Mavi-Banner

Gönderen Konu: Türkiyede yapılan en büyük HIV/AIDS farkındalık testi sonuçları açıklandı.  (Okunma sayısı 1233 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Türkiye'de bugüne dek yapılan en büyük HIV/AIDS farkındalık anketinin sonuçları açıklandı. Araştırmanın sonuçları, katılımcıların yüzde 77.3’ünün AIDS hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını, Türkiye’de son on yılda HIV oranındaki artışın ise yüzde 465 olduğunu ortaya koydu.

Dünyada bugüne kadar yapılan en büyük HIV/AIDS Farkındalık Araştırması olarak kabul edilen ankette 21 bin 347 kişiyle yüz yüze görüşüldü.

Araştırmaya katılanların 77.3’ünün AIDS hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığı, yüzde 25.7’inin hastalığın kan yoluyla, yüzde 22.5’inin korunmasız cinsel ilişkiyle bulaşabileceğini bilmediği, yüzde 34.8’inin el sıkışma, sarılma ve yüzde 59.1’inin öpüşme ile bulaşabileceğini zannettiği görüldü.

Araştırma Başkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) ve Gilead Sciences’ın desteğiyle gerçekleştirildi.
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2017, 07:50:55 ÖS Gönderen: mehmet123 »

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ben bu konuda sokaktakini suçlu görmuyorum2.belki sordugu butun kisiler gunu birlik iliski yaşamıyordu?
Bu araştırmanın amacı sadece merak.
Devlet okullarda ders olarak araya biryere sıkıştırıp bilinclendirmeli.ne oldu simdi bu kadaaar büyük bir araştırma yapılınca.yani herhalde sonuc boyle çıkacak.aksini kim bekliyor ki?efyen puften bir is.sen anketi gidip saglık çalışanlarına oğretmenlere yapmalı.buna harcanan süre be enerji sağlık bakanlığına baskı yapilacak kullanılsaydı.(mail dilekce birebir randevu talebi kongre talebi )kanımca herkes için çok daha yararlı olurdu

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Üzücü olduğu gerçek ama şaşırtıcı mı, değil.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

lifeisagame

• Ziyaretçi
Bunun nedeni Türkiye'de hiv ve aids'in bir epidemik olarak kabul edilmemesidir. Yani Türkiye'de hiv/aids oranı oldukça düşük düzeylerde seyretmekte ve sadece belirli azınlık kitlelerin hastalığı olmaya devam etmekte. Ama son yıllardaki artış oranı bir epidemik olarak ele alınmasını gerektirirse, devlet tabi ki farkındalık çalışmalarını artırarak insanları bilinçlendirmeye teşvik edecektir her riskli bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
benim görüşüm birde şöyle bi görüş var...bunlar çok eşli olduğu için bu hastalık bulaştı...yapmasalardıda bulaştırmasaydılar virüsü  kendilerine.. bunlara müstehak   gibi bi görüş var bi çok insanda..

hatta konuştuğum bazı insanlar kesin tedavinin bulunmamasınıda yukarıdaki yazdığım sebeplere bağlıyorlar...

tamam güzel iyi hoşta ..hayatı boyunca tek eşli olan ve hastalığı kocasından kapan kadının günahı ne,  bebeklerdemi çok eşliydi bebeklerin günahı ne , 5 vakit namaz kılıp kan yoluyla virüsü kapan hacının günahı ne ?

Mavi_

• Yeni Üye
  • *
Gercekten devletin el atmasi gerekli bu konuya ben ne yazik ki ogretmen olmama ragmen bu konuda inanilmaz cahildim babamin olayi gelene kadar basimiza hivin sadece cinsel yolla bulasan bir hastalik oldugunu hatta sanki adı var kendi yok gibi bir hastalik olarak görüyordum

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
ilk aids vakaları yaşandığında insanları öcü gibi göstermişlerdi, hala görselleri arattığınızda mumya tarzı şeyler çıkabiliyor. Bu oluşan yanlış algı malesef insanlarda temel oluşturmuştu. Hayır insanlara ne kadar anlatsanızda yinede ben uzak duruyum diyor. Böyle bir mantık yok :/

rekli35

• Üye
  • *
benim görüşüm birde şöyle bi görüş var...bunlar çok eşli olduğu için bu hastalık bulaştı...yapmasalardıda bulaştırmasaydılar virüsü  kendilerine.. bunlara müstehak   gibi bi görüş var bi çok insanda..

hatta konuştuğum bazı insanlar kesin tedavinin bulunmamasınıda yukarıdaki yazdığım sebeplere bağlıyorlar...

tamam güzel iyi hoşta ..hayatı boyunca tek eşli olan ve hastalığı kocasından kapan kadının günahı ne,  bebeklerdemi çok eşliydi bebeklerin günahı ne , 5 vakit namaz kılıp kan yoluyla virüsü kapan hacının günahı ne ?

Öyle düşünen insanlar sakat düşünce yapısına sahipler. Bu insanlığın sorunu insanların sosyal yaşam ına ket vuran bir bela. Kimseye bir zararı olmamış sadece cinsel ilişki yüzünden hastalanmış kişilere oh olsun diye yaklaşan düşünce yapısına sahip kişiler i şiddetle kınıyorum.  Yazıklar olsun.