Mavi-Banner

Gönderen Konu: Türkiye'de dernekler ne yapar?  (Okunma sayısı 279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
Türkiye'de dernekler ne yapar?
« : Haziran 04, 2018, 01:42:09 ÖS »
Dernekler gönüllülük üzerine ve kazanç edinme, paylaşma amacı güdülmeden en az 7 kişinin kurduğu yapılardır.

Ülkemizde birçok dernek var. İlgilendiğim dernekler ise Kaosgl, Pozitif Yaşam, Kırmızı Kurdele. Bir dönemler Kaosgl ile irtibatım olsa da artık sadece dergiyi alıyorum. Bence amacından son derece uzak bir yerde!

Diğer iki dernek çok daha önemli ancak bizlerin sıkıntı yaşadığımız "stigma" ile alâkalı ne yaptıklarını bilmiyorum. 

İşyeri ile problem yaşayan eski sevgilim, kendileriyle görüştükten sonra sözkonusu derneklerin varlıklarının bir anlamı olmadığını söylemişti.

Bugün Gilead Türkiye'nin internet sayfasına baktığımda birçok kuruluşa fon sağladıklarını gördüm. Bu meblağlar 2015'in meblağları. Merak ediyorum; dernekler bu paraları nasıl çalışmalar için harcıyorlar?

Bu konuda bilgisi ve fikri olan arkadaşlar var mı?
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2018, 04:38:11 ÖS Gönderen: Carsonfrankie »

LarryKramer

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Türkiye'de dernekler ne yapar?
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2018, 05:07:51 ÖS »
Hiçbirşey yapmazlar.yani mesela kaosgl ile YouTube vidyosu orada yöneltilen sorulara hiç cevap verilmedi.derneklere büyük paraların yurtdışından geliyor ve neyapıldığını bi açıklasınlar görelim.hukuki anlamda benim arkadaşıma verdikleri tavsiyeler komediydi.arkadasım işten atıldı hiv+ olduğu için atıldı.uydurma performans düşüklüğü dediler.banka yöneticisi bir kadının pozitif olmasının yağdığı işle alakası ne!bu konularda hiçbir çalışmaları yok.twiterdan aynı şeyleri yazıp  Duruyolar.yarın öbürgün hiçbir meslek kolunda çalışamaz hale gelcez.giderek daha kötü hersey.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 04, 2018, 06:38:55 ÖS »
@LarryKramer, okurken içim karardı nefesim kesildi. Bu kadar vahim mi durum. Gerçekler ne kadar acı.  :'(

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 04, 2018, 10:20:04 ÖS »
Ben hiç şaşırmadım. Bizim derneklerden çok şey beklememek lazım! PYD'nin hakkını yiyemeyeceğim; konuşmak terapi gibi gelmişti. Ancak, hepsi bu!

Hani HIV+ artışından tedirginiz ya hepimiz; bu bile bana çok sahtekârca geliyor! Biz böyleyiz, derneklerimiz neden farklı olsun! Herkes bir yere yapışmış! Bize, bizi gözetecek yasalar lazım!

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Haziran 15, 2018, 12:39:46 ÖÖ »
Arkadaşlar, bu tarz dernekler sizlere ilk teşhis süreci boyunca tanıyla başa çıkmanıza yardimci olabilir ve cevabını bilmediğiniz, sormaktan çekindiğiniz sorularınıza yanıt verebilir ancak bundan fazla şey beklemek anlamsız. Dernek deyince tüm problemlerinize çözüm bulabilcek ve size yapılan haksızlıklara karşı anında müdahale edebilecek bir sistem aklınıza geliyordur eminim ama öyle bir sistem yok, olmayacak. Çünkü bizim ülkemiz pek çok konuda yetersiz bir ülke arkadaşlar. Öncelikle bunu kendinize öğretmeniz gerekiyor ön kabul olarak. İnsan hakları konusunda çok kötü yerlerdeyiz dünya sıralamasında bilmiyorum bu konuyla ilgili bilginiz var mıdır ancak yasalarımız masallah ki kağıt üzerinde dört dörtlük, çok güzel duruyo vitrinde hep söylerim uygulamada yetersiz kağıt üzerinde yazanla uygulamada olanlar çok farklı bu ülkede. Bunu neden belirtme ihtiyacı hissettiğime gelirsek; arkadaşlar ne yazık ki sizleri kurtaracak bir süper kahraman olmayacak kendi haklarınızı bilmek, kullanabilmek konusunda yalnizsiniz. Kendinizi kötü niyetli kişilerden ve uygulamalardan koruyabilecek kişiler yine sizlersiniz. Dernek gibi oluşumlar size sadece yol göstericidir, sizi kurtaramazlar. Bunun bilincine varmak çok önemli.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 30, 2018, 08:45:47 ÖS »
Evet, ben de tam olarak bunu söylüyorum. Yani tıpkı kâğıt üzerinde 4/4'lük olan yasalarımız gibi derneklerimiz de dernek dışı oluşumlar! Danışma merkezi diyebiliriz! Ama her konuda da danışılabilecek yeterlilikte değiller. Özellikle, iş alanında yaşanılan problemlere yönelik atılmış adımları yok!