:17:25 ÖS Gönderen: 1982 »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Kedi tırmalaması ve hiv bulaşı
« Yanıtla #1 : Eylül 07, 2016, 07:23:24 ÖS »
@1982

http://helpline.aidsvancouver.org/what-we-do/helpline/online/cat-scratch-and-hiv
Risk oldukça düşük diyor, bu şekilde bulaş vakası görülmemiş

http://www.thebody.com/Forums/AIDS/Workplace/Q158068.html
Risk yok diyor, gene de hemen suyla sabunla yıkayın tırmıkları diyor.

http://helpline.aidsvancouver.org/question/hiv-transmission-cat-scratch
Risk yok diyor.

http://forums.poz.com/index.php?topic=2286.0
Risk yok böyle bir şey olamaz asla olmadı diyor.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Eylül 07, 2016, 07:35:59 ÖS »
Merhaba @1982 :

Kedilerde ki HIV in karşılığı FIV.
İnsan dan kediye, kediden insana bulaşısi söz konusu degil.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2016, 07:40:45 ÖS »
@1982 bu konuyla ilgili cevaplarını bu başlığa yazar mısın, kim biliyor başlığından böldüm buraya taşıdım orayla ilgisiz çünkü.

İlk linkte:
-bir kaç gün önce kedisi aids hastası bir arkadaşımı tırmaladı ordan bana sıçradı 5 sn içinde beni tırmaladı risk var mı diyor.
Cevap veren hivin çok kırılgan bir virüs olduğunu dış ortamda dayanamayacağını ayrıca kedinin pençelerinden faşır faşır kan damlıyor olması gerektiğini ve kesiklerin de çok derin olması gerektiğini söylüyor-risk çok düşük diyor. (Ayrıca aids ile hiv farklı şeyler onun eğitimini veriyor)

İkinci linkte:
-bizim veteriner hiv pozitif, kediler köpekler hep onu tırmalıyor o da gülüyor e o hayvanlar sonra başkasını tırmalayınca başkalarına aynı iğne gibi bulaştırmaz mı böyle onun çalışma iznini elinden niye almıyorlar aç kalsın diyor
Cevap veren bunun iğne bulaşı gibi olmadığını ve başkalarını riske sokmadığını söylüyor-hayvanlardan hiv geçişi görülmemiş, sivrisinek ısırıkları da bulaştırmıyor diyor ki onlar direk kan emiyor. O veterineri işten men edemezsin, sana dava açar ve kazanır (ee ora Amerika!) çünkü bu insan haklarına aykırı ve ayrımcılığa giriyor, medikal bir risk yok diyor.

Üçüncüde:
-kedisi pozitif arkadaşımı tırmaladı, sıktı mı yarasından kan çıkardı, üç dört dakka sonra geldi beni de tırmaladı, ben de panikle bi koştum acile 2 saat içinde pep tedavisi başladım eyi mi ettim kötü mü? Diyor
Cevaplayan virüs havaya değdiği anda temasla etkisiz oluyor RİSK YOK diyor ayrıca bulaş için öyle basit bir sıyrık çizik tırmalama yetmez zaten diyor çok açık büyük bir yara veya direk damar içi olmalı diyor (kaplan yavrusu değilse sıkıntı yok diyor yani)

Dördüncü en büyük pozitif forumu orda da tecrübeli arkadaşlar hepsi risk yok demiş.
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2016, 07:41:49 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Birisi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2016, 07:45:24 ÖS »
dostum öncelikle anladığım kadarıyla sen zaten tedavi alıyosun.Virüs sayın düşük.Üstelik yok kedi seni tırmalayacak ciddi bi kanamayla tırnaklarında kalacak.Hemen dakikalar içinde kedi tekrar koşup ailendekileri tırmalayacak.Bana çok ütopik geldi.Güneşin batıdan doğup , doğudan batma ihtimal daha yüksek  ;)

Ayrıca kedi çizik attıktan sonra kanama olur.Direkt çizerken kan fışkırması için çok derin olması gerekiyor.Zaten dikkat et kedi çiziği atar ve zamanla kanar.
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2016, 07:47:10 ÖS Gönderen: Birisi »
Öldürmeyen şey güçlendirir.

1982

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 07, 2016, 07:52:06 ÖS »
Kediyi kolye koydum balkonda eve alymii risk yoksa mavera bu yazmi yainlama lfn
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2016, 07:56:13 ÖS Gönderen: 1982 »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Eylül 07, 2016, 08:03:40 ÖS »
Okuduklarımdan anladığım kadarıyla kimse hiv pozitiflerin kedilerini evden atmalarını veya koliye koyup hapsetmelerini önermiyor.

Birisi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 07, 2016, 08:12:04 ÖS »
@1982 bence ağır fobiklik yapıyosun ve o hayvana da şu an eziyet ediyosun.İnternetten araştır kedilerin tırmalamasını azaltmak için veya bu huylarını düzeltmek için öneriler var.Onlara bak.Lütfen ben hayvan severim ve 2 tane köpek besledim.Yazık o hayvana da
Öldürmeyen şey güçlendirir.

1982

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 07, 2016, 08:12:49 ÖS »
Mavera ayıp ettin

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Eylül 07, 2016, 08:17:42 ÖS »
Ne yaptım yahu? Bugün ne var üstümde herkes alınıyor bana buakşam daha girmeyeyim bari  :P
Ve evet kediye eziyet etme lütfen

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Eylül 07, 2016, 09:59:39 ÖS »
Kediyi kolye koydum balkonda eve alymii risk yoksa mavera bu yazmi yainlama lfn

@Mavera yayınlama dediği ve yayınladığın icin diyor sanırım.
Bugün herkes bir gergin, gelen gecen sana yürüyor. :)

@1982 böyle bir bulası sekli yok. Ancak kedini uysallaştırmalisin, o ne catwoman gibi önüne geleni tırmıklıyor. :)
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Eylül 07, 2016, 10:42:35 ÖS »
Arada "low profile" gitmek de güzelmiş @Mavera  ;D ;D
There's a light guiding my way.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Eylül 08, 2016, 01:59:45 ÖS »
Hıı ben onu yayınla diye okumuşum harfler yanlış yazılmış. Peeh. Bilerek yapmamıştım oysa ki.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #13 : Eylül 08, 2016, 03:57:29 ÖS »
arkadaş  sizlere  hakaret  ettiği  ve eşcinsel  olup olmadığımı  bilmiyorum ama   moderatör arkadaşım için TOP ibaresi kullanarak  hakaret ettiği için  ban  yedi , uslup  ve  tarz önemli kimse  kimsenin cinsel tercihine hakaret  edemez
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Eylül 08, 2016, 06:29:47 ÖS »
İki moderatör arasındaki şakalaşmayı bile birine hakaret ederek olaya çevirmeye çalışan 3. şahısın İNSAN olmak için daha çok fırın ekmek yemesi gerek. O nedenle bu tip vakalar için moralimi bile bozmuyorum. Gözümde hiç bir değerleri yok zira. Çünkü biliyorum ki bu kişiler genelde klavye arkasından atar yapacak kadar cesaretli olurlar, bilimum hakareti ve küfrü ederler ancak karşıma geçtiklerinde kuyruklarını popolarının arasına sıkıştırarak kaçarlar. Bir çok örneği deneyimlerimle sabittir.

Olayın dallanıp budaklanmaması için önlem almışsın aö. Çok teşekkür ederim. Ben de dahil sitede kimsenin sonsuz kredisi yok, o nedenle durumu ne olursa olsun kimsenin kimseye aleni şekilde hakaret etme lüksü de yok. Bu böyle biline.
There's a light guiding my way.