Mavi-Banner

Gönderen Konu: Merhaba HIV Pozitif, hayatıma hoş geldin!  (Okunma sayısı 2141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oreo

• Yeni Üye
  • *
Merhaba HIV Pozitif, hayatıma hoş geldin!
« : Aralık 25, 2016, 11:12:58 ÖS »
Merhabalar herkese.

Her şey bundan 5 gün önce, yaklaşık 1 senedir kurtulmak istediğim, bi türlü doktora oramı buramı açmaya gösterecek cesaret bulamadığımdan bi türlü tedavi olamadığım kasığımdaki siğiller için dermatoloğa gitmemle başladı.

Doktor haliyle bu gibi STD'lerin mutlak bir testle kontrol edilmesini gerek gördüğünden benden ANTI-HIV ve bir kaç STD testini de kapsayan genel bir test yaptırmamı istedi. Son 1 senedir kasığımdaki siğiller nedeniyle kimseyle de herhangi cinsel bir yakınlaşmam olmadığı ve internette okuduğumuz HIV+ olma belirtilerinin (gece terlemesi, kusma, ishal, halsizlik, döküntü, farenjit gibi) hiçbirini yaşamadığım için, önceki korunmasız ilişkilerimi göz ardı edip son derece gönül rahatlığıyla kan verdim ve test sonuçları için beklemeye başladım.

Kan verdikten 4-5 saat sonra siteyi kontrol etmek istedim. E-sonuç sekmesinden laboratuvar sonuçlarıma girdiğimde iki STD testimin negatif ancak, ANTI-HIV testimin halen ''çalışılıyor'' olduğunu görünce bende ufaktan bi korku başlamıştı bile. Neyse belki sonucu geç çıkıyordur diyerek kendimi sakinleştirmeye çalışsam da daha önce internetten okuduğum belirtiler nedeniyle hep şüphelenmiş (korkunç boyutta anksiyete sahibiyim) ve defalarca Elisa testi yaptırıp negatif sonuç alan biri olduğum için süreçte bi gariplik olduğunu da anlayabiliyordum.

Bir gece kadar zar zor bekledikten sonra, sabah ofise gelince tekrar test sonuçlarıma bakmak için siteye girdim ve ne yazık ki sonuçlarımda ANTI-HIV testinin ''Çalışılıyor'' yazan kutucuğunda bu sefer ''HIV Doğrulama (Western Blot ile) yazıyordu. Pozitif ya da negatif yazmamışlar ama Western Blot un sadece pozitif çıktığınız zaman yapıldığını bildiğimden ANTI-HIV testine göre pozitif olduğumu anladım. Yıkım sürecinden çok söz etmek istemiyorum ne hissettiğimi o an neler düşündüğümü hepiniz en az benim kadar biliyorsunuz.

Akşam eve döndükten sonra, olanı biteni benim için ifade etmesi çok ama çok zor olsa da aileme açtım. Uzun süren bir aile draması internette ailece gezinilen saatler sonrasında, ertesi gün babamla beraber yeniden dermatoloğa gittik.

Doktor benim suratımın kireç gibi olduğunu, bir saat bile uyuyamadığım için morarmış göz altlarımı fark etmiş olacak ki ANTI-HIV testinin yalancı pozitif sonuçlar verebildiğini bu boyutta panik olmak için Western Blot'un sonucunun beklenmesi gerektiği gibi geçici, anlık teskin edici cümleler kurdu ve odadan çıktık.

Dediğim gibi bugün ANTI-HIV Testimden pozitif aldığım, Western Blot testi istenen günün üstünden tam 5 gün geçti. Halen Western Blot sonucumu bekliyorum muhtemelen yarın sabah ofise gittiğimde öğrenmiş olacağım. Ancak hiçbir şekilde içimde bu testin negatif çıkabileceği gibi bir umut yeşersin istemiyorum. Ne ailemin ne de kendimin bu umuda tutunmasını istemiyorum. İkinci defa pozitif ibaresinin suratıma zeusun tokadı gibi inmesini, o tam göğsünüze inen yumruk hissini kalbim bir kere daha kaldırabilir mi inanın emin değilim...

Bu nedenle şimdiden pozitif olmayı, kalan hayatıma HIV pozitif olarak devam etmeyi kabullenmeye çalışıyorum. Ne yapacağımı bu süreci nasıl aşacağımı bilmiyorum. Kafamda pozitif olmakla ilgili bırakın milyarı, trilyonlarca soru var. Nereden başlayacağımı hangisini soracağıma bile karar veremiyorum. Düşünmekten aklımı kaybetmek üzereyim. Forumlarda okuduğum, tedavilerin başarısıyla ve bu hastalığın hayatı etkilemediğine dair bana umut veren cümlelerin, pozitiflerin birbirine pollyannacılık oynadığı cümleler mi acaba şüphesini bile üstümden atamıyorum.

Kendimi odama, yorganımın altına gömüp ömrümün son gününe kadar oradan çıkmak istemiyorum. Her gece uykumun ortasında uyanıp ''gördüğüm acaba kabus muydu?'' diye kendime sorup, gerçek olduğunu fark edince yeniden yıkılmak bi insanın başına gelecek en kötü şeylerden biri olsa gerek.

Her şeye rağmen burada olduğunuzu bilmek benden başka pozitif insanların da olduğunu, onların da benimle aynı şeyleri yaşadığını aynı şeyleri hissettiğini ve başkalarına destek olduklarını görmek gerçekten iyi hissettiriyor.

Yıllar önce bu ve bunun gibi sitelerde semptomlarımı yazıp sizlerden negatif olduğuma dair beni teskin etmenizi istediğim başlıklar açıyor ve negatif sonuç alınca sonucumu yazıp, hepinize teşekkür edip arkama bakmadan, bir gün bu siteye her gün girebileceğimi hiç düşünmeden siteden çıkıp gidiyordum.

Şimdi ben de sizlerden biriyim ve yardımlarınıza çok ama çok ihtiyacım var. Lütfen beni bu karanlık günlerde yalnız bırakmayın...

3335

• Ziyaretçi
Ynt: Merhaba HIV Pozitif, hayatıma hoş geldin!
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2016, 11:54:18 ÖS »
Oreo öncelikle wb sonucun gelmeden hiv pozitif degilsin.Ama unutma ki gunumuzde tedavi sartlari bayagi ilerlemis kronik hastaliklar tipki bir seker hastaligi gibi bir hastalik. Burdaki tecrubeli arkadaslar sana detayli bilgiyi vericekler.Gecmis Olsun...

guylian

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 26, 2016, 12:04:38 ÖÖ »
Şu an içinde bulunduğun duyguların aynısını hepimiz paylaştık seninle ama sonradan hayat hafifletiyor kendini. Yeni hayatına hoş geldin demek istiyorum ama bu yeni hayat dediğim de her şeyin bambaşka bir hal aldığı, fantastik bir dünya değil. Başlarda insanın hissettikleri karanlık duygular ama emin ol, geçiyor; aynı karanlık beyaz tonlarla grileşerek, kendini hayatın olağan akışına bırakıyor. Genel olarak sağlığına dikkat etmen, doktor kontrolündeki bir yaşama ve düzenli kullanılan ilaçlara alışman gerekiyor sadece ki sonunda bize sunduğu hayatsa, bütün bu değişikliklerin de hiç bir önemi kalmıyor. Yeter ki mutluluğunu kaybetme  ;)

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 26, 2016, 12:19:06 ÖÖ »
Öncelikle hoşgeldin. Western Blot doğrulaması gelmeden hemen pozitif diyemezsin kendine. Olsa bile önemli olan zamanında teşhis ve tedaviye hemen başlaman. Kaldı ki muhtemelen bildiğin üzere artık hastalık kronik hale dönüştü ve tedavine sadık kalmakla tehlike arz etmekten çıktı. Buradaki arkadaşlar sana bol bol bilgiler verecektir. Burada çok büyük avantajın ailenle olası da olsa bu durumu paylaşabilmiş olman. Dediğim gibi HIV+ isen hayatında, hayat kalitende bir şey değişmeyecek. Hatta tam tersi sağlığını çok daha yakından takip eden, daha kendine özenli, daha bilinçli biri olup çıkıyorsun. Moralini bozma, her zaman buradayız.

Dream

• Katılımcı Üye
  • *
  • Keşke, Keşke nin, Keşke si Olmasaydı..
« Yanıtla #4 : Aralık 26, 2016, 12:49:44 ÖÖ »
@oreo merhaba hoşgeldin.
Öncelikle sakin olmaya ve içini ferah tutmaya çalış.
WB sonucu gelmeyene kadar kendine + diyemezsin.
İnşallah negatif gelir,kötü ihtimal + gelse bile.
Hayatında hiçbişey değişmeyecek sadece günde 1 ilaç alacaksın okadar.
Artık hastalık kontrol altına alınması kolay,kronik haline geldi.
Sağlığının kıymetini daha çok anliyacak ve bu bilinçle devam edeceksin.
Burada da yanlız değilsin sana yardımcı olacak kocaman bi ailen var.
Şimdilik sakin sakin vb sonucunu bekleyip çıkan sonuca göre konuşulur.
İçini ferah tut allah büyüktür,inşallah negatif gelir.
Geçmiş olsun..

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 26, 2016, 08:28:51 ÖÖ »
Merhaba..WB sonucunu bekle. Tabi bunu beklerken olası pozitif durumunu da gözden geçirmen çok  normal. O 10 günlük süre içerisinde  geçmiş-gelecek bütün hayatın planının taslağını oluşturan normal. Herkes oralardan gecti.
Forumda yazılanları okumuşsundur zaten.Polyannacılık oynayacak son kısılır bizizdir heralde. Gerçek hayat pat diye insanın yüzüne vurunca hiç öyle yalandan rahatlayip rahatlatamıyor. Ama şunu da biliyoruz ki kronik bir rahatsızlık artık hiv. Biraz daha dikkatle yaşam kalitemizden çok birşey kaybetmiyoruz.Kanser olan, ağrı sızı içinde olanları düşününce durumumuz üstesinden gelinebilir. Ki ben yaklaşık 1 buçuk yıldır pozitifim tahminimce.Henüz tedavim de başlamadı ama hiç de kötü hissetmiyorum. Ayrıca ailenle paylaşabilmen harika. Bu senin için çok büyük bir destek,sığınak. Tansiyon,diyabet hatasından farkımız yok. Sakın üzme kendini. Belki de hayat şimdi senin için daha iyi güzel olacak. 😊

Okaliptüs80

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 26, 2016, 09:45:03 ÖÖ »
Wb sonucu genelde poz dogruluyor
Ama dilerim bir sürpriz olur..
Olmazsa da sen zaten bence gayet aklıselim bir adamsın. Ben çok mızmız , dramaqueen biriyken 2 sene evvel benzer sekilde bir tanı alırken de senin ruh halin içindeydim.
Sonuc poz ise kısa zamanda viral yükün sayılamayacak seviyeye düser ve her gün bir ilaç yutar bizler gibi yasamına devam edersin.
Sevgiler

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2016, 01:00:03 ÖS »
Merhaba.
Hepimiz yaşadık bunları, korkma.

Pozitif çıkarsan da atla deve değil. Günümüzde günde tek tablet ilaç içip hayatına her zaman olduğu gibi devam ediyorsun. Şeker hastası, tansiyon hastası gibi bir şey. 3 ayda bir doktora kontrole gidiğ ilaç yazdırıyorsun. Yani ağır bir hastalık, ölüm fermanı değil, o eskidendi.

Artık güncel rehberler tanı alır almaz her hiv pozitife hemen tedavi başlanmasını öneriyor, ve tedaviye başladı mı hiç aksatmadan düzenli ilacını içmen lazım. Buna uyarsan ciddi sağlık sorunu yaşamasın, ve ortalama ömür süremiz de normal kabul ediliyor artık, ilaç sayesinde.

O yüzden umutsuzluğa kapılma. İlk başları çok zor tabi herkes için çok zor. Başka hiç bir şey düşünemiyorsun, gözüne uyku girmiyor, o kadar farklı ve karışık düşünceler içinde oluyorsun.
Ama beş on sene sonra telefon alarmın çalacak 'aa doğru ya ilaç saatim geldi hay Allah unutmuşum' diyeceksin ancak o zaman aklına gelecek. Alışıyoruz çünkü.

Aklına takılan her şeyi sorabilirsin. Yanındayız.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Snowman

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2016, 04:26:57 ÖS »
Ah be kardeşim, geçmişte hiv konusunda böyle sitelerde semptomlarla tanı yorumlatmaya çalışıyorsun, o kadar sıkıntı, üzüntü yaşıyorsun ve sonunda ben de pozitifim aranıza katıldım diyorsun öyle mi.

Yanlış anlama da tanı almadan önce böyle bir siteden haberim olsaydı ve hiv konusunda bilinçlenmiş olsaydım ya da en ufak bir korku yaşamış olsaydım bırak kondomu normal yolla kullanmayı komple kondomla body kit yapardım. Ama nafile. Hayat hiç çalışmadığım yerden sordu bana.

Şunu da söyleyeyim tanı aldığımda yeni hayat yeni hayat diye zırvalıyordum, aslında yeni hayat diye birşey yok. Her yeni bir sabaha uyandığımızda yepyeni bir hayat başlıyor bizim için. Pozitif olmak hiç bir şeyin sonu değil, hiç bir şeyin başı olmadığı gibi. 10 gün önce neysen bugünde o sun. Yarında o sun. Hayatına bir ilaç girecek sadece. Gerisi hayatın rutin akışı. Şu anda yaşadığın üzüntüye, hayal kırıklığına saygım var tabi, onu da yaşa fakat çok uzatma bunu. Yapman gereken çok şey var biran önce doğrul he hayata ateş et.
Bugüne kadar yaşadığın her şey ayrı bir hikayedir. Bugünden sonra yaşayacakların ise ayrı bir hikaye.

oreo

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2016, 10:13:45 ÖS »
Hepinize verdiğiniz destek ve moral için çok teşekkür ederim evet henüz tanımı almış durumda değilim ama puzzle ın parçaları üstünde düşündükçe yerli yerine oturmaya başladı, negatif çıkması olasılığım pek yok yani. @Snowman o konuya bi ara değineceğim örnek teşkil etmesi adına, söz :) durum pek sanıldığı gibi değil, ben aldatılma kurbanıyım.

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
« Yanıtla #10 : Aralık 28, 2016, 05:17:12 ÖS »
daha önce defalarca hiv testi olduğundan bahsetmişsin,sanırım tüm bu testlere ve anksiyetene rağmen korunmayı ihmal edip riskli davranışlarda bulunmaya devam ettin.Hepberaber umalım ki doğrulaman negatif gelsin ve bundan böyle korunmayı asla ihmal etme.Fakat doğrulaman pozitif gelse dahi,psikolojik yıkımdan çok çabuk kurtulacak ve eski sağlığına hızla döneceksin.Burada sana destek olmaya hazır, ve aynı durumdan geçmiş onlarca arkadaşın var.
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.

cem_gunaydin

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Aralık 28, 2016, 05:57:22 ÖS »
Hepinize verdiğiniz destek ve moral için çok teşekkür ederim evet henüz tanımı almış durumda değilim ama puzzle ın parçaları üstünde düşündükçe yerli yerine oturmaya başladı, negatif çıkması olasılığım pek yok yani. @Snowman o konuya bi ara değineceğim örnek teşkil etmesi adına, söz :) durum pek sanıldığı gibi değil, ben aldatılma kurbanıyım.
Kardeşim öncelikle geçmiş olsun. Umarım wb negatif gelir. Merak ettiğim, Dr sonuçla ilgili bir değer paylaştı mı? Ben de wb bekliyorum. Bana anti hiv 1,1 dedi. Sınırda falan.

SM-N910H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

oreo

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Aralık 28, 2016, 11:32:39 ÖS »
Tekrar tekrar teşekkürler, sonradan yorum yapan arkadaşlar :) Bugün wb sonucum geldi pozitif tanı aldım ne yazık ki, ama yılmak yok! Başıma geleceklerden habersizlikten midir, hep iyi olumlu şeyleri okuma gayretimden midir bilmiyorum ama kendimi ilk günlere nazaran çok daha iyi hissediyorum bu konu hakkında.

Daha 24 yaşındayım ve göreceğim, göreceğimiz çoooooook uzun sağlıklı yıllar olacak inşallah hep beraber. Bu virüs şimdiden bana ders vermeye başladı bile. Bundan 1 hafta önce suratımdaki 2-3 sivilce izine, Zara'da beğenip de bedeni kalmadığı için alamadığım cekete, tartıda çıkan 1-2 kilo fazlama, içime sinmeyen saç modelime ve bunun gibi apır sapır onlarca şeye ne kadar gereksiz kafa yorduğumu anladım.

Yaşadığımız hayat çok kıymetli ve bir kere yaşıyoruz. Şuan dışarıda yağan kar bile bi başka geliyor gözüme. Çok daha korkunç, çok daha kötü hastalıklarla savaşan insanlar var dünyada, neyse ki tedavisi olan bir şeyle sınanıyoruz diye şükretmekten başka bi çaremiz yok gibi şimdilik :)

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Aralık 28, 2016, 11:41:21 ÖS »
@oreo o zaman aramıza hoşgeldin. İlk defa bir arkadaşıma pozitif olduğumu söylediğimde (kendisi de pozitif) ilk yaptığı iş uzun uzun bana sarılmak olmuştu. O zaman buna çok ihtiyacım varmış meğersem. Şimdi yanında değilim ama sana kocaman kocaman sarılıyorum.

Evet çok doğru bir düşünce tarzı içindesin. Sen aynı sensin. Ve burda gerçekten birbirimize çok yardımcı oluyoruz. Zaman zaman moralin düşebilir işte o zamanlar hiç içine atma paylaş. Unutma yalnız değilsin.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Aralık 28, 2016, 11:47:59 ÖS »
@oreo  hoşgeldin tekrar. daha önce söylediğim gibi hayatında çok bir şey değişmeyecek, vücuduna daha bilinçli ve iyi bakıyor olacaksın. Her zaman yanındayız....
« Son Düzenleme: Aralık 29, 2016, 12:05:20 ÖÖ Gönderen: OREGON »