Mavi-Banner

Gönderen Konu: Türkiye Hiv Tedavi Araştırmalarına Destek/Katılım Gösteriyor Mu?  (Okunma sayısı 524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nazar

• Yeni Üye
  • *
Arkadaşlar herkese hayırlı mutlu haftasonları diliyorum.Hiv konusunda bu site sayesinde çok bilinçlendim ve bu virüsün herşeyini buradan anlatarak yazaraktan ne olduğunu öğrendim sosyal hayatı etkilemediğini insanların bilinçlenmesi konusunda çok iyi forum.Tekrardan herkese teşekkür ederim.

Asıl sormak istediğim ülkemiz olarak bu konuda yapılan bilimsel deney çalışma klinik/denek çalışmaları var mı? Global olarak tedavi için çalışan ekiplere doktor virüs bilimci gönderiyor muyuz? İnanın deselerki büyük bir çalışma yapılacak maaşımdan her ay gönüllü olarak bağış yaparım.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Türkiye Hiv Tedavi Araştırmalarına Destek/Katılım Gösteriyor Mu?
« Yanıtla #1 : Nisan 22, 2018, 10:04:14 ÖS »
Sadece hiv başlığı altında değil ama biyoteknolojik ilaçlar bakımından devletin ve özel sektörün çalışmaları var.
Tıp kongresinde bulunan arkadaşlarım var.Onlardan öğrendiğim kadarı ile ilaç bağımlılığından kurtulma dönemi 5 yıl içinde gerçekleşecek.
Mevcut sistemde Tıp ilaç firmaları tarafından yönetiliyor.Ulkemizde sessiz sedasız ilaç üretimi açısından büyük yatırımlar yapıldığını söyleyebilirim.Biz bunu ne zaman görürüz??
En erken 5 yıl.
Hiv ise çok farklı bir alan.hiv ile ilgili bir çalışma olduğunu duymadim.

LaLaLand

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 22, 2018, 10:51:46 ÖS »
Kanımı deneyde kullanılabilmesi için bir kağıt imzalatmışlardı tedaviye başlarken. Gerçi hiç sormadı imzalamak ister misin diye, ben de ikiletmedim, imzaladım. Zaten pek de inanmadım 1 tüple ne araştırması yapacaklarsa. Muhtemelen başka bir şeydi.

antalyadan_

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 23, 2018, 04:19:01 ÖÖ »
bizim ulkemizde denek calismalari zaten yasak, onu gectim dogru duzgun bilim yapilmiyor. Ama illaki Tr de degil de disaridaki ekiplerde calisan basarili virologlarimiz vardir. Ulkede para bilim disinda her seye harcandigi icin sikinti buyuk..

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Nisan 23, 2018, 08:46:48 ÖÖ »
türkiye bırakın bilimsel çalışmalara katılmayı ,ben; bi çok sağlık çalışanının  hiv pozitif ile aids arasındaki farkı bildiğinden bile şüpheliyim... :)

arkadaşlar şahsi düşüncem türkiye hiv ve aids araştırmaları konusunda bi sıralama yapılsa tahminim en sonlarda yer alır ...
 bırakın ar-ge yapmayı istanbul gibi 20 milyonluk bi şehrin en büyük hastanelerinde bile direnç testi yapmak için kit yok..

şu minnacık ülke küba bile kansere karşı aşı geliştirdi...bi çok kanser hastalığının çaresini buldu...dünyadan akın akın kübaya kanser tedavisine gidiliyor...bilim teknoloji tıp alanında bi çok yenilikler olurken biz ne yazıkki bu konuların çok uzağındayız..

ispanyol denizciler keşifler için gemilerle dünyayı keşfederken (başta kolomb) biz burada piri reis gibi dünya haritasını çıkaran bi adamın kafasını kestirmiştik... şu anki durumda bundan çok farklı değil bana kalırsa...

türkiye gibi topraklarda bilim ve teknoloji prim yapmaz...iktidara yakınlık , particilik, mezhepçilik ,hemşericilik prim yapar..millet marsta koloni kursun bizim bi üniversite dekanımız başına sarık sarar ikitidara yaranmak için abuk sabuk açıklamalarda bulunur..al işte:

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/949545/Artuklu_Universitesi_rektorunun_fetvasi__Demokrasinin_cezasi_olumdur.html

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/rektor-simdi-de-kep-yerine-sarik-istedi-2298408/

be mübarek başına sarık dolayıp ortalığa fitne fesat bulaştıracağına ilim bilim üretsene...ama suç sende değil tabi...senin gibi adamı o üniversiteye rektör yapan zihniyette...

bizde burada hala türkiyede hiv araştırması varmı diye soralım bakalım :)

mazhar

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 23, 2018, 07:16:38 ÖS »
türkiye bırakın bilimsel çalışmalara katılmayı ,ben; bi çok sağlık çalışanının  hiv pozitif ile aids arasındaki farkı bildiğinden bile şüpheliyim... :)

arkadaşlar şahsi düşüncem türkiye hiv ve aids araştırmaları konusunda bi sıralama yapılsa tahminim en sonlarda yer alır ...
 bırakın ar-ge yapmayı istanbul gibi 20 milyonluk bi şehrin en büyük hastanelerinde bile direnç testi yapmak için kit yok..

şu minnacık ülke küba bile kansere karşı aşı geliştirdi...bi çok kanser hastalığının çaresini buldu...dünyadan akın akın kübaya kanser tedavisine gidiliyor...bilim teknoloji tıp alanında bi çok yenilikler olurken biz ne yazıkki bu konuların çok uzağındayız..

ispanyol denizciler keşifler için gemilerle dünyayı keşfederken (başta kolomb) biz burada piri reis gibi dünya haritasını çıkaran bi adamın kafasını kestirmiştik... şu anki durumda bundan çok farklı değil bana kalırsa...

türkiye gibi topraklarda bilim ve teknoloji prim yapmaz...iktidara yakınlık , particilik, mezhepçilik ,hemşericilik prim yapar..millet marsta koloni kursun bizim bi üniversite dekanımız başına sarık sarar ikitidara yaranmak için abuk sabuk açıklamalarda bulunur..al işte:

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/949545/Artuklu_Universitesi_rektorunun_fetvasi__Demokrasinin_cezasi_olumdur.html

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/rektor-simdi-de-kep-yerine-sarik-istedi-2298408/

be mübarek başına sarık dolayıp ortalığa fitne fesat bulaştıracağına ilim bilim üretsene...ama suç sende değil tabi...senin gibi adamı o üniversiteye rektör yapan zihniyette...

bizde burada hala türkiyede hiv araştırması varmı diye soralım bakalım :)
Sayın bedevi Türkiyenin bilimsel çalışmalarda yeterli olmadığı konusunda haklısınız hatta daha alması gereken çok mesafe olduğu doğrudur.Keşke ülkemizdede hiv virüsü konusunda daha çok ar-ge çalışması olsa inanın maddi manevi desteklerim ama bahsettiğin gibi hala insanımız hiv ile eids arasındaki farkı bile bilmiyor yada ilgisini çekmiyor nasılsa bana bulaşmaz mantığı maalesef tıpkı zamanında bizim de yaptığımız gibi hatta hiv pozitif tanısı aldıktan sonra benimde ameliyatımı yapmayan doktorlar var maalesef ülkemizde sadece bizim hastalığımız değil kanser içinde hepatit içinde ve diğer kronik rahatsızlıklar içinde gönül ister ki ülkemde daha çok araştırma yapılsın ama biz enerjimizi maalesef başka konulara veriyoruz işte bu noktada da görüşlerimiz ayrılıyor sayın bedevi;
     Türkiye gibi topraklarda prim yapmaz demişsin şöle bi geçmişe(orta çağ) gittiğimizde avrupada insanlar taharet almayı bilmezken Türkiyeninde olduğu ortadoğu coğrafyasında İbni Sina,Farabi,Uluğ Bey,Ali Kuşçu,..gibi bilim insanları tıp ve değişik ilimlerde Dünyada söz sahibi olmuşlar İbni Sina o dönemde ölümcül hastalıklara çare bulmuştur. Osmanlı deniz kaptanı Piri Reis te ilk Dünya haritasını çizmiş fakat ne var ki o zaman ki mısır kaptanı piri reis ister rüşvet deyin ister haraç aldığından hürmüz kalesindeki kuşatmayı kaldırmış ve koca donanmayı bırakıp ganimet yüklü üç gemiyle mısıra dönerken gemilerden birini de batırır işte bu hatalarından mısır beylerbeyi Kanuni Sultan Süleymana olumsuz rapor yazar bunun üzerine idam edilir bir rivayete göre de Hürrem sultanın bu başarıyı engellemek için padişahın aklına girerek piri Reisi idam ettirdiği söylenir Tarih kendi içinde olayların bütünü etrafında değerlendirilmeli bir parçasını görmek yada göstermek tarihi değiştirmez.
       Yani bu topraklarda Tarih boyunca bilim vardı ne zaman ki insanlar objektiflikten uzak olaylara ideolojik bakmaya kendi öz değerlerine dinine düşman kesildi üniversiteler de hendek edebiyatı yapan proflar çoğaldı pkk ypg terörist gruplara arka çıkan çukur hareketleri için imza toplayan akademisyenler oldukça Afrin hareketini içine sindiremeyen bir kesim oldukça daha düne kadar üniversiteye bilim yuvasına başörtülü öğrencileri almayan hatta başörtülü insanları üniversiteye almayıp ikna odalarına alan öğretim görevlileri oldukça üniversitelerde ne bilim olur ne ilim olur kardeşim kaos olur bu ülkede insanların dış görünüşüne göre hareket eden insanların atomu parçalamasını bekleyemezsiniz keşke bunlarıda yazsaydınız sayın bedevi
         bizde burada hala türkiyede hiv araştırması varmı diye soralım bakalım :) saygılar..

candleght

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 23, 2018, 08:37:55 ÖS »
Yazını çok beğendim @mazhar artık bu topraklar üzerinde din moronluğuyla   fol belli yumurta belli edilmeğe çalışılıyor. Ayakları yere basmayan cazibeleştirilmiş bünyelerin ülkemizi çöle çevirdiğine şahitlik ediyoruz.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Nisan 23, 2018, 11:10:57 ÖS »
Bu forumda her fırsatta ülkesini aşağılayan insanlar olduğunu defaatle görüyorum.
Kimseyi zincirle ülkede tutan yok.Bu forum ulkenize nefretinizi kusacağınız bir platform değil.

Çoğu batı ülkesinden sağlık konusunda daha ileride olduğumuzu burada ben dahil bir çok arkadaşımız dile getirdi.tekrar etmekte fayda var..
100 yıl önce 10 milyoncuk kalmışız.Biz bugüne gözlerimizi acabilelim diye kaç canımız toprağa düştü unuttunuz mu bilmek mi istemiyorsunuz?anlamak mı istemiyorsunuz?ne bekliyorsunuz?

Aids ile hiv arasındaki farki sağlık çalışanı bilmiyormuş.aen hiv olmadan önce biliyormuydun @bedevi ?bilmiyordun.
Noroloji doktoru ,enfeksiyon doktorunun bildiklerini bilebilir mi?
Oturduğunuz yerden bir mektupla aman kimse bilmesin aman aczane görmesin diye endişelerimize sorgusuz sualsiz hay hay diyen devlet değil mi?
Hiç bir sağlık guvencen olmasa bile 53 tl ödeyerek bilumum kan tahlillerinizi yaptırıp 1500 tl lik ilcanızı tek bir saat bile bellemeden alıp hayatına kaldığın yerden devam etmiyor musunuz?
Çok Beğendiğiniz hangi batılı ülkede bu imkanlar var mış ?
Daha 6 ay önce ingiltere gibi bir ulkenin sağlık sistemi çöküpte binlerce insan sokağa dökülmedi mi??
Nankörlük etmeyin!!!!!

Dün olmayan bir çok şey bugün var.Buda şu demek.Bugün olmayan bir çok şey yarın olacak demek.

Dünyanın en özgür ülkelerinden birinde yaşıyoruz.saat suan 23.04
istediğim yere kalkip gidebilirim.
iatanbulda travesti Ankarada maço olabilirim.
Fatihte derviş Antalyada sarhoş olabilirim....

Bugün batı sayı saymayı hesap yapmayı biliyorsa bize borçlu.roma rakamlarıyla mı çarpıp boleceklerdi.Sizin bilmediğiniz aşikar.
Herkesi mi bilmiyor sanıyorsunuz.?Batının ne olduğunuda güZel ulkeminde ne olduğunu gayet iyi biliyorum.

Dünyanın en özgür en köklü en tarihi en ortasında yaşıyorum.
Ve bu ülkede olduğum ve yaşadığım için Allaha sobsuz1 şükrediyorum.
Ve ona yalvarıyorum.Ülkemi sevmeyenleri bu ülkede öldürmesin.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #8 : Nisan 24, 2018, 12:06:21 ÖÖ »
Sİyasi milliyetçi ya da dini konular açılmamalı forumda. Daha öncede belrittim.. Sebebi sonu mutlaka tartışmaya gidiyo.. Bu konuda kilitlenme raddesine gelir yakında. Kendi düşüncemi yazmıcam o sebeble, yazmaya kalksam çok şey yazarım çünkü
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Nisan 24, 2018, 12:07:03 ÖÖ »
kilitledim @TransBeril

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Nisan 24, 2018, 10:14:20 ÖÖ »
Bu forumda her fırsatta ülkesini aşağılayan insanlar olduğunu defaatle görüyorum.
Kimseyi zincirle ülkede tutan yok.Bu forum ulkenize nefretinizi kusacağınız bir platform değil.

Çoğu batı ülkesinden sağlık konusunda daha ileride olduğumuzu burada ben dahil bir çok arkadaşımız dile getirdi.tekrar etmekte fayda var..
100 yıl önce 10 milyoncuk kalmışız.Biz bugüne gözlerimizi acabilelim diye kaç canımız toprağa düştü unuttunuz mu bilmek mi istemiyorsunuz?anlamak mı istemiyorsunuz?ne bekliyorsunuz?

Aids ile hiv arasındaki farki sağlık çalışanı bilmiyormuş.aen hiv olmadan önce biliyormuydun @bedevi ?bilmiyordun.
Noroloji doktoru ,enfeksiyon doktorunun bildiklerini bilebilir mi?
Oturduğunuz yerden bir mektupla aman kimse bilmesin aman aczane görmesin diye endişelerimize sorgusuz sualsiz hay hay diyen devlet değil mi?
Hiç bir sağlık guvencen olmasa bile 53 tl ödeyerek bilumum kan tahlillerinizi yaptırıp 1500 tl lik ilcanızı tek bir saat bile bellemeden alıp hayatına kaldığın yerden devam etmiyor musunuz?
Çok Beğendiğiniz hangi batılı ülkede bu imkanlar var mış ?
Daha 6 ay önce ingiltere gibi bir ulkenin sağlık sistemi çöküpte binlerce insan sokağa dökülmedi mi??
Nankörlük etmeyin!!!!!

Dün olmayan bir çok şey bugün var.Buda şu demek.Bugün olmayan bir çok şey yarın olacak demek.

Dünyanın en özgür ülkelerinden birinde yaşıyoruz.saat suan 23.04
istediğim yere kalkip gidebilirim.
iatanbulda travesti Ankarada maço olabilirim.
Fatihte derviş Antalyada sarhoş olabilirim....

Bugün batı sayı saymayı hesap yapmayı biliyorsa bize borçlu.roma rakamlarıyla mı çarpıp boleceklerdi.Sizin bilmediğiniz aşikar.
Herkesi mi bilmiyor sanıyorsunuz.?Batının ne olduğunuda güZel ulkeminde ne olduğunu gayet iyi biliyorum.

Dünyanın en özgür en köklü en tarihi en ortasında yaşıyorum.
Ve bu ülkede olduğum ve yaşadığım için Allaha sobsuz1 şükrediyorum.
Ve ona yalvarıyorum.Ülkemi sevmeyenleri bu ülkede öldürmesin.

sevgili fatih sanırım bana bi cevap hakkı doğdu...bazı saptamalar yapıp konuyu kapatacağım müsadenle..

1- burada politika yada siyaset yapmıyorum...yapmaya kalksam sayfalar dolusu yazacaklarım var..sadece açılmış bi konuda kendince fikrimi beyan ettim...ilim ve bilim üretmesi gereken bi üniversite rektörünün başına sarık dolayıp iktidara yaranmak için abuk sabuk beyanatlar vermesi bana göre eleştirilecek bi durumdur..
  sivil bi insan ister başına sarık dolar ister fötr şapka takar...kimse karışamaz..ama benim vergilerimle üniversitede ilim bilim üretmesi gerekirken böyle işlerle uğraşan bi rektörü ben eleştiririm...sen eğer bu adamın yaptığı doğru diyorsan bu adamı savunabilirsin...

2-ben ülkemi seviyorum...benim sevmediğim zihniyet ülkeyi 2002 den beri yöneten malum zihniyet...bu zihniyeti sevmek zorundayım sence....16 yıldan beri iktidarda olan bu zihniyete benim eleştirim...eleştiri konularını buraya sıralasam inan 100 sayfa tutar...ama sadece en son geçen miraç gecesini söyleyeyim..

miraç gecesi gibi bizler için kutsal sayılan bi günde amerikan uçaklarının müslüman suriye topraklarını bombalamasını alkışlayan bi zihniyetimi sevmeliyim sence...

yada 16 yıl boyunca bir tek üretim tesisi açmayıp,eldeki varlıkları çarçur edip... şeker fabrikalarından tut, ormanlara kadar elde ne var ne yok satıp savan müflis ticaret adamı felsefesinimi sevmek zorundamıyım... ?

buralara girersek bu konu uzar gider...amacım lafı uzatmak değil...

ama açılmış bi konu hakkında ben nasılki kendi fikrimi beyan ediyorsam sende karşı görüşlerle malum zihniyeti savunabilirsin...buna kim engel oluyor...   

yok eğer benim fikrimden başka düşünüyorsan senin konuşmaya hakkın yok...''ya sev ya terket''  diyorsan bunuda açık açık söyle kardeşim...gene sıkıntı yok..

3- aids ile hiv arasında farkı benim bilmemem gayet tabi..ama bi çok sağlık personeli arkadaşın biz hiv pozitiflere bakış açısının ne olduğu burada çokça tartışıldı..eski konulara kısa bi araştırma yaparsan bunları görürsün..sen çok memnun olabilirsin belki verilen hizmetten ama ben aynı kanıda değilim...

4- hiv pozitiflerin ilaçlarını devlet karşılıyor demişsin...biz pozitifleri çok sevdiği için karşılamıyor devlet , fatih...inan malum zihniyet biz pozitiflere günahkar, zina yaptığı için allah tarafından belasının bulmuş günahkar takımı olarak görüyor...bu durumu çevremden gözlemledim...haaa  herkes böyle düşünmüyor olabilir..ama eksiriyet bu düşüncede...

bizlere ilaç vermelerinin sebebide hastalığın daha çok yayılıp toplum sağlığını kökten etkilememisi içindir...yoksa seni beni sevdikleri için değil...emin ol bi referendum yapılsa malum zihniyette bi çoğu bunlara ilaç verilmesin ,ilaçlara verilen paraya yazık, beter olsun bu günahkar takımı diye düşünür....

5-tarih konusuna hiç girmiyelim istersen...ne zamaki osmanlı kanuni devrinden sonra pozitif bilimleri terketti o zaman gerileme başladı..avrupalı kaşifler dünyayı keşfe çıkıp amerikayı keşfe çıkıp ,bilim teknoloji konusunda bize fark attılar..
biz onlar sanayi devrimini gerçekleştirip içten yanmalı motoru keşfederken, galatalı bankerlerden borç alıp dolmabahçe sarayı gibi boğazda saraylar yaptık...

osmanlının fatih , yavuz devrini nasılki gururla okuyup göğsümüz kabararak anıyorsak son 300 yılda yapılan hatalarınıda görmezden gelip kafamızı kuma sokamayız..piri reis meseleside bu hatalardan biri bana göre..

6-son olarak: bu memlekette özgürlük var demişsin...belki senin bulunduğun muhitte özgürlük olabilir ama memlekette bana kalırsa baskı ve ohal var...istanbul dışına bi çık bakalım misal erzurumda bi içkili mekan bulabilecekmisin...onu bırak bi ramazan günü yemek yiyeceğim desen bayburtta acaba açık lokanta bulabilirmisin..adamlar toplumu bizden ve bizden değil diye 2 ye ayırmadılarmı...

ülkenin lideri (benim değil),  anamuhalefet partisi liderine meydanlarda senin mezhebin ne mezhebin diyerek, halkı kine ve ayrımcılığa teşvik etmedimi...bumu özgürlük....kendi dininden mezhebinden olmayanları aşağılamak sence özgürlükmü ?

çok uzattım farkındayım....amacım siyaset yada politika yapmak değil...buradaki forum ahalisini yazdıklarımla etikileyecek kadar bi gücümde yok...herkes 18 yaşının üstünde...ve eminim herkesinde bi siyasi görüşü var...benim derdim bi konu açılmışsa herkes özgürce fikrini söylesin...haaa açıklanan fikir bi başkasının aklına yatmazsa herkes eleştirini özgür bi şekilde yapsın...burası özgür bi platform..belli bi fikir ve görüşün baskın olduğu bi platform değil, olmamalıda...