Mavi-Banner

Gönderen Konu: Askerliğe elverişsiz raporu yerine bedelli yapmayı tercih eden HIV+ var mı?  (Okunma sayısı 1068 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Suat Soylu

• Ziyaretçi
"Askerlik" başlığında bu konuyla ilgili bir bilgi göremediğim için sorma ihtiyacı hissettim. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ben tam bedelli çıkmasını beklerken hiv tanısı aldım.
Bedelli için ayırdığım parayla da öküz alsaymışım keşke.Çarçur oldu para.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

fourroses

• Katılımcı Üye
  • *
bedelli askerlik yaptıktan 1 yıl sonra tanı aldım ha şöyle bir durum var maalesef askere elverişsiz raporu ilerde iş hayatı açısından baya sıkıntılı bir durum diye biliyorum

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ben tam bedelli çıkmasını beklerken hiv tanısı aldım.
Bedelli için ayırdığım parayla da öküz alsaymışım keşke.Çarçur oldu para.

Benzer durum. Bedelli ödedikten 2-3 ay sonra tanı aldım aslında zaten pozitiftim
Neyse giden para olsun o sancılı ilk tanı döneminde muafiyet ile uğraşmak zor olurdu.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Mezun olduktan sonra zaten iki sene tecil hakkın var, tecil ettir, bedelliyi bekle. Bu sırada işe başlarsın zaten. Dr olduğun için bedelli yapabilirsen çok daha iyi olur. Bedelli çıkmazsa zaten eninde sonunda gidip elverişsiz raporu alacaksın. Hazır zaten çalışıyorken elverişsiz raporu alırsan çok sorun olmaz sanıyorum, merak eden olursa da masum bir hastalık bulabilirsin yönetmeliklere uygun, bahane olarak.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Kurula çıkılyor evet. Mesleğin öğrenilir çünkü ne mezunu olduğun yazar belgende. Ama sağlık bakanlığında çalışmasın diye bir şey diyemezşer çünkü yasada böyle bir şey yok.

John Wick

• Ziyaretçi
Ben askerlik için hiv’den dolayı elverişsiz raporu aldım, şuan çalışmıyorum ama ilerde işe başlarsam ne gibi bir sorun olabilir?

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
HIV ile muafiyet almak çalışma yaşamımızı etkiler mi? Devlette veya özel sektörde?

Umud

• Katılımcı Üye
  • *
@Eirene  bende çok merak ediyorum bunu hiv pozitif olmamız askerliğe elverişsiz olmak demek ama işe girerken bir sorun çıkarıp başımızı ağrıtırmı merak ediyorum

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
İş yeri zaten isterse asker durum kağıdı ister onda da elverişli değil veya askerlik borcu yoktur der, hiv/aids demez. Onu da iş yerine izah etmek (eğer izah isterlerse) için başka masum durumlar söylenebilir.