Mavi-Banner

Gönderen Konu: Psikolojik destek alan var mı?  (Okunma sayısı 218 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankagogh Poz

• Katılımcı Üye
  • *
Psikolojik destek alan var mı?
« : Ekim 06, 2018, 12:11:28 ÖÖ »
Hiv tanısı sonrası psikolojik destek alan var mı? Fayda gördünüz mü? Şimdi ben aslında bu kronik rahatsızlığı kabullendim.çok şükür tedavi yolunda. Tek takıldığım nokta bunu açıklamam gereken kişiler, askere gidememek. İnsanların bunu sorgulaması. İlerde evleneceğim kişi bunu nasıl karşılayacak. Bazen salla ya kabul eden böyle etsin diyorum.

Spayova

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Psikolojik destek alan var mı?
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2018, 06:46:54 ÖÖ »
Merhaba
Sadece askerlikse mesele bence psikolog için zaman öldürme. Ama belki de anlatmak istedigin daha başka şeyler de vardır. İhtiyaç olduğunu düşünüyorsan kesinlikle öneririm.
Ben gittim hem psikologa hem de pskyatrik desteğe. Faydasını gördüm.

littlemonster

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 06, 2018, 09:25:00 ÖS »
1 sene önce tanı alıp bir ay önce lustrala başladım. Eskisine göre daha iyiyim diyebilirim, sadece psikiyatri ile yetinmeyip psikolog desteği de almak istiyorum. Bu konuları bende kafama çok takıyorum, bu takıntılarım için psikolog ile de görüşmek istiyorum
Rna Undetectable :) 12.10.17

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ekim 06, 2018, 09:58:34 ÖS »
Tanı aldığımda desteğe ihtiyaç duymadım ben. Onun üstüne bi kaç olumsuz şey olunca hayatımda beni aştı ve hayatımda ilk defa antidepresan kullandım. Sadece 1 ay. Ama çok çok iyi geldi. Hatta bıraktıktan sonra anlamsızca Tv de bişey görsem gözlerim dolmaya başlıyodu :D Çok duygusallaşmıştım. Hala öyleyim biraz ama ilk bıraktığım zamanlardaki gibi değil. Şu anda iyiyim. Çok kötü hissedersem antidepresan almaya devam edebilirim. Sürekli mutsuz hissediyosan, çok takılıyosan sorunlarına destek alman iyi gelecektir.

« Son Düzenleme: Ekim 06, 2018, 10:06:08 ÖS Gönderen: turuncu »

Samonuru11

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ekim 06, 2018, 11:12:10 ÖS »
Antidepresanlarda böbreklere yük bindiriyor mu sonuçta onuda her gün içiyoruz ben hiv olduktan sonda nerdeyse ağzıma başka ilaç sürmemeye çalışıyorum bir yerim ağrısa bile böbrekleri yormamak adına 😂

Zavira

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 07, 2018, 12:54:53 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Geçen yıl 12 Ekim’de ilk pozitif ön tanıyı aldığımda artık hayatın bana cehennem olacağını düşünenlerdenim bende. Farklı bir nickle buradayım. Felaket senaryolarım vardı ve burda paylaşıyordum. Allah razı olsun arkadaşlar çok ilgilendiler benle hiç bir sorumu hiç bir iletimi yanıtsız bırakmadılar. Psikolojik destek almamı da önerdiler tabi. Senin gibi askerlik evlilik işim ifşa olma korkusu vs vs.  Her neyse ilaca başladım. Doktorum ısrarla destek almamı tavsiye etti. Üzerinden bir yıl geçti. Bu süreçte sevgilimden ayrıldım sonra başka biriyle nişanlandım. Sonra nişanım bozuldu işlerim ters gitti. Ekstra Hastalıklarla uğraştım vs vs. Hatta bir ara tedaviyi bırakıp kendimi ölüme itmem gerektiğini bile düşündüm. (Aptalcaydı) Zaten tanıdan önceki hayatımda da hep zorluklarla karşılaşmıştım. Ama destek almadım hiç. Şimdi mi ? Herşey yolunda çok şükür. Tedavim sorunsuz ilerliyor. Kız arkadaşım var. Hayallerim hedeflerim var. Askerlikten muaf oldum bu arada ;)  Ha korkularım yok mu yine var. Ama ben nelerle savaştım diyorum kendi kendime. Önüme ne çıkarsa çıksın baş edebilirim. Buna inancım tam. Bu inanç bana mücadeleden geliyor. Eğer her strese girdiğimde antidepresanlara sarılsaydım kendimi uyuşturup düşünmeseydim böyle olmazdı. Ama tabi bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. İçinizde bu durumu kendi kendinize aşabileceğinize dair küçük bir umut dahi varsa arkasından gidin. Yoksa tabi ki profesyonel yardım iyi gelecektir. Evin tek oğluyum ailemden uzakta küçük bir şehirde ve bu hastalıkla asla çalışmak istemeyeceğiniz bi sektörde çalışıyorum :) Herşeye rağmen ben yine de aynı benim. Bir yılda on yıllık tecrübe ve olgunluk edindim evet belki yoruldum ama buna değdi. Artık her durum için b c planlarım var. Daha geniş görebiliyorum olayları. Son olarak Dr.Abraham Twerski’nin ıstakozların büyümesi konulu konuşmasını dinlemenizi tavsiye ederim. Hepinize sağlıklı mutlu umutlu günler dilerim.

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ekim 07, 2018, 01:12:32 ÖS »
ilaçları da dresanlarda böbreklere yük bindiriyor mu sonuçta onuda her gün içiyoruz ben hiv olduktan sonda nerdeyse ağzıma başka ilaç sürmemeye çalışıyorum bir yerim ağrısa bile böbrekleri yormamak adına 😂
her ilaç böbrege karaciğere yük bindirir fakat yeni nesil ilaçlar buna art ilaclari da dahil daha az yan etkiliama hhiç yan etkisi yok demek yanlış olur.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #7 : Ekim 07, 2018, 01:25:55 ÖS »

Hiv tanısı sonrası psikolojik destek alan var mı? Fayda gördünüz mü? Şimdi ben aslında bu kronik rahatsızlığı kabullendim.çok şükür tedavi yolunda. Tek takıldığım nokta bunu açıklamam gereken kişiler, askere gidememek. İnsanların bunu sorgulaması. İlerde evleneceğim kişi bunu nasıl karşılayacak. Bazen salla ya kabul eden böyle etsin diyorum.

evet aldım. çok da faydasını gördüm @Ankagogh Poz bir nebze bile ihtiyaç duyuyorsan kendinde, şiddetle tavsiye edebilirim.

Samonuru11

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ekim 07, 2018, 04:22:16 ÖS »
Ben psikolojik olarak hiç yıkılmadım açıkçası tedavisi bulunamayan hastalıkları düşününce ve tedavi olduğun sürece hiv gripten bile daha zararsız bir hastalık 2016 da tanı koyuldu 2 sene boyunca kendim tedavi almak istemedim bazı işlerimden dolayı ama allaha şükür cd4 üm 560 ve rna 150.000 çıktı sadece 2 sene içerisinde korkulacak bir yanı yok hastalığın sadece mimlenme ve işe girişlerde insan biraz psikolojik olarak sarsılabilir 😊

Trope

• Katılımcı Üye
  • *
  • Sev Dünyayı
« Yanıtla #9 : Ekim 08, 2018, 02:08:59 ÖÖ »
İlk tanının yalancı pozitif olacağına kendimi çok inadırmıştım, sonra araştır bak oku derken, kendimi alıştırdım.
Bazen metrobüste sokakta, hastalıklardan dünyadaki okumsuzluklardan habersiz insanlara bakıp imreniyorum mutluluklarına.
Ama her hastalık insana bir farkındalık katıyor.
Bir paiikoloğa gittim çok ilgilendi benimle, bana içine dön kendinş bul gibi tabsiyelerde bulundu. Sonra bir daha gitmedim açıkcası.
Bu hastalık benim parçam kabullendim. Seversin, sevmezsin o ayrı. Ama birlikte yaşamalıyız.
Sev Sevil
Gül Güldür