Mavi-Banner

Gönderen Konu: Son 10 Yılda Yüzde 465 Arttı! Türkiye'de HIV Giderek Yayılıyor  (Okunma sayısı 579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FR3SH

• Yeni Üye
  • *
Dört gün önce çıkan bir haber ve veriler sizlerle de paylaşmak istedim

lk HIV/AIDS vakasının 1985 yılında görüldüğü Türkiye’de son yıllarda adeta HIV/AIDS patlaması yaşanıyor. Resmi rakamlara göre toplam hasta sayısı 16 bin 644. Hastaların 13 bin 127’si erkek. Bu rakamın 2022’de 39 bini aşması tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, son yıllarda AIDS’li hasta oranındaki artış ise yaklaşık yüzde 465 seviyesinde. Kocaeli Üniversitesi Rutin PCR Laboratuvarı Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sayan, hasta sayısı açısından İstanbul, Antalya, Gaziantep ve Kocaeli’nin başı çektiğini, ikinci kategoride Ankara, Adana, Diyarbakır ve Mersin’in yer aldığını belirtiyor.
Korunmasız ilişki

Korunmasız heteroseksüel cinsel ilişki nedeniyle 5 bin 898 kişinin hastalığa yakalandığı öğrenilirken, homoseksüel ve biseksüel cinsel ilişki nedeniyle virüs bulaşanların sayısı 2 bin 235 olarak tespit edilmiş durumda. Damar içi madde bağımlılığından 239 kişi, anneden bebeğe geçişli 151 kişi, transfüzyonundan da 90 kişi hastalık tanısı aldı. Son rakamlara göre 20-24 yaş arası erkeklerde toplam HIV/AIDS hasta sayısı
1936 kişi. Hastalığın en çok görüldüğü yaş dilimi ise 30-39 yaş dilimi. 5 bin 316 kişide hastalık tespit edilirken, bunların 4 bin 202’si erkek hastalar.

Beyoğlu ve Şişli

Hastalığın coğrafi dağılımı da takip altında. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Deniz Gökengin öncülüğünde yürütülen araştırmaya göre, en çok hastalık tespiti Beyoğlu ve Şişli’de. HIV/AIDS’in en yüksek görüldüğü topluluk ‘Erkeklerle seks yapan erkekler (ESE)...’ Erkeklerle seks yapan erkeklerdeki HIV pozitif görülme oranı yüzde 13.8. Erkek seks işçilerinin yüzde 11’i bu kategoride yer alırken, erkek seks işçilerinde pozitiflik oranı yüzde 47. Seks işçisi olmayan ESE’lerde ise pozitiflik yüzde 10.

10 bin trans seks işçisi

İstanbul ve Ankara’daki “Kadın ve trans seks işçilerinin karakterizasyonu başlıklı” çalışmanın bulgularını anlatan Prof. Dr. Gökengin, “istanbul’un 29 ilçesi ve Ankara’nın 9 ilçesinde seks işçilerinin bulunduğu noktaların belirlenmesi, bulunan noktaların doğrulanması ve bu bölgelerde HIV testleri araştırması yürütüyoruz. Buna göre İstanbul’da trans seks işçilerinin tahmini sayısı 10 bin 115 kişi. Avcılar’da 824, Beylükdüzü’nde 785, Beyoğlu’nda 2 bin 447, Kadıköy’de 803, Şişli’de 1190, Fatih’te 642 trans seks işçisinin olduğunu tahmin ediyoruz. İstanbul’da kadın seks işçilerinin tahmini sayısı ise toplam 20 bin 95 kişi. Beylikdüzü’nde 1533, Beyoğlu’nda 2223, Fatih’te 3304, Küçükçekmece’de 1003, Şişli’de 945, Tuzla’da 492, Esenyurt’ta 1192, Bahçelievler’de 1196, Avcılar’da 1120 kadın seks işçisinin olduğu tahmin ediliyor. Ankara’da trans seks işçi sayısı 1398, kadın seks işçi sayısı ise 7558 olarak hesaplandı” dedi.

'Okullarda anlatılmalı'

Prof. Dr. Deniz Gökengin hastalığın önlenmesi için önerilerini şöyle sıraladı: “Türkiye, HIV tedavi ve izleminde, komşu ülkelerden daha iyi durumda ancak erken tanı acısından hizmetlerin son derece yetersiz olduğu ortada. Son birkaç yıl içinde İstanbul’da Şişli ve Beşiktaş ile Ankara’da belediye tarafından Sağlık Bakanlığı işbirliği ile anonim ve ücretsiz HIV testi ve danışmanlık hizmeti veriliyor. Anonim ve ücretsiz HIV testi hizmetinin yurtta hızla yaygınlaştırılması ve ses getirecek kampanyalarla duyurulması gerekir. Okullarda da HIV/AIDS, cinsellik, korunma konularında yaşam becerilerini de kapsayacak eğitimler müfredata dahil edilmeli.”

‘Yaygınlaşan bir tehlike’

Hacettepe Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Serhat Ünal, Türkiye’de HIV/AIDS oranlarında patlama yaşandığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Sorunun önüne ancak eğitimle geçebiliriz. Hastalığa karşı başlatılan eğitim ve bilinçlendirme programları sayesinde dünya genelinde 2010 sonrası bir düşüş trendi var. HIV/AIDS’e bağlı ölüm oranları son 8 yıllık dönemde global ölçekte düşüşe geçmiş durumda. Ancak tek istisna, Türkiye ve bizim olduğumuz bölge. Türkiye’de son 10 yılda hasta sayısı yüzde 465 arttı. AIDS ülkemiz için giderek yaygınlaşan bir tehlike ve adeta sessiz bir düşman.”

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/turkiye-nin-sessiz-dusmani--gundem-2690098/

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Son 10 Yılda Yüzde 465 Arttı! Türkiye'de HIV Giderek Yayılıyor
« Yanıtla #1 : Haziran 22, 2018, 07:16:04 ÖÖ »
Biz de bunun farkındayız poliklinik önlerinin giderek kalabalıklaşmasından, randevu almak için 1 ay önceden aramaya başlamamızdan

Önlemler alınmalı evet, bu konu hakkında eğitici öğretici yayınlar dersler verilmeli, ama hiv pozitifleri de ötekileştirmeyecek öcüleştirmeyecek şekilde.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Haziran 22, 2018, 08:53:00 ÖÖ »
Türkiye'deki artış inanılmaz boyutlarda. Özellikle eşcinsellerin %50'si taşıyordur Türkiye'de bu virüsü diye düşünüyorum. Bilinç ve korunma kültürü gelişmemiş ne yazık ki ülkemizde

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 22, 2018, 10:26:00 ÖÖ »

Kötü haber.. üzüldüm. Üzülüyorum.
Ne kadar tedaviyle ilgili gelişmelerin mutlu haberleri internette dolaşsa da ülkemizde dahil realiteye geçmemiş olması ve yaptırımlarının ülkemizde  bilinmemesinden ve ne şartlarla karşılaştıracağını bilemediğimden ötürü şuan ben olanak göremiyorum. Parayla ahlak ölçüsünün ve kişi başına düşen alım gücü ve hayat sartlarına el atılmasını, insanların kayrılıp ötekileştirilmeden bir nizam ölçüsü üzerinden dililmlenmiş bir pasta ile hayatlarına ihtiyaç merhemi olmasını diliyorum. Seks işçisi değilim. Fakat önyargılarla çevrelerini davranış kalıbına sokarak dışlayanların ötekileştirdikleri seks işçiliğine maruz kalmış kişilere destek olmak için sofralarında çok yemek yedim. Çok öğün yedirdim.  Ben de hastayım ben de yardım edemiyorum. Lütfen tek eşli olun ya da korunun. Ötekisinin ötekisi olmak çok zor! Zihniyet bu şekilde devam ederse seks işçiliği kimseye uzak değil.

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Haziran 22, 2018, 01:15:46 ÖS »
Bence daha fazla artmis bile olabilir.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
  • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
« Yanıtla #5 : Haziran 22, 2018, 01:26:32 ÖS »
Ne kadar üzücü, ne kadar vahim bir durum. Sadece izlemek ile yetiniyoruz. İnsanları bilinçlendirmek için bişeyler yapılmalı. Yoksa bu çığ gibi büyüyen tehlike daha çok can yakacak...

logitech

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 22, 2018, 01:28:13 ÖS »
Türkiye'deki artış inanılmaz boyutlarda. Özellikle eşcinsellerin %50'si taşıyordur Türkiye'de bu virüsü diye düşünüyorum. Bilinç ve korunma kültürü gelişmemiş ne yazık ki ülkemizde

Ne kadar homofobik bir yorum. !!

Hani şu sapıklık peşinde olup eşcinsel ilişkiye girenler senin dediklerin.
Gerçek eşcinseller pek çok konuda daha bilinçli insanlardır. Lütfen lafınıza dikkat edin de konuşun.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 22, 2018, 01:36:40 ÖS »
Arkadaşın işi o zaten! Bayılıyo böyle sansasyon yaratmaya konularda. Laf duymak hoşuna gidiyo heralde. O da cevap verecek. Kedi köpek gibi.. Rahatlayacak... Ama yanlış yerde farkında değil!

koz-yatağı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 22, 2018, 02:26:52 ÖS »
Türkiye, Moldova,Rusya,Ukrayna gibi ülkelerde son yıllarda artış var. Batı bu konuda daha bilinçli, görüştüğüm bir üroloji doktoru, Avrupa'da kızlar çantasında prezervatif taşıyor,daha bilinçliler bu konuda demişti.

Türkiye'de ki ilk pozitif birey kim bilmiyorum ama ikincisi Almanya'da yaşayan bir gurbetçi vatandaşımızdi,orada enfekte olmuş. Yabancı uyruklu insanlarla yapılan ilişki sonunda bizim ülkemize geldi, dağıldı.. Bu şekilde giderse dahada artış gösterecek.

Sigara paketlerinin üstüne yazılan sosyal mesajlar gibi, prezervatiflerin üstüne de o tarz birşeyler yazılabilir. Mesela en son ne zaman cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi oldunuz gibi basit ve net bir ifade yazılsa, test olan, bu konuda daha bilgi edinip,bilinclenen insan sayısı artar. Okullarda konu,seminer vs. Bunlarda mutlaka olmalı. Anne, babalar çocuklarını karşılarına alıp, utanmadan sıkılmadan anlatmalı.

Benim bir arkadaşıma babası, genital bölge trasi nasıl olur diye göstermiş. Benim babam ise, ergenlik donemimde sıkılarak,gusül abdestini hangi durumlarda alınır,nasıl alınır diye anlatmıştı.. O arkadaşım da geçen sene kanserden vefat etti,henüz 28 yaşında. Ona da burdan rahmet diliyorum.

Ben negatif bireyim,şüpheli ilişkim oldu ve kendimi burada buldum. En son 102. gün test oldum ve konuyu kapattım. İlerde bir çocuğum olursa, karşıma alıp A'dan Z'ye herşeyi anlatıp,onu daha iyi yetiştireceğim. Net.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 22, 2018, 02:52:12 ÖS »

Ne kadar homofobik bir yorum. !!

Hani şu sapıklık peşinde olup eşcinsel ilişkiye girenler senin dediklerin.
Gerçek eşcinseller pek çok konuda daha bilinçli insanlardır. Lütfen lafınıza dikkat edin de konuşun.

selam @logitech arkadaşımız cümlelerini doğru seçememiş desek daha yumuşak olur. ikiniz de aynı noktada buluşabilirsiniz aslında. çünkü bilinçsiz bir seks tüketimi var.

Sevgili @lifeisagame dediğin bir bakıma doğru gibi, eşcinsel bireyler date programları sayesinde inanılmaz derecede sekse kolay ulaşım sağlıyorlar, 5 dakika içinde yatacak birileri geliyor. kastetmeye çalıştığın şey buydu diye düşünüyorum. ve bu da hiv pozitif bireylerin daha çok eşcinsellerde olduğu izlenimi yaratıyor haklısın.

Ama bu demek değil ki heteroseksüel bireylerin aynı hızla artış göstermediği. cinsiyet yaş ırk toplum fark etmeden gittikçe artıyor bu durum çünkü seks tüm dünya insanlığı tarafından sevilen bir aktivite. bu yüzden de sayımız her geçen gün artıyor. bizlere de seyirci kalmak düşüyor.

Bizde bilmiyorduk ne kadar önemli olduğunu kondom denen şeyin ve korunmasız ilişki yaşadık sonuç olarak hepimiz şuan hiv pozitif bireyleriz. yaşayıp öğrendik. bizim gibi hiv virüsü bedenine girince öğrenmemeli insanlar, birileri anlatmalı öğretmeli korumalı kendilerini, bir şeyler yapılmalı.

O kadar çok isterdim ki bir mikrofon olsa tüm dünyanın duyabileceği ve haykırsam takın şu lanet olası plastiği diye. herkes bana bir şey olmaz diye düşünüyor ama malesef oluyor. güzel yada yakışıklı insanlarla seks yapınca onlarda hastalık olmadığını düşünen bir zihniyet bile var.

Çok üzülüyorum bu duruma, malesef sadece izliyoruz, bununla yetiniyoruz. yavru bir canavar yetişiyor tüm insanlığı korkutan, ve tüm insanlık bu canavarı besliyor büyütor, daha fazla güçleniyor...
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2018, 02:55:27 ÖS Gönderen: Angelowic »

İnsan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 22, 2018, 03:36:57 ÖS »
Belki kötü niyetli bir yorum değildir:) eşcinsel ilişkilerde doğum kontrolü derdi olmadığı için ve insanlar bulaşıcı hastalıklar konusunda bilinçli olmadığı için korunmasız ilişkilere daha açıklar ne yazıkki en azımdan benim çevremdekiler

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Haziran 22, 2018, 03:55:29 ÖS »
@logitech Homofobik değilim bu tarz muhabbetleri çok saçma ve gereksiz buluyorum. Yanlış anlaşıldıysa özür dilerim.

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 22, 2018, 05:06:08 ÖS »
@lifeisagame özür dileyen insanlar çok özel oluyorlar. Sende öylesin :)  Evet arkadaşımız yanlış anladı bence de. Senin ne demek istediğini ben anladım aslında. Doktorum üz @İnsan da bahsetmiş :) Doğum kontrol derdi olmadığı için korunma olayı sıfır ne yazık ki. Bende öyle düşünüyorum. Çok yaygın bulaş vakaları...

antalyadan_

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Haziran 22, 2018, 07:14:45 ÖS »
bu sağlık politikalarını gerçekten anlayamıyorum. abi ülkede koruyucu sağlık politikaları adına hiç bir şey kalmadı gerçekten. HIV+ olmak hasta için zor bir durum, belki empati yapmadan şöyle bir oturup düşünmeden hastayı anlayamazsın. Ancak aşağıdaki fiyatlara bakarsak eğer? Gerçekten önüne geçmek, mücadele etmek gerekmiyor mu?

5 ocak 2018'de 2282 TL olan Genvoya şu an 2620 TL. HIV+ hastalar bu ilaçtan ayda 1 kutu tüketiyor. Senede 12 tane, yaklaşık 31.440 TL(523.161.600 TL,ilaca ödenen, eğer 16 bin hasta olduğunu düşünürsek)(Stribild 38 bin TL), doların artmayacağını düşünürsek tabii ki. SGK ve Sağlık Bakanlığı'nın hiç mi dikkatini çekmiyor bu durum?

Burada bir Çin deyişi koyalım;

kötü hekim var olan hastalığı tedavi eder, ortalama hekim yaklaşan hastalığın farkına varır, en iyi hekim ise hastalığı önler.

Şu an hekimlerin çoğu yukarıdaki sözün bağlamında değerlendirirsek 'kötü hekim' kategorisinde. Ancak ülkemizde bakanlık eliyle 'koruyucu hekimlik' ön planda hiç değil.(Bir hekim olarak bizim hekimlerimizin tedavi edici özelliğinin çok çok iyi olduğuna inanıyorum.)Tıp fakültelerindeki Patofizyoloji kürsüleri kaldırıldı(bu benim için çok çok acı bir durum.). (Bu arada patofizyoloji kürsülerinin kaldırılmasının bile yurtdışı bağlantılı olduğu düşünülüyor-güncel hükümete sataşma olarak algılamayın, hep böyleydi-, koruyucu hekimlik yoksa ilaç firmalarına milyarlarca dolar para akıyor)

*patofizyoloji:hastalığın başlangıçından itibaren adım adım hangi mekanizmalarla ilerlediğini araştıran bilim dalı.

** bu arada kimse benim HIV+ olan hastalara harcanan parayı eleştirdiğimi düşünmesin! Öyle bir kastım asla olamaz, sağlık bir insan hakkıdır, devlet de onu sağlamakla yükümlüdür. Sadece merak ettiğim Devlet bizim düşündüğümüz şeyleri neden düşünmüyor, bunu anlamaya çalışıyorum. Burada bir çok bilinçli insan olduğunun farkında olduğum için farklı bir bakış açısı getirmek istedim sadece.
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2018, 07:36:29 ÖS Gönderen: antalyadan_ »

Angelowic

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 23, 2018, 08:43:55 ÖÖ »
Merhaba @antalyadan_ hastalığı önleyen iyi hekimler yok mu diyorsun. Doğru mu anladım. Bilerek mi önüne geçilmiyor dersin?