Mavi-Banner

Gönderen Konu: Kolesterol değerlerim hakkında  (Okunma sayısı 436 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankagogh Poz

• Katılımcı Üye
  • *
Kolesterol değerlerim hakkında
« : Eylül 21, 2018, 05:41:21 ÖS »
Merhaba. Stribild kullanıyorum. Son iki tahlilde kolestrol biraz yüksek geliyor. Değerlerden anlar mısınız? Doktoruma sormak en iyisi ama acil bir şey olmayınca üç aydan üç aya görüyorum.
Her gün spor yaparım düzenli egzersiz
Yumurta günde bir yerken spor için hırs yaptım. 2-3 e çıkardım. Protein ağırlıklı süt içiyorum. Acaba bunlar mı etkiledi.
Alkol sigara YÖK, ekmek sadece sabahları. Canımı sıktı.

OnlyRedLeftFromRainbow

• Katılımcı Üye
  • *
  • Korkuyorsan, gökyüzüne bak...
Ynt: Kolesterol değerlerim hakkında
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2018, 07:51:35 ÖS »
Yıllardır süren bir tartışmadır yumurtanın sarısı Ve kolestrol değeri. Büyük çoğunluk yapar diyor. Kardio temponu veya süreni arttırmak çözümlerden biri olabilir . Yumurta sarısı 1 Adet tüketip diğerlerinin beyazını tüketebilirsin. Diğerlerinin sarısını sokak hayvanlarına verebilirsin , ben öyle yapıyorum. Geçmiş olsun @Ankagogh Poz
Do not live to just breath. Do anything you want while you have chance.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2018, 09:12:41 ÖS »
Kolesterol benim de yüksek çıkıyor tahlillerde. İlaçların kolesterol yükseltici etkisi olduğunu biliyoruz ama yediklerimize de dikkat etmek lazım. Ben şu an  olabildiğine az yağ,tuz,şeker,unlu tüketiyorum. Bakalım değişim olacak mı tahlillerde. Süt stribild ve genvoya kullananlara çok önerilmiyor. Spor yapana da lazım ama bence yine de abartmadan iç sütü. Benim gibi yapabilirsin sen de değerlerinde değişim olup olmayacağını görmen için.

Air

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2018, 11:12:28 ÖS »
Bende genvoya kulaniyorum 1 yıldır  kotu kolestrol 200 üstü gelince Kardiyoloji yönlendirildim Dr. İctigin  hiv ilaç lari yapıyor dedi ömür boyu ictigin ilacla kolesterol  hapı icecek sin dedi 20.mg yazdı mecbur bende başladım

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2018, 11:57:59 ÖS »
Benim de 200 lerde. Düşmezse muhtemelen ben de kolesterol ilacı kullanacağım.

Green

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 22, 2018, 12:39:32 ÖÖ »
Selam

Ben de Genvoya kullanıyorum ve kolesterol ve trigliserid benim de yükseldi Genvoya ya geçtğimden bu yana. Kolesterol ve trigliserid için Ator 10 mg kullanıyorum .Enfeksiyon doktorum 10 mg ın üstünün Genvoyanın etkisini azaltabileceğini söylemişti. Bu bilgiyi de Genvoyanın Türkiye temsilciliğinden aldığını söyledi. Bana 10 mg kolesterol ilacının yanında düzenli yürüyüş ve kilo vermemi tavsiye etmişti. Sana tavsiyem 20 mg kolesterol ilacını enfeksiyon doktoruna danışman. Kardiyoloji doktoru Genvoyaya yapacağı etkiyi bilmeden sana 20 mg yazmış olabilir.

Air

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 22, 2018, 09:12:44 ÖÖ »
Banda tamtersi sogledi enfeksiyon Dr. Ru.kolestrol ilaçları hive  ii geldiğini ilginç. .

Air

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 22, 2018, 09:17:54 ÖÖ »
10 mg ilaç raporunu efnfeksiyon Dr. Lari yazabiliyor.ama 10 mg faydası olmaz demisti. KardilogA yönlendirildim.Lufen herşeyi Dr. Kontrolünde yapalım o dedi bu dedi le olmaz bu işler.
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2018, 09:19:40 ÖÖ Gönderen: Air »

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 22, 2018, 09:50:53 ÖÖ »
Benim de 200 üzeri trigleserid ama doktor ilaç başlamadı. Spor yapmamı söylüyor.

Green

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 22, 2018, 06:59:25 ÖS »
Genvoya kullananlar 10 mg üstü kolesterol ilacı kullanmamalı mutlaka enfeksiyon doktorunuza başvurun. Bildiğim kadarıyla etkileşimi de var. Kardiyoloji bana da 20 mg yazmak istedi ancak enfeksiyon doktorum 10 mg üstünü onaylamadı.

newjen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Eylül 22, 2018, 09:47:19 ÖS »
200 üstü trigliserite ilaç yazılmıyor çünkü devlet karsıslamıuor 300 üstü olması lazım dite biliyorum

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #11 : Eylül 23, 2018, 02:20:15 ÖS »
Benim de 200 lerde. Düşmezse muhtemelen ben de kolesterol ilacı kullanacağım.

İhmal etme @turuncu inşallah ilaç kullanmana gerek kalmaz.

Ankagogh Poz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Eylül 23, 2018, 07:24:29 ÖS »
Herkese teşekkürler ilgisi için. Eski doktorum da aynısını dedi. Spora devam dedi. Yumurta ile ilgili uyardı. Şimdilik risk yok dedi.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Eylül 25, 2018, 01:56:13 ÖS »
Herkese selamlar,
Uzun süredir foruma girmemiştim. Bu iletiyi de ancak okuyabildim dün.
Bugün de doktor ziyaretimde forumda bu konunun konuşulduğunu söyleyip ne yapmak gerektiğini sordum. Doktorum Bakırköy Eğt. Arş. Sevtap Hanım.

Sevtap Hanım doğruladı, "Genvoya hepinizde total kolestrolü artırıcı etki yapar ancak çalışmalar gösteriyor ki HDL/LDL oranı da artıyor yani kolesterolün artması kardiyak risk oluşturmuyor bunu lütfen forumda belirtin, hastalar kendi kendilerine panik olmasınlar" dedi.

Sonuçlarım az önce çıkmış.
Total kolestrol 0-200 olması gerekiyormuş 193 çıkmış. 1.5 yıl önce 128miş.
HDL yani iyi kolestrol 40-60 olması gerekirken 64 çıkmış ki bu çok daha iyi bir şeymiş.
LDL yani kötü kolestrol 0-130 arası olması gerekiyor 115 çıkmış,  dikkat et uyarısı veren düzeyde. 1.5 yıl önce 73müş..

Eski sonuçlarımla kıyasladığımda ise evet maalesef hepsi Genvoya öncesine göre bir hayli artmış... Şimdi bir de bu çıktı yani.. Tam HIV ile barıştık derken yine ters köşe yaptı...
Not. Düzenli spor yapıyorum ve çok sağlıklı besleniyorum..
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2018, 02:22:49 ÖS Gönderen: mucizelereinan »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Eylül 26, 2018, 03:32:10 ÖS »
Benim stribild ile kolesterolüm 100-110 civarı çıkıyordu.

9 aydır genvoyadayım evet giderek arttı, 140-165 çıktı bu sefer 153 çıktı. En azından giderek artmıyor.

Doktorum Özlem hanıma sorduğumda, stribild'in içindeki tdf nin kolesterol düşürücü etkisi olduğunu, genvoya ya geçince ondaki taf'ta bu etkinin olmadığı için kolesterol değerlerinin olması gereken normal değerlere geldiğini söyledi. Genvoya tek başına kolesterol yükseltmiyor dedi. Daha önce çok sık kolesterol ölçtürmüyorduk belki o yüzden stribild ile düşüyordu o bizi yanıltıyor olabilir. Tabi ki gene de yediklerimize dikkat etmeliyiz yağlı kızartma haftada 1-2 den fazla olmamalı. Her sabah kahvaltı için sütlü veya sıcak suda yulaf ezmesi yiyorum belki onun faydası olabilir tavsiye ederim. Yulaf çok yararlı bir şey barsak sağlığı için de. Sade yulaf ezmesi sütle pek tatsız oluyor yenmiyor ama tatlandırmak için içine bal veya reçel veya pekmez veya 1-2 bisküvi/kurabiye kırıp karıştırınca lezzetli oluyor. Simit+poğaça, yağlı kaşar, kaymak+bal, sucuklu yumurta vs den daha sağlıklı ve kolesterolü az bir kahvaltı olduğunu düşünüyorum. Tavsiye ederim.

Ek olarak 40 yaş üstüne zaten 10 mg ator (kolesterol düşürücü ilaç) öneriyoruz ne olursa olsun, yeni araştırmalar kalp sağlığını koruyucu etkisini göstermiş. Daha yüksek doz kullanılmıyor. Dedi Özlem hanım.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.