Mavi-Banner

Gönderen Konu: Kızılay Test Süresi  (Okunma sayısı 1592 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

calderonur

• Yeni Üye
  • *
Kızılay Test Süresi
« : Mart 21, 2017, 11:02:54 ÖÖ »
Merhabalar . Bugun okudugum bır haberde kızılaydakı hiv testi pencere  süresinin 16-20 gün oldugunu okudum şaşırdım açıkcası . Kullandıkları test nedir acaba kızılayın bu konuda bilgisi olan var mıdır ? haberin linki paylaşıyorum http://www.kizilay.org.tr/Haber/KurumsalHaberDetay/1240

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Kızılay Test Süresi
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2017, 11:17:00 ÖÖ »
NAAT testi diye biliyorum. Havuz usulü yapılan bir test, yani toplu olarak bir sürü kan havuza giriyor bakılıyor. Eğer o havuzdan pozitif sonuç çıkar ise o havuzdaki tüm kanlar tek tek başka yöntemle bakılmalı ki hangisi + belli olsun. Bu yüzden rutinde tek kişi başvurularında kullanılmıyor.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Gecelerin_yargıcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2017, 11:26:07 ÖÖ »
@Mavera kardeş kizilayin kullandığı nat cihazı,  özel labaratuvarlardaki hiv rna pcr testleriyle aynımı?

calderonur

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 21, 2017, 11:29:59 ÖÖ »
kızılayın kullandıgı test nedir peki . normalde 16-20 gün ola test süresi 11 güne inecek demiş genel müdür çünkü . 16-20 sanırım pencere süresi şu an kızılayın kullandıgı anti hiv testinde nedir kızılayın su an kullandıgı test bu kadar kısa süre vermişler şaşırdım açıkçası

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2017, 01:31:35 ÖS »
@Mavera kardeş kizilayin kullandığı nat cihazı,  özel labaratuvarlardaki hiv rna pcr testleriyle aynımı?
Hayır. Pcr rna tanı testi olarak kullanılmaz.

Dediğim gibi bildiğim kadarıyla toplu kan alınan yerlerde NAAT testi oluyor. Bu testte beli bir miktar kan toplu olarak havuza giriyor, tek tek kanlar bakılmıyor. O giren havuzda hepsi negatifse sorun yok. Biri bile pozitifse pozitif sonuç veriyor bu durumda o kanlar tek tek başka testler ile çalışılıp hangisi + bakılıyor. Yani rutinde bu test kullanılmıyor tanı koymada.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Gecelerin_yargıcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 21, 2017, 01:46:55 ÖS »
@Mavera kardeş 90. Günden sonra dönen yoksa, neden doktorlar 6 ay diyiyor?  Bazi kaynaklar Cok cok nadirde olsa 90. Günden sonra pozitife dönen vakalar olduğu rapor edilmiştir yazıyor.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Mart 21, 2017, 01:53:57 ÖS »
Bilmiyorum, ben 6.aya öneren güncel güvenilir kaynak görmedim. Okuduğum yabancı kaynaklar hep 3.ay sondur kesindir diyor. Bazı drların 6.ayı önermeleri gene iyi, 1-2 seneden 6 aya düşmüşler, çağı yakalayacaklar sanırım yavaş yavaş.

korkuyuu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 21, 2017, 02:12:38 ÖS »
merhaba arkadaşlar bende kafaya taktim sabah lara kadar araştırdım doktorlarımıx yeni çıkan cihazlar hakkında bilgi sahibi deil heralde çünkü bizde bir çalışma yok ama kanada amerika ingiltere baya calışma yapmıs bu konuda onlar 6 haftayı öneriyor ve değişmez savunması var hatta ileri gidp 28 bile savunanlar var bunlar resmi kaynaklar istenirse atarım buraya

bodypoz

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 21, 2017, 06:21:21 ÖS »
mavera bunlar kizilay hiv testi icin, hiv duo ultra mi yoksa pcr mi kullaniyor diye soruyorlar. Sadece hiv kismi icin.

calderonur

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 21, 2017, 09:02:05 ÖS »
aynen kızılayın kullandıgı test nedır kı 16-20 gün pencere donemı dıyor genel mudur ? gerçekten merak ettim

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 21, 2017, 09:06:23 ÖS »
yeterince cevap verildi konu kilit.