Mavi-Banner

Gönderen Konu: vergi muafiyeti ve emeklilik  (Okunma sayısı 2421 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anka

• Yeni Üye
  • *
vergi muafiyeti ve emeklilik
« : Mart 14, 2017, 10:36:45 ÖS »
mrb arkadaşlar. hastane sağlık kurulları hiv tanısı almış hastalara sadece hiv için yüzde kaç özür oranı veriyor. bilen birileri varmıdır? teşekkürler.

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: vergi muafiyeti ve emeklilik
« Yanıtla #1 : Mart 15, 2017, 12:38:17 ÖÖ »
Hiv bir özür durumu değil ki, neden özür raporu versin? Gerçekten engeli olanlar bile bazen zor rapor alırken hem de... Durum AIDS aşamasına gelirse ve bu aşamada ciddi rahatsızlık geçirilirse belki o zaman gündeme gelebilir özürlü raporu alabilmek. Tabi kişisel çıkarımlarım bunlar. Ama şu site de dediklerimi destekliyor gibi: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=69355
« Son Düzenleme: Mart 15, 2017, 11:39:45 ÖÖ Gönderen: tarantula »

[email protected]

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 15, 2017, 01:29:16 ÖÖ »
Pek bilgim yok ama bir kaç yerde okumuştum 2012 yılında kronik hastalar sgk kapsamında emeklilik veriliyor denmişti muafiyet veriliyor yani erken emekli olunuyor diye biliyorum

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mart 15, 2017, 07:19:21 ÖÖ »
Pek bilgim yok ama bir kaç yerde okumuştum 2012 yılında kronik hastalar sgk kapsamında emeklilik veriliyor denmişti muafiyet veriliyor yani erken emekli olunuyor diye biliyorum

Öyle bir şey yok
Kronik şeker hastası tansiyon hastası kalp hastası hemen emekli mi oluyor?
Hayır tedavilerini alıp çalışıyorlar
Ha felç geçirir özürlü olur gerçekten o başka
Hiv sadece askerlikten muafiyet sağlıyor iş hayatından değil!
Hepimiz tedavimizi alıyoruz haldır haldır yoğun çalışmaya vergimizi ödemeye devam ediyoruz çok şükür
« Son Düzenleme: Mart 15, 2017, 07:39:50 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

ghpa

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 15, 2017, 09:21:21 ÖÖ »
ilk etapta 2 yıl süreyle geçici iş göremezlik raporu ve maaşı alabiliyosun sanırım.
bundan sonra tedavi almana rağmen cd4 200 ün üstüne çıkmıyosa,aids evresindeysen veya hive bağlı komplikasyonlar geliştiyse malulen emekli olabiliyorsun.
eskiden şekerden emeklilik oluyordu %40 zaten kafadan organ kaybına veriliyordu.ama artık EN AZ 3 ORGANIN ağır tahribata uğramış veya hiç çalışmıyor olması gerek.sebze olursan belki yani.
ahaha öyle kolay kolay emeklilik maaşını yedirir mi bu hükümet beyler.

-Birkaç istisna dışındaki tüm kanser hastalarına 18 ay, lösemi hastalarına 24 ay, bulaşıcılığı yüksek veya tedaviye dirençli olan hastalıklar için 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.

olduda kanseri yendin,aylarca yediğin kemolar organlarını,vücudunun içini eritse bile 18 ay sora eğer ölmez de yaşarsan laaps kesiyo ödemeyi.hadi kardeş sen devam diyo.çalışta prim ödemeye devam et :D

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Mart 15, 2017, 09:48:42 ÖÖ »
Hemen hiç birimiz o kadar ağır hastalık geçirip hastanede yatmadık ama. Üç ayda bir kontrolümüze gidiyoruz sadece.
Sanırsam bir arkadaşımız geç tanı aldığı için ağır geçirmişti hastanede yatmıştı özelde çalıştığı için de işine son verilmişti.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

anka

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 15, 2017, 06:27:14 ÖS »
arkadaşlar emeklilik çok ayrı bir durum. ben bunu sormadım. vucudumuzdaki problemlerin özür oranları toplanarak toplam bir rakam elde ediliyor. ve bu rakam toplam minimum %40 ise devlet sizi vergiden, ötv den, ve ulaşım ücretlerinden muaf tutuyor. emeklilik çok ayrı bir durum. emekli olabilmemiz için hem bu yüzdeyi tutturmuş hemde orim gün sayısını doldurmak zorundasınız. mesela sadece şeker hastalığına yani diyabet tip2 ye herhangi bir komplikasyonunuz  olmasa bile  %20 veriyor. tiroid hastasıysanız %10 veriyor.  hiv pozitif iseniz bu oran kaçtır diye sormak istemiştim. herhalde şeker hastalığından da düşük değildir? bilen varmıdır bu durumu?

anka

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 15, 2017, 06:40:40 ÖS »
bu arada özürlü olmak sadece eli ayağı tutmamak falan değildir. az önce dediğim gibi şeker hastalığı bile bir özürdür ve  bunu özür oranları cetvelini internetten indirerek görebilirsiniz. bu cetvelde her hastalığın bir özür oranı yazılmıştır. ben bu cetveldeki teknik bilgiler içerisinde hiv ile ilgili birşey bulamadığım için soruyorum. eğer bulaşıcılığı sevebiyle askerlik bile yaptırmıyorsa devlet muhakkak sağlık kurullarında tanımlı bir oran vardır diye düşünüyorum. mantık yürütmekle olmuyor ama tabiki. ben bu konuyla ilgili sağlık kurulu deneyimi olan arkadaşlardan bilgi alabilirmiyim diye sormuştum. yinede cvp yazan tüm arkadaşlara gönülden teşekkürler..

ghpa

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 15, 2017, 07:21:05 ÖS »
e başlığı 'vergi muafiyeti ve emeklilik' diye açmışsın.
haliylen oranı doldurup emekli olabilmeyi soruyorsun sandık.direk oranı sorsaydın karıştırmadan :)
neyse ben de merak ediyorum bu konuyu iyi oldu.bilen veya bilgi edinebilecek bir arkadaşımız varsa rica edelim.
« Son Düzenleme: Mart 15, 2017, 07:28:15 ÖS Gönderen: ghpa »

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 15, 2017, 07:50:09 ÖS »
O tabloda Hiv le ilgili bir bilgi bulamadıysan demek ki  kapsamıyor. Kronik hastalıklar içinde belki aids evresinde bir değerlendirme yapılabilir...

beybisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mayıs 11, 2017, 12:06:49 ÖÖ »
ben engelli raporu alırken öğrendim . enfeksiyon bölümünde hiv pozitif immun falan yazıyor ama yüzde 0 yazıyor oran vermiyorlar yani