Mavi-Banner

Gönderen Konu: GEÇMEYEN BOĞAZ AĞRISI OLAN ARKADAŞLARA DUYURULUR...  (Okunma sayısı 3076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: GEÇMEYEN BOĞAZ AĞRISI OLAN ARKADAŞLARA DUYURULUR...
« Yanıtla #30 : Nisan 20, 2018, 07:34:42 ÖS »
Fırsatçı enfeksiyonlar HIV pozitiflerde malesef tedaviye başlamadan baş gösterebiliyor. HIV + olmasaydım ben 1400 cd4 ile ağzımda aylarca mantarla, bişey yeyip içemeden işkence çekeceğimi sanmıyorum. Çünkü daha önce başıma gelmiş bişey değil. Genetik hiç değil.  Ha candia sadece pozitiflerde olmaz. Ama pozitifler fırsatçı enfeksiyonlara hayatlarında hiç yaşamadıkları halde pozitif olduktan sonra yakalanıyosalar bunun HIV etkili olmadığın söyleyemeyiz bence. Candida çok bilinen bir HIV pozitifliğin meydana çıkardığı fırsatçı enfeksiyon. HIV/ AIDS yazan her yerde adını  görürsün. Benim anlatmak istediğim oydu. Boğazım niye acıyo, dilim neden beyaz diyen pozitife tecrübeme dayanarak git bir mantar kültürü testi yaptır derim ben. Çünkü evet HIV etkili fırsatçı bir enfeksiyon olduğunu biliyorum. Her pozitif bilmeli. Telaşlanmaya, dövünmeye tabiki gerek yok. Tedaviyle geçiyo zaten. Ki dediğim gibi rna düştükçe, cd4 yükseldikçe fırsatçı enfeksiyonların etkisi de kalkıyor.

bilebilelades

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #31 : Nisan 21, 2018, 02:53:29 ÖÖ »
@Mavera ya sormak lazim. Tedavi almayan bir pozitifin cd4 hucreleri isterse 2500 olsun. Bu hucreler patojen ve hasta diil mi. Kalitesi dusuk diil mi . Tam koruma saglar mi ? Tedaviye baslamadan once @turuncu nun 1400 cd4 89000 rna ile candida ile enfekte olmasi normal degil mi. Tedavi alan bir pozitifin normal sinirlarda ki cd4 leri ile candida ya yakalanma riski negatif hic hiv tasimayan biri kadar deil mi ? Ozetle su grip ve enfeksiyon korkumuz yersiz deil mi cd4 ler normalken ?
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2018, 03:05:09 ÖÖ Gönderen: bilebilelades »

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #32 : Nisan 21, 2018, 01:20:54 ÖS »
@bilebilelades  Benim tek dediğim hayatında hiç yaşamadığı böyle fırsatçı enfeksiyonlara yakalanan biri pozitifse bunun sebebinin ilk önce HIV kaynaklı olabileceği düşünülmeli. Genelde de öyle olur zaten. Durup dururken kimse fırsatçı enfeksiyonlara yakalanmaz. Tedaviyle negatif kadar sağlıklı olunan bir hastalıktan bahsetsek de tedavi edilmediğinde bağışıklık sistemini çökerten ve insanı ölüme sürükleyen bir virüs bu. Genek anlamda rna sayısı yüksel cd4 seviyesi düşük olanlar fırsatçı enfeksiyonlara yakalanır diyebiliriz. Ama bunun böyle genel geçer bir tarifi tanımı yok. Çünkü HIV girdiği her vücutta farklı etkiler yaratabiliyor. Çok açık anlattığımı düşünüyorum ben. Açıklamak için yazıyorum sadece. Umarım bu sefer anlaşılır.
Diğer taraftan tabiki grip olunca HIV e bağlamak anlamsız. Biz de herkes gibi grip olabiliriz. Fırsatçı enfeksiyonların HIV kaynaklı olmadığını söyleyebilmek için tedavi alıp rna saptanamaz seviyede olması gerekir. Eğer bahsettiğin buysa evet haklısın. Her kıçım başım ağrıyor diyene pozitifsin ondan demeyiz hani... Ama bir rahatsızlığım var diyene de git bi doktora görün deriz yani.
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2018, 01:29:16 ÖS Gönderen: turuncu »