Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yalancı Pozitiflik ve Test Tekrarlama Süresi  (Okunma sayısı 883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sapiens

• Yeni Üye
  • *
Yalancı Pozitiflik ve Test Tekrarlama Süresi
« : Aralık 19, 2017, 01:56:58 ÖÖ »
Merhabalar,

2 Ekim tarihinde Ankara Numune Hastanesi genel cerrahi bölümüne bambaşka şikayetlerle başvurmuştum, birçok test yapıldı. Doktor sonuçlara bakarken Anti HIV Pozitif dedi ve acilen beni enfeksiyon hastalıklarına yönlendirdi. Enf. hastalıklarında ki doktor hanım çok sakin ve anlayışlıydı yalancı pozitif olabileceğini titrimin düşük olduğunu söyledi. Ben Diyabet tip1 ve Akdeniz Ateşi(FMF) hastasıyım. FMF bağışıklık sistemi hastalığı olduğu için etkileyebilirmiş. Bana tekrar aynı testin tekrarlanacağını ve dış laboratuara gönderileceğini söyledi. Daha hassas bir cihaz olduğunu ve 2 gün sonra sonucun çıkacağını söyledi. Ben tahlillerimi verip hastaneden çıktım, Düzen'e gidip bir de orada test verdim. Düzen'de test antijen ve antikor ayrı ayrı yazan testti ve negatif çıktı. 2 günü çarpıntılarım, kan şekerimin çok yükselmesi sebebiyle acillerde geçirdim. Okuduğum belirtiler ne varsa yaşadım, psikolojik olduğunun farkındaydım. Sonucu almaya gittim daha çıkmadı öğleden sonra gel dediler, doktor hastaneden tam çıkarken aradı tekrar kontrol ettim negatifsiniz, tekrar test yaptırmanıza da gerek yok dedi. Kan şekerim düşmediği için 1 hafta sonra 15 gün hastanede kontrol altında tutuldum.
Ben 3 yıldır tek eşliyim, şüpheli bir durum sonucu da testi yaptırmadım. Testi bir kez daha tekrarlamam gerekir mi? Siz ne önerirsiniz? Son test tarihimden sayabiliyorum ancak 80 gün civarı oldu.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Yalancı Pozitiflik ve Test Tekrarlama Süresi
« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2017, 07:19:59 ÖÖ »
Doktorun gerekli açıklamayı yapmış zaten. Sen bekleyememişsin özel pahalı test te olmuşsun hiv duo testi en hassas tarama testidir. Zaten tek eşliysen ve eşinin de tek eşli olduğundan eminsen hiv bulaşı için çok risk altında değilsin (eşin pozitif deilse tabi ki!)

Kafana takılıyorsa ilk testinden üç ay sonra (arada yeni ilişkin olmadıysa) tekrar test olabilirsin. Bu süreçte psikolojin yırpandıysa psikyatriye de görünmeni tavsiye ederim.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

sapiens

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2017, 07:26:42 ÖS »
Bilgisizliğimden dolayı çok panikledim. Psikiyatriye danıştım, anksiyete bozukluğu teşhisiyle 2 tane antidepresan kullanmaya başladım. Son bir aydır sakinim, forumunuzu okuya**k bilgilenmeye çalışıyorum. Erkek arkadaşım test yaptırmıyor, çok emin konuşuyor. Bu durum beni biraz kızdırıyor tabii. Bu süre içerisinde kesinlikle ilişkim olmadı. 2 Ocak tarihinde 3 ay dolacak, ilk test yaptırdığım hastanede testi tekrarlayıp sonuca göre hareket edeceğim artık. Cevapladığınız için çok teşekkür ederim.

sapiens

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 08, 2018, 02:58:14 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar,

ilk testten sonra 127. günde testi aynı hastanede tekrarladım. Anti HIV Elisa şüpheli pozitif geldi, doktor tekrar pozitif gelebilir RNA bakarız o zaman dedi. Çapraz pozitifleme gibi bir durumdan bahsetti. RNA sonucu çıkana kadar ben yine aynı özel lab. da HIV Combo testi yaptırdım orada da negatif sonucu geldi. RNA sonucum da negatif geldi. 3 ay sonra tekrar gelmemi istediler. Erkek arkadaşıma da aynı hastanede test yapıldı ve negatif. Anladığım kadarıyla bana western blot testi ilk süreçte de, ikinci süreçte de yapılmamış. Şimdiye kadar beklediğim en uzun test süresi RNA için oldu o da 1 haftaya çıkmıştı. Yakın zamanda evlilik başvurusunda bulunacaktık ancak durum netleşmeden harekete geçemiyorum. Acaba başka bir eğitim araştırma veya üniversite hastanesinde hikayemi anlatıp orada da tekrarlatsam mı, elisa yine pozitif geliyor mu diye? Bu süreç içerisinde bazı cilt döküntülerim, eklem ağrılarım, diş eti ağrılarım, saç diplerinde ve alnımda sivilceler oldu. Belirtilere göre hareket edilmemesi gerektiğini biliyorum ama bunlardan doktoru haberdar etmeli miyim?

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 08, 2018, 09:03:58 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar,

ilk testten sonra 127. günde testi aynı hastanede tekrarladım. Anti HIV Elisa şüpheli pozitif geldi, doktor tekrar pozitif gelebilir RNA bakarız o zaman dedi. Çapraz pozitifleme gibi bir durumdan bahsetti. RNA sonucu çıkana kadar ben yine aynı özel lab. da HIV Combo testi yaptırdım orada da negatif sonucu geldi. RNA sonucum da negatif geldi. 3 ay sonra tekrar gelmemi istediler. Erkek arkadaşıma da aynı hastanede test yapıldı ve negatif. Anladığım kadarıyla bana western blot testi ilk süreçte de, ikinci süreçte de yapılmamış. Şimdiye kadar beklediğim en uzun test süresi RNA için oldu o da 1 haftaya çıkmıştı. Yakın zamanda evlilik başvurusunda bulunacaktık ancak durum netleşmeden harekete geçemiyorum. Acaba başka bir eğitim araştırma veya üniversite hastanesinde hikayemi anlatıp orada da tekrarlatsam mı, elisa yine pozitif geliyor mu diye? Bu süreç içerisinde bazı cilt döküntülerim, eklem ağrılarım, diş eti ağrılarım, saç diplerinde ve alnımda sivilceler oldu. Belirtilere göre hareket edilmemesi gerektiğini biliyorum ama bunlardan doktoru haberdar etmeli miyim?

Rica ediyorum gitmeyin baska hastanelere. Sizin yüzünüzden biz pozitifler randevu bulamiyoruz hastaneden!

sapiens

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2018, 01:52:54 ÖS »
@murti34 haklısınız ne diyebilirim ki. Belki aranızda benimki gibi durumu yaşamış, duymuş olan vardır diye fikir alışverişinde bulunmak istemiştim.