Mavi-Banner

Gönderen Konu: 6 ayda bir kontrole gelinebiliyormuş  (Okunma sayısı 162 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mazhar

• Katılımcı Üye
  • *
6 ayda bir kontrole gelinebiliyormuş
« : Ağustos 01, 2018, 01:25:38 ÖÖ »
 arkadaşlar bugün 3 aylık rutin kontrole ve ilaç yazdırmaya hasekideki doktoruma gittim yarında kan vereceğim Doktor hanımın söylediği bir şey beni çok sevindirdi RNA negatife düştükten sonra 2 yıl boyunca negatif olan hastalar bundan sonra 6 ayda bir kontrole geliyorlarmış açıkçası çok sevindim  :D gerçi bu hesaba göre 1 yıl daha negatif kalmalıyım :-\ 6 ayda bir yani senede 2 defa hastaneye gidip kan vermek çok güzel bişey inanın bunu yeni duyuyorum bu forumda böyle bişeyde duymadım açıkçası yada denk gelmedim neyse doktora sormayı unuttuğum bişey var bu durumda her kontrolden sonra 6 aylık yani 6 kutu ilaç mı verilecek  bilgilendirirseniz sevinirim teşkrler şimdiden...

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: 6 ayda bir kontrole gelinebiliyormuş
« Yanıtla #1 : Ağustos 01, 2018, 07:34:09 ÖÖ »
arkadaşlar bugün 3 aylık rutin kontrole ve ilaç yazdırmaya hasekideki doktoruma gittim yarında kan vereceğim Doktor hanımın söylediği bir şey beni çok sevindirdi RNA negatife düştükten sonra 2 yıl boyunca negatif olan hastalar bundan sonra 6 ayda bir kontrole geliyorlarmış açıkçası çok sevindim  :D gerçi bu hesaba göre 1 yıl daha negatif kalmalıyım :-\ 6 ayda bir yani senede 2 defa hastaneye gidip kan vermek çok güzel bişey inanın bunu yeni duyuyorum bu forumda böyle bişeyde duymadım açıkçası yada denk gelmedim neyse doktora sormayı unuttuğum bişey var bu durumda her kontrolden sonra 6 aylık yani 6 kutu ilaç mı verilecek  bilgilendirirseniz sevinirim teşkrler şimdiden...
Bu doktorun kendi inisiyatifinde olan bir durum. Yani 4 senelik hastayı 3 ayda bir çağıran da var, 1 senelik hastayı 6 ayda bir çağıran da. Rna sürekli negatif, cd4 iyi durumdaysa, diğer tahliller de başka bir hastalık nedeniyle anormal değerler yoksa 6 ayda bir kan verilebilir. Bana da teklif etti ben hayır hocam nasılolsa gelicem 3 ayda bir bakalım dedim, zaten sonuc göstermiyorum.
İlaclar kanunen en fazla 3 aylık verilebildiği için, kan vermeseniz de 3 ayda bir gidip ilaç yazdıracaksınız. Tek avantaj kan filan sırası beklememek olur.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ağustos 01, 2018, 08:46:45 ÖÖ »
Aynen öyle, 3 ayda bir her halükarda gidip ilaç yazdıracağız. Ancak 2 sene boyunca rna negatif olanlara, cd4 ler de iyiyse, doktor her 3 ayda bir rna/cd4 tahlili istemeyebilir artık.

@acısada_öldürmez  mesela 2 sene dir rna negatif gitti, doktoru uzun zamandır rna bakmadı

Ben sık bliplediğim için drum 3 ayda bir rna bakıyor hala, ama cd4 lerim hep iyi olduğu için onu 6 ayda bir bakıyor.

Ancak elbette gidip ilaç yazdırmak zorundayız 3 ayda bir.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #3 : Ağustos 01, 2018, 10:19:34 ÖÖ »
Aynen. Bana da doktorum 6 ayda bir bakarız artık Rna sıfır uzun süredir demişti yalnız eklem ağrılarım baş gösterince "hiv + olanların yan hastalığı denilecek kadar var" 3 ayda bir devam. Yani zaten ilaç için gidiyoruz üç ayda bir. Bir kan vermek zor gelmesin arkadaşlar. Herşey yolunda bile olsa sırf meraktan yine baktırıyorum :)