Mavi-Banner

Gönderen Konu: İVİG tedavisi hakkında bilgi.  (Okunma sayısı 354 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
İVİG tedavisi hakkında bilgi.
« : Mart 21, 2018, 08:25:43 ÖS »
Arkadaşlar onkoloji doktorum başlayalım mi dedi. Bende araştırdım cd4 200 altında olanlara başlanıyor diye bilgi verdim doktora sizce napayım benim cd3/4 yüzde 7 den yüzde 15 e yükseldi bağışıklığım 700 civarlarında.. şimdi beni bu İVİG hakkında tam bilgilendirirseniz sevinirim tam olarak nedir ne değildir bilmek istiyorum.
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: İVİG tedavisi hakkında bilgi.
« Yanıtla #1 : Mart 22, 2018, 08:46:01 ÖÖ »
Şimdi bağışıklık iki kısma ayrılıyor, hücresel ve humoral bağışıklık diye. Hücresel de hücreler rol oynuyor, mikropları direk bulup yok eden veya alarm veren hücreler, hiv in yok ettiği cd4 ler mesela. Hümoral bağışıklıkte ise vücudun salgıladığı antikorlar mikropları bulup öldürüyor.

Hiv daha çok hücresel immuniteye zarar veriyor, ivig ise daha çok hümoral immuniteyi destekliyor, spesifik antikor sentezi az olan hastalarda kullanılıyor genelde. Yapılan araştırmalarda hiv'e bağlı komplikasyonlarda ivig tedavisinin bazı hastalarda işe yaradığı görülmüş. Özellikle hiv li küçük çocuklarda, onların bağışıklık sistemi çok daha zayıf olduğu için antikor üretimi de az olabiliyor ivig bu yüzden etkili olmuş olabilir deniyor. Ancak daha çok araştırma yapılması gerekiyor deniyor okuduğum makalelerde.

Senin durumun daha özel, bir yandan onkolojik hastalık ve kemo aldığın için bağışıklığın daha çok zarar görmüş olabilir. Cd4 sayısı sadece hücresel bağışıklığı gösterir.  Doktorun hümoral bağışıklığının da zayıfladığını düşünüyorsa, ivig önerebilir.
« Son Düzenleme: Mart 22, 2018, 09:01:10 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.