Mavi-Banner

Gönderen Konu: Tedaviyi bıraktım, rna neqativ  (Okunma sayısı 1252 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mahkum2017

• Katılımcı Üye
  • *
Tedaviyi bıraktım, rna neqativ
« : Ocak 29, 2018, 06:29:34 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar. Daha önce de bir kaç konuda anlatdığım gibi Azerbaycanda yaşayan hiv pozitifim.  Buradakı Hiv merkezde 2015 yılının
mayis ayında tedaviye başladım. Efavirenz ve Tenofavirle tedavim sürüyordu. Belli aralıklarla testler yapılıyordu. Cd4 5-6 kez yapıldı
hepsinde 500, 600, 700 çıktı. Rna  iki kez yapıldı ikisinde saptanmadı sonucu aldım. Fakat bu tedavi sürecinde ilaçımı hep aksatdım.
Çünkü içtiğimde çok fazla yan etkileri oluyordu. Baş dönmeleri karışık ve korkunç rüyalar iştahsızlık mide ağrıları falan. 2017 kasım ve aralık
ayında bu yan etkileri daha fazla hissetmeye başladım. Dudaklarım kendiliğinden titriyor ellerim ayaklarım  benim iradem dışında hareket ediyordu.
Rüyalarım daha korkunç baş ve mide ağrılarım daha fazlaydı. tam da aralık ayının 13-de ilacı tamamen bırkatdım.  ocak ayının 4-ü İstanbulda
Mavi Tıp laboratuarına gitdim. Orada bir doktora durumu anlatdım ve eğer 23 gündür ilaçı içmiyorsanız ve eğer bir hiv pozitifseniz şu anda
benimle böyle rahat konuşmanız mümkün değil, basit bir baş ağrısını atlatamamanız gerekiyor dedi. Ben sadece rna testi yaptırmak istiyordum
fakat bir de eliza, vestern blot falan yaptırmamı istedi. Ben de hem bunları hem de rnayı yaptırdım. 8 ocakta hiv pozitif çıktı ve 15 günlük
doğrulama için bir yere gönderdiler. 9 ocakta hiv rna saptanmadı sonucu aldım. bu nasıl olur diye sordum ilacı 23 gündür içmiyorum
artması gerekmiyormu dedim bana ilaçın virusu baskı altında tutduğunu dediler. 15 gün sonra doğrulama testinden de pozitif sonuç geldi.
ve şimdi 29 ocak ben hala ilacı içmiyorum. içtiğim zamanlarda olduğumdan çok daha iyi gibiyim. baş dönme baş ağrı mide ağrı karışık ve
korkçun rüyalar falan yok. kilo bile aldım. saçlarım dökülmüyor artık. tedaviyi bıraktığım 50 gün oldu. belli ki rna hala saptanamayacak seviyede.
kafam karışık. bu nasıl olur? böyle bir şey hiç oldumu? içinizden biri böyle bir durumla karşılaştımı ya da haberlerden falan rastladınızımı?
bilgisi olan paylaşsın lütfen. kendimi bir karmaşa içinde hissediyorum. neler olduğunu anlamıyorum. bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden
minnetdarım.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Tedaviyi bıraktım, rna neqativ
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2018, 07:44:47 ÖÖ »
Tedavi bırakılınca rna geri dönmesi bazen bir kaç haftayı bulabiliyor öyle hemen olmuyor. Ama eninde sonunda geri dönerek çoğalmaya devam ediyor. Tek istisna: Elit kontrolcüler var onlar ilaç olmadan da rna negatif tutabiliyor, çok düşük bir ihtimal ama bunlardan biri olman.

Türkiye de yan etkisi olmayan ilaçlar var onlara başlamayı düşünebilirsin. Genvoya veya triumeq veya truvada+tivicay gibi. Tabi dr kontrolünde olman da şart.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2018, 08:14:36 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar. Daha önce de bir kaç konuda anlatdığım gibi Azerbaycanda yaşayan hiv pozitifim.  Buradakı Hiv merkezde 2015 yılının
mayis ayında tedaviye başladım. Efavirenz ve Tenofavirle tedavim sürüyordu. Belli aralıklarla testler yapılıyordu. Cd4 5-6 kez yapıldı
hepsinde 500, 600, 700 çıktı. Rna  iki kez yapıldı ikisinde saptanmadı sonucu aldım. Fakat bu tedavi sürecinde ilaçımı hep aksatdım.
Çünkü içtiğimde çok fazla yan etkileri oluyordu. Baş dönmeleri karışık ve korkunç rüyalar iştahsızlık mide ağrıları falan. 2017 kasım ve aralık
ayında bu yan etkileri daha fazla hissetmeye başladım. Dudaklarım kendiliğinden titriyor ellerim ayaklarım  benim iradem dışında hareket ediyordu.
Rüyalarım daha korkunç baş ve mide ağrılarım daha fazlaydı. tam da aralık ayının 13-de ilacı tamamen bırkatdım.  ocak ayının 4-ü İstanbulda
Mavi Tıp laboratuarına gitdim. Orada bir doktora durumu anlatdım ve eğer 23 gündür ilaçı içmiyorsanız ve eğer bir hiv pozitifseniz şu anda
benimle böyle rahat konuşmanız mümkün değil, basit bir baş ağrısını atlatamamanız gerekiyor dedi. Ben sadece rna testi yaptırmak istiyordum
fakat bir de eliza, vestern blot falan yaptırmamı istedi. Ben de hem bunları hem de rnayı yaptırdım. 8 ocakta hiv pozitif çıktı ve 15 günlük
doğrulama için bir yere gönderdiler. 9 ocakta hiv rna saptanmadı sonucu aldım. bu nasıl olur diye sordum ilacı 23 gündür içmiyorum
artması gerekmiyormu dedim bana ilaçın virusu baskı altında tutduğunu dediler. 15 gün sonra doğrulama testinden de pozitif sonuç geldi.
ve şimdi 29 ocak ben hala ilacı içmiyorum. içtiğim zamanlarda olduğumdan çok daha iyi gibiyim. baş dönme baş ağrı mide ağrı karışık ve
korkçun rüyalar falan yok. kilo bile aldım. saçlarım dökülmüyor artık. tedaviyi bıraktığım 50 gün oldu. belli ki rna hala saptanamayacak seviyede.
kafam karışık. bu nasıl olur? böyle bir şey hiç oldumu? içinizden biri böyle bir durumla karşılaştımı ya da haberlerden falan rastladınızımı?
bilgisi olan paylaşsın lütfen. kendimi bir karmaşa içinde hissediyorum. neler olduğunu anlamıyorum. bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden
minnetdarım.

mahkum2017 kardeşim üstadında dediği gibi şu an rna nın artmamış olması artmayacağı manasına gelmiyor...
bide ilacı bi alıp bi bırakmak virüsün sende direnç kazanmasına sebebiyet verebilir...yani gittiğin yol rizikolu bana sorarsan...bi an önce tedavine tekrardan başlamanı tavsiye ederim...

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #3 : Ocak 29, 2018, 12:37:38 ÖS »
arkadaşımız  kardeş  ülke  Azerbaycan'da  yaşıyor. MAalesef  orada  bizdeki  gibi ilaç  çeşitliliği  yok  truvada+ stocrin  veriliyor tüm pozitiflere

ve  tahlillerde  6 ayda  bir  yapılıyor  arkadaşımız  başka  bir konuda  anlatmıştı  durumunu. Genvoya peşin  elden alımlarda  1300 liraya  alınabiliyor 3 aylık  toplam  maliyeti  elden  3900 Türk Lirası  yapmakta  ve  MANAT  olarak  2000 MANAT eder   İmkanın  varsa  bu  yöntemi  izleyebilirsin
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 29, 2018, 02:27:43 ÖS »
Sana o testleri tekrar yaptıran lab. ı kınıyorum. Kim önerdiyse, onu da.
Neyse, Azeriler TC vatandaşlığını alabilir. Sen de alıp ilaçlarını, GGS girişini yaptırıp ilaçları bizim ülkeden alabilirsin dostum. Para verme boşuna.

Bana mail veya sms numaranı iletirsen, vatandaşlık almak için seni yönlendirecek bir hukukçuya iletebiilrim seni. Sevgiler.

Mahkum2017

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 30, 2018, 04:53:21 ÖS »
hiv+ lerin  başka ülke vatandaşlığı alması mümkün mü ki?

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #6 : Ocak 30, 2018, 05:21:22 ÖS »
hiv+ lerin  başka ülke vatandaşlığı alması mümkün mü ki?

Elbette mümkün ancak değil vatandaşlık, turist olarak dahi kabul etmeyen ülkeler var. İltica ya da Göçmenlik başvurusu yapıcağın ülkenin bu konuda ki şartları neyse nette sorgulatıp bulabilirsin.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2018, 06:05:02 ÖS »
Tedavi bırakılınca rna geri dönmesi bazen bir kaç haftayı bulabiliyor öyle hemen olmuyor. Ama eninde sonunda geri dönerek çoğalmaya devam ediyor. Tek istisna: Elit kontrolcüler var onlar ilaç olmadan da rna negatif tutabiliyor, çok düşük bir ihtimal ama bunlardan biri olman.

Türkiye de yan etkisi olmayan ilaçlar var onlara başlamayı düşünebilirsin. Genvoya veya triumeq veya truvada+tivicay gibi. Tabi dr kontrolünde olman da şart.

üstad genvoya ve truvada-tivicay kullanan bi pozitif olarak kendi görüşümü söyleyeyim...genvoya da herhangi bi yan etki yaşamadım..sadece içki aldıktan sonra normalde 1 günde kendimi toplarken şimdi 2 günde topluyorum...ama içki içmesem sıkıntı yok...onun dışında belirgin bi yan etkisi yok yada bende olmadı diyeyim...

yalnız truvada-tivicay için aynı şeyi söyleyemeceğim..etkin bi ilaç olduğu muhakkak...ama başağrısı yaptı bende...hatta fehmi hocada tivicay in bi çok hastada başağrısı yaptığını söylemişti... ama bende yapıyor diye bütün hastalarda yapacak diye bişey yok...belki sıkıntı bana özeldir...bilmiyorum...

Umud

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 30, 2018, 08:26:20 ÖS »
benim aklıma takılan doktorun 23 gündür ilaç almıyorsun ve benimle böyle rahat konuşabiliyorsun en basit bir baş ağrısını bile atlatamazsın ne demek yani ? Şimdi biz tedaviye başlamadığımız zaman ortalama 8 10 yıl yaşıyabiliyorken tedaviyi yarıda kestiğimizde 1 ay içinde aids evresine gerileyip acı içinde ölecekmiyiz ne yani ? anlamadım.

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Ocak 30, 2018, 08:51:51 ÖS »
benim aklıma takılan doktorun 23 gündür ilaç almıyorsun ve benimle böyle rahat konuşabiliyorsun en basit bir baş ağrısını bile atlatamazsın ne demek yani ? Şimdi biz tedaviye başlamadığımız zaman ortalama 8 10 yıl yaşıyabiliyorken tedaviyi yarıda kestiğimizde 1 ay içinde aids evresine gerileyip acı içinde ölecekmiyiz ne yani ? anlamadım.
Suradaki insanlarin cogu kac yildir bu virusle yasiyor bilsen.
Tedaviyi yarida kesersen virus, yuksek ihtimal molekullere direnc kazanir. Dunyada  Sonsuz ilac alternatifi yok.
Rahat davranma derken onu kast ediyor ve hakli. Rahat davranma luksun yok. Derhal kendine gelmelisin.
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2018, 09:03:13 ÖS Gönderen: Arutha »

lifeisagame

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 30, 2018, 08:58:16 ÖS »
''Sürenin uzunluğu bireyler arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Tedavi edilmeden bırakıldığında, HIV ile enfekte kişilerin çoğunluğu 5-10 yıl içinde HIV ile ilgili hastalık belirtileri geliştirecektir, ancak bu daha da kısa olabilir. HIV'e yakalanma ve AIDS teşhisi konması arasında genellikle 10-15 yıl vardır ancak bazı durumlarda daha uzun sürebilir.'' Bu ifade Dünya Sağlık Örgütü'nün kendi sitesindeki senin sorduğun aynı sorunun cevabı.
Şöyle bir habere rastladım nette. Manchester'da bir adam 30 yıldır hiv ilacı kullanmadan yaşıyormuş ve ilk kez 31. yılında tedavi almaya başlamış. Böyle insanlar da var ama bilemezsin sen onlardan biri misin?
http://www.mancunianmatters.co.uk/content/100459214-manchester-man-lives-hiv-30-years-without-medication-%E2%80%93-now-begins-treatment-first
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2018, 09:01:20 ÖS Gönderen: lifeisagame »

candleght

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 30, 2018, 09:00:54 ÖS »
konu başlığınla ne demeğe çalıştırıyorsun anlamış değilim. neyin hafifletilmiş kafasını yaşıyorsun? neyi neye göre anlamlandırmağa çalışıyorsun? bende hafife alıp aşk atıyorum hastalığımla insanlara yaranmak için enayi gibi dinlenmeden nonstop geceli gündüzlü çalışıyorum.???  içeriğine doldurduğun şeyler bence normal değil. eğer gerçekten pozitifsen ve elit kontrol statülü birey değilsen, seks dahil, özgürlüğünün mahkumluluğunu kaçırmamak için lütfen ilaçlarını aksatmadan kullanmağa devam et.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #12 : Ocak 30, 2018, 09:44:58 ÖS »
arkadaşımız  Türk vatandaşı  değil  ve  azerbaycanda  sadece  truva+ stocrin  veriliyor  ve  stocrinin  bilinen  birçok yan etkisi  mevcut.Konuştuğum  arkadaşların  gece  yatmadan  önce aldıkları ve  gece  uyurken  çok kötü kabuslar  gördükleri, intihar  düşünceleri, aşırı  terleme  gibi  birçok  problemi  dinlemiştim  kullananlardan.

Bu arkadaşımız da   yaşadığı  kabuslardan  psikoljik olarak etkilendiği de  bir  gerçek ellerinin titremesi  vb gibi  birçok  sorunu  var  anlaşılan ,ama ilacı  bırakarak  iyi  birşey de  yapmamış  zor  gerçekten
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Ocak 30, 2018, 10:12:25 ÖS »
arkadaşımız  Türk vatandaşı  değil  ve  azerbaycanda  sadece  truva+ stocrin  veriliyor  ve  stocrinin  bilinen  birçok yan etkisi  mevcut.Konuştuğum  arkadaşların  gece  yatmadan  önce aldıkları ve  gece  uyurken  çok kötü kabuslar  gördükleri, intihar  düşünceleri, aşırı  terleme  gibi  birçok  problemi  dinlemiştim  kullananlardan.

Bu arkadaşımız da   yaşadığı  kabuslardan  psikoljik olarak etkilendiği de  bir  gerçek ellerinin titremesi  vb gibi  birçok  sorunu  var  anlaşılan ,ama ilacı  bırakarak  iyi  birşey de  yapmamış  zor  gerçekten
Yuzde yuz haklisin ama diger ihtimalden cok daha iyi be abim.

Ankagogh Poz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Ocak 30, 2018, 10:41:27 ÖS »
minnetdarım.
Herkesin bünyesi ve DNA'sı farklı. Herkes sen gibi şanslı olmayabilir.