Mavi-Banner

Gönderen Konu: acil yardım  (Okunma sayısı 384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mazhar

• Katılımcı Üye
  • *
acil yardım
« : Ağustos 08, 2018, 07:27:02 ÖS »
arkadaşlar daha önce tam teşhis konulamayan hemoroidmi yoksa anal fissür çatlakmı olduğu belli olmayan rahatsızlığım vardı bu aralar azınca doktora gittim önümüzdeki salı günü kolonoskopi yapılacak aslında sadece retroskopi yapılacaktı ama yaptırmışken doktorunda önerisiyle kolonoskopide karar kıldık pazartesi yani bir gün önce yiyecek içiecek konusunda bilgi verildi sadece sıvı içecekler yoğurt tanesiz çorba ve su'ya izin var pazartesi akşamı 6 ve 8 de almam gereken iki diet şurup var gece 1 de ve salı sabahıda yapmam gereken iki lavman var genvoya ilacımı saat 8:30 gibi alıyorum şimdi çok önemli  sorularım var özellikle daha önce tecrübesi olan arkadaşların tavsiyelerine cevaplarına ihtiyacım var çok memnun olurum  teşekkürler şimdiden
1- hiv pozitif olduğumu söylemedim söylemelimiyim?
2- genvoya biliyorsunuz tok karna alınıyor o gece sadece sulu gıdalara ve yoğurda izin var ilaç etkisini yitirmez mi?
3- diet şurup verdi iki şişe genvoyaya etkisi olur mu?
4- yapmam gereken iki lavman var bunlar ilaç emilimine etki eder mi?

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: acil yardım
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2018, 09:14:49 ÖS »
arkadaşlar daha önce tam teşhis konulamayan hemoroidmi yoksa anal fissür çatlakmı olduğu belli olmayan rahatsızlığım vardı bu aralar azınca doktora gittim önümüzdeki salı günü kolonoskopi yapılacak aslında sadece retroskopi yapılacaktı ama yaptırmışken doktorunda önerisiyle kolonoskopide karar kıldık pazartesi yani bir gün önce yiyecek içiecek konusunda bilgi verildi sadece sıvı içecekler yoğurt tanesiz çorba ve su'ya izin var pazartesi akşamı 6 ve 8 de almam gereken iki diet şurup var gece 1 de ve salı sabahıda yapmam gereken iki lavman var genvoya ilacımı saat 8:30 gibi alıyorum şimdi çok önemli  sorularım var özellikle daha önce tecrübesi olan arkadaşların tavsiyelerine cevaplarına ihtiyacım var çok memnun olurum  teşekkürler şimdiden
1- hiv pozitif olduğumu söylemedim söylemelimiyim?
2- genvoya biliyorsunuz tok karna alınıyor o gece sadece sulu gıdalara ve yoğurda izin var ilaç etkisini yitirmez mi?
3- diet şurup verdi iki şişe genvoyaya etkisi olur mu?
4- yapmam gereken iki lavman var bunlar ilaç emilimine etki eder mi?

Pozitif oldugunuzu söylememize gerek yok. Bir gün önce kahvaltı yapacaksınız, kahvaltıdan sonra alın o günlük ilacı. Ertesi gün de kolonoskopi sonrası. Lavman sıkıntı olmaz ama diger surupları aksam içeceksin, kahvaltıyla arası var.bi sıkıntı olmaz bir kerelik kullanacaksın.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

mazhar

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2018, 10:48:12 ÖS »
sayın iss yanlış anlaşıldı galiba ilacımı sabah değil akşam 8:30 da alıyorum ilaç saatinde bi değişiklik yapmam gerekir mi

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Ağustos 08, 2018, 10:57:51 ÖS »
sayın iss yanlış anlaşıldı galiba ilacımı sabah değil akşam 8:30 da alıyorum ilaç saatinde bi değişiklik yapmam gerekir mi
Gerekir cünkü aksam o saatlerde aç olman gerektiği için, yiyebileceğin erken saatte ilacını sadece o günlük kahvaltı veya öglen al bişey olmaz. En kötü bir doz atla.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

mazhar

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 08, 2018, 11:17:15 ÖS »
ozaman bi gün önce öğleden sonra süzme çorma ve yoğurt eşliğinde alayım ilacımı o güne özel bi sorun olmaz herhalde teskrler sayın iss :)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Ağustos 09, 2018, 07:21:53 ÖÖ »
Ben normalde 17.30 gibi alıyordum ilacımı
Kolonoskopi öncesi son normal kahvaltıda aldım ilacımı (önceki akşam normal saatte almıştım çok az vakit geçmiş oldu ama yapacak bir şey yok)
Ertesi gün kolonoskopi olduktan sonra akşam içtim gene (bu sefer sabahtan almışım fazla vakit geçmiş oldu ama yapacak bir şey yok, önceki yüksek doz kanımda seviyeyi dengeler diye düşündüm)

Yoğurtla suyla ve müsil etkisi gösteren ilaçlarla beraber alınırsa emilim az olabilir o yüzden öyle yaptım. Nitekim sadece bir günlük bir şey bu sıkıntı yaratmaz korkma.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

mazhar

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 20, 2018, 06:59:09 ÖS »
arkadaşlar cevaplarınız için teşkrler sorunsuz bir şekilde kolonoskopi oldum milimetrik polip çıktı Allahtan patoloji sonucuna göre en zararsız olanlardanmış bu arada iyileşmekte olan anal fisür tespit edildi bunun için de kabız olmamam gerektiği ve lifli sulu gıdalar almam gerektiği söylendi kolonoskopi işlemleri için sorusu olan varsa yardımcı olabilirim Allah hepimize şifa versin...