Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yeni + ve tedavi  (Okunma sayısı 2051 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

suprizhiv

• Yeni Üye
  • *
Yeni + ve tedavi
« : Eylül 20, 2017, 03:51:21 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar. Ben de aranıza katıldım. 4 ağustostan beri hastanelerde koşturmaktayım. Ağzımda pamukçuk şikayetiyle dra gittim (ben aft sanıyordum) ve dr şüphesini belirtti testler vs derken sonuç ortada. Öncelikle sizlerle tahlil sonuçlarımı paylaşmak isterim. Cd4 % 5.4    Cd4 hücre sayısı 45,36   cd4/cd8 oranı 0.08 viral yük 78979. Bu sonuçlarım kısa sürede çıktı yani Ağustos ayı içinde ama daha sonra kemik ölçümleri yapıldı ve kemik erimem çıktı. Dispansere gönderildim, sonuç iyi, bu hafta da Cerrahpaşaya gönderildim direnç testleri için ve en sonunda yarın tedaviye başlıyorum. İlacım Triumeq. Ayrıca ağzımdaki pamukçuklar için Azitro ve Bactrim Forte ve Triflucan. Kemik erimem için Cals- D3 ve Fosavance. Bu arada 19-20 kilo verdim. Geçen kış ise zona geçirmiştim. HIV aklımın ucundan bile geçmezdi. İlk duyduğumda günlerce inanamadım ama şimdi moralmen biraz daha iyiyim. Forumda yazılarınızı okudukça kendimi daha iyi hissediyorum. Arkadaşlar aşağı yukarı ne kadar zamanda toparlanırım bu konu hakkında bilginize ihtiyacım var. Selamlar, Saygılar...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Yeni + ve tedavi
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2017, 07:32:06 ÖÖ »
Şu anda hiv oldukça zarar vermiş bağışıklık sistemine. Tedaviyle toparlanacaktır ama 1-2 ayda olmayabilir hemen, biraz zaman tanımalısın vücuduna. Doktorların dediklerini de ilaçlarını da aksatmamalısın.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

suprizhiv

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2017, 11:07:36 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim Mavera. Umarım herşey güzel olur. Buradan eğer isterseniz durumumla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşırım.

suprizhiv

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2017, 11:18:08 ÖÖ »
Bu arada bu sabah ilacıma başladım. İnşallah herşey düzelecek zamanla ama aklıma takılan iki konu var. Birincisi ilk tanıdan sonra birsürü tetkiklerim yapıldı ve yaklaşık 1,5 ay sonra tedavime başlanabildi. Benim sonuçlarıma göre tedaviye başlamak için bu süre uzun değil mi? Hep böyle mi olur?
İkincisi ise dün buradan belirtmeyi unuttum ama dün zatürre aşısı da yapıldı ve bugün aşı yeri çok ağrıyor. Doktorum akciğer radyoloji sonucum için bir yorum yapmadı ama sanırım çok kötü değil herhalde. Radyoloji sonucumu sizlerle de paylaşmak isterim.
KONTRASTLI TORAKS BT TETKİKİ Toraks duvarını oluşturan kemik ve yumuşak dokular tabiidir. Her iki hemitoraks simetrik görünümdedir. Trakea posteriorunda
milimetrik boyutlu paratrakeal kist izlenmiştir. Mediastinal patolojik boyutta lenf nodu izlenmemiştir. Kalp boyutları mediastinal ana vasküler yapılar tabiidir. Toraks AP
çapı artmıştır. Sağ akciğer üst lob anterior segmentte milimetrik kist formasyonun eşlik ettiği fokal buzlu cam tarzında dansite artımı dikkati çekmiştir. Bulgular erken
başlangıçlı atipik pnömoni açısından anlamlı olabilir. Klinik muayene bulguları ile birlikte değerlendirilmesi ve hastanın takibi uygun olacaktır. İnceleme alanına giren üst
abdominal organlar tabiidir.
Radyoloji sonucum aynen böyle.
Yorumlarınız benim için çok önemli. Şimdiden çok teşekkürler.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2017, 12:54:47 ÖS »
Evet yeni tanı alanlarda tüm testlerin çıkması, direnç testinin çıkması falan 1-2 ayı bulabiliyor. Bu süreçte cd4 çok düşük tehlikeli seviyede değilse bekleniyor.

Bu raporu druna göstermelisin, enfeksiyon göstergesi olabilir.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2017, 04:17:45 ÖS »
Öncelikle gecmis olsun ve hosgeldin dostum. Cd 4 seviyen düşük başladığın için tam toparlanman bikac ayı bulabilir. Asi yerinin agrimasi konusuna gelince hepimizde oldu ve bikac gun icinde geçiyor telas etme. Tedavine uydugun sürece bi sıkıntı olmaz Allah in izniyle. Triumeq mide bulantısı veya kabızlık yapabilir ilk zamanlarda. Bu nedenle bol sivi tüketmeye cok yagli kizartma türü ve baharatli yiyeceklere bi süre ara vermeni öneririm.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2017, 06:31:54 ÖS »
Merhaba

Tanı biraz geç konmuş ama aynı durumda olan çok kisiyiz.  Cd4 hücre sayısı bağışıklık sisteminin durumunu gösteriyor, çok değişken olmakla beraber 450 - 1200 arası normal kabul ediliyor.

200 altı ise alarm durumu. Yani bağışıklık sistemi oldukça yıpranmış demek.. Hiv Cd4 hücrelerine girip çoğalıyor, enfeksiyon kontrolsüz /tedavisiz devam ettikçe Cd4 hücrelerini tüketiyor. Senin durumunda 50'nin de altında, çok düşük.

viral yük her ml'sinde bulunan hiv kopyası) 80.000 çıkmış.

Ama hiç korkma, çok hızlı toparlayacaksin. Ben tedaviye başladığımda Cd4 sayım 20, viral yük 1.2 Milyon idi.

Önce ilk 1-2 ay içinde hiv viral yük sifirlanacak.  Bu hiv nin vücuda zarar vermesini engelleyecek.  Ki zaten ilaç tedavisinin bir numaralı hedefidir.  Hiv RNA testin negatif gelmesi tek bakman gereken şey.  O noktada artık Cd4 hücrelerini yok edemiyor hiv. Ve toparlanma sürecine başlıyorsun.

Biraz zaman alabilir, benim 2 yıl oldu hala her seferinde artıyor.  Kilolarini geri alacaksın, dikkat et fazlasıyla alma :)

Triumeq çok iyi bir ilaç, çok hızlı negatif RNA ye dusurecektir.  Ufak yan etki hissedebilirsin, arkadaşlar da yazmış.  Ama geçici olacaktır.  En önemli dostun ilacın.

Bağışıklık sisteminin toparlanması için, düzenli uyku, bol dinlenme, alkol almamak önemli.  Sigara kesinlikle yok.
Stres yapmamak da önemli.  Bu hastalığı okuyup arastirdikca rahatlarsın.  Gerçekten tedavisi çok kolay.

Geçmiş olsun..  Tabiki gelişmeleri ve test sonuçlarını paylaş.

suprizhiv

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2017, 07:53:16 ÖS »
Teşekkür ederim iss. Verdiğin bilgiler çok önemli, tavsiyelerine uyacağım. İyi ki varsınız...

suprizhiv

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 21, 2017, 09:15:46 ÖS »
Orbito şimdi gördüm yazdıklarını. İnan içimi çok rahatlattın. Bugün ilk ilacımı da içtim. Belirttiğin  tavsiyelere uyacağım ve tabii artık yaşantıma daha çok dikkat edeceğim. Gerçi dikkat eden birisiydim ama. Yalnız olmadığımı görmek beni çok mutlu etti. Çok teşekkürler dostum.

beybisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Eylül 21, 2017, 09:51:00 ÖS »
hoşgeldin umarım herşey senin için dahada güzel olur

Mysterious

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Eylül 21, 2017, 11:14:23 ÖS »
Çok geçmiş olsun dostum. Değerlerin evet dusuk, ama hiiiiç korkma tedavine uyum sağladıkça düzenli spor sağlıklı beslenme kurallarına uydukça birkaç ay içinde eski sağlığına ve kilona kavuşacaksın. Ben de tıpkı senin gibi düşük başladım tedaviye 120 cd4 ve 3.900.000 rna ile tedaviye başladım. Cd4ler birkaç ayda toparlanır bizim, bir ayda müthiş bir yükselme bekleme onu söyleyeyim :) ama rna iki üç ay içinde sıfırlanır diye düşünüyorum en fazla 6 ay o da çok istisna. Ben 51 kilodan 62 ye çıktım üç ay içinde. İştahın da artacak kilo da alacaksın o eski halinden eser kalmayacak bundan emin olabilirsin. Tekrar geçmiş olsun arkadasım, kendine dikkat et.

suprizhiv

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Eylül 22, 2017, 09:14:46 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim Mysterious. Ben 72 kilodan 52 kiloya düştüm, geçen kış zayıflamaya başladım ve yaşadığım stres ve üzüntülere vermiştim. Umarım düzelecek herşey. Bu forum çok iyi geldi bana, fırsat buldukça tüm konuları okumaya çalışıyorum. Ancak aklıma takılan bir konu daha var. Evet cd4 lerim çok düşük ama rna da çok yüksek değil. Bakıyorum da birçok arkadaşın rna ları yüksek iken (milyonlardan bahsediliyor) başlamışlar tedavilerine ve kısa sürede negatif düzeye düşürmüşler cd4 leri de çok düşük değil. Benim Cd4 çok düşük olup rna çok yüksek olmaması kafamı karıştırdı.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Eylül 22, 2017, 11:47:56 ÖÖ »
Hiv artık aynı dönüp dolaşıp kendi kuyruğunu yemeye başlayan yılan gibi oluyor. Cd4 ler çok azalınca artık çoğalacak hücre bulamadığı için hiv rna sayısında da zamanla görece azalma olabiliyor. Yani senin durumun biraz daha geç kalınmış gibi. Ama önemli değil, tedavi ile toparlayabilirsin. Bunlara kafanı takma. Tedavini aksatma. Sağlıklı beslen. İyi uyu.

suprizhiv

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Eylül 23, 2017, 03:18:16 ÖS »
Arkadaşlar merhaba. Bugün kolumda küçük küçük kırmızı noktalar oluştu. Herhangi bir acı yanma vs yok. Tedaviye başlayalı bugün üç gün oldu. İlaçların yan etkileri olabilir mi? Yoksa Kaposi olabilir mi?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Eylül 23, 2017, 03:22:37 ÖS »
Kaposi demek için henüz erken. Kaposi de o şekilde başlayabiliyor ama değişiyor sonra. Takip et bakalım. Çok yayılırsa druna göstermelisin ilaç yan etkisi de olabilir.