Mavi-Banner

Gönderen Konu: Aids ve eşcinsellik  (Okunma sayısı 1132 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

efe olguner

• Yeni Üye
  • *
Aids ve eşcinsellik
« : Eylül 21, 2017, 08:18:03 ÖS »
Merhaba farkındayım 2 gündür mantıksız sorular soruyorum ama benim anlamadığım şu
Ben eşcinsel bi ilişkiye girdiğimde partnerim
aids olmasada aids mi oluşuyorda eşcinsellik le aids bağlı olarak gösteriliyor.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Aids ve eşcinsellik
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2017, 08:41:25 ÖS »
Hayır. Eşcinsel ilişki aids virüsünü yoktan var etmiyor. Virüsün tam olarak nereden geldiği bilinmiyor, maymunlardaki benzer virüslerden evrimleşerek hive dönüştüğü, kan yoluyla afrika'da insanlara geçtiği oradan da dünyaya yayıldığı düşünülüyor. Hızlı yayılmasını sağlayan korunmasız eşcinsel ilişki, çünkü eşcinseller genelde çok eşli takılıyor ve bu ilişki türünde aşağıda anlatacağım üzere bulaş ihtimali daha yüksek oluyor.

Eşcinsel ilişkide aids yani hiv riskinin fazla olma sebebi, bulaş için en tehlikeli ilişki şeklinin anal seks olması. Anal bölge çok iyi kanlanan ve dokusu hassas bir bölge, ilişki sırasında küçük çatlaklar ve gözle görülen/görülmeyen kanamalar olabiliyor karşı tarafın bulaşıcı menisi sıvıları buralara temas ediyor bu da virüs bulaş riskini arttırıyor. Hiv bulaş için böyle yollar bulmak zorunda, havadan, sadece deri ile temasla vs bulaşamıyor.

Yani bir kişide hiv virüsü olabilir ona daha önce başka birinden geçmiştir. Bunu görünce dışarıdan bakarak anlayamazsın. O kişiyle korunmadan eşcinsel anal ilişki yaşarsan ilişkinin özelliğinden dolayı, var olan virüsün sana geçme ihtimali yüksek olur. Ama mesela atıyorum o kişi sadece eliyle alır seni tatmin ederse risk olmaz çünkü elde açık kanayan bir yara yoksa hiv geçişi için uygun bir ortam yok demektir. Oral seks ise düşük risk kabul ediliyor, ağız içi de çok uygun bir ortam değil, ama ağız içindeki yara, aft, apse, vs. Riski arttıracaktır.

Aids ilk çıktığı zamanlar gaylerdeydi San Fransisko'da 80li yıllarda binlerce gay genç öldü. Çok hızlı yayılıyordu çünkü eşcinseller arasında çok eşlilik ve korunmadan anal seks yaygındı. Bu yüzden bu hastalığa önce 'gay kanseri' dendi halbuki sadece gaylere özel bir hastalık değil. Hiv vajinal ilişki ve kan/anne sütü yoluyla kadınlara ve çocuklara da geçebiliyor. Yani sadece eşcinsel hastalığı değil. Eşcinsel ilişki aids yaratmıyor. Ortada virüs yoksa sorun olmaz. Ama dediğim gibi bu devirde kimde virüs var yok bilmeye imkan yok. Çünkü türkiye'de de çok yaygınlaştı. Binlerce gencin hastanelerde korkunç acılar çekerek ölmemesinin tek sebebi, artık günümüzde etkili ilaçların bulunmuş olması. San fransisko'da günden güne eriyerek can verenler o kadar şanslı değillerdi.
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2017, 08:46:33 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

efe olguner

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2017, 08:53:18 ÖS »
Yani partnerim de bende sadece birbirimizle ilişki yaşadık ikimizin de aile den geçme gibi bir durum yok panik yapmam gereken bi neden yok yani değilmi.
Çok Teşekkürler yanıtınız için.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2017, 08:57:48 ÖS »
Partnerinin daha önce başka biriyle hiç ilişki yaşamadığından nasıl emin olabilirsin? 'Kimseyle ilişki yaşamadım ilkim olucaksın' demesindense, eyvah eyvah.

Günümüzde eşcinsel partner bulmak aşırı kolay, 16-17 yaşında başlıyor çocuklar bir telefon uygulaması yüklemek kadar kolay.

Bu nedenle günübirlik ilişkilerde kimsenin 'ben hiç ilişki yaşamadım' 'yeni test oldum temizim' 'kızılaya kan veriyorum hep' 'sakın korkma ya bişey olmaz' gibi beyanlarına asla inanmamalı ve her zaman korunmalıyız.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

efe olguner

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2017, 09:04:01 ÖS »
Yok eminim çünkü hala konuşuyoruz ve ikimiz de korkuyorduk o da bende tecrübesiz olduğumuz için aids in tam ne olduğunu bilmiyorduk ve ikimizin de cidden ilk cinsel iliskisiydi

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2017, 09:15:17 ÖS »
Anladım. O zaman doğru söylediğini umalım. Yalan söylemiyorsa, hiç cinsel ilişki yaşamadıysa hiv ile enfekte olmuş olma ihtimali çok düşük.

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2017, 09:18:42 ÖS »
Şimdi bi laf söylerimde uyarı alırım.. dolaylı yoldan anlatayım toplum düzeyinin altında bir zekaya sahip olmak çok üzücü inşallah gereken düzeye ulaşırsın.. moderatörlere de hayret ediyorum pes yahu pes.
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2017, 09:38:59 ÖS »
Yaşlarınız kaç? 18 ve üstüyse neden bir enfeksiyon doktoruna gidip Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar dahil hivle beraber Elisa testi yaptırmıyorsunuz? Küçük bir kontrol gibi düşünün. Virüsün anal ilişkiyle ve çk eşilikle korunmasız sex sonucu yayıldığı yazılmış zaten. Ve genelde çok eşli olanlara ve eşcinsellere yılda 1 kez test öneriliyor.  O yüzden tek eşli de olsanız kondom kullanmaya dikkat edin bence. Sonuçta eşcinseller çocuk yapamıyor. Spermin partnerinin içine girmesi gerekmiyor. Çok daha sağlıklı olacaktır. 

Mysterious

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 21, 2017, 10:58:24 ÖS »
Hiv'i sanırım çocukla karıştırmışsın. İki kişi seks yapınca hiv çoğalmıyor yA da üremiyor. Böyle bir yaratma gücü henüz çıkmadı, el ele tutuşup hadi gel aşkım beraber minik tatlı hivcikler üretelim demiyor yani kimse. Elimizin altında geniş bir internet ağı var, araştırıp herşey bulunabilir düzeyde artık. Hani buraya sormaktan öte diyorum en azından. Sadece eşcinsellere özgü bi hastalık değil, onlarca karı-kocada bile var olan birşey.

efe olguner

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 22, 2017, 08:33:24 ÖS »
18 in altındayız o yüzden sormuştum affedersiniz o yüzden çok bilgisizim çok korktum arkdaşım test yaptırdı negatif çıktı bu yeterlimidir fakat bende yaptırıcam ama
meseala biz 6 ay önce de ilişki yaşadık 2 hafta öncede o da bende başkasıyla ilişki yaşamadı bişey değişmez değil mi? cidden çok sterese giriyorum hiv aklıma geldiğinden beri o yüzden bi yerden başka bi şey okuyorum o bişey diyor bi yerden bişey okuyorum o farklı bişey diyor günlerdir ne yemek yiyorum ne hayattan zevk alıyorum cidden özür dilerim günlerdir ağlıyorum kendi başıma kimseylede açık açık konuşamıyorum ve içime atıyorum.

Turuncu bey böyle bi yanıt yapmış (Yaşlarınız kaç? 18 ve üstüyse neden bir enfeksiyon doktoruna gidip Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar dahil hivle beraber Elisa testi yaptırmıyorsunuz? Küçük bir kontrol gibi düşünün. Virüsün anal ilişkiyle ve çk eşilikle korunmasız sex sonucu yayıldığı yazılmış zaten. Ve genelde çok eşli olanlara ve eşcinsellere yılda 1 kez test öneriliyor.  O yüzden tek eşli de olsanız kondom kullanmaya dikkat edin bence. Sonuçta eşcinseller çocuk yapamıyor. Spermin partnerinin içine girmesi gerekmiyor. Çok daha sağlıklı olacaktır)
yani ben anlmadım anal ilişki olunca başka bi durum mu oluyor anlamadım anal ilişki yaşadık ama hiç içe boşalma olmadı ağız dışında pardon belki gene saçma konuşmuşumdur ama herşey den şüpheleniyorum.
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2017, 08:46:49 ÖS Gönderen: efe olguner »

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Eylül 22, 2017, 08:52:50 ÖS »
konu kilit.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Eylül 23, 2017, 07:51:34 ÖÖ »
Kardeş. Abartma istersen. Bak yukarda anlattım tekrar tekrar oku cevabımı. Eğer cinselliğin getirebileceği sorunları kaygıları taşıyamıyorsan demek ki psikolojik olarak hazır değilsin henüz seks yapmaya. Henüz psikososyal gelişimini tamamlayamamışsın belli, yaptığın şey seni bu kadar kaygılandırıp rahatsız ettiğine göre.

Yapma bir daha 18ini geçene kadar ve aklını başına toplayana kadar. İnternet üzerinden oku, araştır, cinsellik nedir cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedir diye, olmadı git doktorlara sor, öğren, öğren, öğren-bilgilerin aşırı eksik çünkü. Sonra iyice düşün, eşcinsel miyim, bunu istiyor muyum, hazır mıyım, karşımdaki kişi doğru kişi mi diye. Yapmaya karar verdiğinde de her ihtimale karşı önlem al her zaman korun. (Kondom kullan, sorumluluk sahibi aklı başında her yetişkinin yapması gerektiği gibi)

Yok hep böyle kaygılar ve kafa karışıklıkları yaşayacaksan seks yapma. Dayanamadığın zaman mastürbasyon yap rahatla. Mastürbasyon hiv ve diğer hastalıklar (ki bir sürü başka cinsel yolla geçen hastalık var bunları araştırıp okumanı öneririm) için %100 güvenlidir.
« Son Düzenleme: Eylül 23, 2017, 07:59:15 ÖÖ Gönderen: Mavera »