Mavi-Banner

Gönderen Konu: 1 Aralık Dünya Aids Günü  (Okunma sayısı 641 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uzaklara

• Üye
  • *
1 Aralık Dünya Aids Günü
« : Kasım 21, 2017, 01:12:49 ÖÖ »
Yaklaşık 10 gün sonra yani 1 Aralık'ta Dünya Aids Gününü yaşayacağız. Uzun yıllardır böyle bir günden haberdardım. İlgimi çeker ve haberleri okurdum. Ama şimdi farkediyorum ki o gün yapılan etkinliklerin tümü aidsten korunmaya yönelik. Elbette çok önemli bu tarafı da ama pozitif bireylerin yaşadığı sıkıntılara yönelik çalışmaların da bugünde olması gerekmez mi? Toplumsal duyarlılığı arttıracak, ayrımcılığa dikkat çekecek, fobik yaklaşımları önleyecek çalışmalar yapılmalı. Elbette burada görev derneğe dolayısıyla da bizlere düşüyor.
Mesela aids-hiv+  ayrımı daha çok bilinse, bulaşı yolları net olarak kavransa hiv+ bireyler çevrelerine ve ailelerine açılmakta bu kadar zorlanmadı. Veya hastanelerde doktorun karşısında bile bazen çekingen olmak zorunda kalmazdı.
Sadece 1-2 örnek bunlar. Hepimiz benzer veya farklı pek çok sıkıntı yaşıyoruz direk saglik sorunlarının dışında da. Bunların da gündeme geldiği bir gün olmalı 1 Aralık.   Bu sene için geç kalmış da olabiliriz ama bence bu konuda biraz kafa yormalıyız.

Fuat

• Ziyaretçi
Ynt: 1 Aralık Dünya Aids Günü
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2017, 10:07:13 ÖÖ »
HIV/AIDS derken,  AIDS tanısı almış kimseleri ötekileştiriyorsun. Yapma.

Dernek dediğin  5 kişi. Dernekten birşey beklemek hata olur. Bekleme.

Yapabileceğin tek şey:  "bişey yapmalıyız" demek olmamalı. Deme.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Kasım 21, 2017, 01:50:52 ÖS »
Birçok zor durumla karşılaştım, zar zor telefondan ulaşabildiğim dernekten sorunlarıma asla çözüm üretilemedi... Sanırım dernek olarak da yeterli maddi ve manevi olanaklara sahip değiller. O yüzden çok bir şey beklemek mantıklı değil.

uzaklara

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Kasım 21, 2017, 04:24:26 ÖS »
@Fuat  @Eirene  haklısınız. Daha önce de yazdım ama bilmiyorum neden yayınlanmadı. HIV+/AIDS konusunda kastım asla o değildi ama görüyorum simdi yanlış bir ifade olmuş.
Dernek konusunda da şunu özellikle belirttim. Görev derneğe, dolayısıyla bizlere düşüyor  dedim. Yani derneğe daha çok katılımcı olmamız gerektiğine dikkat çekmek istedim. Sonuçta orası bir dernek. Bizim dışımızda bizim için çalışacak bir kamu kurumu değil. Oranın gücünü ve kapasitesini arttıracak olan biziz.

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2017, 09:04:21 ÖÖ »
@Fuat  @Eirene  haklısınız. Daha önce de yazdım ama bilmiyorum neden yayınlanmadı. HIV+/AIDS konusunda kastım asla o değildi ama görüyorum simdi yanlış bir ifade olmuş.
Dernek konusunda da şunu özellikle belirttim. Görev derneğe, dolayısıyla bizlere düşüyor  dedim. Yani derneğe daha çok katılımcı olmamız gerektiğine dikkat çekmek istedim. Sonuçta orası bir dernek. Bizim dışımızda bizim için çalışacak bir kamu kurumu değil. Oranın gücünü ve kapasitesini arttıracak olan biziz.

Bravo. Bu konuyu güzel toparladın.

Yapabileceğin şeyleri bir proje olarak sun ve fonunu bul. Bu durumda tüzel kişilik olarak dernek yardımcı olur. Yetişemediğin yerlerde destek verir ama dernek sınırlı çalışıyor.  Bunu da göz ardı etmemek lazım.

yastikyorgan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Kasım 30, 2017, 08:19:55 ÖS »
Veeee yarın ilk kez dünya aids günümü kutlayacağım. 😀

Sağlıklı mutlu huzurlu bu günü yıllar yıllar kutlamayı nasip etsin Allah hepimize😃

zirzop40

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Kasım 30, 2017, 10:44:44 ÖS »
Vay be 1 sene olmuş tam tanı alalı..koca 1 sene 365 gün...geçen sene tam 1 Aralıkta doğrulamam gelmişti. 1 Senedir ilaç kullanıyorum hergün ve gayet sağlıklıyım. Hayatımda hiç bir şey değişmedi en ufak birşey bile...tam tersine çok daha farkındalığı yüksek bir insan oldum. Hayatımın her saniyesinin aslında ne kadar değerli olduğunu farkettim. Ailemle daha çok vakit geçirdim arkadaşlarıma daha çok zaman ayırdım. Kendime daha dikkat ettim ve 1 seneyi dolu dolu yaşadım. Hiv + olmak asla bir eksiklik yada sorun olmadı çünkü bunu sorun haline getirmedim. Bilinçlendim öğrendim ve bugünde NTV de ana haberde söyledi Hiv /AİDS artık ölümcül değil sadece kronik bir hastalık. Tedavinize uyduğunuz takdirde gayet normal bir hayat yaşayacaksınız. Esas sorun bu tedaviye ulaşamayan insanların yaşadığı problemler. Allaha şükür ki devletimiz bu ilaçları bize temin ediyor. Doktorum Hepatit C Şeker Kanser gibi bir hastalık olmadığına dua et normal hayatına devam et demişti. Ayrıca bu forumda okuduklarım ve hepimizin dayanışması beni her daim motive etti. Tedavinize devam edin ve her anı dolu dolu yaşayın :) 
Rna 16900 CD 580 Aralık 2016
Rna Negatif CD 480 Ocak 2017 stribild
Rna Negatif CD 511 Nisan 2017 stribild
Rna Negatif CD 904 Ekim 2017 stribild
Rna Negatif CD 630 Mart 2018 genvoya

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #7 : Kasım 30, 2017, 11:08:05 ÖS »
Valla oldum olasi su özel gunlere karsiyim, yılbası ve dogum gunu haric ama :) cunku onlari yılda sadece bi defa yasama sansin var. Ancak diger gunleri yılın hergun yasayip yasatabiliriz, tıpkı 1 Aralık gibi

Koskoca 1 yılda insanlari bilinclendirmek icin sadece 1 gün mü ? Her birimiz kendi cevremizi bilinclendirsek zaten zincirleme bi sekilde yayilir bi sekilde. Lgbt konusunda mesela yillardir ben tek basima aktivistlik yapiyom, birsuru insana lgbt bireyleri dogru duzgun sekilde anlattim, yanlis bildikleri dogrulari gosterdim. Bundan sonra hiv konusunda da aynisini yaparim zaten. Farkindalik yaratmak istiyosaniz once kendi cevrenizden baslayin
Su gibi berrak yeni bi hayat.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Aralık 01, 2017, 12:01:59 ÖÖ »
Eskiden sadece gazetelerde okuduğum, televizyonlarda izlediğim bir haberdi 1 Aralık Dünya Aids Günü...

Şimdi ise,

Üç ayda bir gittiğim ve bekleme salonunda birisiyle karşılaşır mıyım korkusu yaşadığım kontrollerimin yıldönümü..

Ekranda her RNA sonucum açılırken yaşadığım heyecanla karışık stresin yıldönümü...

Beş dakikalık bir zevk uğruna, korunmadan yaşadığım o şehvetli sekse pişman oluşumun yıldönümü..

Akşam 20:00'de telefonumun alarmının "ilacını iç" diye çalmasının 4. yıldönümü..

Hiç birini tanımadığım ama ailemden daha yakın "kan" kardeşlerimle sorularımıza cevaplar aramamızın yıldönümü..

----

Kimimiz online uygulamalarda aşk ararken tanıştı bununla, kimimiz anlık zevkler peşinde koşarken.

"Kondomsuz yapalım mı" sorusundan sonra "bana bir şey olmaz", "bende bir şey olsa bilirdim" ve "ben geçen test yaptırdım, temizim" cümlelerinin havalarda uçtuğu sorumsuz sohbetlerin ardından kapımızı çaldı..

"Yok yaaa daha Türkiye'ye gelmedi" derken, "ben zaten yabancılarla yatmıyorum" derken, "hayat kadınlarında oluyormuş" derken, "ben pasif olmuyorum ki" derken giriverdi hayatımıza..

Çıkmamacasına kaldı sonra bu misafir.. Ev sahibini evinden etti de geldi yerleşti o evin en kuytu ama en büyük odasına.

Gelirken pasta ya da çiçek değil; sayılarla, kodlarla, ölçümlerle dolu bir hayat hediye getirdi..

Tanımadığım ama ekranın diğer ucunda benimle aynı korkuları, aynı hisleri, aynı "kan"ı paylaşan dostlar hediye etti bana..

Dostlarımın 1 Aralık gününü kutluyorum...

hk

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Aralık 01, 2017, 12:55:10 ÖS »
@mucizelereinan , cok guzel yazmissin.

Nocturnal

• Katılımcı Üye
  • *
  • Keep Calm & Stay Positive
« Yanıtla #10 : Aralık 01, 2017, 01:46:48 ÖS »
@mucizelereinan duygulandırdın be arkadaş ... o kadar doğru ve net ki yazdıkların yüreğine sağlık. Hepimizin dünya Aids günü kutlu olsun.

savas pozitif

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Aralık 01, 2017, 04:35:02 ÖS »
ağzına sağlık mucizelereinan...günümüz kutlu olsun