Mavi-Banner

Gönderen Konu: 1 Aralık 2016 Türkiye HIV İstatistikleri  (Okunma sayısı 2184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selanik34

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: 1 Aralık 2016 Türkiye HIV İstatistikleri
« Yanıtla #15 : Aralık 08, 2016, 04:54:47 ÖS »
rakamlar konusunda çok abartmayalım arkadaşlar.
Hiv konferanslarında satır aralarında kalır ama ben dikkat ettim, otoriteler hiv bulaşının yüksek oranda olup hiv tanısının düşük sayılarda kaldığı gelişmemiş ülkeler de bile ( ki buna Türkiye!yi dahil etmek ayrı bir tartışma konusu) gerçek rakamların kayıtlı kişi sayısının 10 katı olduğu görüşünde hemfikirler.
Bu tezden varsayımla, Türkiye'de rakam 140.000'in üzerinde olamaz.Yine dediğim gibi nüfusa oran binde 1,8
Biz bu forumda , sürekli aynı konuları konuştuğumuz için psikolojik olarak  ve günden güne yeni tanı eklendiği için mi acaba gözümüz korkuyor, ve pozitif tanı sayısında abartılı bir artış öngörüyoruz ya da rakamlar bizi ikna etmiyor gerçek olduğuna ?

bu forumda genel olarak hiv konuşulduğu için ve pozitif birçok arkadaşımız olduğu için öyle geliyor. forumu birkaç hafta takip eden biri için sıradanlaşır bu durum. ve "herkes hiv+ olabilir, bunda garip olan bir şey yok" şeklinde bir bakış açısı kazanılır.

kuluçka süresi senelerce süren bir virüs ve kendisine özgü belirtisi yok. aktif cinsel hayatı olan çoğu arkadaşım korunmasız ilişkiye giriyor, konusunu açtığımda hepsi bana bir şey olmaz kafasında. fobi yaparlar veya test olup tanı alırlar diye akıllarına şüphe de düşüremiyorum. çünkü çok üzülecekler. ve hemen hepsi aids=ölüm mantığıyla yaklaşıyor olaya.

daha kötüsü, bi arkadaşım bu konuda "ilişkiye girdiğin kadın pis değilse, kötü kokmuyorsa, seks işçisi değilse veya ilişkiden önce yıkandıysa (!?'!+&) sorun yok" demişti. bi başkası hala sadece eşcinsellerde göründüğünü iddia etmişti. tümündeki tek ortak düşünce ise "onca kişi arasından beni bulmaz" oldu.

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Aralık 08, 2016, 08:13:27 ÖS »
Sn Tween ; Haklısınız   fakat  şöyle bir gerçek var. Uluslararası  konferanslarda ve bilimsel toplantılarda  ( tıp bilimi için örnekleyeceğim) hastalık önleme ve tanılama ve de önlemeye  yani koruyucu hekimlik kriterleri de belirlenir. Herhangi bir enfeksiyonun yayılımı ve  belirlenmesi için kurallar ve prensipler belirlenir ve bilimi uluslararası standartlarda takip etmek isteyen tıp çalışanları ve sağlık kurumları bunu uygularlar. CDC kriterleri denilen kanun ve kurallar bunlar işte. Buraya kadar güzel. Dünya standartlarında yol alalım.  Sorun bu kuralların altına imza atmak değil. Her kural ve kanunun  bir de insanınıza göre uygulanabilirliği çıkıyor ortaya. Bu merkezler genelde Abd de. İşte sorun burada... Bizde dini bakış açısı var, gelenek var, batıl inanç var. Prezervatif kullanın diye kapı kapı gezen sağlık çalışanlarına ( halk sağlığı için saha çalışması) küfreden insanlar oldu bu ülkede. Hatta dövmeye kalkanlar...Saçma ya da günah bulanlarla dolu bu ülke. Dua eden herkesi Yaradan koruyor a inanıyorlar. Bir tık bir adım öne çıkıp  bizim bireylerin bu işe soyunması gerekiyor. Bu siteye bu nedenle çok büyük saygı duyuyorum . Burada emeği geçen arkadaşlar bana ne bu milletten demiyorlar dememişler  nasıl saygı duymam nasıl sevmem burada emek veren  insanları. Devletin yapamadığı yapılıyor burada. Aktif bir eğitim platformu. Canlı ve birebir. Zaman ayırıyorlar  hiç bir karşılık beklemeden. Enerjilerini ayırıyorlar. Bencil değiller  başkalarının hayatlarını güzelleştirmeye ve  pozitif olmamaları için ellerinden geleni yapıyorlar. Aslında bize ne diyebilirler fakat DEMİYORLAR  İŞTE BÜYÜK İNSANLIK BURADA BAŞLIYOR. SAYGI İLE SELAMLIYORUM SİZLERİ GÜZEL İNSANLAR.....Önce önyargıyı  yıkacağız  . İnsanımızın kafasına göre , psikolojisine göre bir program üretllerek bu kurallar uygulanabilir ancak. Akdeniz insanıyız biz. İnsanına göre  kuralları belirle  fakat  bilimin ana kurallarından uzaklaşmadan. Sağlıcakla kalınız

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Aralık 09, 2016, 03:15:21 ÖÖ »
Cinsel eğitim verilmediği, HIV ile ilgili sosyal sorumluluk kampanyaları çoğalmadığı, kondom kullanımının önemi anlatılmadıkça ilerleme kaydedemeyiz.

bu işin iki ayağı var. Tanı alındıktan sonra tedavide sıkıntı yaşamayan bir ülkeyiz ve bu yeni vakaları biraz frenliyor ama kondom kullanılmaması, bilgisizlik ve önyargılar nedeniyle insanlar korunmuyor, test olmuyor.

"siz tanı alın, ben tanıdan sonra sizin sağlığınızı korurum" yeterli bir yaklaşım değildir. kamuoyunda bir bilinç yaratıp, insanların enfekte olmasını engellemek, enfekte olan veya şüphesi olan insanları test olmaya yöneltmek ve tanı alan insanlara en yüksek standartlarda sağlık hizmeti sunmak tam anlamıyla verimli olabilir ancak.
Dünyayı güzellik kurtaracak!

inadına yaşamak

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Aralık 13, 2016, 11:05:05 ÖS »
Türkiye'de ilk defa ilk 15.000'e girdiğim tek alan :)

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #19 : Aralık 13, 2016, 11:27:04 ÖS »
Türkiye'de ilk defa ilk 15.000'e girdiğim tek alan :)
[/quote

Hih sen 15000'e girmisin ben 10.000 deyim 8)
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .