Mavi-Banner

Gönderen Konu: Pozitif ve Negatif üyeler mutlaka baksın  (Okunma sayısı 1090 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
Pozitif ve Negatif üyeler mutlaka baksın
« : Mart 07, 2018, 02:11:33 ÖÖ »
Arkadaşlar malum, bilimsel veri ve kaynaklar ile bi konu açmak istiyodum ama vaktim olmuyodu.. Şimdi size danışmak istedim.. Buraya bilimsel olarak öğrenmek istediğiniz konuları yazın ben en çok merak edilenler aarasından seçip genel bi konu açayım

Haftasonuna kadar bekliyorum önerilerinizi, konuyu c.tesi günü kilitlicem
Su gibi berrak yeni bi hayat.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Pozitif ve Negatif üyeler mutlaka baksın
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2018, 12:50:00 ÖS »
Merhaba

Benim çok merak ettiğim bir konu var.
Stribild ilk çıktığında şahane karşılandı. Hakikaten de sonuçlar öyleydi, RNA hemen düşüyor ve CD4 birden yükseliyordu. Sonra bir anda yılbaşı geldi ve Genvoya konuşulmaya başlandı. HAstanelerde genelge çıktı. Şartlar gerekli olsun olmasın, herkes genvoyaya geçirildi. Geçemeyen pozitifler de doktor değiştirip geçti, az bir kısmı stribilde devam ediyor. Sormak istediğim konu bu minvalde

-Amerikada izin alınmadan bir ilaç onaylanmıyor, sanırım FDA kurumu. Bu kurum nasıl bir araştırma yapıp ilaca onay veriyor? Prosedürleri nasıl.
-Stribild madem iyi değildi nasıl izin verildi?
-Genvoya ile ilgili yeteirnce araştırma yapıldı da öyle mi tercih edildi?
-Stribilddeki istenmeyen durumun tıbbi açıklaması  ne? Yani böbrekte ne yapıyor..
-2-3 yıldır bu ilacı kullanan pozitiflerde (Stribild) ileride nasıl bir hasar bırakabilecek?
-Genvoya ve stribild kıyaslamaları yapılıp veriler kıyaslanmış mı?
-Kamu Hastaneleri Birliği nasıl bir genelleme yapıp, genelge ile insanları yönlendirebilir?
-İlaç değişiklikleri ve yeni çıkan ilaçlar, eskilerinde indirime gidilmeyi sağlıyor. Yeni ilaç fiyatlarında düşüşler yaşanmış mı?
« Son Düzenleme: Mart 07, 2018, 12:51:40 ÖS Gönderen: murti34 »

Ben77

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 07, 2018, 01:17:21 ÖS »
Gayet iyi bir düşünce teşekkürler.

Benim kafamı ciddi kurcalayan bir soru var ve bilimsel bir cevap arıyorum.

Evet bizler tedavimizi oluyoruz, sağlıklı beslenmeye çalışıyoruz, düzenli spor gibi vücudumuzu koruyucu ve dinç tutmasını sağlayan unsurlara mümkün oldukça dikkat ediyoruz.
 biliyoruz ki aldığımiz ilaç uzun vadede bazı yan etkiler getirecek,

Sorum şu, biz bu yan etkileri illaki görecek miyiz? Göreceksek de olabildiğince geciktirmek için ne yapmalıyız.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mart 08, 2018, 07:23:46 ÖÖ »
Merhaba

Benim çok merak ettiğim bir konu var.
Stribild ilk çıktığında şahane karşılandı. Hakikaten de sonuçlar öyleydi, RNA hemen düşüyor ve CD4 birden yükseliyordu. Sonra bir anda yılbaşı geldi ve Genvoya konuşulmaya başlandı. HAstanelerde genelge çıktı. Şartlar gerekli olsun olmasın, herkes genvoyaya geçirildi. Geçemeyen pozitifler de doktor değiştirip geçti, az bir kısmı stribilde devam ediyor. Sormak istediğim konu bu minvalde

-Amerikada izin alınmadan bir ilaç onaylanmıyor, sanırım FDA kurumu. Bu kurum nasıl bir araştırma yapıp ilaca onay veriyor? Prosedürleri nasıl.
-Stribild madem iyi değildi nasıl izin verildi?
-Genvoya ile ilgili yeteirnce araştırma yapıldı da öyle mi tercih edildi?
-Stribilddeki istenmeyen durumun tıbbi açıklaması  ne? Yani böbrekte ne yapıyor..
-2-3 yıldır bu ilacı kullanan pozitiflerde (Stribild) ileride nasıl bir hasar bırakabilecek?
-Genvoya ve stribild kıyaslamaları yapılıp veriler kıyaslanmış mı?
-Kamu Hastaneleri Birliği nasıl bir genelleme yapıp, genelge ile insanları yönlendirebilir?
-İlaç değişiklikleri ve yeni çıkan ilaçlar, eskilerinde indirime gidilmeyi sağlıyor. Yeni ilaç fiyatlarında düşüşler yaşanmış mı?

Stribild in içindeki tdf, uzun vadede, bazı insanlarda, geri dönüşlü böbrek ve kemik hasarı yapabiliyor. Anahtar kelimeler uzun vade, bazı insanlar, ve geri dönüşlü. Yani bu yan etki 1-uzun seneler kullanım sonucu olabiliyor 2-herkesde olacak diye bir şart yok 3-ilaç değişikliğine gidildi mi hasar duruyor ve iyileşiyor. Zaten bu yüzden her kontrolde böbrek tahlilleri ayrıntılı bir şekilde alınıyordu. Şindi genvoya da böyle bir etki beklenmiyor. Genvoya da taf var molekül şekli farklı olduğu için böyle yan etki olmayacağı düşünülüyor. 3 sene stribild kullanıp genvoyaya geçenlerin korkacağı bir şey yok, o 3 senede hasar olsaydı tahlillerde çıkardı ve hasar olsa bile geri dönüşlü olduğu için iyileşecektir. Araştırmalar bunu kanıtladı.

Niye stribild kullanılıyordu, çünkü henüz taf icat edilmemişti, tdf de çok işe yarıyordu zaten bu dediğimiz yan etki herkesde görülmedi sonuçta binlerce insan stribild ile tedavi oldu sorun yaşamadan. Yani stribild kötü, öcü bir ilaç değil. Çok eski ve dehşet-ül vahşet bir ilaç olan zidovudine (azt) ile aynı sayfada değil kesinlikle!

Şu an herkes stribild ile devam etse belki on hastadan dokuzu gene sorun yaşamadan devam edecekti, bir kişinin ilerde bir zaman bu yan etkiden dolayı ilaç değişikliğine gitmesi gerekebilecekti. Ha bu bir kişi kim olur önceden tahmin etmek imkansız. Bu yüzden şimdi daha risksiz taf/genvoya çıkınca herkese geçiş yaptırmamak için bir sebep yok ki. Ha genvoya iki kat pahalı olsaydı herkes stribild devam eder sorun yaşayan ilerde genvoyaya geçerdi ama aralarında devletin böyle bir kural koymasını gerektirecek öyle büyük bir fiyat farkı yok zaten.
« Son Düzenleme: Mart 08, 2018, 07:34:58 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Mart 08, 2018, 08:10:13 ÖÖ »
valla ben bilimsel değilde sosyolojik bi konuyu merak ediyorum beril..fikir benden araştırması senden :)

dünyadaki ülkelerin hiv enfekte olmuş vatandaşlarına yaklaşımlarını araştırsan mesela...

misal suudi arabistan yada çin gibi ülkelerde devlet hiv tedavisini karşılıyormu...yada pakistan, tayland gibi ülkelerde durum ne?  avrupa ve amerika gibi ülkeleri az çok tahmin ediyoruz...yada bi çok africa ülkesinde ve özbekistan gibi fakir ülkelerde devletin tedaviyi karşılamadığını biliyoruz..ama acaba diğer ülkelerde durum ne?

rusyada,japonyada,korede, güney africa ülkelerinde,arjantinde ,meksikada acaba durum ne alemde...

yada diyelim dünyada 200 ülke var birleşmiş milletlere kayıtlı...bu 200 ülkenin kaçında devlet tedaviyi karşılıyor, kaçında karşılamıyor...böyle bi araştırma benim ilgimi çekerdi şahsen ? 

not: suudi arabistan en merak ettiğim ülke...adamların diyelimki yurtdışında hiv enfekte olmuş vatandaşlarına yaklaşımları nedir acep...  iranda aynı şekilde..bu iki ülkede hiv enfekte olmak istemezdim şahsen :)

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 08, 2018, 09:22:16 ÖÖ »
Suudi Arabistan ve iran'da da hiv vakaları var ve tedavi ediliyorlar. İran ekonomik ambargo yüzünden ilaç sıkıntısı çekmişti ama şu an ne haldeler bilmiyorum. İlaca erişimin sağlanamadığı ülkeler Afrika ülkeleri genellikle. Oralarda da ilerleme sağlandı.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #6 : Mart 08, 2018, 10:44:24 ÖÖ »
:) Matland arkadaşımızı aratmamak adına, ingilizcemi kullanıp. Bilimsel makale, veri, deney, araştırma ve açıklamaları link atarak ve özetleyerek paylaşmak amacım.. Ben ne doktorum ne de bilim insanı, türkçe kaynaklar yetersiz olduğu için, yabancı kaynakları kullanıp merak ettiklerinizi aydınlatmak istiyorum..

kartalx

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 08, 2018, 11:32:59 ÖÖ »
beril hanım  bi şeyi merak ediyorum. ülkemizde bu ilaçlardan üretilebilen var mıdır?  eğer yoksa bu konu ile alakalı bir çalışma mevcut mudur ya da Pozitif Yaşam Derneğinin böyle bir talebi vb oldu mu? bu konuyu çok merak ediyorum malum ülkemizin etrafı her zaman yangın yeri ve ABD ve bir çok ülke ile arası pek iyi değil. Allah muhafaza bir ilaç ambargosu olursa ne yapar  binlerce insan?

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 08, 2018, 02:51:50 ÖS »
beril hanım  bi şeyi merak ediyorum. ülkemizde bu ilaçlardan üretilebilen var mıdır?  eğer yoksa bu konu ile alakalı bir çalışma mevcut mudur ya da Pozitif Yaşam Derneğinin böyle bir talebi vb oldu mu? bu konuyu çok merak ediyorum malum ülkemizin etrafı her zaman yangın yeri ve ABD ve bir çok ülke ile arası pek iyi değil. Allah muhafaza bir ilaç ambargosu olursa ne yapar  binlerce insan?

Aslında ben de bunu merak etmiyor degilim. Pozitif yaşam derneği bisey yapiyor mu bu konuda? Stoklarimiz ne durumda?

vasoxen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 08, 2018, 04:21:19 ÖS »
Benim merak ettiğim ise; HIV'in mutlak tedavisi için gerçekten çok ciddi çalışmaların olup olmadığı.

Tamam çok akıllı bir virüs. Baskılanma durumlarında saklanıyor ve sonra tekrar ortaya çıkıyor. Baskılanmadığı takdirde de mutasyon geçirip bulunduğu vücuda hükmediyor.

Bu kısım tamam da günümüz teknolojisinde bunca zamandır hala kesin konuşmaktan kaçınan bir tıp var. Kimisi çok yakında diyor kimisi hiç belli olmaz diyor. Misal elimde bir kitap var ''güncel bilgiler ışığında HIV/AIDS'' adında. Kitap 1998 yılında yazılmış. Bulaşma durumları, korunma durumları ile bir takım bilgiler içeriyor. İlaçlar ile ya da virüsün baskılanması gibi bilgilere yer yok. Yani tanıyı alan için hiçbir şekilde ''tedavi'' olabileceklerini ya da umutlanabilecekleri açıklama yok.

Şimdi o kitabın güncel halini bulsam eminim çok daha gelişmiş bilgiler, kesin tedaviye çok çok yaklaşıldığı bilgileri verilecektir ama anlayamadığım bu iş için gerçekten konuşulduğu kadar çabalanıp çabalanmadığı...

Sonuçta grip de bir virüs hastalığı HIV de.

Bazen şöyle düşünüyorum, acaba tedavi bulundu da bu işten ekmek yemek için insanların umutlarıyla mı oynanıyor? Sonra diyorum ki bu HIV'in çaresini bulan kişinin tarihteki yeri bambaşka olur bulsa neden saklasın ki? Aklımda deli sorular....

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Mart 08, 2018, 05:08:08 ÖS »
valla ben şu gilead firmasının yıllık cirosunu çok merak ediyorum...dünya çapında ilaç satıyor bu firma..sadece genvoyadan kimbilir ne kadar para kazanıyordur...cirosu ve kar marjı nedir acep bu firmanın..yüzde kaç kazanıyordur..

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mart 08, 2018, 05:18:11 ÖS »
Benim merak ettiğim ise; HIV'in mutlak tedavisi için gerçekten çok ciddi çalışmaların olup olmadığı.

Tamam çok akıllı bir virüs. Baskılanma durumlarında saklanıyor ve sonra tekrar ortaya çıkıyor. Baskılanmadığı takdirde de mutasyon geçirip bulunduğu vücuda hükmediyor.

Bu kısım tamam da günümüz teknolojisinde bunca zamandır hala kesin konuşmaktan kaçınan bir tıp var. Kimisi çok yakında diyor kimisi hiç belli olmaz diyor. Misal elimde bir kitap var ''güncel bilgiler ışığında HIV/AIDS'' adında. Kitap 1998 yılında yazılmış. Bulaşma durumları, korunma durumları ile bir takım bilgiler içeriyor. İlaçlar ile ya da virüsün baskılanması gibi bilgilere yer yok. Yani tanıyı alan için hiçbir şekilde ''tedavi'' olabileceklerini ya da umutlanabilecekleri açıklama yok.

Şimdi o kitabın güncel halini bulsam eminim çok daha gelişmiş bilgiler, kesin tedaviye çok çok yaklaşıldığı bilgileri verilecektir ama anlayamadığım bu iş için gerçekten konuşulduğu kadar çabalanıp çabalanmadığı...

Sonuçta grip de bir virüs hastalığı HIV de.

Bazen şöyle düşünüyorum, acaba tedavi bulundu da bu işten ekmek yemek için insanların umutlarıyla mı oynanıyor? Sonra diyorum ki bu HIV'in çaresini bulan kişinin tarihteki yeri bambaşka olur bulsa neden saklasın ki? Aklımda deli sorular....

Deli deli sorulara gerek yok. Berili de zorlamayalim bu kadar soruyla. Alin size egitim 😊

Kür Yakın Gelecekte Hayal mi?

https://dds.mediasite.com/mediasite/Play/c822752040444bea8d330f9f2f20bb0a1d

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mart 09, 2018, 11:06:19 ÖS »
:) Matland arkadaşımızı aratmamak adına, ingilizcemi kullanıp. Bilimsel makale, veri, deney, araştırma ve açıklamaları link atarak ve özetleyerek paylaşmak amacım.. Ben ne doktorum ne de bilim insanı, türkçe kaynaklar yetersiz olduğu için, yabancı kaynakları kullanıp merak ettiklerinizi aydınlatmak istiyorum..

@TransBeril  hadi ctesi oldu.  😊 Ne zaman konuyu kilitleyip cevaplamaya baslayacaksin  Bir sürü güzel konu birikti.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #14 : Mart 09, 2018, 11:11:52 ÖS »
Hayır hiçbişi birikmedi, kilitliyorum... Konu denk geldikçe altında paylaşırım artık, genel bi başlık açmıyorum