Mavi-Banner

Gönderen Konu: Lütfen herkes okusun.  (Okunma sayısı 1946 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: Lütfen herkes okusun.
« Yanıtla #15 : Temmuz 20, 2018, 12:03:43 ÖS »
Aslında mantıklı @OnlyRedLeftFromRainbow insanları yaşadığı şehirlerde hiv hastası birileri var diyerek korkutarak test olmalarını kondom kullanmalarını sağlayabiliriz. Bu korku onun iyiliği için olacak sonuçta. Belki test olup pozitif çıkacak...

Tam da amaç bu.  Test olmaları ve korumaları konusunda farkındalık yaratmak. Bunun için korku tabi biraz olmalı

@iss biraz değil fazlasıyla korku olmalı bence. Kişinin kendisinin de tehdit altında olduğunun bilinci verilmeli. Benim içime sindi bu taktik arkadaşlar. Yapabiliriz yanii. İyi bir farkındalık oluşturabiliriz...
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2018, 12:07:18 ÖS Gönderen: Angelowic »

lifeisagame2

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Temmuz 20, 2018, 12:09:04 ÖS »
Aslında mantıklı @OnlyRedLeftFromRainbow insanları yaşadığı şehirlerde hiv hastası birileri var diyerek korkutarak test olmalarını kondom kullanmalarını sağlayabiliriz. Bu korku onun iyiliği için olacak sonuçta. Belki test olup pozitif çıkacak...
Ahah bu şekilde korku yaratmak hiv ile yaşayan kişileri zaten yeterince ötekileştirilmemişler gibi daha da ötekileştirilmelerine sebep olur

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Temmuz 20, 2018, 01:34:26 ÖS »
Ahah bu şekilde korku yaratmak hiv ile yaşayan kişileri zaten yeterince ötekileştirilmemişler gibi daha da ötekileştirilmelerine sebep olur

@lifeisagame2 bu sekilde korku yaratmak belki de hiv olduğunu bilmeyen ve sürekli hastalığı insanlara yayan birilerinin kendini farketmesine sebep olur. Bu açıdan baktın mı? Olayın bizim ötekileşmemizle bir ilgisi yok. Birilerinin yapması gerekiyor bunu. Şahsen eğer faydası olacaksa insanları bilinçlendirmek adına ben razıyım. Beni ötekileştirsinler. Düşünsene bir icat yapıyorsun bütün insanlığın yararına. Ama icat yapmak yasak ve cezası ölüm. Ve nice bilimadamları bu uğurda öldü, yeter ki insanlığa bir faydaları dokunsun diye...

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Temmuz 20, 2018, 02:11:50 ÖS »
Ben bunu yapmıştım aslında. Hornetten bana yazanlara ya da benim yazdıklarıma sohbeti bi şekilde HIV e getirip bildiğim herşeyi anlatıyordum. Bazen çok ilgi görüyodu,sorular soranlar oluyodu. Bazen de hmm tamam hadi bye diyenler oluyodu. Umursamayanlar çoğunluktaydı. Sonra tepem attı. Çünkü ben orda ciddi bir enfeksiyondan bahsediyorum adam kalkmış bana yerin var mı diye soruyor! Lanet olsun dedim kapattım horneti. 10 kişiden belki 2-3 tanesi beni dinleyip test olmaya ve kondom kullanmaya başlamıştır. Bu da bişey tabi. İyi ki de yapmışım diyorum ama insanlar sabır sınıyor bildiğin. Ama yine de hep birlikte bişeyler yapacaksak ben de yardımcı olmak isterim. Pozitiflerin ötekiler olmadığı bilincini işleyip önce ( zaten bu işin böyle yapılmayacağını düşünen boş laf yapıyodur!)  sonra test olmaya ve korunmaya yönlendirebiliriz. Youtube kanalı,intagram hesabı da çok etkili olacaktır yine. Ama açık açık yazılmalı. Benim önerim profil fotosunda koca koca HIV AIDS yazması. Çok daha fazla ilgi çekecektir.

lifeisagame2

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Temmuz 20, 2018, 02:24:10 ÖS »
@Angelowic Valla benim için hava hoş. Yapsınlar tabi en azından hiçbir şey yapmamalarından iyidir. Ama henüz Türkiye'de çok yaygın olan ve halk sağlığını tehdit eden bir hastalık değil hiv sadece belirli bir kesimi etkiliyor o nedenle devlet çok da etkili önlemler almıyor diye düşünüyorum

OnlyRedLeftFromRainbow

• Katılımcı Üye
  • *
  • Korkuyorsan, gökyüzüne bak...
« Yanıtla #20 : Temmuz 20, 2018, 02:24:52 ÖS »

Tam da amaç bu.  Test olmaları ve korumaları konusunda farkındalık yaratmak. Bunun için korku tabi biraz olmalı

@iss biraz değil fazlasıyla korku olmalı bence. Kişinin kendisinin de tehdit altında olduğunun bilinci verilmeli. Benim içime sindi bu taktik arkadaşlar. Yapabiliriz yanii. İyi bir farkındalık oluşturabiliriz...

Ahahah melekk yaaa bir anda kara melek oldu. Napıyorsun vur dedik öldürdün 😄😄 hiv pozitif bireyler olarak her yerde, her ilişkiye girdiğiniz kişi olabiliriz mesajı versek yeter :) @Angelowic  gerisi hiv virüsü hakkında bilinçlendirme ... onu da foruma yönlendirip bilgilendiririz.
Do not live to just breath. Do anything you want while you have chance.

umutnerde

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #21 : Temmuz 20, 2018, 04:12:16 ÖS »
Arkadaşlar ben uzun süre yurtdışında yaşadım ve korkutma politikası görmedim. Açıklayıcı pankartlar heryerde vardı. Korkutma sahiden de biz ve bizim gibiler için negatif tepki daha da artar kanısındayım. Ben bizim memlekette insanların bu hastalığı belirli kesime yakıştırmaları düşüncesi silinmedikce dahada artacağı kanısındayım. Adam eşcinsel ilişki yaşasa bile kendini kabullenmedikçe. Neyin ne olduğunu öğrenmedikçe bazı şeyler biraz zor. En iyi yöntem okullarda eğitim yollarda pankart hatta sinemalarda film arası açıklayıcı bilgiler tabiki denildiği gibi internet. Prezervatif kullanımı desteklenmeli hatta ara ara dağıtım bile yapılmalı eminim kimileri hazır da olmadığından yada almaya utandigindan vs kullanmamayı bir kereden ne olur kafasında olmayı yegliyordur.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #22 : Temmuz 20, 2018, 04:25:22 ÖS »

aynen katılıyorum lifeisgame2 dosta...

şimdi diyelimki bişeyler yapacağız elimizden geldiğince sosyal medyada yada başka bi mecrada....

2 tane seçeneğimiz var diyelim: 

1-si negatifleri bilinçlemdirip bu virüse enfekte olmalarını engellemekmi ?

2-si  yeni yada eski tanı almış pozitiflerin toplumda yaşadığı önyargıları ortadan kaldırmak için bişeyle yapmamı ?

diye benim fkrimi sorarsanız ben 2.seçenek derim...

kondom kullanmayıp et et değecek aga diyen adama gökten mesih gelse bak hiv var korun dese adam başına gelmeden gene ciddiye almayacaktır...gene kondom kullanmayacaktır...

not: tamamen şahsi fikrim...

geçen hafta yaşadığım bi olayı anlatmakta fayda görüyorum...::

malum işle iştigal eden pez. pardon  pazarlamacı bi ablaya uğradım geçenlerde...evde yabancı uyruklu 3 kız çalışıyordu. ..alışmış kudurmuştan beter derler...dayanamadım dedim abla kondom var dimi odada diye sorduğumda abla ne kondomu diye cevap verdi...müşteri istemiyo bizde...zaten gelenlerde senin gibi tanıdık demesinmi ?

içimden ah abla ah  sen benim temiz olduğunu ne biliyosun..ben aids im desem kadın inanmayacak...kendisi ile dalga geçtiğimi düşünecek...ulan dedim işe bak...

mevzunun geri kalanını anlatmaya gerek yok...bizim konumuz buraya kadar olanlarla ilgili idi :)

SONUÇ:  biz gazeteye tam sayfa ilan versek, kanal d de reklam kuşağına reklam versek kondom kullanmayan gene kullanmayacak dostlar...şahsi kanaatim budur..

not:tabiki aids değilim hiv pozitifim....vurgulayıcı olsun diye aids kelimesini kullandım...

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #23 : Temmuz 20, 2018, 05:48:44 ÖS »
yani ne desem bilemedim okudum şimdi hepinizin yorumlarını ve hepinize de tek tek katılıyorum ve hak veriyorum, hepimiz aynı fikirdeyiz aslına bakarsanız, evet bişeyler yapılmalı, organize olarak. sen ben olayı değil aslında herkes taşın altına elini koymalı diye düşünüyorum yoksa karınca da tek başına çok küçük ama hepsi toplanınca bir ordu oluşuyor @turuncu @OnlyRedLeftFromRainbow @bedevi @iss  @lifeisagame2 @umutnerde
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2018, 07:11:38 ÖS Gönderen: Angelowic »

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #24 : Temmuz 20, 2018, 06:25:22 ÖS »
Bu çok dile getirilen bir konu değil dışarda. Korkan, fobisi olan, korunmayı önemseyen için önemli ama kaç kişi var öyle? Çoğu ilişkiye girmeden önce kondom kullanmayı aklının ucundan bile geçirmiyor. Geçirse de kondom yoksa amaan boşver deniliyor. Yani sosyal medyadan bu bahsettiğim şekilde düşünen kişilere ulaşabiliriz. Onlar nasılsa kullanmayacak diye hiçbişey yapmayalım mı yani?  Toplumun hangi kesimini ilgilendirirse ilgilendirsin ki çok saçma bir düşünce bu. Benim negatif  hetero arkadaşım heryerde HIV hakkında bilgiler veriyor. Taş atçaz da kolumuz mu yorulacak? Uzmanların salgın olarak gördüğü bir hastalık için toplumu etkileyecek kadar ilerlemiş değil demek de neyin nesi anlamadım!  İyi bişey mi deniliyor, sırf laf olsun diye mi konuşuluyo bilemedim. Garip! Birşeyler yapabiliriz.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #25 : Temmuz 20, 2018, 07:12:10 ÖS »
Arkadaslar korkutmak derken kondom tak yoksa ölürsün gibi bişey değil. Mesela Türkiye'de tedavi gören 45.000 hiv vakası oldugunu ama kendisinin hiv oldugunu bilmeyen tahmini  150.000 kişinin oldugunu yazabiliriz.
Virüsün korunmasız ilişki ile bulaştığını ve bana bişey olmaz denemeleri gerektiğini, etrafımızda gayet saglıklı saglam duran kişilerin tedavi almayan pozitif bireyler oldugunu anlatabiliriz.

Hatta tedavi alarak bulaş riskinin sıfırlandıgını korunmasız her cinsel ilişki yasayan bireyin 45.günde test olması gerektiğini vs vs
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Temmuz 20, 2018, 07:15:07 ÖS »
Benimde korkutmaktan kastım buydu @iss gayet açıklayıcı bir şekilde yazmışsın ekleyecek bir sözüm yok. Sadece böyle devam etmemeli. Göz göre göre insanların hiv pozitif olmalarına izin vermemeliyiz @turuncu

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Temmuz 20, 2018, 08:26:39 ÖS »
korkutmayı farkındalık yaratmak olarak neden anlayamaz ki biri!? Bir böbrek hastasına bak fazla sıvı alma, tuzlu çok yeme sağlığın daha da bozulur deyince o kişi sağlığı için endişelenmez mi? Nasıl bir korkutma düşünülüyo acaba başka!

mongolmann11

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #28 : Temmuz 20, 2018, 08:42:48 ÖS »
Düşünceleriniz güzel eğer ki lafta kalmayıp uygulamaya geçebilirsek daha da güzel olur. Örneğin herkes kendine bir uygulama seçer oradan kişileri bilinçlendirmeye yönelik iletiler gönderir böylece büyük bir kitleye ulaşabilir insanları bu hastalığı daha iyi tanıtır, ortadaki ön yargıları kaldırabilir ve belki de kendisinde hiv+ olan ama test yaptırmayan kişilere den k de gelebiliriz böylece onlar da tedavisine başlar ve başka insanlara bulaştırma ihtimali de ortadan kalkmış olur. Ben Tinder uygulamasını alabilirim. @Angelowic yaşım 23 bu arada

antalyadan_

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #29 : Temmuz 20, 2018, 10:28:42 ÖS »
SGK'nın açığı 30 milyar TL'yi bulmuşken devletin tarama programlarına yöneleceğini pek sanmıyorum açıkçası.

Bence de aslında üzerinde durulması gereken HIV+ olmanın normal bir şey olduğu. Çünkü ne yaparsak yapalım, o kondom kullanılmayacak arkadaş. Konu seks olunca gözü dönen bir milletten bahsediyoruz(ekteki resimdeki kuş gibi). Kondomu vatandaş bebekten koruyor sanıyor zaten. Hastalara soruyorum korunuyor musunuz diye? evet diyorlar. Peki nasıl, sorusuna 1-2 saniye süren bir sessizlik. Geri çekilerek mi diyorum. Aynen hocam diyorlar :D

düşünün ki bazı gittiğiniz doktorlar bile hiv e karşı önyargılıyken, her seçimde değişen bakanlık bürokratlarının da önyargılı olabilme ihtimali yok diyemiyorum artık ülkemizde, varsa hiç şaşırmam.

şu sigara ile ilgili kamu spotu vardı hani artık tedavi edemem çok geç diyen bir hekim vardı. örneğin; o reklam on numaraydı bence. ha ona bakarak sigara bırakan var mıdır bilemem, varsa da önemli bir sayı mıdır emin değilim. tabii sigara direkt bağımlılık olduğu için kondomsuz sekse göre daha farklı bir mevzu.

ama örneğin şey olabilir, aklımda bir senaryo. felekten bir gece yaşamış, sonra seks yapmış aradan 1-2 hafta geçip öksüren, terleyen bir hasta sonrası test olup tanı almış ardından tedaviye başlayıp gülücükler saçan gürbüz bir vatandaş profili. bu baya ayıktırır bence insanları. hem toplumda fark edilir hale gelir böylelikle. hem de aslında hiv+=hayatın sonu olmadığını göze sokar. ama işte bu toplumda medya üzerinden vereceğin her mesajın doğuracağı algıdan korkacaksın. sonra gider bu vatandaş aklındaki ilk şüpheliyi öldürmeye kalkar.

ya da aile hekimleri kendisine bağlı olan nüfustan seroloji bakacak, sessizce öyle halledilecek. evli olanlar için aile danışma hizmeti verilecek vesaire. bu da mantıklı bence.