Mavi-Banner

Gönderen Konu: Bilgi farklılığı (süt ürünleri ve tok karnına ilaç alımı)  (Okunma sayısı 456 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
Arkadaşlar selamlar,
Farklı bilgilerin olduğu iki konu var.

Birincisi ilaçların süt veya süt ürünleri ile alınması.
Geçen gün yine forumda geçmişti, ilacin etkinliğini azaltıyor yazılmıştı. Bu hafta doktor ziyaretimde sordum bunu. Doktorum da nereden çıktı bu bilgi diye bana sordu. Forumda yazıldı çizildi dedim. Hayır, bunu doğrulayan bir araştırma yok, en azından Genvoya için böyle bir şey yok dedi. Ben yemeğin üzerine latte içmiştim acaba ilacın etkisi kaçmış mıdır diye sordum, iyi yapmışsın afiyet olsun dedi😊

İkinci konu ilacın yemekle mi yoksa tok karnına mı alınacağı. Bu konuda yanlış anlama var dedi. Kesinlikle yemekle beraber ve tercihen yemeğin ortasında alınmalı dedi. Yani yemeği 2 saat önce yedim karnım nasılsa tok demeyeceksin dedi. Ben zaten hep yemekle alıyordum ama forumda bu da tartışıldığı için bunu da yazmak istedim.

Farklı doktorlar farklı şeyler söyleyebiliyor. Bunlar benimkinin söyledikleri. Kesin doğrudur demiyorum ya da siz de mutlaka böyle yapın demiyorum ama araştırmalara katılan ve önemli bir eğitim araştırma hastanesinde yüzlerce hasta gören bir doktor olduğundan ben güveniyorum söylediklerine ve uyguluyorum. Farklı bilgisi olanlar paylaşsın lütfen.

Efe

• Üye
  • *
Ynt: Bilgi farklılığı (süt ürünleri ve tok karnına ilaç alımı)
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2018, 11:03:03 ÖS »
Hangi hastane, hangi doktor bilmiyorum ama perşembe günü Egehaumda Deniz hocaya özellikle sordum. İlacınca süt ve süt ürünleri arasında en az 3 4 saat olsun diyor. Ben o günden sonra dikkat etmeye başladım. Akşamları ilaçla yoğurt yemiyorum. Ama zorda kalırsam arada yiyeceğim yine de.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2018, 11:35:48 ÖS »
Hangi hastane, hangi doktor bilmiyorum ama perşembe günü Egehaumda Deniz hocaya özellikle sordum. İlacınca süt ve süt ürünleri arasında en az 3 4 saat olsun diyor. Ben o günden sonra dikkat etmeye başladım. Akşamları ilaçla yoğurt yemiyorum. Ama zorda kalırsam arada yiyeceğim yine de.

Merhaba @Efe
Bakirkoy eğitim araştırma- sevtap hn doktorum.
Bu konuyu keşke tam bir netlestirebilsek; balık hariç yemekle mutlaka yoğurt yiyorum çünkü. Yemekle yemesem de yemekten sonr mutlaka 1-2 saat içinde bir latte içiyorum. Şeker hastası olan bir pozitif arkadaşıma da doktor yemeğin şekerini alması için yemeğin yanında mutlaka yoğurt yemesini önerdi. Eğer bizim ilaçlarla bir etkileşimi varsa bunu mutlaka ama mutlaka tek bir ağızdan uyarmalı doktorlar. Ya da prospektüse yazılmalı kocaman..

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 02, 2018, 12:51:58 ÖÖ »
bende İbni Sina'dayım, Serhat hoca aynı şekilde süt ve süt ürünleri ile 2-3 saat koy dedi ve aynı şekilde yemek yedikten sonra 2 saate kadar ilacını alabilirsin demişti. Yalnız ben bunu bilmiyordum 1 yıldan fazla süre süt ürünleri tüketerek almıştım ilacımı sıkıntı olmadı; Fakat yemekte yoğurtlu, kremalı, sütlü bir şey varsa tüketiyorum ama mümkün olduğunca kaçınmaya da çalışıyorum.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #4 : Nisan 02, 2018, 01:06:03 ÖÖ »
Egehaum da ki Deniz hoca, ülkemizde ki hiv konusunda uzmanlaşmış ender doktorlardandır. Ama şunu dip not düşeyim, elbette yemekte yoğurt olur ya da ayran ya da süt peynir vb tüketilebilir... İlaç içtiğiniz öğünlerde bu ürünleri devamlı tüketmek mesele, haftanın bikaç öğününde menünüz de bu ürünlerde olabilir. Hergün hiv ilacını süt ürünleri ile almak değilde, haftada bikaç kez almak herhangi bi etkileşim riski teşkil etmez
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Nocturnal

• Katılımcı Üye
  • *
  • Keep Calm & Stay Positive
« Yanıtla #5 : Nisan 02, 2018, 01:45:03 ÖÖ »
Arkadaşlar Genvoya için konuşuyorum. İlaç yanında kullanma kılavuzu ile geliyor zaten. Lütfen iki dakikanızı ayırıp okuyun. Çarşaf gibi ve büyük büyük de yazılmış, okuması kolay. Dili de ağır değil oldukça basit.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Nisan 02, 2018, 07:30:40 ÖÖ »
Benim doktorum da (Sadi Konuk Hast. Özlem hanım) süt ürünleri ile ilgili öyle bir şey duymadığını söylemişti-ancak ilacı mutlaka yemekle beraber almalı evet.

Süt ve süt ürünleri konusunu 2018 kongresinde bir doktor kendi hastasının tecrübesinden örnek vermişti. Şimdi mantıklı olarak süt mide asidini azaltır ve bu ilaç emilimini azaltabilir. Zaten bu mantıkla mide yangısında kullanılan mide asidi azaltan ilaçlarla arasına vakit konulmalı diyor prospektüste. Makarnanın üstünde bir tutam peynir veya yemek sonrası latte pek etkilemez ama mesela sadece 1 lt süt içip veya iki üç sütlaç yiyip üstüne ilaç içmek çok mantıklı değil bence. O drun verdiği örnekte hastası özel beslenme mamasını alıyordu ve tivicay i onunla beraber alıyordu, bu mama da sütlü bol kalsüyumlu mineralli sütlaç gibi bir şey, sonuçta rna artmıştı, ilacı başka öğünle alınca düzelmişti. Bu yüzden bir anektodal paylaşımda bulundu o dr.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Efe

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 02, 2018, 08:01:10 ÖÖ »
Ben de bir yıl boyunca yogurt yedim yemekte ve ilacımı da içtim. Akşam ilacımı alıyorum. 7günün en az beşinde ev yoğurdu veya ayran vardı sofrada. Deniz hocaya da bunu bilmediğimi ve yediğimi söyledim. Demek ki pek etkilememiş ama etkilemeyecek anlamına gelmez dedi. Ben de artık dikkat edeceğim. Yemem gerektiği zaman az yiyeceğim ya da ilacı biraz geç alacağım. Çok sorun olacağını düşünmüyorum. Dikkat ede ede alışırız ona da olağanlaşır. Artık bazı şeylere dikkat etmeyi öğrendik değil mi? 😉😂😂
« Son Düzenleme: Nisan 02, 2018, 10:46:08 ÖÖ Gönderen: Efe »

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 02, 2018, 08:08:17 ÖS »
Arkadaşlar Genvoya için konuşuyorum. İlaç yanında kullanma kılavuzu ile geliyor zaten. Lütfen iki dakikanızı ayırıp okuyun. Çarşaf gibi ve büyük büyük de yazılmış, okuması kolay. Dili de ağır değil oldukça basit.

Prospektüste böyle bir bilgi olmadığı için burada sürekli tartışılıyor zaten.

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 09, 2018, 01:21:28 ÖÖ »
bana genvoya başlayan hoca aç tok farketmez dedi . prospektusta yemekle alınmalı ibaresini görünce kocaelide prof dr murat sayana sordum . hocam  genvoya başlayan hocamız aç tok farketmez dedi ama prospektusta tok alınız diyor diye . cevaben doğrudur aç tok farketmez  tok alınca emilimi fazla olur dedi . ihtiyaten  yemekten hemen sonra ya da 2 saat içinde alıyorm  zor durumda kalırsam aç aldıgımda oluyor

Bunu bazen ben de yapıyordum. Negatife geçme sürem bu yüzden uzadı sanırım. Açken ilacı aldığımızda etkisini azaltmış oluyoruz ki zaten prospektüste de bu yüzden tok karnına alınır diyor. Direnç gelişme olasılığını da yükseltmiş oluyoruz çünkü ilacı almamız gereken dozun bir kısmı kana karışmadan vücuttan atılıyor. İlacı aç alıp sorun yaşamayanların olması bir kriter değil. Ben aç almaktansa 1-2 saat önce ya da 1-2 saat sonra almayı tercih ediyorum bu yüzden. Riskleri minimuma indirmek için...