Mavi-Banner

Gönderen Konu: Pozitif negatif ilişki  (Okunma sayısı 1680 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aedra

• Yeni Üye
  • *
Pozitif negatif ilişki
« : Aralık 11, 2016, 06:15:20 ÖS »
Arkadaşlar merhaba öncelikle konuyu doğru yere açıp açmadığımdan emin değilim eğer yanlışlık varsa şimdiden özür dilerim.
Öncelikle sayfayı devamlı takip ediyorum ve iyi ki bu tarz bir sayfa var diyorum kendi kendime. Sormak istediğim bazı konular var ben ve partnerım yaklasık 1.5 yıldır ilişki içerisindeyiz partnerimin hiv poz. oldugunu yaklasık 7 8 ay once öğrendik. Daha öncesinde 1 2 kere korunmasız ilişkimiz olmuştu öğrendikten sonra düzenli olarak test yaptırdım ve çok şükür ben negatif çıktım, özellikle partnerım bulaş riski olmaması konusunda benden 10 kat daha fazla özen gösteriyor. Merak ettigim konu şu
1. Partnerim pasif biri cinsel ilişki sırasında kondom mutlaka kullanıyoruz ama o bana oral sex yaparken kondom takmıyorum bu sekılde yanı partnerım alıcı konumdayken herhangi bir bulaş söz konusu olabılır mi?
2.Bulas yolu normal sartlarda zor oluyor dış ortamda kısa sürede yok oluyor ama bir kere okudugum bir yerde ortak wc kullanımında sıkıntı olabilir demişlerdi ortak wc kullanımı sıkıntı yaratır mı?
3.Aranızda pozitif negatif ilişki yasayan ciftler var mı ilişkilerde nelere dikkat ediyorlar nelere özen gösterilmeli?
4.Partnerımin çalıstıgı kurum dolayısyla bu durumu gizlemesi gerekiyor ama belli aralıklarla zaman zaman hcv hıv hbs ve dıger bulasıcı hastalıkların olup olmadıgına dair test yapılıyor veya kendileri yaptırıp teslim ediyorlar. Partnerim doktoruyla konuşursa hıv testini negatif olarak teslim alabilir mi?
5.Bu konuda cok bir bilgim yok ama hıv rna da negatifmiş ve cd4leri yüksek değerdeymis doktor boyle devam ederse 6 ayda bir kontrole çağrıcağını söyledi bu rna da negatif olması cd4lerın yuksek olması tam olarak ne işe yarıyor neden önemli?
Zaman ayırıp cevap veren herkese şimdiden teşekkürler :)

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
Ynt: Pozitif negatif ilişk
« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2016, 06:31:15 ÖS »
Hiç rna negatifse bulaş riski yok denecek kadar az(ağzında kan var öpüştünüz bunda risk var) yani kanın kana karişması yada spermin sperme direkt teması gibi konular olmadıkça risk yok , ortak wc kullanımında da risk falan yok , oral sette de risk yok hiç rna negatif

Kurumun testine beraber gidin kan grubunuz aynıysa onun yerine sen kan ver

Hiv rna kanın miligramında bulunan hiv  virüs miktarı anlamına gelir bunun negatif olması. Kanda virüs 50 kopya altı olup ilacın işe yaradıgImı ve virüsün. Bireye zarar vermediği anlamına gelir. Ve. Tedavi gayet başarılı şekilde işe yarıyor denektir

Pozitif ve negatif. Partnerler ilişkide kondom kullandıkça bir risk yok delmektir ve gayet güzel yaşamlarına devam edebilirler
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Pozitif negatif ilişki
« Yanıtla #2 : Aralık 11, 2016, 06:33:37 ÖS »
Partnerin ilacına tedavisine uygun davranıyorsa rna sı negatifse bulaş riski oldukça düşük zaten. Pasif olduğu için daha da düşük.

1-oral seks zaten hiv için düşük riskli bir durum. Partnerin pasifse yani ağzını o kullanıyorsa, ağzında kanama, yara, aft, apse vs yoksa sana o şekilde hiv bulaştırma riski yok denecek kadar azdır. Rna negatifse zaten yoka yakındır. Oral sekste kondom kullanıp kullanmamak sizin kararınız, ağzını kullanan o ise ben pek risk görmüyorum.

2-nerede okumuştun ortak wc kullanımının sıkıntı yaratabileceğini? Öyle bir şey yok. Hiv için bulaşıcı sıvılar kan, sperm, anal ve vajinal salgılar. Partnerinin bu sıvıları vücudunun içine girerse risk olabilir. Aynı tuvaleti ve klozeti kullanırsanız, partnerin klozeti sperm ve kan içinde bırakmadıkça ne gibi risk olabilir ki? Deri temasıyla, ısıttığı yere sıcağına oturmakla vs hiv geçmez.

3-ben pozitifim, partnerim negatif. En önemli şey:İlacımı hiç aksatmıyorum, rna negatif gidiyor bu hem benim sağlığımı koruyor hem partnerime bulaşı engelliyor. Kendi spermimin kanımın ona değmemesine özen gösteriyorum. Cinsel ilişkide her zaman kondom kullanıyoruz. Senede bir ona da hiv testi yaptırıyorum, bu sene yeni oldu çok şükür sorunsuzdu zaten öyle olmasını bekliyorduk çünkü dikkatliyiz.

4-hayır doktorun yalancı olarak negatiftir bu diye test sonucu veremez. Evrakta sahteciliğe girer. Ama çalışmasına engel bir durum yoktur diye rapor imzalayıp verebilir.

5-hiv'in olayı şu: kanımızdaki cd4 hücrelerimize saldırıyor, onları öldürerek çoğalmaya devam ediyor. İlaçla engellenmezse cd4leri azaltıyor, bitiriyor. cd4ler yaşamamız için çok önemli bağışıklık hücrelermiz, bizi normal hastalıklardan mikroplardan koruyorlar. Cd4ler olmasa en basit nezle bile kişiyi öldürebilir. Yani aslında hiv insanı öldürmüyor sadece bütün savunmasını yok ediyor. Ölüm ondan sonra en basit mikroplardan kaynaklanıyor.

Kandaki hiv oranına rna ile bakılıyor. Kabaca rna değeri bir damla kandaki canlı/çoğalan hiv sayısı. Tedavi almamışlarda genelde binleri hatta yüzbinleri buluyor benim rna 130bindi yani bir damla kanımda kabaca 130bin hiv vardı!

Rna dediğim gibi kanındaki serbest çoğalan hiv oranı. İlaç sayesinde rna negatifse artık kanında hiv çoğalmıyor demek. Yani bir damla kanındaki hiv sayısı cihazın ölçemeyeceği kadar düşük. (50 veya 25 altı genelde) Yani ona zarar veremiyor. Bulaşıcılığı da çok çok çok az (bazı drlar rna negatif kişiler bulaştırmaz bile diyor-ama çok düşük ihtimale karşı kondom kullanmak gene de iyi)

Ama hiv her zaman onun vücudunda olacak depo hücrelerinde. İlaç bu depolara dokunamıyor. İlacını aksatır veya bırakırsa hiv bu depolardan kana çıkarak, rna yükselecek, binleri yüzbinleri bulacak, yani hiv tekrar kontrolsüzce çoğalıp ona zarar vermeye başlayacak, üstelik bu sefer ilaçlara dirençli olabilecek yani ilaçlar işe yaramayabilecek!!! Bunun için İLACINI ASLA AKSATMAMASI GEREKİYOR!

Cd4 bağışıklık hücrelerimiz, hiv bunları yok ediyor, azaltıyor. 200'ün altına düşünce cd4ler, AIDS tablosu oluyor, bünye bütün mikroplara, hastalıklara, kanserlere açık oluyor. Tedavi edilmezse bu durum en basit hastalıktan bile ölüme sebep oluyor.

Başarılı ve devamlı ilaç tedavisi hiv'i bastırıyor, kanımızda rna negatif oluyor yani hiv çoğalamıyor, cd4lerimize zarar veremiyor, bu sayede cd4lerimiz yükselip normal oluyor sağlıklı oluyoruz biz de her normal insan gibi.
Yani rna negatif, cd4 yüksek demek işler SÜPER gidiyor demek, ilaca aynen devam edildikçe normal bir yaşam sürebilir kişi demek.

« Son Düzenleme: Aralık 11, 2016, 06:39:50 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 11, 2016, 06:42:08 ÖS »
Merhaba:) Partnerinin ağzında açık yara varsa ya da diş kanaması varsa bulaş riski var diye biliyorum ben. Risk açısından anal ve vajinal birleşmeden daha az bir risk olsa da korunmak önemli.

Ortak tuvalet kullanımında pek sıkıntı olabileceğini düşünmüyorum, partnerinizin vücut sıvılarıyla (kan, sperm, zevk suyu gibi) temas olmadıktan sonra. Ortak jilet, diş fırçası, tırnak makası kullanılması pek önerilmez bu arada.

Tabii ki her zaman korunmak önemli, ön sevişme de dahil. (Diş kanamalarını hesaba katıyorum biraz.) Mutlaka kayganlaştırıcı kullanın ve kullanacağınız kayganlaştırıcının su bazlı olmasına dikkat edin. (Zeytinyağı, vazelin vb. kullanmayın.) Seks sonrasında spermin prezervatiften taşmamasına dikkat edin.

HIV RNA'nın negatif olması, virüsün baskılandığı ve artık partnerine zarar veremeyecek olduğu anlamına geliyor. Partnerinin kanında saptanamayacak kadar az (50 kopyanın altında) HIV var yani:) CD4 ise bağışıklık sistemimizin önemli bir üyesi, HIV'in yerleştiği hücrelerimiz. Bundan sende de var, herkeste var. Ne kadar yüksek olursa bağışıklığımız o kadar kuvvetli, denir. Doktorun partnerini 6 ayda bir çağırması, partnerinin durumunun iyi olduğunun göstergesi.

aedra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 11, 2016, 06:47:51 ÖS »
Cevaplarınız için teşekkürler zaten ilaç kullanımı konusunda kendisi çok dikkatli çoğunlukla yarım saat bile geçmeden aynı saate alıyor alkol ve sigara kullanmıyor ayrıca beslenmesine de dikkat ediyor cd4 de 1050'ydi en son o zaman çok şükür her şey yolunda gidiyor

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Aralık 11, 2016, 10:44:13 ÖS »
Maşallah. Eğer 1050 ise şu an partnerinin cd4leri senin cd4 lerinden bile yüksek olablir :)
Aynen yaptıklarını yapmaya devam etsin
Anal ilişkide mutlaka kondom kullanın.
İstersen senede bir ücretsiz antihiv testi olabilirsin, negatif çıktığını gördükçe için daha rahatlayacaktır. Ben sevgilime her sene yaptırmayı planlıyorum.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.