Mavi-Banner

Gönderen Konu: Güncel Sonucum ve Direnç Hakkında  (Okunma sayısı 466 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

can_can

• Katılımcı Üye
  • *
Güncel Sonucum ve Direnç Hakkında
« : Haziran 21, 2018, 04:39:09 ÖS »
Sevgili dostlarım,

Bir ara bende sizler gibi siteye erişemedim ve dünyalar başıma yıkılmıştı. Ama şükür ki yine bir aradayız. Böylesi bir dayanışma formunun her daim kalması dileği ile son sonuçlarımı ve bir kaç soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle tedavim 1 Ocak 2018 'de başladı. Genvoya ile başladığım bu süreçte ilk ay sonunda HIV = NEGATİF, CD4  ise 568'di. Doktor değişikliği ile ramazan öncesi yeni doktorum tekrar bakalım dedi. Ve bugün aldığım sonuçlarla şükürler olsun ki HIV yine NEGATİF ve CD4 799 seviyesine ulaşmış. İlaçlar son sürüm ve mükemmel fayda sağlıyor.

Ancak ramazan da nasıl olduysa bir doz atladım. Yani bir gün içmeyi unuttum. Doktorum direnç gelişeceğini sanmıyorum ama her ihtimalde olabilir Ağustos'ta tekrar bakarız dedi. İçimde hala korku var. Esas sorum şu, diyelim ki direnç gelişti (İlaç unutmak-doz atlamak ya başak herhangi bir ilaç etkileşimi vs.). Ve bu ilaç (Genvoya) artık fayda sağlamıyor. O halde başka bir muadili sağlanabilir mi? Bildiğim kadarı ile bu ilaçlar son sürüm, muadillleri yok gibi birşey.
Ey hayat, seni bu kadar kıymetli tutuşum, ölüm sayesindedir.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Güncel Sonucum ve Direnç Hakkında
« Yanıtla #1 : Haziran 21, 2018, 05:07:09 ÖS »
@can_can , bir seferlik unutma ile  hemen direnc gelismez, AMA bir daha unutmamalisin.

Direnc gelismemesi icin ,

- ilacinin doz atlama  asla  yapmilmamali
- ilaci hep yani saatlerde  kullanmali
- ilac ile  etkilesime  girecek  baska ilaclara dikkat etmeli
- Ilacin emilimi bozacak (  emilim icin mide  asidine ihtiyac var) gidalar birlikte  alinmamali ( sut ve sut urunleri, maden suyu/soda vs.)

AMA diyelimki  direnc gelisti yinede yolun sonu degil .

Ayrica  sordugun Güncel yeni ilaçlar şunlar:

truvada+tivicay
avantaj: yan etki az, ilaç etkileşimi az
dezavantaj: iki tablet içiyorsun günde

triumeq
avantaj: tek tablet, yan etki hemen hiç yok, ilaç etkileşimi daha az
dezavantaj: kalp hastalığı riski olana önerilmiyor, öncesinde doku testi yapılıyor allerji için

stribild/genvoya
stribild kullananlar artık genvoya'ya geçiyor aynı ilaçlar ama genvoya daha az yan etki
avantaj:tek tablet, özellikle genvoya'da yan etki hemen hiç yok
dezavantaj: tok alınmalı, ilaç etkileşimi çok-başka ilaçlar kullanırken doktora sormalı

Bu ilaçlar kullanımı çok rahat, yan etki yaşatmayan ve çok etkili ilaçlar. Hiç sorun yaşamadan kullanıliyor.

Başka ilaçlar da var (truvada+stocrin, kaletra prezista norvir vs) ama onlarda yan etki görülebiliyor bu yüzden artık tercih edilmiyorlar, direnç durumu yok ise.
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2018, 04:05:59 ÖÖ Gönderen: hk »

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Haziran 21, 2018, 06:12:03 ÖS »
Bir şey merak ettim. Direnç geliştirmeyi başarabilen hiç kimse var mı? Ben duymadım da.

can_can

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 22, 2018, 12:05:08 ÖÖ »
Teşekkür ederim @hk . Bu arada sitede yorumlara teşekkür etme özelliği kalkmış mı ben mi göremiyorum?  :-\

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Haziran 22, 2018, 07:11:18 ÖÖ »
Tek doz atlamaktan hiç bir şey olmaz. Bir daha tekrarlama.

Stribild/genvoya direnç olursa başka aileden ilaçlar denenir prezista+norvir falan. Kafana takma. Direnç gelişmesi dikkatli olunursa beklenen bir şey değil.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

can_can

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 23, 2018, 12:39:45 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim @Mavera iyi ki varsın  ;) :)

firstpozitive

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Haziran 23, 2018, 08:50:34 ÖÖ »
Bir şey merak ettim. Direnç geliştirmeyi başarabilen hiç kimse var mı? Ben duymadım da.

stocrin e karşı dirençliyim. ilaç değişikliği yaptım.

firstpozitive

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Haziran 23, 2018, 08:52:22 ÖÖ »
@can_can , bir seferlik unutma ile  hemen direnc gelismez, AMA bir daha unutmamalisin.

Direnc gelismemesi icin ,

- ilacinin doz atlama  asla  yapmilmamali
- ilaci hep yani saatlerde  kullanmali
- ilac ile  etkilesime  girecek  baska ilaclara dikkat etmeli
- Ilacin emilimi bozacak (  emilim icin mide  asidine ihtiyac var) gidalar birlikte  alinmamali ( sut ve sut urunleri, maden suyu/soda vs.)

AMA diyelimki  direnc gelisti yinede yolun sonu degil .

Ayrica  sordugun Güncel yeni ilaçlar şunlar:

truvada+tivicay
avantaj: yan etki az, ilaç etkileşimi az
dezavantaj: iki tablet içiyorsun günde

triumeq
avantaj: tek tablet, yan etki hemen hiç yok, ilaç etkileşimi daha az
dezavantaj: kalp hastalığı riski olana önerilmiyor, öncesinde doku testi yapılıyor allerji için

stribild/genvoya
stribild kullananlar artık genvoya'ya geçiyor aynı ilaçlar ama genvoya daha az yan etki
avantaj:tek tablet, özellikle genvoya'da yan etki hemen hiç yok
dezavantaj: tok alınmalı, ilaç etkileşimi çok-başka ilaçlar kullanırken doktora sormalı

Bu ilaçlar kullanımı çok rahat, yan etki yaşatmayan ve çok etkili ilaçlar. Hiç sorun yaşamadan kullanıliyor.

Başka ilaçlar da var (truvada+stocrin, kaletra prezista norvir vs) ama onlarda yan etki görülebiliyor bu yüzden artık tercih edilmiyorlar, direnç durumu yok ise.

Bilimsel gerçekliği bırakalım doktorlar tartışsın.
Tivicay truvada için bahsettiğiniz dezavantaj, dezavantaj olarak tanımlamanız yanlış olmuş. Tivicay mercimek tanesi kadarken üstelik.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Haziran 25, 2018, 07:13:55 ÖÖ »

stocrin e karşı dirençliyim. ilaç değişikliği yaptım.

Stocrin direnç gelişmesi en kolay olan ilaç. Yeni ilaçları aksatmazsan böyle bir şey beklenmez.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.