Mavi-Banner

Gönderen Konu: İşyerlerinin yaptığı özel sağlık sigortası hakkında  (Okunma sayısı 1897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lawyer

• Yeni Üye
  • *
Ynt: İşyerlerinin yaptığı özel sağlık sigortası hakkında
« Yanıtla #15 : Haziran 04, 2017, 08:23:50 ÖS »
Danışma ücrete tabidir :) küçük bir latifeden sonra devam edeyim; öncelikle soruyu tam anlamadım genel sağlık sigortalı olarak kabul ediliyorsunuz mavi kart olduğundan sanıyorum, Bağ-Kur'dan ayrılıp gss ' ye geçmek ne demek onu anlamadım gss kendi başına bağımsız bir sigorta kolu değil ki geçesiniz ?

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Haziran 04, 2017, 10:14:49 ÖS »
Adhhshkk ah siz avukatlar yok mu?! Neyse bu sorunun yeri zaten burası değil, bu konular icin özel forumlar var. Orada sorarım, yine de çok teşekkür ederim.

Suat Soylu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Haziran 05, 2017, 12:55:36 ÖÖ »
Sevgili dostum sırf sana cevap verebilmek için uzun süredir takip ettiğim foruma üye oldum  :) bütün sevgili dostlara ve site sakinlerine acil şifalar diliyorum.. 4857 sayılı İş Kanununun 20 maddesinde işe iade davası düzenlenmiştir. Bu madde itibariyle fesih bildiriminin tebliğinden itibaren 1 ay içerisinde (30 veya 31 gün ) dava açılabilir. Yine İş Kanununa göre haklı nedenle feshi düzenleyen madde 25/1-a bendinde sağlık sorunlarının işin niteliği gereği işçinin çalışmasına engel bir durumun varlığı sağlık raporuyla tespit edilirse iş veren haklı nedenle fesih hakkını kullanabiliyor. Tabi sizin tam olarak ne iş yaptığınızı bilmiyorum, ve de türk hukuk sisteminde buna ilişkin bir içtihat yok. Benim hukuki görüşüme göre hiv pozitif olmak çok ekstrem durumlar dışında işveren fesih yetkisi vermez. Bu durumda işveren her türlü yasal müeyyidelere maruz kalacaktır. Sevili dostlar bir avukat olarak elimden geldiğince site sakinlerinin karşılaştıkları hukuk ihlallerinde yardımcı olmaya hazırım. Saygılarımla

@Lawyer  öncelikle çabanız için teşekkür ederim.  İşveren, iş akdini geçerli nedenle fesih ederse tazminat hakkım var mıdır? Burada "geçerli" nedenden kastım, gıda sektöründeyim. Ve iş akdimin feshi için "hiv+" olmam geçerli bir neden midir?

Lawyer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Haziran 05, 2017, 01:24:46 ÖS »
Rica ederim. Şöyle ki ; gıda sektöründe olmanız hiv pozitif olarak işe dönük her hangi bir olumsuz bir durum yaratmayacağından bana kalırsa işverene haklı nedenle fesih hakkı tanımaz. Böyle bir durumda yani fesih halinde işçilikten doğan hak ve alacaklara ilişkin dava açılabilir. Böyle bir hakkınız var !

Suat Soylu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Haziran 05, 2017, 07:16:06 ÖS »
Rica ederim. Şöyle ki ; gıda sektöründe olmanız hiv pozitif olarak işe dönük her hangi bir olumsuz bir durum yaratmayacağından bana kalırsa işverene haklı nedenle fesih hakkı tanımaz. Böyle bir durumda yani fesih halinde işçilikten doğan hak ve alacaklara ilişkin dava açılabilir. Böyle bir hakkınız var !
@Lawyer  öncelikle çok teşekkür ederim. İş mahkemelerine açılan işe iade davalarında, davayi kazansanız bile işveren, tazminat ödeyip bazen o aradaki maaşları ödeyip(mahkemenin sürdüğü dönem) yine de davayı kazanan kişiyi işe başlatmıyor. Bu konuda yapılacak bir şey yok mu? Iç hukuk yolları kapanmış mı oluyor?

Lawyer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Haziran 05, 2017, 08:52:11 ÖS »
Evet maalesef böyle bir hakkı mevcut ; böyle bir durumda arada geçen dönemdeki tüm hak ve alacaklar ödeneceği gibi , kötü niyet tazminatı adı altında ekstradan 4 aylık maaş tutarını ödemek zorunda kalıyor.

Suat Soylu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Haziran 06, 2017, 03:05:03 ÖÖ »
@Lawyer bu duruma gelindikten sonra yasal yoldan yapılacak bir şey kalmıyor, değil mi? AIHM'e başvurulabilir mi? Ya da bunun olabilmesi için hiçbir sonuç elde edememek mi gerekiyor?

Lawyer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #22 : Haziran 06, 2017, 09:43:04 ÖS »
@Suat Soylu  sevgili kardeşim iç hukuk yollarını tüketebilsen de AİHM 'e bu konuda başvurmanın pratik bir karşılığı olmaz şöyle ki ; bu özel hukuka ilişkin bir uygulama, yani işçi işveren arasındaki ilişki , devletin herhangi bir dahli söz konusu olmadığından bir yaptırımı olamaz. Ancak yukarıda bahsettiğim prosedürü izleyebilirsin . Saygılarımla

yastikyorgan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #23 : Mart 14, 2018, 07:22:28 ÖS »
Arkadaşlar konuyla ilgili net cevaplar Yok. Daha öncede konuşmaya çalışmıştım. Bu özel sağlık sigortası tam olarak nedir? Bunu yaptırmak zorunlu mu? Yani ben istemiyorum özel sağlık sigortası desem çok dikkat çeker mi? TC kimlik numaramdan hiv pozitif olduğum sigorta şirketi tarafından öğrenilebilir mi? Lütfen aydınlatın rica ediyorum.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #24 : Mart 15, 2018, 12:39:42 ÖÖ »
Arkadaşlar konuyla ilgili net cevaplar Yok. Daha öncede konuşmaya çalışmıştım. Bu özel sağlık sigortası tam olarak nedir? Bunu yaptırmak zorunlu mu? Yani ben istemiyorum özel sağlık sigortası desem çok dikkat çeker mi? TC kimlik numaramdan hiv pozitif olduğum sigorta şirketi tarafından öğrenilebilir mi? Lütfen aydınlatın rica ediyorum.

Evet bu konuda bilgi eksikliği var malesef, benim hatırladığım kadarı ile sigorta şirketi arayıp çalıştığın yere bildiriyomuş ama medula kapattırırsan göremezlerde  sanırım. Özel sağlık sigortasını kabul etmek zorunda değilsin bildiğim kadarı ile, sanırım iş kazası riski olan yerlerde yapıyolar bunu, ben öyle dikkat ettim. Pekte bilgim yok, umarım bu konuda deneyimli biri yazıp yardımcı olucaktır sana
Su gibi berrak yeni bi hayat.

murti34

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #25 : Mart 15, 2018, 12:52:07 ÖÖ »
Dikkat cekmemek icin ozel saglik sigortasını yaptirin ama kullanmayin 😊 kesin bilgi bu.

silvistir

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Nisan 14, 2018, 09:00:56 ÖS »
arkadaşlar buraya kadar her şey olumlu görünüyor fakat benim merak ettiğim bir durum var, yeni mezun olacağım ve kurumsal firmalarda iş başvurusunda bulunmak istiyorum. Özel sağlık sigortası konusunda prosedür nasıl ilerliyor?

Firmaya girdiğinizde anlaşmalı oldukları özel sağlık sigortası sizlere sağlık bilgilerinizi (hastalık geçmişi, kullandığı ilaçlar vb.) belirtmenizi istiyor mu? Sizler bu formu doldururken HIV durumunuzu ve kullandığınız ilaçları belirtiyor musunuz?

Çok üstü kapalı bir şekilde kurumsalda çalışan özel sağlık sigortası bulunan arkadaşlarıma nasıl işliyor diye sordum, başlangıçta bir form geldiğini ve sağlık geçmişini doldurduğunu anlattılar. Bu durum beni endişelendirdi, tabii ki arkadaşlarım neden bunu sorguladığımı da sorguladı. Sanıyorum, bu sorunun cevabını en iyi sizlerden alabilirim.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Nisan 14, 2018, 11:14:26 ÖS »
Mümkünse, bir işe girmeden özel sigorta yaptırın. Eger özel sigortanız varsa, onu işten ayrılsanız bile muhafaza edin. Yeni işe girince, özel sigortaya gerek de kalmıyor, test istemelerine de.

silvistir

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #28 : Nisan 15, 2018, 11:42:39 ÖÖ »
@Carsonfrankie önerin için çok teşekkürler. Ancak sorum bu değildi :(

Kurumsal bir firmaya girdiğimizde zorunlu özel sağlık sigortası prosedürü nasıl işliyor bunu merak ediyorum? HIV+ olduğumuzu belirtmek zorunda mıyız, vs vs...