Mavi-Banner

Gönderen Konu: Genvoya ve Süt Ürünleri Konusu  (Okunma sayısı 227 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wulfric3334

• Üye
  • *
Genvoya ve Süt Ürünleri Konusu
« : Temmuz 20, 2018, 02:17:21 ÖS »
Merhaba arkadaşlar, umarım herkesin keyfi yerindedir.
Sizlerle paylaşmak istediğim bir mevzu var, forumun sıkı takipçisiyim ve birçok arkadaşımız genvoyanın süt ürünleri ile birlikte kullanımının emilimi azaltacağını söylüyor, ben de iki gün önce doktoruma danıştım bu konuyu, öyle bir şey yok dedi. Doktoruma da güveniyorum çünkü en başından beri psikolojimden evde pişen yemeklere kadar her şeyimle ilgilendi hatta psikolojik tedavi kendi tedavinden daha önemli önce ona başladı dedi, 15 gün sonra ilaca başlattı. Benim de kafam karıştı ve bu duruma fevkalade ihtimam gösteriyorum.
Konuyla alakalı güvenilir kaynak varsa buradan paylaşabilir misiniz?
Hepinize bol öpücükler, bol sevgiler.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Genvoya ve Süt Ürünleri Konusu
« Yanıtla #1 : Temmuz 20, 2018, 04:40:29 ÖS »
Artı değerlikli bazı minerallerin (magnezyum, aluminyum, kalsiyum gibi) elvitegravir emilimini azaltabileceği düşünülüyor. Bu yüzden bu tür mineralleri içeren anti asit ilaçları (gaviscon, talcid vs.) ve multi vitamin ilaçlarını alarken genvoya ile aralarına 4 saat fark olmalı diyor Amerika ve Avrupa tedavi rehberleri. Çünkü hem bu mineraller hem de mide asidinin azalması ilac emilimini azaltabiliyor. İlacın emilmesi için mide asidine ihtiyacı var.

Süt içinde de kalsiyum olduğu için, ve süt mide asidini azaltıcı etkiye sahip olduğu için benzer bir etkileşim olabilir diye düşünülüyor. Ülkemizde 2017 yılındaki hiv aids kongresinde bir doktor bir hastasının tecrübesini paylaştı, bir türlü rna negatif olamıyordu, ilacını (triumeq) her zaman aldığı ek gıda maması ile beraber aldığını keşfettti, bu mamalar puding gibi yoğun sütlü kalsiyumlu mineralli oluyor, ilaç alma saatini değiştirdiği zaman rna negatife döndü, buradan yola çıkarak ilaç emiliminin etkilenebileceğini düşündüğünü söyledi. Triumeq genvoya dan farklı ama aynı aileden ilaç var içinde (dolutegravir-elvitegravir ikisi de insti)

Gene emin olmak için, genvoyayı aldığımız öğünde sadece süt-süt ürünleri ile almamamız daha doğru. Mesela bir kase süt+mısır gevreği gibi bir diyet yemeği ile veya pudingle vs. almayalım. Yemeğin yanında ayran içmeyelim. Onun dışında yediğimiz kekin böreğin içindeki süt etki etmiyor zaten.
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2018, 04:41:19 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.