Mavi-Banner

Gönderen Konu: 60 gündür ilaç kullanmıyorum, hiç bir sorun yok...  (Okunma sayısı 784 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mahkum2017

• Katılımcı Üye
  • *
60 gündür ilaç kullanmıyorum, hiç bir sorun yok...
« : Temmuz 07, 2018, 01:56:29 ÖÖ »
Merhaba!

Daha önce de anlattığım gibi aralık 2017-den ocak 2018-e kadar 23 gün ilaç kullanmadım ve İstanbulda yapılan testler sonucunde rna sıfır çıktı. Doktor ilaçın etksinin 23 gün kaldığı için sorun olmadığını fakat hemen ilaçlara tekrar devam etmemi söyledi. Ben de ilaçlara devam etdim amma yine rahatsızlıklar yaşadım. İlaç kullandığım andan itibaren başım dönüyor, midem bulanıyor, terliyorum, yorgun hissediyorum, kabus falan görüyorum ve sair. Mayis ayının başlarından itibaren ilaçı  tamamen bıraktım. Doktoruma ve ilaç aldığım hiv merkeze hiç bir şey söylemedim. Çünkü kaç defa doktoruma ilaçların rahatsız ettiğini söylesem de başka yolun olmadığını ve burda Efavirenz/Tenofovirdn başka ilaç bulunmadığını söyedi. Tam iki ay oldu ki, hiç ilaç içmiyorum. Fakat hiç bir sorunum yok ve tam aksi çok iyi hiss ediyorum. İstanbulda test yaptırdığım labaratuvardaki uzmanlar 23 gün ilaç içmediysem şu an karşılarında sağlam dura bilemeyeceğimi söylediler. Şimdi 60 gündür ve hala sağlam duruyorum)) Kafam karışıyor. Hiç bir yerden cevab alamıyorum. Ne bu? Normalmi? Asıl soru şu: ilaçın etkisi 60 gün kullanmadığım halde hala sürebilirmi? Sık-sık konu açtığım için özür dilerim. Fakat belki içimizde aynı şeyleri yaşayan birileri var belki ya da bu konuda bilgisi olan olur diye soruyorum. Buradaki doktorlara da güven yok. Belki sizlerden biri kendi güvenilebilir doktoru ile konuştuğunda benim de sorumu iletir ve kesin bir cevab alır diye bu konuyu açtım.  Önceden teşekkürler.

mehmet0909

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: 60 gündür ilaç kullanmıyorum, hiç bir sorun yok...
« Yanıtla #1 : Temmuz 07, 2018, 01:20:00 ÖS »
Merhaba!

Daha önce de anlattığım gibi aralık 2017-den ocak 2018-e kadar 23 gün ilaç kullanmadım ve İstanbulda yapılan testler sonucunde rna sıfır çıktı. Doktor ilaçın etksinin 23 gün kaldığı için sorun olmadığını fakat hemen ilaçlara tekrar devam etmemi söyledi. Ben de ilaçlara devam etdim amma yine rahatsızlıklar yaşadım. İlaç kullandığım andan itibaren başım dönüyor, midem bulanıyor, terliyorum, yorgun hissediyorum, kabus falan görüyorum ve sair. Mayis ayının başlarından itibaren ilaçı  tamamen bıraktım. Doktoruma ve ilaç aldığım hiv merkeze hiç bir şey söylemedim. Çünkü kaç defa doktoruma ilaçların rahatsız ettiğini söylesem de başka yolun olmadığını ve burda Efavirenz/Tenofovirdn başka ilaç bulunmadığını söyedi. Tam iki ay oldu ki, hiç ilaç içmiyorum. Fakat hiç bir sorunum yok ve tam aksi çok iyi hiss ediyorum. İstanbulda test yaptırdığım labaratuvardaki uzmanlar 23 gün ilaç içmediysem şu an karşılarında sağlam dura bilemeyeceğimi söylediler. Şimdi 60 gündür ve hala sağlam duruyorum)) Kafam karışıyor. Hiç bir yerden cevab alamıyorum. Ne bu? Normalmi? Asıl soru şu: ilaçın etkisi 60 gün kullanmadığım halde hala sürebilirmi? Sık-sık konu açtığım için özür dilerim. Fakat belki içimizde aynı şeyleri yaşayan birileri var belki ya da bu konuda bilgisi olan olur diye soruyorum. Buradaki doktorlara da güven yok. Belki sizlerden biri kendi güvenilebilir doktoru ile konuştuğunda benim de sorumu iletir ve kesin bir cevab alır diye bu konuyu açtım.  Önceden teşekkürler.
23 gün çok çok çok kısa bir zaman. Her iilacın bir yan etkisi olacak mutlaka. Mesela ben paxera diye bir ilaç kullandım 1 yıl önce bıraktım.Kullanırken 2 gün içmedim acillik oldum. Bu çok  basit bir antidepresan idi.senin kullandığın ilaç öyle degıl..

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Temmuz 07, 2018, 01:26:05 ÖS »
Öncelikle şöyle anlatayım. Vücudunun direncinin düşmesi ve hiv in çoğalması zaman alır. Bu kişiden kişiye değişir. Sonucta hiç tedavi almamış birine göre tedavi alıp yarım bırakmış kişi de hivin daha hızlı çoğalacagını okumustum. Hic tedavi almadan 8-10 sene içerisinde aids aşamasına geliniyor diyor kaynaklar.

23 günde hiv çoğalmadı diye, veya 60 günde yıkılmadım ayaktayım diye herşey güllük gülistanlık olacak sanma. 3.ayda veya 13.ayda ne farkeder sonucta hiv virüsü çoğalacak ve vücut direncin düşmeye başlayacak. O nedenle bu durum kısa bir süre seni götürür sonrası sıkıntı. Mutlaka ama mutlaka tedaviye biyerde bir şekilde başlaman lazım. Bu senin hayrına.

Ayrıca bunu yaptığın için elindeki tek seçenek olan ilaca da dirençli bir virüsün sahibi oldun. Doktorundan bunu saklayacağına özellikle söyle belki bir başka ilac için yol açabilir sana. Mesela türkiyede de bazı ilaçlar var herkese yazılmaz, ama normal ilacın yetersiz kaldıgı yada işe yaramadığı durumlarda hastaya kullandırılır ve devlet öder ücretini. Eminim böyle bir durum orda da vardır.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2018, 01:30:02 ÖS Gönderen: iss »
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 07, 2018, 02:38:32 ÖS »
@Mahkum2017  merhaba kardeşim nerelisin hangi memleketten yazıyorsun? Tabiki amacımız seni sorgulamak olamaz ancak neden kendini böyle bir riske atıyorsun. İlacın etkisi elbette ki olacaktır biraz sabır göstermen daha iyi olmaz mı. Üzüldüm durumuna dönüşü zor olan bir yola girmek üzeresin. Yapma...

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #4 : Temmuz 07, 2018, 02:41:15 ÖS »
Katılıyorum @iss gerekeni söylemişsin.

Eklemek istediğim şey yok. Sadece @Mahkum2017 sen fiziksel bir sorun yaşamıyor olabilirsin belki ama birden çöküş yaşayabilirsin. Yıllarca hiç belirti yaşamamış bireyler var. Elisa yaptırmış pozitif gelmiş ama 5 sene tedavi olmamış kendini iyi hissettiği için ama birden aids evresine geçmiş hızlı bir şekilde  hasar alarak.

Ayrıca neden böyle bir şey yapma gereği duyuyorsun onu da anlamadım. İçtiğin bir ilaç mı zor geliyor. Oynama bedeninle. Sağlık çok önemli. Kendine iyi bak...

vasoxen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 07, 2018, 03:12:45 ÖS »
Şu an HIV+ olupta haberi olmayan dolayısıyla ilaç kullanmayan en az 5 bin kişi olduğundan şüphe yok ülke genelinde. Bu kişiler ile aynı konumda olduğunu varsayıyorsan sorun yok ama ileride çok geç olmadan ilaçlarını aksatmamanı öneririm.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Temmuz 07, 2018, 08:49:24 ÖS »
İlaç kesildiği zaman, hiv bir kaç hafta sonra kanda tekrar çoğalmaya başlıyor. Bu olunca, kişi artık tekrar bulaşıcıdır, cd4 hücreleri azalmaya başlar, zamanla bağışıklığı düşer. Sonu aids aşaması ve ölümdür. Bu sürecin ne kadar zaman alacağı kişiden kişiye çok değişir, genelde 2-10 sene arası değişebiliyor, ortalama 6-7 sene. Bu süre zarfında en son raddeye gelene kadar kişi kendini çok sağlıklı hissedebilir, dışarıdan bakılınca da hiv pozitif olduğu anlaşılmaz, zaten bu yüzden insanlar farkında olmadan herkese bulaştırmaya devam ediyorlar.

Hiv tedavisi başlandığı zaman ara verilmesi tavsiye edilmez, ilaç yan etkilerinden çok rahatsız oluyorsan, ki efavirenz gerçekten böyle yan etkiler yapabilir, akşam yatmadan önce içmelisin bu sayede en kötü etkileri sırasında uyuyor olursun. Bu da işe yaramıyorsa ilaç değişikliğine gidilmeli, efavirenz dışında hiç bir ilaç yok mu sizin orada gerçekten, araştırmalısın, ki efavirenz en kolay ilaç direnci gelişebilen bir ilaç, direnç gelişenlere ne yapıyorlar o zaman, yapacak bir şey yok mu diyorlar?! En azından proteaz inhibitörlü ilaçlar vardır kaletra gibi, ki kaletra da kötü yan etki yapabilir ama belki sana efavirenzden iyi gelebilir. Prezista+norvir de denenebilir bunlar pahalı ilaçlar değiller.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Mahkum2017

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 07, 2018, 09:41:21 ÖS »
Arakadaşlar, yazdıklarınızın çoğunu biliyorum. Zaten bunu bildiğim için risk aldığımın farkındayım. Fakat ilaçın yan etkileri (belki de direkt etkileri) o kadar zor ki, 2 ay, 2 yıl yaşayıb ölmek daha kolay geliyor. Gerçekten çok zor. Bir de gerçekten başka bir ilaç yok diyorlar. Bir kere değiştirib Efavirenzle Tenofovirin birleşimi olan tek tablet verdiler, o daha fena yaptı. Bir hafta sonra iki tablete geri döndüm. başka da ilaç yok diyorlar. Zaten en başta ben grip olduğumda cd4 ölçtüler sadece. Rna testi yapılmadı. cd4 325 olduğu için virusun çoğaldığını düşünüb ilaç verdiler. Ama bir ay ilaç içtikden sonra rna testi yapıldı 0 (sıfır çıktı)  dediler. cd4 600 olmuştu. doktor çok iyi gidiyor ilaç çok iyi çalışmış dedi. 1 ayda virus sayı nasıl 0 olabilir diye sordum olabilir dedi. En başlarda da ilaç çok kötü yapıyordu ama bu kadar deyildi. bir keresinde dudaklarım titrde alt dudağım Yıldız Tilbenin dudağı gibi olmuştu. Doktora gitdim hiv olduğumu bilmiyordu ve hemen şöyle dedi sen hangi ilaç kullanıyorsun ne için kullanıyorsun seni felç yapabilir dedi. Korktum. fakat yine devam ettim. amma dayanamadım sonunda ve bıraktım.
Bir de çok özür dileyerek bir konuyu paylaşmak istiyorum. Biriyle cinsel ilişkide olmuştum. İki gün sonra aynı kişiyle arkadaşım beraber oldu. bir kaç gün sonra hiv+ olduğumu öyrendim. Arkadaşım korktu 3 ay boyunca her ay test yaptırtı neqativ çıktı. Bugüne kadar sık sık yaptırıyor neqativ çıkıyor. Bir süre önce beraber olduğumuz kişinin de evlendiğini çoçuk sahibi olduğunu öyrendik. Nasıl oldu da ben hiv pozitif olduğum halda ne o kişiye ne de arkadaşıma hiv bulaşmadı? İyi ki de bulaşmadı, tamam da, amma tıbben mümkün mü?

Bu arada Azerbaycandan yazıyorum.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2018, 09:42:55 ÖS Gönderen: Mahkum2017 »

koz-yatağı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 07, 2018, 10:32:31 ÖS »

Bir de çok özür dileyerek bir konuyu paylaşmak istiyorum. Biriyle cinsel ilişkide olmuştum. İki gün sonra aynı kişiyle arkadaşım beraber oldu. bir kaç gün sonra hiv+ olduğumu öyrendim. Arkadaşım korktu 3 ay boyunca her ay test yaptırtı neqativ çıktı. Bugüne kadar sık sık yaptırıyor neqativ çıkıyor. Bir süre önce beraber olduğumuz kişinin de evlendiğini çoçuk sahibi olduğunu öyrendik. Nasıl oldu da ben hiv pozitif olduğum halda ne o kişiye ne de arkadaşıma hiv bulaşmadı? İyi ki de bulaşmadı, tamam da, amma tıbben mümkün mü?

Bu arada Azerbaycandan yazıyorum.

Tibben mümkün elbette.
HIV kolay bulaşan bir virüs değil.
Fakat bu işin piyango tarafı var.
Bir kişi 1 defa sex yapar pozitif olur, bir kişi 10 defa sex yapar pozitif olmaz.
Vajinal sexte bulaş ihtimali düşük.
Anal sex, bilhassa kanamalı anal sexte risk fazla.
HIV pozitif bireyle yapılan sexte,kesin bulaş oldu gözüyle bakılmaz. Kolay bulaşmaz.

Azerbaycan'da hangi test yöntemleri var bilmiyorum ama Türkiye'de son kontrol ve teyit için 90. gün bir test daha yapılır, konu kapatılır. Güvenilir testler ise arkadaşın artık test olmayı bıraksın.

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Temmuz 07, 2018, 10:38:07 ÖS »
@Mahkum2017 İlaç kullanmayı bıraktıktan sonra virüsün rebound yapması 3 ayı da bulabilir, 6 ayı da bulabilir. Daha önce yapılan denemelerde bu tespit edilip literatüre geçmiş zaten. Virüs er yada geç geri dönecektir. İlacı kendi başına kesmen çok zararlı. Yaşamak istiyorsan ilaç içmek zorundasın bunun başka bir alternatifi yok. Eğer ilaçlarını düzenli kullanmazsan da şu anda kullandığın ilaca karşı direnç geliştirdiğinde o ilacı da bir daha kullanamayacaksın.

Elif

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 08, 2018, 01:31:03 ÖÖ »
Azerbaycanda eski tip ilaclari kullaniyolar demisti bir doktor tanidigim var bakide. @Mahkum2017 mende azeriyem can tedavini yari koyma
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2018, 01:54:00 ÖÖ Gönderen: Elif »

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 08, 2018, 09:08:35 ÖÖ »
yazacak bir şey bulamadım sözün bittiği yerdeyim... ölümü göğüslemek sorun değilde bu virüs süründürerek öldürüyor... @Mavera yı dinle ilacına başla gece yatmadan önce iç.

Pozitifgulgul

• Üye
  • *
  • Pozitif bir ömür :)
« Yanıtla #12 : Temmuz 17, 2018, 05:53:54 ÖS »
@Angelowic aynen beni anlatmışsın yıllarca sapa sağlam durup birden aids evresınde rahatsızlıgımı yuruyemıycek bi hal almış olarak öğrenen ben soledıklerine aynen katılıyorum suan bizde içmesek ilaç belki bir gün belki bor hafta belkı bir yıl birşey anlamıycaz ama sole bişey var ya daha sonrası bunları düşünmek gerek bugün bişey olmadığı yarın olmıycahı anlamına gelmez
🌹🌹🌹

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #13 : Temmuz 17, 2018, 06:30:54 ÖS »
@Angelowic aynen beni anlatmışsın yıllarca sapa sağlam durup birden aids evresınde rahatsızlıgımı yuruyemıycek bi hal almış olarak öğrenen ben soledıklerine aynen katılıyorum suan bizde içmesek ilaç belki bir gün belki bor hafta belkı bir yıl birşey anlamıycaz ama sole bişey var ya daha sonrası bunları düşünmek gerek bugün bişey olmadığı yarın olmıycahı anlamına gelmez

Aynen öyle arkadaşım @Pozitifgulgul

[email protected]

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Temmuz 17, 2018, 10:28:57 ÖS »
İlaçlarını kullanmaya devam etmen gerekiyor, kullanmadığın takdirde ilacın yan etkilerinden daha fazlası yaşanir. Virüs ilaçlara direnc göstermişte olabilir az seçenek varsa bunuda gözden geçirmen gerekiyordu.
Tedavi gören arkadaşlara kötü örnek olmayalım lütfen.