Mavi-Banner

Gönderen Konu: Frengi  (Okunma sayısı 4896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Frengi
« Yanıtla #30 : Mayıs 21, 2018, 03:59:18 ÖS »
Arkadaşlar sifiliz pozitif biri tedavi olduktan kac ay sonra VDRL testi negatif olur?

Uzun süre, bazen ömür boyu pozitif kalabilir. Ama titreleri yeni enfeksiyona göre daha düşük olur buradan da doktor tedavi görüldüğünü anlayabilir.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

ekova

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #31 : Ekim 03, 2018, 01:54:28 ÖÖ »
tani alali yaklasik 1,5 yil oldu ve tedavi goruyorum, TPHA testi son kontrolumde yeni yapildi ve pozitif cikti frengi mi demek bu ya da hiv + oldugum icin mi pozitif cikiyor, makat bolgemde anus cikisinda yara mevcut ama bununla ilgili yaklasik bir yil olce basur ile ilgili cerrahi mudahale gecirdim sonrasinda bir sikintim yoktu fakat yaklasik 1 aydir bu yara yine nuksetti basur gibi sis ve cikinti fakat bunu tpha testinin pozitif cikmasina baglamali miyim?
son kontrolde bu test sonucu belli olmadan hastaneden ayrilmistim o yuzden dr u arayip danismali miyim? yalanci pozitiflik söz konusu mudur?
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2018, 02:19:21 ÖÖ Gönderen: ekova »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #32 : Ekim 03, 2018, 10:04:38 ÖÖ »
Evet dra danışmalısın, dr değerlendirebilir ancak gerçek yeni bir vaka mı, tedavi alman gerekir mi ona göre karar verecektir. Tedavisi kolay zaten.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

ekova

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #33 : Ekim 03, 2018, 10:57:26 ÖÖ »
ben baska bir sehirde tedavi goruyorum, telefonla tedavi godugum hastanedeki poliklinikle gorustum (kendi dr um degil) TPHA testinin pozitif ciktigini soyledim, bulundugunuz sehirdeki hastaneye gidip “ sifilis testi yaptirdim sonuc pozitif cikti” derseniz onlar tekrar bir test yapip tedaviye hemen baslarlar dedi. Merak ettigim bu hastalikta aceba hangi asamadayim? agiz icimde ucuk gibi bi cikinti var kucuk gecen sene tani aldigimda da vucudumda benek gibi lekeler cikmisti sonra cildiyede ilac kullandim ve gecti ayrica makat cikisinda da bi lezyon var, peki bu tedaviyi olduktan sonra bu lezyon da gececek mi aceba ve bu hastalik ne kadsr suredir var bilmiyorum, suan icin cok halsizlik yok eklemlerde de agri yok ama uykumu almama ragmen uykusuz var.. tedavi olacagim ama merak ettigim hangi asamada oldugum ve kesin tedavi olabilecek miyim ve vucudumda ne gibi hasarlsr kalacak ...

ekova

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #34 : Ekim 04, 2018, 08:15:56 ÖS »
bulundugum sehirdeki hastaneye gittim, tekrar test istediler cunku tedavi gordugum hastanede TPHA + cikmisti ancak VDRL-RPR ye bakilmamisti. Yasadigim sehirdeki dr sadece tpha yeterli degildir. VDRL ye de bakilmasi gerekir dedi ve ikisine de baktilar malesef ikisi de pozitif cikti, dr biraz tedirgin bi ifadeyle tedavi gordugun hastaneye gitmek ister misin dedi (hic durumumu ve gerekli diger bilgileri vermistim) ben de tedavi gordugum hastane istedigin herhangi bi hastanede bu hastalik icin tedavi gorebilirsin buraya kadar gelmene gerek yok dedigini soyledim ve doktor bi kac yere danisarak bana 3 kutu deposilin 2.4 penisilin verdi, her hafta bi doz yapilacak dedi. Akabinde acile gittim ve igneyi yaptirdim, ilk kez penisilin ignesi yaptirdigimdan bahsettim ve igne sonrasi yarim saat bi saat hastanede bekle dediler penisiline karsi alerjimin olmadigina emin olmak icin. ilk 10 dk sonrasinda birden tansiyonum dustu ya da yukseldi bilmiyorum atesin cikti kafam zonklamaya basladi ve bayginlik gecircekmis gibi oldum, ben bunlarin alerji reaksiyonu oldugnu sanmistim ve panikledim hemen hemsireye soyledim fakat bunlsrin igne sonrasi rutin belirtiler oldugunu soyleyerek sivi almamin yardimci olabilecegini soylediler ve bir sure daha bekledim, yaklasik 10 dk sonra belirtiler azaldi ve normale dondum ve hic bir rahatsizlik hissetmedim. Simdi her hafta vurulmak uzere 2 igne daha kaldi sonrasinda tekrar test yapilacak ve sonuclara bakilacak :(