Mavi-Banner

Gönderen Konu: Herkes ayrı birşey söylüyor  (Okunma sayısı 1389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mavirüya

• Yeni Üye
  • *
Herkes ayrı birşey söylüyor
« : Ekim 20, 2017, 05:31:17 ÖS »
Öncelikle herkese merhaba. Herkese saygılarımla. Pozitiflere de bir ömür boyu sağlıklı yaşam dilerim
Geçen bir ilişkim oldu. Cinsel birleşmede prezervatif kullandım. Fakat öncesinde bayan tarafından yoğun bir şekilde orak sex yapıldı.
Test yapılan bir merkezin enfeksiyon Doktoru ile konuşmam da tükürükte olduğunu pozitif olabileceğimi zamanı gelince test yaptırmam gerektiğini söyledi.
Benim bildiğim ve forumda okuduğum kadar tükürükte virüs Yok diye biliyorum. Doktor mu beni kandırdı. Ayrıca bayanın ağzında kanama bile olsa erkeğe geçme olasılığı çok zor diye biliyorum.  Hatta imkansız. Erkekten bayana geçmesi oral sexte daha kolay değil mi? Yani tükürük ile bana geçme olasılığı varmı?
Ayrıca 8 gün olmasına rağmen yoğun ateşim var. Dün hece acilde serum takıldı. Ve boğazlarım şişti ve bütün eklemlerim ağrıyor. Hiç halim yok. Belirtiler 2 haftadan önce başlayabilir mi? Test yaptırmam gerekli mi?
Siz değerli bilen arkadaşlardan yardım istiyorum. Lütfen bunu kızmadan yayınlayın. Forumun bir amacıda bilgi sahibi olmak değil mi? Doktora inanasım gelmiyor.
Teşekkürler.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Herkes ayrı birşey söylüyor
« Yanıtla #1 : Ekim 20, 2017, 06:59:00 ÖS »
Hayır sadece oral seks yapılarak bulaş olan ben hiç duymadım. Tükürük hiv için bulaşıcı kabul edilmiyor.

Ateşin çıkıp hastalanman rastlantı olabilir.

Tabi ki test olman iyi olur. Çünkü seks hayatı olan herkes hiv testi olmalı. Çok yüksek riskli bir durum olmadığı için 45 günden sonra anti hiv elisa ücretsiz yaptırabilir 90da da teyit ettirebilirsin. Ben negatif geleceğini düşünüyorum.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

mavirüya

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 20, 2017, 08:45:35 ÖS »
Çok teşekkür ediyorum. Aydınlattığınız için. Özellikle mavera senin yazıların ve bilgilerin Harika. Saygılarımla

mavirüya

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ekim 21, 2017, 10:27:08 ÖÖ »
Sayın mavera
Bende defalarca okudum. Ağızda kanayan yara olmadıkça tükürükte virüs olmayacağını.
Kızdığım nokta bazı doktorların sırf para kazanmak için yalan konuşması. Ve zorla hemen zamanı gelince gel senden kan alalım demesi. İnsanların duyguları ile oynamaları.
Doktorlar daha çok yardım edeceği halde, insanı fobik hale getirip hasta edecekler.
Teşekkürler. İçim rahatladı

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ekim 21, 2017, 08:47:37 ÖS »
Test merkezlerinde öyle olması normal. Adamların işi o. Ne kadar çok test o kadar para demek. 45 ten sonra testini bir devlet hastanesinde ol bence. Sakıncası yoksa aile hekimliğinde bile olabilirsin. Hiç gerek yok mecbur kalmadıkça o paraları merkezlere vermeye.

leventadana

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ekim 21, 2017, 08:53:01 ÖS »
Hayır sadece oral seks yapılarak bulaş olan ben hiç duymadım. Tükürük hiv için bulaşıcı kabul edilmiyor.

Ateşin çıkıp hastalanman rastlantı olabilir.

Tabi ki test olman iyi olur. Çünkü seks hayatı olan herkes hiv testi olmalı. Çok yüksek riskli bir durum olmadığı için 45 günden sonra anti hiv elisa ücretsiz yaptırabilir 90da da teyit ettirebilirsin. Ben negatif geleceğini düşünüyorum.

oral sekste oldugunu zaten duyamazsin @Mavera. cunku orali yapan anali da yapiyordur ve ayirt edilemez' :-)  millet escinsel oldugunu veya anal seks yaptigini da soylemeye cekinir.
Vucut sivilarimizde virus var ama bulasici olmadigi kbul ediliyor.

oral sekstr ise risk var. 10.000 de 8 olarak bir egitimde gordum. net hatirliyorum.

mukoza dokusunun oldugu yerde bulas riski vardir. penis basi ve agiz ici gibi. o yuzden seksten hemen sonra dis fircalanmaz veya kondom denilen birsey var. o kullanilir.
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2017, 09:07:32 ÖS Gönderen: leventadana »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ekim 22, 2017, 06:19:34 ÖÖ »
@leventadana Orası öyle, ama okuduğum forumlar ve yabancı doktor yorumlarında da oral seks ile özellikle ağzını kullanmayan kişi için riskin çok çok düşük olduğunu (ağız içinde anormal bir durum yara vs yoksa sıfıra yakın deniyor) ve oral seksin nispeten güvenli bir seks türü olduğu söyleniyor. Tabi cinsel hayatı olan herkes en azından senede 1-2 test olmalı check up gibi, ama sadece oral yaptıran birinde pozitiflik çok beklenmiyor. 'Ben içimi rahatlatmak için tanımadığım biri özellikle hayat kadını gibi yüksek riskli grup ise oralı da kondomla yaptırırım!' diyen de kendince haklı tabi. Özellikle kafaya takacak kendini rahatsız hissedecekse gene kondomlu takılsın kişi oralda bile.

Hem unutulmamalı ki tek hastalık hiv değil diğer hastalıklar oral seks ile daha kolay bulaşabiliyor.

O onbinde şuymuş binde buymuş istatistiklerini hiç kaale almamak lazım. Bana gerçekci gelmiyor. 

Sahi nasıl buluyorlar bu riskleri? Bir hiv pozitif lab ortamında gönüllü 10 bin kişiye oral seks yapıyor bu kayıt altına alınıyor sonra bakılıyor o 10 bin kişiden tamı tamı 8 ine bulaş olduğu mu görülüyor? Ve bu sekiz kişi aylar boyunca lab ortamında izleniyor o oral dışında başka hiç bir cinsel ilişki yaşamadıkları da kayıt altına alınıyor. Deney faresi mi insanlar, Yok tabi ki böyle bir veri. Anal sekste de risk binde 30 mu neydi çok düşük o da öyle bakarsan, ama eşcinsel yolla bulaşan herkese anal seks ile tek seferde ÇOOOK kolay bulaştı.

Daha mantıklı bir risk tablosu:
http://www.poz.com/pdfs/P04-14p53.risk_transmission.pdf

Burda diğer faktörler de hesaba katılıyor alt kısımda yazdığı üzere, mesela akut hiv döneminde ise bulaş riski x26 kat artıyor! Başka cinsel hastalık varsa x8 kat daha artıyor.vs vs

Yani bu verileri de göz önüne alınca, parnteriniz hem akut dönemde hem başka cinsel hastalığı da varsa risk 200 kat kadar artmış oluyor ve böyle bir durumda korunmasız anal vajinal ilişki olursa aslında bulaş olmama ihtimali olmasından daha düşük oluyor. Hatta bulaş riski o kadar yüksek oluyor ki kesin gibi oluyor yani. (Tabi ki gene de şans çok önemli bir faktör) Tehlike sanılandan daha fazla!

İnsanlar seks esnasında bunları hesap etmiyor edemiyor çünkü seks, çok özel ve güzel bir an, beynimiz sadece zevk alıp/vermeye odaklanıyor o anda ve bu yüzden hata yapıyoruz.

Tüm makale:
https://www.poz.com/article/HIV-risk-25382-5829
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2017, 06:48:39 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.