Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yüksek Lisans ve SSK Hakkında  (Okunma sayısı 1543 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
Yüksek Lisans ve SSK Hakkında
« : Haziran 18, 2016, 01:42:11 ÖÖ »
Selam arkadaşlar, bu iki konuyla ilgili sorularım var, birkaç anahtar kelimeyle aradım sitede ama soran olmamış sanırım.

Yüksek lisansla ilgili olarak;

Yurt dışında yüksek lisans gibi uzun süreli oturum izni gerektiren durumlarda sanırım konsolosluklar bulaşıcı hastalıklara dair rapor istiyormuş. "Dünya Sağlık Örgütü'nce sınıflandırılmış, halk sağlığını tehdit edecek bulaşıcı bir hastalığı yoktur" gibi bir şey yazan rapor isteniyormuş. Arkadaşım bu sene yüksek lisans için yurt dışına gidecek, böyle bir durumdan bahsedince kafama takıldı. HIV bu sınıflandırmaya giriyor mu, bilgisi olan var mı? Yani ben HIV pozitifim diye  yurt dışına yüksek lisans için gitmek istesem, bu nedenden dolayı gerekli izinleri alamama gibi bir durum söz konusu mu? Böyle bir konuda umarım tecrübesi olan kullanıcılarımız vardır  ;D

SSK ile ilgili olarak da;

Şu an 4. sınıfa geçtim. 22 yaşındayım. 1 sene sonra mezunum. Dolayısıyla babamın sigortası üzerinden yararlanma olanağım ortadan kalkacak. Mezun olur olmaz da hemen iş bulmak kolay değil. Mezuniyet sonrasında olası işsizlik süresinde yine ücretsiz şekilde ilacı temin edinebilme şansım var mı? Genel Sağlık Sigortası'na başvurabilir miyim, yaş kısıtlaması vs. gibi durumlar var mı onda?

Saygılar, sevgiler  :D

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Yüksek Lisans ve SSK Hakkında
« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2016, 01:47:48 ÖÖ »
İlk sorun hakkında bir bilgim yok
İkinci soruna gelirsek,
Mezun olsan dahi artık 25 yaşına kadar ebeveynlerinin sigortasından faydalanabiliyorsun. 1 ay öncesine kadar bu mümkün değildi ve GSS kapsamında gelir testi yaptırarak sosyal güvenlikten yararlanılıyordu.  Yani kanunda bir değişiklik olmazsa mezun olduğunda 25 yaşına kadar anne veya babanın sigortasından, sonrasında işin olmaması durumunda GSS'den yararlanabilirsin :)
Dünyayı güzellik kurtaracak!

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2016, 02:04:31 ÖÖ »
İlaca ulaşmakta derdin olmasın. İşsizlik sürecinde de ulaşacaksın 25 yaşına kadar. GSS ilacı karşılıyor mu bilmiyorum o konuyu. Araştırmak lazım. Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

İlk soruna gelince... Hiv malesef bu sınıfa giriyor bir çok Avrupa ülkesi için. Vize alıp seyahatte bu güne kadar böyle bir şey sorduklarını hatırlamıyorum bana ancak Erasmus kapsamında 2009 yılında Danimarka'ya giderken istemişlerdi benden öyle bir rapor. Hepatit de vardı sanırım onda. O dönemler ben panik ataklarım için ilaç kullanıyordum, raporumda yer alınca çok korkmuştum bir sorun çıkacak diye. Fakat Avrupa'da o ilaçları fazlasıyla kullanan varmış :) Ne bileyim. Gittim 6 ay kadar yaşadım ve psikolojisi daha düzelmiş olarak geri döndüm. Gerçi her ülke ister mi öylesine detaylı bir rapor bilemem, malum kuzey ülkeleri epey sıkı.
There's a light guiding my way.

Shopska

• Administrator
  • Katılımcı Üye
  • Akıyor bu akşam maşallah..
    • Hiv ve Aids
« Yanıtla #3 : Haziran 18, 2016, 02:06:13 ÖÖ »
Merhaba,

Her ulkenin kanunu farkli,

Ve hangi ulkeden geldigine bagli bile farkli kural uyguluyorlar. Bulgaristanda oturumum oldugundan soyleyebilirimki burasi icin oyle bir uygulama yok,,,

Ancak yasamayi dusundugunuz ulkenin yasalari onemli. Gecen gun ingiltere ogrenci vizesine bazvurdum, 6 aylik hic birsey istemediler.
Kintsukuroi

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Haziran 18, 2016, 02:10:22 ÖÖ »
İkinci sorun için 2013'de yayınlanan hürriyet yazısı:

Alıntı
Yani HIV’le yaşayan kişiler prim ödemeksizin tedavilerini sürdürebilmekteler mi ? Buradaki primleri yine devlet mi ödemektedir ?

HIV ile yaşayan kişiler Sağlık kurumuna gittikleri durumda sisteme dâhil olmaktadırlar. Öncelikle bu sisteme göre sistem dışı kimse kalmamaktadır ve eğer bugüne kadar kişi sistem dışında ise herhangi bir nedenden dolayı sağlık kurumuna başvurması halinde sisteme dâhil edilmektedir. Eğer kişinin bir geliri var ise prim ödemek zorunda, eğer belgeleyecek herhangi bir geliri kanunun belirttiği koşullarda yok ise devlet onun primini ödemekte ve bu şekilde kişi sağlık hizmetlerinden yaralanabilmektedir. Onun dışında 67. Maddede belirtilen bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklara sahip kişilerde prim ödeme şartının aranmaması maddesi her koşulda geçerli değildir. Bu madde kolera, ya da şimdi gündemde olan domuz gribi gibi kısa dönem yaygın görülen bulaşıcı hastalıklar için geçerlidir. HIV durumuyla ilgili olarak da bu madde ancak AIDS basamağında ilk yakalanan hastalar için geçerlidir. Ondan sonra sisteme girdikten sonra bu kişiler yine prim sistemine geçeceklerdir. Onun dışında HIV + kişilerin tedavisi uzun süreli bir tedavi olup, prim sistemi üzerinden işlemektedir. Terminal dönemde prim şartına bakılmaksızın tedavi ise yalnıza bu terminal döneme ilişkin tedavi ve testleri içermektedir.

Ek olarak PYD yazısı: http://pozitifyasam.org/tr/haberler/150
« Son Düzenleme: Haziran 18, 2016, 02:11:59 ÖÖ Gönderen: cercei »

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Haziran 18, 2016, 02:13:37 ÖÖ »
Merhaba,

Ve hangi ulkeden geldigine bagli bile farkli kural uyguluyorlar. Bulgaristanda oturumum oldugundan soyleyebilirimki burasi icin oyle bir uygulama yok,,,

Ancak yasamayi dusundugunuz ulkenin yasalari onemli. Gecen gun ingiltere ogrenci vizesine bazvurdum, 6 aylik hic birsey istemediler.

@Shopska çifte vatandaşlık durumun var mı?

Shopska

• Administrator
  • Katılımcı Üye
  • Akıyor bu akşam maşallah..
    • Hiv ve Aids
« Yanıtla #6 : Haziran 18, 2016, 02:15:27 ÖÖ »
Merhaba,

@Shopska çifte vatandaşlık durumun var mı?

@cercei

Yok sadece turk vatandasligi var bende, her sene oturumu yenilemek zorundayim. Istedikleri tek evrak okuldan ogrenci belgesi, yurt veya ev kontrati ve bankada 300€ oldugunu gosteren dekont bu kadar saglikla alakali hicbirsey istemiyorlar.
Kintsukuroi

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 18, 2016, 02:55:29 ÖÖ »
Anladım, doyurucu yanıtlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. İyi ki varsınız :) Daha henüz öğrenci olduğum için gelecek ve iş kaygısı epey fazla. Düşünmeden edemiyorum çoğu zaman. Ama 25 yaşına kadar yararlanma olanağını öğrenmem çok iyi oldu. 2 senede her türlü iş bulunur diye umuyorum zaten.

assl

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 18, 2016, 03:29:30 ÖÖ »
peki Türkiye de okumak isteyen yabancı öğrencilere bulaşıci hastalık testi yapılıyor mu?

assl

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 18, 2016, 03:47:13 ÖÖ »
Avusturya,Almanya,Kanada,Fransa vermiyor.... İngiltere de  6 dan fazla ya da dil okullarına okuyanlar da özellikle tarama istiyor.... İngiltere ye gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmaniza gerek yok lakin bulaşıci hastalık taşıyanlara rahatsizlanirsa anında ülkesine gönderilioo sınırlı sağlık hizmeti var.... Türkiye de özel üniversitede yurtlarında bile hiv testi yapılıyor....Bence de yapılmali ülkemizde de yapılmali .... Tedavi ücretininden korkusun işsizim nasıl öduycem diye  yurtdışında  yüksek lisans yapmak  istiyorsun..... Yurtdışında yüksek lisans yapmak sana hele  hele İngiltere de çok pahalı bir ülke çünkü yılda 30 bin gibi bir rakama patlar Türkiye de yap işte

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 18, 2016, 06:52:45 ÖS »
Avusturya,Almanya,Kanada,Fransa vermiyor.... İngiltere de  6 dan fazla ya da dil okullarına okuyanlar da özellikle tarama istiyor.... İngiltere ye gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmaniza gerek yok lakin bulaşıci hastalık taşıyanlara rahatsizlanirsa anında ülkesine gönderilioo sınırlı sağlık hizmeti var.... Türkiye de özel üniversitede yurtlarında bile hiv testi yapılıyor....Bence de yapılmali ülkemizde de yapılmali .... Tedavi ücretininden korkusun işsizim nasıl öduycem diye  yurtdışında  yüksek lisans yapmak  istiyorsun..... Yurtdışında yüksek lisans yapmak sana hele  hele İngiltere de çok pahalı bir ülke çünkü yılda 30 bin gibi bir rakama patlar Türkiye de yap işte

Aslında yüksek lisans gibi aman aman bir niyetim ve isteğim yok. Ama ola ki ileride böyle bir şey istedim diyelim yurt dışıyla bir bağım olsun gibisinden. Çevremden çok insan gidince birden aklıma takıldı böyle bir konu :)

assl

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 18, 2016, 09:33:14 ÖS »

Aslında yüksek lisans gibi aman aman bir niyetim ve isteğim yok. Ama ola ki ileride böyle bir şey istedim diyelim yurt dışıyla bir bağım olsun gibisinden. Çevremden çok insan gidince birden aklıma takıldı böyle bir konu :)
:))) Boşver defolup görsünler bizler varız ve daha bir çok insan girer cevrene

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #12 : Haziran 22, 2016, 09:28:19 ÖÖ »
yurtdışına  eğitim için  gideceksen  birçok  ülke  evet  sağlık raporunda  bulaşıcı  hastalık olup olmadığına  dair rapor beyan etmeni istiyor. Lakin  Amerika'da  geçtiğimiz  yıllarda  yapılan değişiklik ile  artık  hiv pozitif bireylere  pozitif anlamda  ve yönde ayrımcılık  ve  haklar  tanınıyor.Amerika'ya  gidersen  şayet  gss  gibi birşey  yok, herhangi  bir sigorta  şirketine  gidiyorsun ve   paketler  var, mesela  kullanman gereken ilaçları  ve  rahatsızlıklarını söylüyorsun   ve sana  yıllık  paket  yapılıyor.Atıyorum  1500$ ayrıca  genel  muyane, diş muayenesi  vs istersen   bunları da  sana  kaç sefer  ortalama  kullanacagın  sorulup  pakete  dahil ediliyor.Orada sistem  böyle işliyor.

Türkiye'de ise  25 yaşa kadar  sigortan devam eder, şayet iş bulamadın  veya çalışmıyorsan  kaymakamlığa giderek gelir  testine  giiryorsun.Üzerine  bir  tapu  yada  gayrimenkul  gelir  getirici birşeyler  yoksa  eski  tabir ile   yeşilkartlı oluyorsun  ve tüm  sağlık  giderlerin ücretsiz karşılanıyor.Şayet  üzerine  kayıtlı  gelir getirici birşeyler  varsada  ona göre  farklı  basamaklar var, hangi dilime giriyorsan  her ay  prim ödeyerek  sağlık  hizmetini  yine alabiliyorsun.
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Haziran 22, 2016, 05:58:36 ÖS »
Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler bulaşıcı hastalık raporunu Avrupa'daki öğrencilerden isteYEmiyor malesef. Bizim yaptırımımız ancak Sahra altı Afrikası ve Uzak Doğu ülkeleri için geçerli. Diplomatik bir şey anladığım kadarıyla.

Gelir testine gelince. Yüksek lisans okurken çalışmadığım için ilk çıktığı sene -2011 yada 2012 olsa gerek- gelir testine tabi kalmıştım. Oradaki sorularda evimdeki tv sayısı, beyaz eşya vb şeyleri sorup ve hatta bunları nasıl aldığıma (hediye/taksitli/peşin gibi) kadar sormuşlardı. Sonuçta da üç basamak var gelirine göre.

1. basamak= Evdeki kişi başı gelirin 549,00 - 1.647,00 ₺ arasıysa aylık 65,88 ₺;
2. basamak = ""                            " 1.647,00 - 3.294,00₺ arasıysa aylık 197,64₺;
3. basamak = ""                            " 3.294,00 den fazla ise aylık 395,28₺ ödüyormuşsun 2016 yılında. Bunun karşılığında da sağlık hizmetinden faydalanıyormuşsun.

Ruboy

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 22, 2016, 07:29:57 ÖS »
ben ingilterede okurken kimse benden sağlık raporu falan istemedi.oturma vizemde vardı.