Mavi-Banner

Gönderen Konu: Acil Yardım!  (Okunma sayısı 658 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İnception

• Yeni Üye
  • *
Acil Yardım!
« : Temmuz 19, 2018, 09:57:36 ÖS »
Merhabalar 2 yıl önce enfekte oldum pozitifim, enfekte olduğum ilk zamanlar hiv belirtilerini yaşayıp enfekte olduğumdan habersizken ailem bana bakmak için yanlarına çağırdı, ailemin yanına geldiğimde kardeşlerim ve ailemin kullandığı diş fırçası bölümüne kendi diş fırçamı koydum, kız kardeşimle diş fırçalarımızın aynı olduğunu kız kardeşimin diş fırçam neden ıslak dedikten bir gün sonra anladım, üzerinden yaklaşık 2 ay geçtikten sonra enfekte olduğumu öğrendim, bu süreçten sonra şehir dışında okuyan kız kardeşim her hasta olduğunda hep o an geldi aklıma, korkudan aklımın çıktığı zamanlar oldu, bu yaz ailemin yanına geldim, kız kardeşim lenf bezinin şişmesinden dolayı doktora gitti ve antibiyotik tedavisine başladı, benim yine aklımda aynı sorular ne yapacağımı şaşırdım, kız kardeşim sırt ağrıları için doktora gitti tekrar, 3 yıl önce omurga eğriliğinin ilerlemediğini fakat ağrıların sebebin o olduğunu söyledi doktor ve detaylı kan testinde WBC seviyesinin çok düşük olduğu görüldüğü için sırt ağrıları için herhangi bir tedaviye başlanamayacağını öncelikle beyaz kan hücrelerinin arttırılması için tedavi uygulanmasını önermiş doktor, ilaçları kullanıp 15 gün sonra tekrar kontrol edileceğini eğer WBC değerlerinde yükselme olmazsa detaylı araştırma yapılacağını söylemiş doktor, şimdi üzerinden 2 yıl geçtikten sonra bu şekilde belirtilerin ortaya çıkması psikolojimi bozdu, ne düşüneceğimi ne yapacağımı şaşırdım daha 18 yaşına gencecik bir kız kafamda bir türlü toparlayamıyorum muhafazakar bir aileye mensubum 2 gündür yaşadığımın farkında değilim, kendim tanı aldığımda bile bu kadar karamsarlığa kapılmamıştım, kardeşim aileden uzak 4 yıl yaşadı beslenmesine sıkı giyinmeye dikkat etmediğini biliyorum doktora gittiğinde de her verilen ilacı yarım bırakmıştı şimdi ihtimaller gözümün önünde, neden kaynaklanıyor olabilir bir kere diş fırçamı kullanmış olması enfekte olması içim yeterli mi? Ben enfekte olduğumu öğrendikten sonra kişisel eşyalarımı ayırdım ondan öncesinde habersizken hiç ummadığım için ailemin eşyalarıyla bir aradaydı hep, ne yapacağımı bilmiyorum, eğer şüphelerim gerçek olursa neler olacağını kestiremiyorum bile lütfen empati yaparak yardımcı olum bana hayatımda başıma gelebilecek belki de en zor şeyi yaşıyorum, kendi başıöa gelecek herşeyi kaldırabilirdim fakat benim yüzümden kardeşimin suçsuz yere bu hayatı yaşaması çok adaletsiz ve çaresiz bırakıyor beni tek duam şüphelerimin yersiz çıkması nasıl bir yol izlemem gerektiğine dair hiçbir fikrim yok, sadece yok olmak istiyorum bana yardım edin.

newjen

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Acil Yardım!
« Yanıtla #1 : Temmuz 19, 2018, 11:50:36 ÖS »
@inseption öncelikle şunu bilmelisin ki hiv virüsü dışarıda uzun süre yaşayamaz ölür. Bulaş olması için sen dişini fırçaladıktan hemen sonra ınun dişini fırçalaması lazım ayrıca hem senin agzının diş etinin kanaması aynı anda da kız kardesinin aynı anda diş etinin kanaması ve diş fırcasında kalan kanın o açık yaraya tenas etmesi gerekiyor dikkat ettiysen ne kadar cok olasılık ve kombinasyon yaptım böyle bir şeyin olması cok güç bence içini ferah tut başka bir durum vardır sonucunu da geri dönüş yap lütfen burayı okuyanlar diş fırçasından geçiş korkusu yasamasınlar ;)

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 20, 2018, 12:15:53 ÖÖ »
ailen senin hiv +oldugunu biliyormu dusukte olsa bir ihtimal var sen fircaladiktan hemen sonrami fircalamisti dislerini senin dis etlerinde kanama varmiydi
en iyi sonucu test yaparak öğrenebilirsiniz icini ferah tut o sekilde bulaş cok dusuk   

mongolmann11

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 20, 2018, 12:30:46 ÖÖ »
Enfekte olduğunu bilmeden önce yani tedaviye başlamadan önce kişisel eşyalardan başkalarına virüsün geçme ihtmali var ama bu zor bir ihtimaldir eğer ki diş fırçana kan geldiyse ve 15-20 dakika içinde kız kardeşin bu diş fırçasını kullandıysa; evet geçme ihitmali biraz daha artabilir ama illa geçecek diye birşey demiyorum, sadece ihtimallerden bahsediyorum ki bu senin o an ki rna değerinininde kaç olduğu önemli burda, eğer ki milyonlarda bir rna değeri varsa evet geçme ihtimali daha da yükselir. Ayrıca beyaz kan hücreleri durup dururken düşmez ciddi bir hastalık sebebi olabilir sana tavsiyem kız kardeşini hastaneye götür ve onun haberi olmadan bir şekilde elisa testini yaptırt ne olur ne olmaz

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 20, 2018, 02:50:55 ÖÖ »
O dönemlerde diş eti kanaman var mıydı onu düşün bence hepsinden önce. Hoş olsa bile dişini fırçaladıktan sonra fırçanı yıkamadan koymuyosundur yerine  diye düşünüyorum empati kurunca! Kardeşine acil şifalar diliyorum.
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2018, 02:54:04 ÖÖ Gönderen: turuncu »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Temmuz 20, 2018, 07:40:36 ÖÖ »
Arkadaşların dediği gibi o şekilde bulaş olması çok düşük bir ihtimal
Ama bu ihtimal seni rahatsız ediyorsa test yaptırmalısın ona, ben negatif çıkacağını düşünüyorum. Ancak milyonda bir bile olsa çok geç olup ağır hastalıklar çıkmadan önce öğrenmek daha iyi değil mi?
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #6 : Temmuz 20, 2018, 10:57:50 ÖÖ »
O dönemlerde diş eti kanaman var mıydı onu düşün bence hepsinden önce. Hoş olsa bile dişini fırçaladıktan sonra fırçanı yıkamadan koymuyosundur yerine  diye düşünüyorum empati kurunca! Kardeşine acil şifalar diliyorum.

evet evet kimse dişini fırçalayıp, fırça üzerinde macun ve kan bırakmaz, arkasından kardeşi de gelip kanlı kanlı ağzına almaz o diş fırçasını @turuncu :)  yani bence sorun yok.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Temmuz 20, 2018, 11:13:14 ÖÖ »
@inception @inseption ,Bulasi  ihtimalleri  zayif  gorunuyor ama ihtimalleri bir  taraf birakmalisin . Ve mutlaka kardesine  bir  yolunu bulup hiv testi yaptirmalisin bunun en kesin yolu bu.

bunu icin de kardesinin sik sik hastane  ve  test \leri oldugunu yazmissin , yine  bir  hastane  ve  test gununde sende  yaninda  gidip doktoruna gizlice  hiv testinide  eklemesini istemelisin.

boylece sonuctan emin olabilirsin ve net bir  bilgin olabilir.

İnception

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 20, 2018, 11:51:37 ÖÖ »
Öncelikle fikirleriniz ve destekleriniz için çok teşekkür ederim, şimdiye kadar hiç diş fırçamı temizlemeden yerine koymadım, kardeşim ben diş fırçamı bıraktıktan ne kadar süre sonra dişlerini fırçaladı bilmiyorum üzerinden 2 sene geçti hatırlayamıyorum, sadece aklımda kalan diş fırçam neden ıslak cümlesi, tanı aldığımda doktor kişisel tüm eşyalarını ayır dediğinde ilk aklıma gelen o an oldu ve 2 yıldır bunun korkusuyla yaşıyorum, eğer dediğiniz gibi diş fırçası yıkanınca ve 10-15 dk sonrasında bulaş ihtimali ortadan kalkıyorsa biraz olsun içim rahat edecek, işin kötüsü küçük bir ilçe yaşıyoruz ve hastanede personel ve doktorlardan tanıdık olan kişiler var, doktorundan böyle birşeyi istemek biraz zor gibi görünüyor, istesem bile hasta gizliliğinin böyle küçük yerlerde ihlal edileceği endişesi de var, çok fazla karamsarlığa kapıldım belki bilmiyorum, tanı aldığım ilk günden beri bunun aklımda olması daha fazla takıntı yapıyor belki bende, Wbc oranının yükselmesi işin veriln ilaçlar bittikten sonra yapılacak testi bekliyorum sabırsızlıkla, buraya yazmadan önce yaşamıyor gibiydim zaten enfekte olduğumdan tek bir kişinin biie haberi yok, bir de üzerine böyle bir durum iyice patlayacak hale geldim, kendim evliliği gözden çıkardım zaten doktorum sorun değil her türlü imkan var demesine rağmen ama kardeşim için düşündükçe kafayı yiyorum, kendim dikkat ederek hiç kafama takmadan yaşıyordum ama az çok biliyorum toplumun bakış açısını ve kardeşim daha çok küçük hiçbirşey yaşamamış bir kız, inançlı olan herkesten hayır dualarını bekliyorum, destekleriniz için tekrardan çok teşekkür ederim.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 20, 2018, 12:40:19 ÖS »
Sevgili Arkadaşım @İnception

Bahsettiğin şekilde bulaşmış olması neredeyse imkansız. Fırçanı dişini fırçaladıktan sonra öyle köpüklü ve kanlı bırakmadıysan, öyle bıraktın diyelim kardeşin de gelip ağzına o fırçayı öyle kanlı almadıysa bulaş olasılığı sıfır. Bence psikiyatri servisine görünmelisin. Sana yardımı dokunacaktır. Hepimiz aldık tanı dönemlerimizde ve atlattık. Psikiyatri ilaçları bazen faydalı olabiliyor. Böylece rahatlamış ve kafanda kurduğun korkularını yenmiş olursun.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 20, 2018, 01:17:08 ÖS »
Sevgili Arkadaşım @İnception

Bahsettiğin şekilde bulaşmış olması neredeyse imkansız. Fırçanı dişini fırçaladıktan sonra öyle köpüklü ve kanlı bırakmadıysan, öyle bıraktın diyelim kardeşin de gelip ağzına o fırçayı öyle kanlı almadıysa bulaş olasılığı sıfır. Bence psikiyatri servisine görünmelisin. Sana yardımı dokunacaktır. Hepimiz aldık tanı dönemlerimizde ve atlattık. Psikiyatri ilaçları bazen faydalı olabiliyor. Böylece rahatlamış ve kafanda kurduğun korkularını yenmiş olursun.
@Angelowic e katılıyorum. Ayrıca sen tedavi alan bir pozitifsin. Doktorun evlenip sağlıklı çocuk bile yapabilirsin dediğini göz ardı edip fırçandaki kandan kardeşine bulaş olabileceğini düşünmen sence de mantıksız değil mi?

İnception

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 20, 2018, 04:29:36 ÖS »
@turuncu enfekte olup tanı almadığım zaman diliminden bahsediyorum, diş fırçası meselesi 2 yıl önce enfekte olduğumu öğrenmediğim zaman yaşandı, bahsettiğim belirtiler de şu an yaşanan şeyler o yüzden bu kadar kafam karışık.

İnception

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Temmuz 20, 2018, 04:34:11 ÖS »
Bu arada fırçamı kanlı bırakma gibi bir durum olmadı, dişlerimi fırçaladıktan sonra diş fırçamı da yıkarım her zaman, ama yıkamak bulaşı engeller mi sorusunun cevabını veremiyorum, ben dişlerimi fırçaladıktan ne kadar süre sonra dişlerini fırçaladı onu da bilmiyorum, çok uzun bir süre olmadığı aşikar ki diş fırçam neden ıslak dediğini duyuyorum. Biraz olsun rahatlamış durumdayım, bulaş olma ihtimali yok yorumlarına istinaden umarım dediğiniz gibidir başka türlü bu durumu kaldırabileceğimi sanmıyorum.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Temmuz 20, 2018, 05:41:40 ÖS »
aynen öyle @turuncu

@İnception hiç merak etme, sadece kendin kuruyorsun kafanda bu kötü senaryoları emin ol. dediğimi yap bir kez psikiyatriye git teşekkür edeceksin :)

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Temmuz 20, 2018, 07:47:41 ÖS »
Merhabalar 2 yıl önce ebulaşe oldum pozitifim, enfekte olduğum ilk zamanlar hiv belirtilerini yaşayıp enfekte olduğumdan habersizken ailem bana bakmak için yanlarına çağırdı, ailemin yanına geldiğimde kardeşlerim ve ailemin kullandığı diş fırçası bölümüne kendi diş fırçamı koydum, kız kardeşimle diş fırçalarımızın aynı olduğunu kız kardeşimin diş fırçam neden ıslak dedikten bir gün sonra anladım, üzerinden yaklaşık 2 ay geçtikten sonra enfekte olduğumu öğrendim, bu süreçten sonra şehir dışında okuyan kız kardeşim her hasta olduğunda hep o an geldi aklıma, korkudan aklımın çıktığı zamanlar oldu, bu yaz ailemin yanına geldim, kız kardeşim lenf bezinin şişmesinden dolayı doktora gitti ve antibiyotik tedavisine başladı, benim yine aklımda aynı sorular ne yapacağımı şaşırdım, kız kardeşim sırt ağrıları için doktora gitti tekrar, 3 yıl önce omurga eğriliğinin ilerlemediğini fakat ağrıların sebebin o olduğunu söyledi doktor ve detaylı kan testinde WBC seviyesinin çok düşük olduğu görüldüğü için sırt ağrıları için herhangi bir tedaviye başlanamayacağını öncelikle beyaz kan hücrelerinin arttırılması için tedavi uygulanmasını önermiş doktor, ilaçları kullanıp 15 gün sonra tekrar kontrol edileceğini eğer WBC değerlerinde yükselme olmazsa detaylı araştırma yapılacağını söylemiş doktor, şimdi üzerinden 2 yıl geçtikten sonra bu şekilde belirtilerin ortaya çıkması psikolojimi bozdu, ne düşüneceğimi ne yapacağımı şaşırdım daha 18 yaşına gencecik bir kız kafamda bir türlü toparlayamıyorum muhafazakar bir aileye mensubum 2 gündür yaşadığımın farkında değilim, kendim tanı aldığımda bile bu kadar karamsarlığa kapılmamıştım, kardeşim aileden uzak 4 yıl yaşadı beslenmesine sıkı giyinmeye dikkat etmediğini biliyorum doktora gittiğinde de her verilen ilacı yarım bırakmıştı şimdi ihtimaller gözümün önünde, neden kaynaklanıyor olabilir bir kere diş fırçamı kullanmış olması enfekte olması içim yeterli mi? Ben enfekte olduğumu öğrendikten sonra kişisel eşyalarımı ayırdım ondan öncesinde habersizken hiç ummadığım için ailemin eşyalarıyla bir aradaydı hep, ne yapacağımı bilmiyorum, eğer şüphelerim gerçek olursa neler olacağını kestiremiyorum bile lütfen empati yaparak yardımcı olum bana hayatımda başıma gelebilecek belki de en zor şeyi yaşıyorum, kendi başıöa gelecek herşeyi kaldırabilirdim fakat benim yüzümden kardeşimin suçsuz yere bu hayatı yaşaması çok adaletsiz ve çaresiz bırakıyor beni tek duam şüphelerimin yersiz çıkması nasıl bir yol izlemem gerektiğine dair hiçbir fikrim yok, sadece yok olmak istiyorum bana yardım edin.
hiç birşey olmaz dostum merak etme dışarıda olmesini geç oksijen ile temasta saniyeler içerisinde bulaş özelliğini kaybeder zarfı yani zarı patlar yoksa enfekte sayısı hepatitli hastayı geçerdi.bulaşması  en zor virüsddışortamda iİmkansız gibi birşey.