Mavi-Banner

Gönderen Konu: Korunmayan Sero-Different Çiftler  (Okunma sayısı 1113 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
Korunmayan Sero-Different Çiftler
« : Mayıs 29, 2018, 09:18:33 ÖÖ »
Arkadaşlar, forumumuz da evli çiftler var malum ve korunmuyolar. Bu durum biçok konu altında paylaşıldı ancak direkt olarak korunmayan Pozitif-Negatif çiftlerin deneyimlerini paylaştıkları bi başlık açılmadı..

BU KONU KORUNMASIZ İLİŞKİYE ÖZENDİRMEK İÇİN AÇILMAMIŞTIR.
NEGATİF EŞ-PARTLER, KARŞI TARAFIN HİV POZİTİF OLDUĞUNU BİLİYOR.
KORUNMAMAK ÇİFTLERİN ORTAK KARARI.

Arkadaşlar malum, ülkemizde fazla yaygın olmasa da. Özellikle avrupa da, tedavi alan ve 6 aydan uzun süredir rna sonuçları Tespit edilemez veye sıfır gelen hiv pozitif bireylerin, virüsü karşı tarafa CİNSEL ilişki yoluyla aktaramıcakları bilgisi yaygındır. Ülkemizde dahil, yıllardır dünya da hiv ile doğan bebek sayısı inanılmaz bi düşüş yaşamıştır. Yılların birikimi ve tecrübesi ile yapılan deneyler, araştırmalar sonucu tedavi alan pozitif anneden bebeğine hiv bulaşı olmadığı kanıtlanmıştır. Yine yapılan araştırmalar sonucu, en az 6 ay ve daha uzun süredir tedavi görüp virüsü baskılayan hiv pozitif birinin, virüsü cinsel yolla bi başkasına aktaramıcağını kanıtlanmıştır. Böyle bi durumda, bulaş olduğuna dair raporlanmış herhangi bi vaka yoktur.

Nişanlım negatif ben pozitifim ve aylardır "Sıfır" rna sonucu alıyorum. Nişanlımın kendi rızası ile korunmayı bıraktık ilişkimizde.

Hadi bakalım Sero-Different çiftler, sizde yazında sayımızı bilelim :)

Not: Lütfen, bu konu başlığına sadece başlıkta ki konu ile alakası olanlar yazsın. Aksi mesajlar Onaylanmayacaktır. Bu konu, mini bi deneysel amaçla açılmıştır.

Yıldızlı Not : Tek eşli çiftler hariç, korunmasız ilişki yaşamak tehlikeli ve yanlış bişeydir. Çok eşli herkes korunmalıdır. Tek eşliler ise, sadece ve sadece karşılıklı, ortak karar ile korunmayı bırakabilir.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

lifeisagame

• Ziyaretçi
Ynt: Korunmayan Sero-Different Çiftler
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2018, 10:11:43 ÖÖ »
Merhaba @TransBeril Yanlış bir karar aldığınıza inanıyorum. Her ne kadar iki kişinin ortak kararı da olsa bu konuda tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. Tedavi alan bireylerin bulaştırma olasılığı düşük olduğu söylense de bunun oranını hiç kimse kestiremez. Sevdiğin insanı riske atmamak adına bu konuyu onunla tekrardan konuşup kararından döndürmeni öneririm. Sanırım zaten sen de onun başına bu durumun gelmesini istemezsin seviyorsan onu gerçekten.

yanlızadam

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2018, 11:46:49 ÖÖ »
Eğer bilimsel olarak kanıtlanmış ve eşlerin ortak kararı ise, bir ön yargının daha önüne geçilmiş olunacak. Bu konu iyice araştırılmalı.

Doktorum, korunmadan ilişkiyi onaylamıyoruz demişti. Korunduğumuz halde, hep tedirgin beraberlik yaşadık eşimle. Eğer, bilimsel olarak kanıtlanmış ise bir çok aile ayrılıktan kurtulacaktır. Bence iyice araştırılsın.
Tırtılın yolun sonu dediğine, Allah kelebek demiş.

ŞanssızAdam

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2018, 12:08:15 ÖS »
Ben evlendikten 2 ay sonra tanı aldım yani bu demek oluyor ki 2 ay boyunca eşimle girdiğimiz cinsel ilişkide eşime bulaş söz konusu olmadı. Ve tedaviyle negatife düştüğünden beri ara ara korunmasız ilişki yaşadığımız oluyor ama genel olarak korunmayı bırakmadık. Yani demem o ki bulaş ihtimali tabi ki var ben de istemem eşime bulaşmasını tabiki ama bu tedaviyle yok denecek kadar aza indirgeniyor diye düşünüyorum. Sonuçta kanda bile tespit edilemeyen virüs nasıl gidecek onu bulacak ki diye düşünüyorum aslında. Anlatım bozukluğum olduysa affedin herkese hayırlı günler.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2018, 12:25:59 ÖS »
Çok sık blipliyorum ben, o yüzden güvenemiyorum korunmasız ilişki yaşamaya. Her sene 1-2 blipim oldu nedense.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2018, 12:51:25 ÖS »
Bir de şu detayı ilave etmek isterim. Vajinal ve anal ilişkide Pozitif olan taraf verici ise(enişte  tarafı diyelim) taraftan sperm yoluyla geciş daha kolay olmakta. Kız tarafı pozitif ise (beril gibi) biraz da olsa risk azalmaktadır.
Ben şahsen korunma taraftarıyım.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

pozzed

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2018, 01:36:54 ÖS »
Arkadaşlar keşke prep, devlet tarafından karşılansa ya da ucuz jenerik prep kolay yoldan elde edilebilse, bu gerçekten herkes için özgürleştirici birşey olacak.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2018, 01:40:36 ÖS »
Aynen @iss  gerçi U=U kampanyasında alıcı-verici diye ayırmaksızın, herkes için geçerli bulaştırmama olayı ama, yine de aynen dediğin gibi %1 ihtimal varsa, ben alıcı olduğum için, daha da azalıyo :)

https://www.preventionaccess.org/community

79 ülke ve 650 kuruluş destekliyo, benim şahsi fikrim. Bilim yalan söylemez ve evli tek eşli çiftler korunmayabilir.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

pozzed

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 29, 2018, 02:49:42 ÖS »
Arkadaşlar birşey soracağım, viral yük 100'ün altındaysa bulaş riski yüksek midir?

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Mayıs 29, 2018, 05:38:52 ÖS »

100 altı henüz negatife düşmemiştir.   50 altı negatif sayılır ki artık yeni nesil testler ile bu baraj daha aşağı düşmüştür. Rna sı 4 gelen arkadas gördük, benim de bir seferinde 9 gelmişti.

Yani 80-90 risk küçük olsa da vardır. Kaldı ki biz tespit edilemeyen yani negatif rna  ile korunmamayı konusuyoruz. Bunda bile risk var diye çekinceli yaklaşıyoruz
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2018, 06:12:06 ÖS Gönderen: iss »

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2018, 06:31:24 ÖS »
Arkadaşlar böyle bir şey yapmayı düşünmeyin gerçekten. 'Bulaşmaz' şeklindeki yaklaşım çok tehlikeli ve cahilce. Anlamadığım nokta şu, sevgi de bir yere kadar insanda sağlık her şeyden daha önemlidir, partnerinin böyle bi duruma razı gelmesi de enteresan doğrusu. Milletin hiv deyince köşe bucak kaçtığı bir dünyada yaşıyoruz halen, bu nasil bir rahatlıktır onu da anlayamadım. İkiniz de birbiriniz için daha dün tanıştığınız birisiniz sonuçta. Senin için de tehlikeli olabilir bu. Başka bir enfeksiyon kapabilirsin diğer kişiden. Korumasız ilişkinin tavsiye edildiğini hiçbir kaynakta okumadım ben hiv pozitif bireyler için.

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Mayıs 29, 2018, 07:18:03 ÖS »
Arkadaşlar birşey soracağım, viral yük 100'ün altındaysa bulaş riski yüksek midir?
evet fazlasiyla risk var.

newjen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 29, 2018, 08:27:02 ÖS »
Beril seni sevsem de bu konu başlığını çok gereksiz ve çok yanlış buldugumu söylemeliyim. Bilimsel amaçla acıldıgını söylüyorsun ama ben burada denekler görmüyorum evet rna negatifken u=u oldugu bilinen bir gerçek ama bunu cok yanlıs anlayıp özenecek insanlar oldugunu bildiğimden hiç yararlı ve fayda sağlayacak bir konu değil ne yazık ki bir mod olarak konuyu kilitlemenin daha iyi olacağını düşünüyorum

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 29, 2018, 08:39:33 ÖS »
Ben bu konuda çok netim. Çiftler riski göze alarak korunmasız ilişkiye girebilirler. Onlara diyecek hiçbirşeyim yok. Ama her zaman dediğim eğer çocuk yapılmayacaksa korunmasız ilişki çok mantıklı gelmiyor bana. Ben o riski göze alamam. İçim asla rahat etmez.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Mayıs 29, 2018, 09:44:43 ÖS »
Ben bu konuda çok netim. Çiftler riski göze alarak korunmasız ilişkiye girebilirler. Onlara diyecek hiçbirşeyim yok. Ama her zaman dediğim eğer çocuk yapılmayacaksa korunmasız ilişki çok mantıklı gelmiyor bana. Ben o riski göze alamam. İçim asla rahat etmez.

Kesinlikle @turuncu sana katılıyorum. Cocuk olayı hariç korunma elden bırakılmamalı özellikle ve özellikle içe boşalma olayı olmamalı karşı tarafı riske atmamak için.