Mavi-Banner

Gönderen Konu: Pozitifiz Ankara Akran Danışmanlığı Çalışma Sonuçları  (Okunma sayısı 403 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Taurus

• Katılımcı Üye
  • *
Herkese merhaba

Geçtiğimiz haftasonu Ankara'da düzenlenen Pozitifiz Sivil Toplum Girşimi'nin Ankara'da düzenlediği Akran Danışmanlığı Eğitimine katıldım ve önemli gördüğüm bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyorum. Ege HAUM'dan saygıdeğer hocalarımız Prof. Dr. Deniz Gökengin ve Prof. Dr. Bahar Boydak (Kardiyoloji) tarafından çok değerli sunumlar yapıldı. Kısa kısa notlar şu şekilde.

* İlk enfeksiyon alındığında ya belirtisiz, ya grip, ya da ileri AIDS dönemine benzer belirtiler verebilir. Yani HIV'in belirtisi olmaz testi olur lafı boşuna değil.

*HIV reservuarları genelde çoğunlukla bağırsaklarda oluyormuş.

*Enfekte olduktan sonra CD4 sayısı 1 ay içinde düşmüyor. 6 ay denilen primer dönem ve sonrasında düşmeye başlıyor. En bulaştırıcı dönem de işte bu evre.

*Ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar iyi. Güncel rehberler de bunu öneriyor.

*İmmün sistemi sadece CD4'e bağlayamayız. Bu sistemi etkileyen bir çok parametre var. Hatta bazıları bilinmiyor bile. Ama CD4'müzü yüksek tutmaya çalışmalıyız.

*Kansere yakalanma olasılığımız negatif bireylere göre daha fazla.

*İlaç değişikliği her zaman bir şey değil. İyi giden bir tedaviyi bozmamak gerekir. Doktora gidip bana şu ilacı yaz dememeliyiz. ''Hastalık yoktur, hasta vardır'' . Her hastanın tedavisi kişiye özeldir. Birisine iyi gelen bir ilaç bir başkasına iyi gelmeyebilir. İlaç yazımı sırasında bir çok faktör değerlendirilmektedir ve doktora bu konuda emrivaki konuşulmaması gerekir.

*Triumeq sodayla kesinlikle alınmamalı

*İlaçların düzgün kullanımında direnç gelişimi beklenmez.

*Araştırma yapılmış, hiv pozitif bireylerde sosyal çevrenin yaşam süresinin uzun olmasında önemli bir katkı sağladığı görülmüş. Yalnızlık bu hastalıkta kötü etkileyen bir husus. Durumunuzu paylaşabildiğiniz ve size destek olan birilerinin olması çok önemli.

* Ruh sağlığımızın da beden sağlığımız kadar önemli olduğu unutulmamalı.

* Doğal yolla gebe kalınabiliyor. Tüp bebek, sperm yıkama vs. işlemler yerine bu seçeneği ciddi olarak değerlendirmelisiniz. Artık güncel rehberler dahi bunu öneriyor. Pozitif bir annenin emzirmesi ise şu an güvenliği kanıtlanmış bir şey değil.

* Spor yapan arkadaşlar lütfen protein tozu vs. dış madde almayalım. Bu maddeler karaciğer ve böbrek yorulmasına sebep olabiliyor. Zaten ilaçlarımızla belli bir yük bindiriyoruz. Ayrıca yormaya gerek yok.

* Koşu yerine tempolu yürüyüş öneriliyor.

Bunlar benim not aldıklarım. Umarım faydalı olur.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Pozitifiz Ankara Akran Danışmanlığı Çalışma Sonuçları
« Yanıtla #1 : Şubat 25, 2018, 01:33:32 ÖS »
Triumeq sodayla kesinlikle alınmamalıya ek olarak, Tivicay de öyle.

Stribild ve Sarmısak ekstraktının da etkileşim yapmadığını o eğitimde öğrenmiştim. :)

Ayrıca "Spor yapan arkadaşlar lütfen protein tozu vs. dış madde almayalım. Bu maddeler karaciğer ve böbrek yorulmasına sebep olabiliyor. Zaten ilaçlarımızla belli bir yük bindiriyoruz. Ayrıca yormaya gerek yok. " demişsin. Ek olarak söyleyebileceğim, zararı olmadığını sadece protein tozları vb ürünleri üretenler söylüyor.

* Koşu yerine tempolu yürüyüş öneriliyor. a ek olarak da 5 gün yürüyüş ve 2 gün plates. Kardiyoloji uzmanı hocamız ne şirindi değil mi :)

« Son Düzenleme: Şubat 25, 2018, 01:35:48 ÖS Gönderen: murti34 »

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Şubat 25, 2018, 04:31:52 ÖS »
@murti34 sarımsak ekstraktı nasıl etkileşim yapıyor ki? günlük salatada tükettiğimiz limon, sarımsak ve sirke içeriyor. Fermante olması mı etkiliyor acaba?

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 25, 2018, 06:37:06 ÖS »
@murti34 sarımsak ekstraktı nasıl etkileşim yapıyor ki? günlük salatada tükettiğimiz limon, sarımsak ve sirke içeriyor. Fermante olması mı etkiliyor acaba?

Eskiden uzman pozitif hastalarimiz sarmisak etkilesim yapiyor derdi ya, onu sordum profa. yapmadığıni öğrendim.  onu paylastim.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Şubat 25, 2018, 07:21:00 ÖS »
Evet şu gıda etkileşimini fazla mı abartıyoruz acaba? Mesela greyfurtun sorun olacağını bilmeden önce hep tüketiyordum, süt ürünleri keza öyle. Burda sorun olacağını öğrenince ilaçla arasına saat koydum riske etmeyeyim diye. Ama öncesinde hep beraber alıyordum sıkıntı yaşamadım. Yani sorun olsa prospektüste belirtmezler miydi?
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2018, 07:23:23 ÖS Gönderen: Eirene »

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #5 : Şubat 25, 2018, 07:24:17 ÖS »
Evet tedavi alanlarda bazı kanser türlerinin görülmesi azaldı ama vajinal-anal ve karaciğer ile alakalı kanser türlerinde özellikle negatiflere nazaran daha risk altındayı.. Sigara içenlerde akciğer kanseride buna dahil

Ama neden koşu değilde tempolu yürüyüş onu anlamadım, ben her ikisinide yapan biriyim

Triumeq alanlar için yeteri açıklama olur umarım;

Alüminyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve / veya diğer mineralleri içeren ürünler dolutegravirin emilimine müdahale edebilir ve HIV enfeksiyonunun tedavisinde etkinliğini azaltabilir. Dolutegravir'i, minerallerden dozu olan multivitaminden en az iki saat önce veya altı saat sonra almanız gerekir.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Şubat 25, 2018, 08:37:59 ÖS »
@Taurus teşekkürler bilgiler için.