Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yeni Tanı / Genel Toplu Bilgi  (Okunma sayısı 893 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wulfric3334

• Üye
  • *
Yeni Tanı / Genel Toplu Bilgi
« : Mayıs 25, 2018, 01:22:31 ÖS »
Merhaba arkadaşlar, 2 mayısta elisa testimin pozitif çıkmasıyla ve de dün WB sonucuyla HİV+ olduğumu öğrendim. Bu forum bu 20 günde neredeyse arkadaşım oldu. Çok teşekkür ederim hepinize. Sormak istediğim konu şu: düzenli elisa yaptırdığım için pozitiflik durumum en fazla 3 aydır mevcut diyebilirim, hadi pencere döneminde negatif desek maksimum 6 ay, bu süre içerisinde sizce vücudum ne kadar zarar görmüştür? İş hayatım dolayısıyla korkunç stresli ve panik bir insanım, günde 2 paket sigara içiyorum ve et ağırlıklı/tek yönlü besleniyorum. Kilo durumum da bi hayli var.
Sizler ilk tanı aldığınızda psikolojik destek aldınız mı? Aldıysanız bu durumu psikiyatrist/psikologunuzla paylaştınız mı?
Enfeksiyonla olan randevum 5 Haziranda, şişli Etfal'e gideceğim Teşvikiye'de yaşadığım için Pozitif Yaşam Derneği Etfale gitmemi söyledi, orasının doktorları nasıl sizce?
İlaç tedavim nasıl olacak? Çok fazla yan etki çekecek miyim? İş hayatımı etkiler mi tedavim?
Şimdiden cevap veren herkese sonsuz teşekkürler,
Sevgiler.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Yeni Tanı / Genel Toplu Bilgi
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2018, 01:46:11 ÖS »
Merhaba arkadaşlar, 2 mayısta elisa testimin pozitif çıkmasıyla ve de dün WB sonucuyla HİV+ olduğumu öğrendim. Bu forum bu 20 günde neredeyse arkadaşım oldu. Çok teşekkür ederim hepinize. Sormak istediğim konu şu: düzenli elisa yaptırdığım için pozitiflik durumum en fazla 3 aydır mevcut diyebilirim, hadi pencere döneminde negatif desek maksimum 6 ay, bu süre içerisinde sizce vücudum ne kadar zarar görmüştür? İş hayatım dolayısıyla korkunç stresli ve panik bir insanım, günde 2 paket sigara içiyorum ve et ağırlıklı/tek yönlü besleniyorum. Kilo durumum da bi hayli var.
Sizler ilk tanı aldığınızda psikolojik destek aldınız mı? Aldıysanız bu durumu psikiyatrist/psikologunuzla paylaştınız mı?
Enfeksiyonla olan randevum 5 Haziranda, şişli Etfal'e gideceğim Teşvikiye'de yaşadığım için Pozitif Yaşam Derneği Etfale gitmemi söyledi, orasının doktorları nasıl sizce?
İlaç tedavim nasıl olacak? Çok fazla yan etki çekecek miyim? İş hayatımı etkiler mi tedavim?
Şimdiden cevap veren herkese sonsuz teşekkürler,
Sevgiler.

Aramıza hoşgeldin dostum. 3 veya 6 ayda cok fazla zarar vermez endişe etme. Stres herkese zararlı ama bizim artık cd4 dediğiniz bağışıklık sistemi hücrelerimiz negatife göre azaldığından daha da uzak kalmaya gayret etmeliyiz. Ama bizler de stresin içindeyiz ister istemez. Sigarayı su asamada bırakamazsan da mutlaka azalt. Yediklerine de dikkat et. İlla sıkı bir rejim yap demiyorum ama fazla kilo seker tansiyon kalp bircok hastalıgın davetcisi.

Piskolojik tedavi iyi gelir ve hastalıgın saklama, dernek te seni yönlendirebilir. Yeni nesil ilaclar la  hemen hemen hiç yan etki yasamazsın endişe etme. Günde bir ilac iş hayatını etkilemez. Onu psikolojin etkiler, ona da iyi bakman lazım. Aklına takılan her şey için buradayız.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2018, 01:47:27 ÖS »
@wulfric3334 , aramiza hos  geldin , keske gelmese  idin  ama  artik bundan sonra yapacaklarina odaklanmalisin.

Bu forumu okudugun icin zaten  bir  cok bilgiye erisitigini dusunuyorum ama yinede varsa aklina  takilani sorabilirisin.

oncelikle  erken teshis olmuusun ki bu cok iyi bir  durum( 6 ay kisa  bir  donem ) virus  cok fazla  yeri bozmadan  , hemen ilac  tedavisine  baslamani oneririm.

eger  ihitiyacin oldugunu dusunuyorsan  psikiyatr  destegi almani oneririm , bu durumda  Pozitifi  yasam dernegi ile  birlikte  calisan psikiyatr lar  var hiv pozitifi anlayan  ve konuya hakim birisi olmasi onemli . ( acikcasi ben ilk tani aldigimda  bu psikiyatr ile gorusmusutm ve faydasini gordum)

Etfal ile  ilgili Cok fazla  bilgim yok ancak  orada  cok iyi doktor  isimleri soyledi  forumdaki arkadaslar.

ilac  tedavin cok kolay en basta  biraz testler  icin ugrasacaksin ama  sonra ilc kullanmak sikinti olmayacak , ayrica merak etme  yeni ilaclarinda    yan etkisi hemen hemen  yok gibi.

[/size]her halukarda  kesinlikle sigarayi birakmali  ve  saglikli beslenme duzenine gecip spora baslamani tavsiye ederim .[size=78%]

meslegini bilmiyorum ama hiv pozitif  olmak isini etkilemez merak etme.

« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2018, 01:54:16 ÖS Gönderen: hk »

wulfric3334

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 25, 2018, 01:52:03 ÖS »
Aklıma takılan bir soru da çok eşliydim ve bu durumu bildirmem gereken insanlar var, anonim olarak söylemek istiyorum, bunun yolları nedir? Yoksa vicdanen rahat edemem asla

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2018, 01:58:49 ÖS »
evet bu konu  cok onemli

eger birlikte  oldugun kisiler varsa , onlarinda  risk altinda  olgunu unutma, mutlaka onlarda  test olmalilar  ve eger  enfekte olmuslar ise  zaman gecirmeden tedaviye baslamalilar.

eger direk olarak  soyleyemeyecegini dusunuyorsan, sahte isimle bir  hesap acabilirsin ve onlarin kullandigi sosyal medya  hesaplarina  mesaj atip test olmaya  yonlendirmelisin.  bunu mutlaka  yap
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2018, 02:58:24 ÖS Gönderen: hk »

wulfric3334

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2018, 02:03:45 ÖS »
evet bu konu  cok onemli

eger birlikte  oldugun kisiler varsa , onlarinda  risk altinda  olgunu unutma, mutlaka oinlarda  test olmalilar  ve eger  enfekte olmuslar ise  zam,an gecirmeden tedaviye baslamalilar.

eger direk olarak  soyleyemeyecxegini dusunuyorsan, sahte isimle bir  hesap acabilirsin ve onlarin kullandigi sosyal medya  hesaplarina  mesaj atip test olmaya  yonlendirmelisin. c bunu mutlaka  yap

Peki yasal yollara başvurup benim kim olduğumu öğrenme ihtimalleri yok mu? Bundan endişe ediyorum.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2018, 02:24:47 ÖS »
@wulfric3334, geçmiş olsun. Ben de 2 ay bile olmadı tanı alalı.  İlk zamanların psikolojisi çok kötüdür ama zamanla alışıyor insan. Sen de öyle olacaksın. Hep pozitif ol ve olumlu şeyler düşün ve oku.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2018, 02:30:58 ÖS »
Merhaba.

3-6 ayda hiv vücuduna fazla ve kalıcı bir zarar vermemiştir. Ancak tedaviye hemen başlamak öneriliyor günümüzde, artık kötüleşinceye kadar beklenmiyor. Tedaviye ne kadar erken/iyi durumda başlanırsa o kadar iyi oluyor.

Sağlıklı yaşamak istiyorsan, her insanın yapması gerektiği gibi sigarayı bırakacaksın, kilona dikkat edeceksin, sebze meyve ağırlıklı besleneceksin, spor yapacaksın, stresten uzak duracaksın.

Psikiyatrik destek ben ilk başta almadım ve çok pişman oldum. Kendim yenerim dedim nolcak dedim, panik atak bozukluk peydah oldu her gece acillik oldum çok acılar çektim. Psikiyatriye giderek tedavi başladım ve bir oh dedim, bu kadar mı fark eder, insan bu kadar mı rahatlar? Geciktirmemek lazım başı şeyleri.

Günümüzde artık yeni nesil ilaçların yan etkileri hemen kimsede görülmüyor, binlerce insan çok rahat hiç bir sorun yaşamadan ilacını içiyor. Korkmana gerek yok.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2018, 02:33:20 ÖS »
evet bu konu  cok onemli

eger birlikte  oldugun kisiler varsa , onlarinda  risk altinda  olgunu unutma, mutlaka oinlarda  test olmalilar  ve eger  enfekte olmuslar ise  zam,an gecirmeden tedaviye baslamalilar.

eger direk olarak  soyleyemeyecxegini dusunuyorsan, sahte isimle bir  hesap acabilirsin ve onlarin kullandigi sosyal medya  hesaplarina  mesaj atip test olmaya  yonlendirmelisin. c bunu mutlaka  yap

Peki yasal yollara başvurup benim kim olduğumu öğrenme ihtimalleri yok mu? Bundan endişe ediyorum.

Hayır hakaret olmadıktan sonra ne dicek. Biri bana mesaj attı  hiv konusunda beni uyardı, test olmamı söyledi mi dicek?

Ciddi ciddi uyar korunmasız ilişkilerini, kimliğini açık etme ama vebale de girme.

namlike

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2018, 02:56:21 ÖS »
3 ayda 1 eliza testi oluyorsun yani bu tehlikenin farkındasın ama korunmuyorsun çok eşlisin ilginç. Seni bulmaları tabiki mümkün araştırmicaklar mı kimden bulaştı bana diye sen peki merak etmiyor musun sana kim bulaştırdı diye? Geçmiş olsun her şeye rağmen Allah acil şifa versin bu mübarek Cuma gününde.

wulfric3334

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 25, 2018, 03:49:46 ÖS »
Tekrar merhaba, HIV rna testimin sonucu 2491 geldi. Bu ne demek oluyor, iyi bir sonuç mu kötü mü?
Çok teşekkürler cevaplarınız için

wulfric3334

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 25, 2018, 03:51:20 ÖS »
3 ayda 1 eliza testi oluyorsun yani bu tehlikenin farkındasın ama korunmuyorsun çok eşlisin ilginç. Seni bulmaları tabiki mümkün araştırmicaklar mı kimden bulaştı bana diye sen peki merak etmiyor musun sana kim bulaştırdı diye? Geçmiş olsun her şeye rağmen Allah acil şifa versin bu mübarek Cuma gününde.
Burada söylemek istemediğim durumlar var ama genel çerçevede haklısınız. Ufak bir merak var ama bulaştıktan sonra kimden olduğu önemli değil diye düşünüyorum. Kin vs gibi olumsuz duygularla kendime daha fazla zarar vermek istemiyorum. Duyarlı cevabınız için çok teşekkür ederim.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Mayıs 25, 2018, 04:03:42 ÖS »
Tekrar merhaba, HIV rna testimin sonucu 2491 geldi. Bu ne demek oluyor, iyi bir sonuç mu kötü mü?
Çok teşekkürler cevaplarınız için

Gayet güzel bir sonuc. İlac tedavisiyle tespit edilemeyen düzeye inecek.

Tigris

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 25, 2018, 04:03:58 ÖS »
@namlike, işte şuursuz yaşamanın acı sonuçları. Ben şuursuzca yaşadım şu an acı bir şekilde sonuçlarına katlanıyorum. Birçok hiv+ durumu da eminim benim gibidir.  Ben hiv hakkında cinsel yolla da bulaşabileceği bilgisi dışında hiç birşey bilmiyordum ne kadar da salakmışım bir prezervatif kullanmamanın cezası çok ağır oldu. Ve şu an diyorum ki eğer hiv+ olduğunu bilerek kim korunmasız ilişkiye hala girmeye devam ediyorsa Allah onu kahretsin.

erayfobi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mayıs 25, 2018, 04:20:28 ÖS »
Muhtemelen kimse pozitif oldugunu bilerek iliskiye girmez. Bu cok cok kotu yurekli ve umursamaz olmayi gerektirir sizler zaten oyle degilsiniz, kimse de oyle degildir diye dusunmek istiyorum. Bunun bir epidemic olmasinin sebebi maalesef pozitif olup bilmeyenlerin sayisinin belki de tani almis kisilerden fazla olmasi be uzun sureler belirti vermemesi :( hep korunmak gerekiyor tabii, gecmis olsun bundan sonra hersey bosuna uzulmusum test sonucuna dedirtecek kadar guzel olsun insallah.