Mavi-Banner

Gönderen Konu: hiv pozitif biri , hiv pozitif biriyle ilişkiye girerse zarar görürmü ?  (Okunma sayısı 1978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yabankecisi

• Katılımcı Üye
  • *
öyle demeyin prezervatifsiz çok güzel oluo  ;D (bir yıldır art ile negatifim)
bu arada evet negatife düşen bireylerde bulaşı yaşanmıyor dedi banada hoca ama düzenli ilaç kullanmak korunmaktan daha da önemliymiş
:D hasta siempre comandate (sonsuza kadar)

wulfwulf

• Katılımcı Üye
  • *
iyide hocam o iş biraz rizikolu değilmi... şimdi rna sonuçta her gün ölçülmüyor...3 ayda bir ölçülüyor diyelim...siz negatif sonuç aldınız...bi ay sonra nerden bileceksiniz hala negatifte kaldığınızı..diyelimki etkileşim yaptı yada başka bişey oldu siz negatifim derken 2.ayda tekrar pozitife döndünüz...yandı gülüm keten helva...bir nevi kumar oynamak değilmi ?

Hayir degil, kisi tedavisine uyuyorsa ve tek esliyse geri pozitif olmasi beklenmez. Hatta yeri gelmisken sunu da söyleyelim, blip bile olsa bu hücrelerin bulasici olmadigini gösteriyor arastirmalar. Negatife düsüp tedaviye uyarsan hiv tasiyicisi olmayan biri ne yapiyorsa onu yapabilirsin. Sadece artik daha bilinclisin ve tanimadigin güvenmedigin kisilerle korunmadan iliskiye girmeyeceksin. Hem kendin hem karsi taraf icin. Tercihini ve manevi durumunu bilmiyorum ama mesela evlendin, esine söyledin durumu, negatifsin ve ikinizde tek eslisiniz, kondom kullanmak zorunda degilsiniz. Yine de tercih size kalmis, dedigim gibi ben ayni durumdayim, hala korunuyoruz.
Tani: 08.05.2017 - Ilac: Triumeq
-------------------------------------------
CD4: 472, RNA: 108000 - 01.06.2017
CD4: 605, RNA: 144 - 06.07.2017 :)
CD4: 635, RNA: Undetectable - 05.10.2017 :D
CD4: 645, RNA: Undetectable - 08.01.2018
CD4: 625, RNA: Undetectable - 12.04.2018

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
ilaçlarınızı düzgün kullandığınızda (bunun içine etkileşim yapabilecek ilaç içmemek de dahil) direnç gelişimi yani tespit edilen seviyede hiv oluşması beklenmez. @bedevi olumsuzluk üzerine sürekli inşa ediyorsun. Farkında mısın bilmiyorum.

matland hocam konu çok hassas ve önemli ..bir çok insan bu forumu okuyacak ve burda yazılanları referans alacak kendine belkide...bu derece hassas bi konuda konuya olumlu, olumsuz her yönden yaklaşmak gerek diye düşünüyorum..

şimdi netice itibarı ile 2 tane tez var ortada...özetlersek :

1.tez:  rna negatifse korunmaya gerek yok...negatif biri gibi tek eşli ilişkilerde korunulmasada olur diyenler..

2.tez:  rna negatif olsa bile tek eşli ilişkilerde korunmakta fayda var..dünyanın binbir türlü hali var ne olur ne olmaz diyenler...

zaten burda konuştuğumuz konu tekeşli ilişkiler... çokeşli ilişkilerde herhalükarda korunuyoruz...

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
@bedevi bence daldan dala ziplama ben tani aldiktan sonra  cok insanla olmadim olduysamda korundum herseyden once suan bizim vucudugumuz bir virus ile enfekte ve diger (frengi) vs . Pis hastaliklara acigiz demek oluyor yabi bence biraz korkup az ve öz kisiyle beraber olman lazim kardesim

baran25 dost zaten konuyu açarkende vurguladım eğer dikkatli okursan görebilirsin... şimdi dervişin fikri neyse zikride odur demişler..ama ben konuyu daldan dala zıplamaya niyetlendim..ama du bakam zıplamadan önce şu konuyu bi öğreneyim diye açmadım...sadece merak ettiğim bi husustu..aklıma takılmıştı..daha öncede yazdım tanıdan sonra bende ne cinsel heves ne istek kaldı...artık psikolojik yada fizyolojik bilmiyorum...bi kez daha vurgulamak isterim..

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
ilaçlarınızı düzgün kullandığınızda (bunun içine etkileşim yapabilecek ilaç içmemek de dahil) direnç gelişimi yani tespit edilen seviyede hiv oluşması beklenmez. @bedevi olumsuzluk üzerine sürekli inşa ediyorsun. Farkında mısın bilmiyorum.

matland hocam konu çok hassas ve önemli ..bir çok insan bu forumu okuyacak ve burda yazılanları referans alacak kendine belkide...bu derece hassas bi konuda konuya olumlu, olumsuz her yönden yaklaşmak gerek diye düşünüyorum..

şimdi netice itibarı ile 2 tane tez var ortada...özetlersek :

1.tez:  rna negatifse korunmaya gerek yok...negatif biri gibi tek eşli ilişkilerde korunulmasada olur diyenler..

2.tez:  rna negatif olsa bile tek eşli ilişkilerde korunmakta fayda var..dünyanın binbir türlü hali var ne olur ne olmaz diyenler...

zaten burda konuştuğumuz konu tekeşli ilişkiler... çokeşli ilişkilerde herhalükarda korunuyoruz...

Evet konunun özeti bu. Bazı drlar rna negatif ise bulaş olmaz, tek eşli kişi korunmayabilir, normal yoldan gebelik bile denenebilir diyor. Çünkü binlerce kez denenmiş bu tarz ilişkiler ve bulaş olmadığı görülmüş. Ha binlerce kerede olmaması hiç olmayacağının garantisini vermeyebilir ama en azından, çok yüksek oranda bir risk olmadığını kanıtlar.

Gerisi çiftlerin kararına kalmış. Ben sevgilimle her zaman korunuyorum. Trilyonda bir risk varsa bile ben onu riske atmak istemiyorum. Bebek yapmaya çalışmıyoruz. Kondom kullanımı zevk almamızı engellemiyor. Yani kondom kullanmamanın bir cazibesi yok bizim için.

Tanımadığınız kişilerle günü birlik ilişki yaşayacaksanız ise mutlaka mutlaka mutlaka korunmalısınız, bunun istisnası aması çünküsü yok.
« Son Düzenleme: Ekim 19, 2017, 11:29:15 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
Bu undetecttable olayi ile ilgilo, avrupa ve amerika da bicok spot falan var. Yabanci kaynakli sitelerde cok goruyom, tipta sifira yakin ihtimal gercek hayatta sifirdir diyolar. Zaten %100 diye bi rakam bende yok diye biliyom bilim dunyasinda. Ama ne olursa olsun, cok esliler hep korunmali zaten. Pozitifi negatifi yok. Hepimiz negatiftik ve korunmadigimiz icin suan burdayiz. Haa tek esli olanlar karsilikli guven ile korunmama karari alabilirler tabii, sonucta simdiye kadar tespit edilemez birinin bulastiriciligi kanitlanmamis
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Mysterious

• Katılımcı Üye
  • *
Bu konuyu kime sorduysam doktorum, dernekteki danışmanlar, buradaki moderatör arkadaşlar aynı cevabı verdi. Hiç risk olmasa evet, korunma. Ama milyonda bir bile olsa kendini ve partnerini korumak amaçlı kondom şart diyorlar. Tek eşli isen zaten eşinin tüm kontrollerini yaptırıp ondan emin olduktan, ve onun da senden emin olduktan sonra işişkilye girilebilir belki. Misal ben şuan yeni biriyle tanıştım duygusal anlamda birbirimizi çok iyi tamamladık felan neyse bir ay geçti artık bi adını koyalım dedik. Tabi ben bundan önce durumu açıklamak zorunda hissettim mecburdum. Herşeyi anlattım ve en ufak bi tepki bile almadım. Beraber gideriz kontrollerine nolmus sanki dedi çok samimi bi şekilde. Bana tavrı da değişmedi mesela hiç. Cinsel ilişkiye girmek istedik ama pasif taraf o olduğu için ve ben zaten hala negatif sonuç almadığım için anal hiçbirşey yapmayalım dedim. Korunarak bile olsa riske atmak istemedim. O böyle olunca bana daha çok bağlandığını onu düşünerek kendi zevklerimi uygulamadığım için çok mutlu oldu. Ki öyle olması gerekiyor zaten.

can_can

• Katılımcı Üye
  • *
öyle demeyin prezervatifsiz çok güzel oluo  ;D (bir yıldır art ile negatifim)
bu arada evet negatife düşen bireylerde bulaşı yaşanmıyor dedi banada hoca ama düzenli ilaç kullanmak korunmaktan daha da önemliymiş

"Prezervatifsiz çok güzel oluyor" mantığı ile bizler şu an bu haldeyiz. En azından birçoğumuz.

Sevgili arkadaşlar, "Negatifim, korunmasam da birşey bulaştırmam söz konusu değil. Tıp bunu kanıtladı." coşkularına kapılmayın. Neden korunmayı sadece "hıv" üzerinden düşünüyorsunuz. Envai çeşit, cinsel yolla bulaşan bin bir tülü hastalık var. Evet bizler hıv + pozitif olduğumuz için sadece buna odaklanıyoruz. Ama ipin ucunu bir yerde kaçırıyoruz gibi.

Ne olur ne kendinizi ne de sevdiklerinizi riske atmayın. Benzer hatalarla karşılaşmayı kimse istemez. Altı üstü bir kılıf ya, tadını, zevkini bir kenara bırakın. Bunu yapmak zorundayız. Lütfen...
Ey hayat, seni bu kadar kıymetli tutuşum, ölüm sayesindedir.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
herkesin hiv  virüsü  kendine  özgüdür, çünkü sabit  bir  virüs  değil, mesela  sen  5 sene test  yaptırmadın  ve  aklına geldi  test   olayım  dedin  ve  pozitif çıktı, 5 sene  zarfında  senin virüsün hergün  mutasyondan  mutasyona  girdi  ilk zamanlarda  A İKEN  5 SENE sonra  Z'ye  dönüştü.

Sonra  biriyle  tanıştın  ve  bu  kişide  virüs ile  yeni  tanışmış   ve  virüs  daha  yavru  ufaklık  vucudu  kesfe  çıkmış nerden çökertsem  diye  düşünüyor  vucudu  keşfetmeye  çalışıyor.Ama  düzenli  test  oluyor  ve  en  erken safhada  pozitif oldugunu  öğrenmiş ve ilaç tedavisine  başlamış.

Sonra  diyor ki  amannnnnnn  zaten  hiv pozitifim  var mı  ötesi dedi  ve  korunmadan  5 yıllık  arkadaşla  ilişkiye  girdi.Güzel  bir  gecenin ardından  partnerini yolcu etti .

anammmmm  o  da  ne , 1 aylık  ilaç  uyum süresi bitti, doktor  kontrolüne  gitti, hiv rna  düşecegine  artışa  tırmanışa  geçmiş.Doktor  soruyuor korunmasız  ilişkiye  girdin mi ? YOOO zaten  cinsellik  yaşamıyorum artık  imkansız,alla  alll  diyor  doktor......

neyse  yine  tüpler  tüpler  kanlar alınıyor, teste  gidiyor  ki  o da neeeeeee

MEVCUT  KULLANILAN  İLAÇA  DİRENÇ  KAZANILMIŞ!!!!!!!!!!!!!

ÇÜNKÜ  ÇOK  DAHA  FARKLI  BİR  VİRÜS İLE  VUCUTTA Kİ  SERSEM  VİRÜSÜ  TANIŞTIRDI ARKADAŞ !!!!!!!!!!!!!!!!

KAŞARLANMIŞ  DİRENÇLİ  VİRÜSTE  SERSEM  YOL  YORDAM  BİLEMEYEN  VİRÜSE  YOL  GÖSTERDİ  BAK  BÖYLE  YAPARSAN  HÜCRELERİ MAHVEDERSİN, İLAÇ  BARİYERİNİ  BÖYLE  YAPARAK  AŞARSIN DEDİ  !!!!!!!!!!!!!!!!!

herkesin  hiv  virüsü  kendinedir ,eğer AKLINIZ  VARSA  böyle  birşeye kalkışmassınız

ha  benim kaybedecek birşeyim yok  dersen de  , aids aşamasında ölüm  yatağındaki insanların  fotolarına bakarak  nasıl  bir  sonun seni  beklediğini  görebilirsin

BU İŞİN  ŞAKASI  YOK......................
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Mysterious

• Katılımcı Üye
  • *
herkesin hiv  virüsü  kendine  özgüdür, çünkü sabit  bir  virüs  değil, mesela  sen  5 sene test  yaptırmadın  ve  aklına geldi  test   olayım  dedin  ve  pozitif çıktı, 5 sene  zarfında  senin virüsün hergün  mutasyondan  mutasyona  girdi  ilk zamanlarda  A İKEN  5 SENE sonra  Z'ye  dönüştü.

Sonra  biriyle  tanıştın  ve  bu  kişide  virüs ile  yeni  tanışmış   ve  virüs  daha  yavru  ufaklık  vucudu  kesfe  çıkmış nerden çökertsem  diye  düşünüyor  vucudu  keşfetmeye  çalışıyor.Ama  düzenli  test  oluyor  ve  en  erken safhada  pozitif oldugunu  öğrenmiş ve ilaç tedavisine  başlamış.

Sonra  diyor ki  amannnnnnn  zaten  hiv pozitifim  var mı  ötesi dedi  ve  korunmadan  5 yıllık  arkadaşla  ilişkiye  girdi.Güzel  bir  gecenin ardından  partnerini yolcu etti .

anammmmm  o  da  ne , 1 aylık  ilaç  uyum süresi bitti, doktor  kontrolüne  gitti, hiv rna  düşecegine  artışa  tırmanışa  geçmiş.Doktor  soruyuor korunmasız  ilişkiye  girdin mi ? YOOO zaten  cinsellik  yaşamıyorum artık  imkansız,alla  alll  diyor  doktor......

neyse  yine  tüpler  tüpler  kanlar alınıyor, teste  gidiyor  ki  o da neeeeeee

MEVCUT  KULLANILAN  İLAÇA  DİRENÇ  KAZANILMIŞ!!!!!!!!!!!!!

ÇÜNKÜ  ÇOK  DAHA  FARKLI  BİR  VİRÜS İLE  VUCUTTA Kİ  SERSEM  VİRÜSÜ  TANIŞTIRDI ARKADAŞ !!!!!!!!!!!!!!!!

KAŞARLANMIŞ  DİRENÇLİ  VİRÜSTE  SERSEM  YOL  YORDAM  BİLEMEYEN  VİRÜSE  YOL  GÖSTERDİ  BAK  BÖYLE  YAPARSAN  HÜCRELERİ MAHVEDERSİN, İLAÇ  BARİYERİNİ  BÖYLE  YAPARAK  AŞARSIN DEDİ  !!!!!!!!!!!!!!!!!

herkesin  hiv  virüsü  kendinedir ,eğer AKLINIZ  VARSA  böyle  birşeye kalkışmassınız

ha  benim kaybedecek birşeyim yok  dersen de  , aids aşamasında ölüm  yatağındaki insanların  fotolarına bakarak  nasıl  bir  sonun seni  beklediğini  görebilirsin

BU İŞİN  ŞAKASI  YOK......................

Hay ellerin dert görmesin. Betimleyici olunca daha bi anlamlı olmuş, belki anlayıp da anlamak istemeyen arkadaşlara daha yardımcı olur bu açıklama.

baran25

• Katılımcı Üye
  • *
Walla ben yeni tedaviye başladim 1 sene sonra falan evlenirsem eğer rna negatif gidersem normal yollardan cocuk yapabilirim tabi eşim de onay verirse be dersin @Mavera  üstadim ?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Buna ben yorum yapamam, tedavinde rna nın seyrine göre drun öneri verecektir hep negatif gidiyorsan belki eşine koruyucu ilaç kullandırtarak denetmeye karar verebilir ve tabi ki eşinin de astronomik olarak riskler ne kadar küçük olursa olsun bunu kabul etmesi gerekiyor.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
gerçektende acısada öldürmez dost olaya noktayı koymuş...gereken açıklamayı yaparak benim gibi bu konuyu merak eden pozitifleri aydınlatmış..

baran25 dost seni pozitif olarak kabul edip evlenen kişi zaten emin ol seni sevmiştir..mantık evliliği gibi bi düşüncesi yoktur...seni pozitfken kabul edip evlenen kişi en kötü ihtimal tüp bebeği falanda kabul eder...diye düşünüyorum..
bu evlilik işleri malum nasip kısmet işleri...gönlüne göre birini bulmanı temenni ederim...

baran25

• Katılımcı Üye
  • *
@bedevi @Mavera ne bilim tüp bebege sicak bakmiyorum sanki bana cekmicek diye dusuyorum her nedense cocugun :)) tesekkurler güzel temeniniz icin

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
@bedevi @Mavera ne bilim tüp bebege sicak bakmiyorum sanki bana cekmicek diye dusuyorum her nedense cocugun :)) tesekkurler güzel temeniniz icin
inşallah sen evlenip çoluk çocuğa niyetlenene kadar bu işin kesin bi tedavisi bulunur be baran25 dost...malum bi baba diyordu ya bir umuttur yaşamak...bizlerin durumuda,  aynı o hesap oldu..inşallah mutlu bi yuva kurarsın...emin ol çocuğu olmadanda çok mutlu olan çiftler var..olmadı ilaçlı doğal yollardan çocuk...oda olmadı aşılama...odamı olmadı tüp bebek...
tek derdin bu olsun...