Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yeni tani  (Okunma sayısı 1699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Karakız

• Yeni Üye
  • *
Yeni tani
« : Şubat 22, 2017, 11:03:25 ÖS »
Merhaba 2 ay önce nisanlimin hiv oldugunu ögrendik kücük bir ilcede yasiyoruz bize en yakin olan yeri İzmir'i tercih ettik yaklasik 15 gün once egehaumda tedaviye baslanildi arti verem testide pozitif cikti doktorumuz 9 ay ilac kullanmamiz gerektigini soyledi İ.N.H diye bir ilac kullaniyor. Cdt4 sayisi 523 nisanlimin 3 ilac kullaniyor hivent norvir ve prezita doktorumuz 1 ay sonra tekrar cagirdi bizi 10 gun sonra randevumuz var ilaclarin yan etkisi olsa gerek vucudunde kizariklar olustu dermatolijiye gittik tahlil sonuclari normal cikti. Sonuna kadar nisanlimin yanindayim ona hep destek oldum biz herkezten saklamadik benim ailem onun ailesi ve yakin bir kac arkadasimiz durumu biliyor kismet olursa mayista dugunumuz var evleniyoruz ikimizde 30 yasindayiz ve hemen cocuk sahibi olmak istiyoruz ne yapmaliyiz nasil bir yol izlemeliyiz. Bu arada 11 aydir birlikte olmamiza ragmen ben negatifim hastaligini ogrendikten sonra korunmaya basladik fakat gecenlerde kondom yırtilmis ve biz bunu farketmedik doktorumuz suan banada 1 aylik ilac tedavisine basladi umarim bana bulasmamistir pozitif olmaktan korkmuyorum tek dilegim negatifken cocuk sahibi olabilmek. durex marka kondom kullandik ve bu 3. yirtilmasi hangi kondomu kullanmaliyiz onerdiginiz bir kondom markasi varmidir?

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Yeni tani
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2017, 11:40:54 ÖS »
@Karakız Merhaba:

Keşke gelmeseydiniz ama geldiğinize göre aramiza hosgeldiniz.
Verem konusunda benim pek bilgim yok yanlış bilgilendirmek istrmedigimden o konuda @Mavera @acısada_öldürmez seni bilgilendirecektir.

Senin negatif olmana sevindim.
Doktorun önlem olarak sana Prep tedavisi uyguluyor.
Bulası riskini ciddi anlamda düşürür.

Kondoma gelince de latex olmasi durumunda sıkıntı yok.
Uygun boy ölçüsünde kullanmiyor olabilirsiniz.
Birde Kayganlastirici deneyebilirsiniz.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Karakız

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Şubat 23, 2017, 12:01:28 ÖÖ »
Tesekkur ederim. Kayganlastiriciyi eczaneden tehmin edebiliyormuyuz. Bu arada nisanlimin kullandigi ilaclarla negatife düşmüs olma ihtimali varmi ? Herkez 1 ilac kullanirken biz neden 3 ilac kullaniyoruz  baslangicta boyle mi oluyor. Doktorumuzdaki ilk randevumuzda 1 saat surecegini soylemelerine ragmen yarim saat bile surmedi acikcasi cok fazla bilgilendirilmedik nisamlim ilaclarini aksatmadan ayni saatte aliyor fakat bana sadece sabah aksam dendi ve ben iki gundur aksamlari ayni saatte kullanamiyorum bir sorun yaratirmi? Acikcasi nisamlim o kadar rahat ki hastaligini hic arastirmiyor ben 2 aydir gece gunduz arastiriyorum suanda sormak istedigim cok sey var biraz fazla merakliyim kusurabakmayin
« Son Düzenleme: Şubat 23, 2017, 12:04:54 ÖÖ Gönderen: Karakız »

Okaliptüs80

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 23, 2017, 12:51:24 ÖÖ »
Bulaşı ne garip hastalık arkadas bu..
11 aydır birlikteler ama partner negatif..
Öpüşme bulaşıda bu ve benzer örnerklerde çok düşük ihtimalde olur tezini destekliyor.
Dikkatli olmak lazım elbet.
Senin gibi birinin yanında olması ona güç verecektir .
Umarım yakın zamanda bizler gibi stabil bir hal alacaktır sürec.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Şubat 23, 2017, 01:28:41 ÖÖ »
@Karakız Merhaba:

İlaç rejimleri değişiklik gösterebiliyor.
Onu en iyi doktorunuz bilecektir.
Tek ilaç Rejimi de tercih ediliyor sizin rejimde.
Hivent + Tivicay da güzel bir rejim.
Bunun bir çok sebebi olabilir.
Direnç testi olabilir, bazı alerjik durumlarınız olabilir.
Doktorunuzla görüşüp onun eşliğinde ilacınızı degisebilirsiniz.

HIV RNA değeriniz nedir? 15 günde negatife düşmemiş olabilir.
Önemli olan değerin azalmış olması.
Azalmışsa sıkıntı olmaz.
Yüksek ihtimalle yeterince azalmıştır.

Kayganlastirici eczaneden bulabilirsiniz.

Çocuk konusuna gelince:

Artık hiv pozitif anne, hiv pozitif baba negatif çocuk dünyaya getirebiliyor.
Sizin durumunuzda duruma göre:

Belli bir süre sonra dilerseniz doktorunuzun onayıyla korunmadan doğal yollarla çocuk sahibi olabilir, o riski almak istemezseniz sperm Yikama yöntemiyle çocuk sahibi olabilirsiniz.

Bu konu forumda tartışıldı. Biraz araştırırsanız cevapları bulabilirsiniz.
Aklınıza takılan bir şey olursa biz daima buradayız ve yanınızdayız.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Şubat 23, 2017, 07:12:49 ÖÖ »
İnh ilacı veremden korunmak için verilir çok önemlidir çünkü verem pozitiflerde çok sık görülür ve tehlikelidir. Bu tedavinin yüksek oranda koruduğu kanıtlanmış.

Bazı dr böyle eski grup ilaçlarla başlıyor. Sizin kullandığınız ilaçlar proteaz inhibitörü ailesinden, avantajı güçlüler virüsün direnç geliştirmesi zor, dezavantajı bir kaç ilaç yutmak zorunda olmak ve yan etki yüksek olabiliyor. (Bulantı ishal kolesterol yükselmesi vb)
Her ilacın artısı eksisi var elbette ama artık en güncel kaynaklar tedaviye ilk başlayanlar için direnç yoksa bunları önermiyor, artık integraz inhibitörleri gözde (stribild tibicay triumeq) hem kullanım kolaylığı hem yan etki daha az olduğu için

Kullandığınız ilaçlarla kısa sürede negatife düşecektir rnası ilk ayda olmasa bile sonraki aylarda. Yeter ki ilaclarını aksatmasın ve druna sormadan başka ilaç kullanmasın etkileşim yüzünden.

Eşin tedavi alırken kaza olduğu için ve sana da pep başlandığı için ben riski düşük görüyorum. Tabi daha dikkatli olmakta fayda var. Eşin negatife düştüğü zaman risk çok çok çok azalacaktır.

Çocuk sahibi olmakla ilgili başlığımız var oraya bakabilirsin.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Karakız

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 23, 2017, 09:22:29 ÖÖ »
Gunaydin  :) cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. Hiv rna yi bilmiyorum cunku sonuclar henuz aciklanmamisti dr. Buyuk ihtimalle oda yuksektir demisti bir daha ki randevumuzda soracagim ilk soru bu olacak.Verem ilaciyla ilgili tereddutlerim vardi cunku doktorumuz ilac ismi yazmamis verem savas derneginden bu ilaci vermislerdi sanirim dogru tedavi uygulaniyor. Hpb asisi oldu ve baska asi verilmedi bize işi geregi surekli deniz üstünde malum kiş ayi oldugu icin hasta olucak diye aklım cikıyor sizce isini degistirmelimi yoksa bu ilaclar hasta olmasini engellermi?Bildigim kadariyla bu vuristen kurtulanamiyor en azindan esleri koruyacak bir ilac bari üretseler kondom yirtildigi icin nisanlim bana bulusacak diye birlikte olmak istemiyor korkuyor koruma amacli bir ilac yok dimi? Rabbim hepinize Şafi ismiyle sifa versin insallah

Abcd

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Şubat 23, 2017, 10:03:58 ÖÖ »
Doktor neden yüksektir dedi acaba. Akut evrede mi yakaladınız

Karakız

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Şubat 23, 2017, 10:54:57 ÖÖ »
@Abcd muhtemelen oda yuksektir dedi.. akut evre nedir, ne demektir?

Abcd

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Şubat 23, 2017, 11:29:02 ÖÖ »
Akut evre hiv bulaştıktan 2 ile 4 hafta sonra çoğu kişide görülen ağır geip benzeri rahatsızlıktır. Bu evrede virüs yükü çok yüksek olur daha sonra dengeye gelir. Sizin nişanlınız herhangi bir rahatsızlık yaşadı mı ? Yaniyi tanıyı nasıl aldınız tesadüfen mi

Karakız

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Şubat 23, 2017, 11:51:32 ÖÖ »
@Abcd nisamlim 2 yil once kil donmesi ameliyati oldu tekrarladigi icin bir ameliyat olmasi daha gerekti ordaki sonuclarda cikti hic bir sekilde belirtisi olmadi ilaclarini kullanmasina ragmen onlarda vucudunda kiziriklik olmasi disinda baska yan etki olmadi suan hayat saglikli ve hiv tanisi konulmadan oncede cok saglikliydi sanirim 2 yil icinde kapmis hastaligi