Mavi-Banner

Gönderen Konu: Selam hayata pozitif bakan arkadaşlar  (Okunma sayısı 1022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Selea

• Yeni Üye
  • *
Selam hayata pozitif bakan arkadaşlar
« : Temmuz 04, 2016, 03:16:55 ÖÖ »
Selam arkadaşlar;
Öncelikle hepinizi sevdiğimi söylemek istiyorum. Bu siteyi nasıl bulduğuma gelecek olursak; annemi AIDS'e bağlı fırsatçı enfeksiyonlar yüzünden kaybettim. Kanser diye bilirken vefatından 3 gün önce yoğun bakımdayken yapılan HIV testiyle ve sonrasında yapılan HIV RNA ölçümüyle doğrulandı. Tanıyı önceden almış olsa belki de bu başlığıma ilk cevap yazan insan o olacaktı.
Bu sebepten dolayı da erken teşhis hayat kurtarır mantığını benimsedim. Ne mutlu ki hepiniz tanınızı alıp, tedavinize başlamışsınız ve inanıyorum ki kesin tedavi de yakında çıkacak. Allah kesin tedaviyle ilgili o kadar duamızı kabul etmemezlik yapmaz değil mi :)
Annemi kaybettikten sonra kendimi hiv/aids konusuna adadım adeta. Bunda çevremdeki hiv pozitif olan arkadaşlarımın da payı büyük oldu. İlaçlar, etkileşimler, doktorlar, rna, cd4 ilgi alanım oldu ve her gün daha fazla makale okuyup bilgileniyorum bu konularda. Bir nevi kendi çapımda aktivist oldum. İnsanlara bu hastalığın kronik bir hastalık olduğunu; çatal bıçakla, öpüşmekle bulaşmayacağını ve hiv pozitif bireylerden korkmamaları kaçmamaları ve ayrımcılık yapmamaları gerektiğini anlatıyorum. Başarılı da oluyorum. Bu da beni mutlu ediyor.
Soracak olan arkadaşlar için şimdiden söyliyim negatifim ama insanlar arasındaki ilişkinin bir pozitif ya da negatif kelimeleriyle ifade edilmesini de başlı başına bir ayrımcılık olarak görüyorum. Ben sizim, siz bensiniz :)
Hepinizi çok seviyorum. Hatta pozitiflere pozitif ayrımcılık ilkesini benimsiyorum. Benim de kronik hastalığım var, ben de her gün düzenli olarak aynı saatte ilaç kullanıyorum. Sizden hiçbir farkım yok. İlaç isimlerimiz farklı sadece. Hepiniz kendinize iyi bakın. İnsanlar arasındaki ilişkileri pozitif ya da negatif kelimeleri belirlemeyecek. Toplumun ön yargılarını el birliğiyle yıkacağız, yalnız değilsiniz.

Ajax

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Selam hayata pozitif bakan arkadaşlar
« Yanıtla #1 : Temmuz 04, 2016, 03:47:15 ÖÖ »
Öncelikle başın sağolsun hocam. Elbet toplumda ögrenicek ama biraz geç olucak bu , bizim halkımız bilipte bilmemezlikren gelmeyi iyi bilen bir toplum.

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Temmuz 04, 2016, 03:49:28 ÖÖ »
Hoşgeldin @Selea . Eminim anneciğin hissediyordur adanmışlığını...  :'(
There's a light guiding my way.

Selea

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 04, 2016, 03:50:40 ÖÖ »
Sevgili @Ajax eminim ben de toplum öğrenecek ama zamanı var. Toplumun hatta medyanın ne kadar cahil olduğunu internette Murteza Elgin diye aratarak daha detaylı görebilirsin. Sevgili @cercei hoşbuldum :) hissettiğine eminim. Her zaman yanınızdayım :)
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2016, 04:00:12 ÖÖ Gönderen: Selea »

Ajax

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 04, 2016, 04:08:57 ÖÖ »
@Selea Okudum haberi dicek bişey yok. 31 yılda türkiyede degişen hiç bir şey yok . Üzücü bir durum

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Temmuz 04, 2016, 05:19:24 ÖÖ »
Sevgili @Selea sitenin negatif (ruh hastası olup, sorgulamayan) bir kullanıcısı olarak sana Hoşgeldin diyorum.

Sevgili anneciğine Allah rahmet eylesin, ışıklar icerisinde yatsın.

Paylaştığınız haber 1985 senesine ait.
31 yıl da hem HIV tedavisinde hemde halkin bilinçlenme kısmında çok asama kaydedildi. Yeterli mi? Hayır.

Ama Murteza nin kabrine kireç döküldü, etrafındaki herkes kacti.
Dunya HIV ile 1981 de tanisti. O donem onların da pek bilinçli oldugu söylenemez.
Lakin gecen 35 yılda biz, onlar yaklaşık 15 yıl geriden takip ettik.

En azından ozamanlar kadar kotu Asama da olmadığımızı söyleyebilirim.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Simurg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Temmuz 04, 2016, 09:43:56 ÖÖ »
Hosgeldiniz öncelikle,başınız Sağolsun @Selea

Selea

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 04, 2016, 11:15:18 ÖÖ »
@Simurg @ehlikeyhif amin diyorum öncelikle ve hoşbuldum diyorum. 30 sene içinde mutlaka değişim oldu ama şu an avrupa'nın 1995-2000 yılları arasındaki zihniyeti bizde. Ve bu da gösteriyor ki kat edecek çok yolumuz var. Ona bakarsan ramazan günü içki içiliyor diye mekana saldıran insanların olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Okumayan, bilgi sahibi olmayan, sadece ayşe teyzeden mehmet amcadan duyduklarını doğru sayan bir halk. Ama bilmiyorlar ki karşı komşuları da hiv pozitif olabilir, yengeleri de, erkek kardeşleri de..

Simurg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Temmuz 04, 2016, 11:54:38 ÖÖ »
@Simurg @ehlikeyhif amin diyorum öncelikle ve hoşbuldum diyorum. 30 sene içinde mutlaka değişim oldu ama şu an avrupa'nın 1995-2000 yılları arasındaki zihniyeti bizde. Ve bu da gösteriyor ki kat edecek çok yolumuz var. Ona bakarsan ramazan günü içki içiliyor diye mekana saldıran insanların olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Okumayan, bilgi sahibi olmayan, sadece ayşe teyzeden mehmet amcadan duyduklarını doğru sayan bir halk. Ama bilmiyorlar ki karşı komşuları da hiv pozitif olabilir, yengeleri de, erkek kardeşleri de..
Çok doğru,bizim halk,boş şeylere kafaları zehir gibi çalışır :) eğitim şart
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2016, 11:56:00 ÖÖ Gönderen: Simurg »

Antipozitif

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 10, 2016, 10:08:30 ÖS »
Valla kime neyi anlatacaksin arkadsim.beyaz onluklu insanlar bile `evet bugun bilinen bulas yollari bunlar ama daha herseyi bilmiyoruz bu virus hakkinda ' deyip engin bilgilerini! Uzerinize kustuguklari anda ben vazgectim ve kabuguma cekildim.Simdi aman bu hastaligin gidisati ne olack diye dusunmekten cok acaba o biliyomu bu duydumu diye histerik dusuncelerden alammiyorum kendimi.beni hiv degil bunun verdigi stres oldurecek sanirim. :(