Mavi-Banner

Gönderen Konu: Merhaba arkadaşlar bende yeni hiv+ olarak aranıza katılıyorum.  (Okunma sayısı 2560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yeni hayat

• Katılımcı Üye
  • *
Öncelikle hepinize merhaba bu siteyi yeni keşfettim. Ve sadece benim hiv+ olmadığımı farkettim... tanıyı geçen hafta büyük bir şokla öğrendim. Hayatım bir anda nasıl değişti anlamadım... yaptırdığım rutin testlerde hiv+ olduğumu öğrendim... öğrendiğim gün okadar çok ağladım ki ne yapacağımı şaşırdım..başımdan aşağıya kaynar sular döküldü vücudum hissizleşti sanki o gün herşey bitti zannettim... travmanın şokuyla 2. Gün iş yerime nasıl gittim nasıl çalıştım hatırlamıyorum bile kafamda bitmeyen sorular aileme nasıl söyleyeceğim nasıl yaşayacağım kirli internet ortamında sürekli araştırmalar ve bu hastalığa yakalanmamış insanların saçma yorumları beni tamamiyle mahvetti. Buna inanmayıp gittiğim başka bir hastanede yine aynı sonuçları almış oldum ve doğrulama testimde aynı sonucu göstermiş oldu pozitif yaşam derneği merkezini ağlaya**k aradım ve bugün hiv+ olduğumu öğrendim dedim ve benimle okadar güzel konuştular ki bunun kronik bir hastalık olduğunu ve bu hastalıkla 18 yıldır düzenli ilaç kullanımı ile daha sağlıklı ve daha mutlu yaşadıklarını kendime iyi bakarak pozitif düşünerek hayata daha iyi tutunacağımı söylediler yakında derneğede gideceğim. Yarın üniversiteye gideceğim prof. Randevu aldık nasıl bir yol izleyeceğiz şuan için bilmiyorum. Ayrıca söylemeyi unuttum viral yüküm 300 imiş bu kronik rahatsızlık ile ilgili ataştırmalarımı yapıyorum ama yarın doktora kafamda olan soruları soracağım. Arkadaşlar bana tecrübelerinizi anlatır mısınız lütfen neler yapıyorsunuz nasıl besleniyorsunuz bu arada ben sigarada kullanıyorum öğrendiğimden beri daha az içiyorum ama sigarayıda bırakacağım. Şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar arkadaşlar

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
Ynt: Merhaba arkadaşlar bende yeni hiv+ olarak aranıza katılıyorum.
« Yanıtla #1 : Ekim 31, 2016, 11:28:38 ÖS »
keşke gelmeseydin aramıza , ama  geldin artık  napalım   ;)

korkma @Mavera  ve ben aynı zaman  diliminde  ve aynı  yıl  tanı aldık o zamanlar  bu  forumun  daha  eski  ve  daha  kıdemli üyelerin bulunduğu  bir  site  vardı, sudan çıkmış balık  gibi salya sümük  ağlamaktan  gözlerim  şişik bir  vaziyette  o zaman  o siteyi bularak  ve  birazda artık  fazla  ömrüm  kalmadı  diyerek  hayat  hikayemi  yazmıştım  ;D ;D ;D ;D

sonra  o kadar  çok okunmuştu ki, hatta  foorumun  yöneticisini bile  ağlatmıştım  :P

zaman  o kadar  çabuk  geçiyor ki......

ilk başta  hastalığımı  inkar  safhasından  çıkarak  kabullenme safhasına  geçiş  yaptım, sonra  dernekle  iletişime  gecerek  akran danışmanlığı  aldım.Tüm  bunlardan  sonra  kendimi  hazır  hissetigim  anda  en  yakınımmda  olan  eğitim  ve araştırma  hastanesine  giderek  dosyamı açtırdım.Ama  kendimi o ilk  hastaneye  gittigim gün  kirli, pis, iğrenç hissediyoror adeta kendimle  kendimi çekiştiriyordum. ;D

sonra  gel zaman  git zaman @ mavera ile  dernek  toplantılarına  iştirak  ettik, mavera sonradan sevgili  yapıp  bizleri  unuttu  (ALLAH  HERKESE ÇİRKİN  ŞANSI  VERSİN ) ;D ;D ;D ;D ;D ;D

DEMEM  O Kİ  birkaç ay sonra  2 senelik  pozitif olacagız.HAYAT  YAŞAM TARZIMIZ  hersey  normale  döndü EN SON  ölçümlerde cd4 sayım 1300 geldi, ilaçlarımız çok etkin  ve  çok  güzel  aksatmadıgın  ve gününde aldıgın sürece  eski yasantından ve saglııgndan ödün  vemredigini sende zamanla göreceksin.
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ekim 31, 2016, 11:34:43 ÖS »
Öncelikle  beslenme  knusunda herkesin alışkanlığı  ve  bünyesi  farklı, kocakarı ilaçlarından  uzak dur, yok çörekotu  yağı  yok  probolis  bilmem  ne  bağışıklığı  güçlendiriyor  falan  ben  denedim  bir  fayda  görmedim.Ayrıca  kullandııgmız ilaçalrımız karaciger  ve  böbrekleri  biraz  yoruyor  bundan dolayı  artık  hasta olursan  bile antibiyotik  kullanmak  yerine dogal  yolla  atllatmayuı ögrenmelisin.

beslenme  konusunda  haftada 1 tavuk  1- et 1 balık  ve  baklagilleri yemen  iyi  olacaktır.

İÇKİ MÜMkünse  tamemen  sigara da kademeli olarak  hyatımızdan  çıkmalı ki ,bagısıklık  düştügü anda  fırsatçı enfeksiyonlara  kapı  açmayalım
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Ekim 31, 2016, 11:39:05 ÖS »
300 viral  yük iki durumu ve  olasılığı  işaret eder  ye virüsü  çook  yeni almışsın yada  virüsle  çok  önceden  haşır neşir olmuşsun  bağışıklıgın  duraksama  dönemine  geçmiş

bunun   ögrenilmesi için alınacak  kan  tahlilinde  cd4 sayına  bakılması  gerekiyor  deger aralığı  500-1500 arası  bir degerdir. Benim ilk  tanımda 478 sonra 680-780-900-1300 geldi bizim için 500 üzeri  tüm rakamlar mükemmel  kabul edilir ve ilaç kullanımından sonra  hiv rna kanında ki virüs yükün 50 altına  düştügü an saptanamz  kabul edilecek ve virüs  sana  zarar  veremeycek  uyku moduna  geçecek

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ekim 31, 2016, 11:46:54 ÖS »
Hoşgeldin @Yeni hayat
Öncelikle tanı aldığın için üzüldüm. Keşke olmasaydı. Ama oldu. Zamanı tersine çeviremiyoruz. Bilmen gereken önemli noktalar var. Öncelikle bunları çok iyi öğren.
1- hivden ölmeyeceksin
2- yalnız değilsin
3- bu belirli bir kesimin hastalığı değildir.
Aslında sitedeki başlıkları okursan hayat hikayelerimizi bulabilirsin. Hepimiz farklı başlıklar altında yazdık nasıl bulaş olduğunu.
Sakın korkma ve unutma hivle 30 küsür senedir yaşayan insanlar var. Ve gayet sağlıklılar.
Ben hiç olmadığım kadar sağlıklıyım. Hivden önce depresif, deli gibi sigara içen, Mutsuz ve karamsar biriyken hivden sonra spor yapan, sağlıklı beslenen birine dönüştüm. Yani herşey o kadar kötü değil. Bazı alışkanlıklar kazanman gerekiyor. Nedir bunlar bol bol el yıkamak, düzenli beslenmek, spor yapmak, sigarayı ve alkolü bırakmak, saatinde ilacını almak Vs. Ve hayata mutlu bakmak.
Geçen hafta aldığın tanı hiv değil de pankreas kanseri olsaydı gerçekten şunu söylerdim dostum bu hayatta ne yapmak istersen yap ama hiv olduğunda şunu söylerim sorumluca hareket et. Neden? Çünkü pankreas kanseri tanısı aldığında tedavi olabileceğin bir ilaç yok, ve beklenen yaşam süren maksimum 2 sene. Hiv böyle değil. Seninle yaşayan ve kontrol altına alınan bir virüs. Normal yaşam süreni yaşıyorsun ve hatta ne biliyor musun? 3 ayda bir zoraki kontrol olduğun için en ufak bir anormalliği en başında tespit ediyorlar. Aslında sürekli mini bir Check up tan geçiyorsun. Daha özenli yaşıyorsun. Bazı şeylerin değerini biliyorsun.
İş meselesine gelelim. Söyleme. Kimseye söyleme. Gerçekten insanlar boşboğazlık yapabilir. İlacını gizli al. Kimseye bişey açıklamak zorunda değilsin. Biriyle dertleşmek istersen biz seni dinleriz merak etme. Aile mevzusu sana kalmış. Ben anneme söyledim. Ve ilkokul mezunu annem müthiş olgunlukla karşıladı. Aile desteği çok iyi olur. Sadece iyi düşün böyle bir karar alırken. Yine de acele etme. Biraz daha düşün. Sormak istediğin herşeyi sor. Gerçekten istediğin kadar cevap veririz. Biz senin sanal da olsa kader birliği yaptığın arkadaşların olduk. Tekrar aramıza hoşgeldin

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
« Yanıtla #5 : Kasım 01, 2016, 12:15:53 ÖÖ »
İnternet ortamında en doğru adrestesin.burada hemen hemen her konuda bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşlar var,aklına takılan hertürlü soruyu sorabilirsin.
Bu arada zaten doğru adımları atmışsın bile,yakın zamanda ilaç tedavinde başladığında kendini hem psikolojik hemde biyolojik olarak çok çok daha iyi hissedeceksin.sağlıklı günler dilerim.
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Kasım 01, 2016, 12:46:21 ÖÖ »
Hoşgeldin yenihayat 😊😊🙂😊

Kusey

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Kasım 01, 2016, 11:09:51 ÖÖ »
Hosgeldinn :)
Yalniz degilmisim demişsin ya, bilakis arkadasim, o kadar da fazlayiz ki! En son birileri turkiyede 20 bin hiv+ den bahsediyordu gecenlerde..

Bide arkadaslar su konuyu tartismak isterim, burada aramiza yeni gelenlere “cok uzuldum” tarzinda bir girizgah yapmak bizler icin dogru bir yaklasim mi?
Sanki cezaevine gelmis de biz de ona yatagini gosteriyormusuz gibi oluyor.

Ben forumda hiv+kose disindaki yerleri okumuyorum. Cunku muz yedim kaptim mi, 3 ay oldu gectimi gibi kaygilarim yok, direk konuya vakif insanlarin endiselerini ve bilgilerini paylasmak derdindeyim.
Yeni gelenler icin anlasilabilir bir elbette, hani “hepinizin basina gelmesi normal ama ben`im basima nasil gelir yaa” gibi bir hissiyat olabiliyor insanda, bu da kabulleniliyor tabi zamanla.

Benim onerim forumun diger taraflarinda degil ama bu hiv+kose sekmesinde yeni gelenleri kader mahkumu gibi degil, yeni bir hayat bicimine katilmis yeni bir dost olarak karsilamamizdir.
Belki bununla ilgili cogumuzun onay verecegi pozitif bir girizgah metni hazirlayip basa sabitleyebiliriz, ilk gelenlerin ilk olarak okumasi icin.

En nihayetinde yeni gelenleri kucaklamak kadar bizlerin de eskidikce guzel bir dil oturtabilmemiz onemli.

Yorumlarinizi bekliyorum

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 01, 2016, 02:09:02 ÖS »
Hosgeldinn :)
Yalniz degilmisim demişsin ya, bilakis arkadasim, o kadar da fazlayiz ki! En son birileri turkiyede 20 bin hiv+ den bahsediyordu gecenlerde..

Bide arkadaslar su konuyu tartismak isterim, burada aramiza yeni gelenlere “cok uzuldum” tarzinda bir girizgah yapmak bizler icin dogru bir yaklasim mi?
Sanki cezaevine gelmis de biz de ona yatagini gosteriyormusuz gibi oluyor.

Ben forumda hiv+kose disindaki yerleri okumuyorum. Cunku muz yedim kaptim mi, 3 ay oldu gectimi gibi kaygilarim yok, direk konuya vakif insanlarin endiselerini ve bilgilerini paylasmak derdindeyim.
Yeni gelenler icin anlasilabilir bir elbette, hani “hepinizin basina gelmesi normal ama ben`im basima nasil gelir yaa” gibi bir hissiyat olabiliyor insanda, bu da kabulleniliyor tabi zamanla.

Benim onerim forumun diger taraflarinda degil ama bu hiv+kose sekmesinde yeni gelenleri kader mahkumu gibi degil, yeni bir hayat bicimine katilmis yeni bir dost olarak karsilamamizdir.
Belki bununla ilgili cogumuzun onay verecegi pozitif bir girizgah metni hazirlayip basa sabitleyebiliriz, ilk gelenlerin ilk olarak okumasi icin.

En nihayetinde yeni gelenleri kucaklamak kadar bizlerin de eskidikce guzel bir dil oturtabilmemiz onemli.

Yorumlarinizi bekliyorum

@Kusey endişelerinde haklısın. Ben bu şekilde düşünmedim. Fikrine destek veriyorum. Belki bu fikrin öncüsü olarak bir taslak hazırlayabilirsen onun üzerinde fikir yürütelim.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Kasım 01, 2016, 03:31:16 ÖS »
hoşgeldinn :) herhalde her tanı alanın ilk motivasyon duraklarından biri burası olsa gerek. Seni anlayabiliyorum birçoğumuz aynı şeyi yaşadık tanı sürecinde, ben bu forumu keşfettiğimde çok mutlu olmuştum. İnsanın böyle bir durumda paylaşacağı pek kimsesi olmuyor. Bu yüzden burada güzel şeyler oluyor. Emeği geçen herkese aynı zamanda teşekkürler. @Yeni hayat zamanla alışacaksın, çok sıradan gelmeye başlayacak her şey. Zaman zaman zorlanabilirsin, duygusal çöküntülerin olabilir bu anlamda destek alman iyi olur. Yalnız ve yanlış değilsin. Güzel beslenip tedavini güzel bir şekilde devam ettirirsen eski hayatından bir farkı olmayacak.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Kasım 01, 2016, 04:46:53 ÖS »
Merhaba. Naber, nasılsın?

Tedaviye başlayınca zaten aslında sağlık açısından korkulacak hiç bir şey olmadığını görecek/anlayacaksın, ama ilk tanı alınca üzülüyor insan, hem de ne üzülüyor, hiç üzülmedim diyen yalancıdır. Bu da NORMAL.

Ama alışıyoruz. Başa çıkıyoruz. Yaşıyoruz.
Sen de aynısını yaparsın!

Tedaviler ilaçlar çok etkili, hiv'in vücudumıza zarar vermesini engelliyorlar, o konuda ilac aksatmadıkça sıkıntımız yok. Allah'ın izniyle.

Ruhumuzun, yaşam sevincimizin ölmemesi ise sadece bizim elimizde.

Aklına takılan her konuda soru sorabilirsin biz buradayız.

Nasıl yapıyoruz, ne besleniyoruz, vs
İLACIMIZI HİÇ AKSATMIYORUZ!
3 ayda bir doktorumuza gidip tahlillerimizi yaptırıyoruz ve ilacımızı yazdırıyoruz.
Bu.
Sağlıklı kalmak için en önemli şey bu.

Onun dışında olmamız gereken aşılarımız var onları doktorumuzun önerisiyle oluyoruz
Verem için ppd testi ve koruyucu tedavi var onu da aldım ben-verem hiv pozitiflerin en büyük düşmanı!

Yani bunlar dışında özel sihirli bir uygulama YOK (edit)
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2016, 07:10:51 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Kasım 02, 2016, 01:32:23 ÖÖ »
@Yeni hayat Merhaba:

Rumuzun hoşuma gitti.
Yeni hayatına hoşgeldin.

Senin bu Yeni hayatında hiç bir kötülüğün ve olumsuzlugun olmamasını diliyorum.
Kıdemli üyeler sana açıklama yapmış bize söyleyecek bir sey kalmamış.

Sadece bir seker, tansiyon hastası gibi günde bir ilac caktinmi bitmiştir is.
Bizler daima senin yanındayız.
Aklına bir sey takılırsa ne olur çekinmeden yaz, bizler buradayız.
Hosgeldin.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Kasım 02, 2016, 08:59:10 ÖÖ »
hoş geldin :)

olumsuzlukları bir kenara bırakırsak, her anının daha değerli olduğu yeni bir hayatın var artık.

bir kaç soruna cevap vereyim;

yaklaşık 3 yıldır pozitifim, sigarayı malesef bırakamıyorum ancak hayatımdan şekeri çıkardım, hazır yiyecekleri tüketmeyi en aza indirdim ve vücudumun günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik beslenmeye başladım.

ilk ilacını alana kadar yaşayacağın süreç en yoğun süreç ancak bu sürece kendin ve hayatın için doğru şeyi yaptığını düşünerek bakarsan bunun sana iyi bir etkisi olacak ve yük gelmeyecektir. bu süreçte direnç testin, akciğer testlerin, kan testlerin, ppd testin vs. yapılacak. yani bir check-up yapılacak ve varsa tüm sağlık sorunların tespit edilerek bunların çözülmesi sağlanacak ki buna HIV de dahil.

ilaçlarına başladığında tedavine ciddiyetle yaklaşır ve yapman gerekeni yapıp ilaçlarına sadık olursan HIV'i taşımakla beraber durdurmuş olacaksın ve artık sana zarar veremeyecek.

ilk zamanlar inişli çıkışlı bir ruh halin olabilir, zorlanabilirsin ama bir kaç sene geçince gerçekten bu durum gün içinde aklına bile gelmeyecek.

sen de kafanı çok doldurmamaya bak. doktorunla görüş, tedavin için gerekeni yap ve vakit kaybetmeden başla.

adım adım gideceğiz :) her adımında bizler buradayız, aklına takılan her şeyi sorabilirsin. HIV ile yaşayan, bu konuda bilgili ve sana yardım etmek isteyen güzel insanların arasındasın.

Dünyayı güzellik kurtaracak!

Yeni hayat

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Kasım 02, 2016, 10:50:30 ÖS »
Bugün hastanedeydim bir sürü tetkikler yapıldı hayatımda olumsuz düşündüğüm herşeyi bir köşeye bıraktım bi 15 gün sonra tüm sonuçlarım çıkacakmış doktor ondan sonra ilaç tedavisine başlayacakmış mutluyum umutluyum hayata dair daha iyi düşünüyorum ilk öğrendiğim zaman ki ruh halim yok ama hayat ne gariptir ki bi taşın arasından çıkan bir bitkiyi görmüyor iken artık taşın arasından çıkan bir bitkiyi bile görebiliyorum allaha verdiği sıkıntılara hamd olsun bunun ilaçlarla tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu biliyorum bana bugün doktor dediki aslında bakacak olursan bizden çok çok daha sağlıklı olacaksın çünkü 3 ayda bir tahlillerin yapılacak dedi ve defalarca tekrarladı vakit saatin gelmediği sürece bu hastalıktan ölmeyeceksin dedi.doktorum cidden beni çok güzel bir şekilde aydınlattı daha çok yolun başındayım zamanla elde ettiğim bilgileride sizlerle paylaşıyor olacağım.ve bunu okuyacak yeni arkadaşlarada söylüyorum ben teşhisi yeni aldım ama HİV öldürmüyor sadece düzenli kullanmamız gereken ilaçlarımız var kronik bir hastalık olarak seyrediyor allahım hepimize tez zamanda şifamızı versin hepimiz için dua ediyorum

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Kasım 03, 2016, 07:42:00 ÖÖ »
Helal olsun doktoruna
Gerçekten bu işi biliyor ve ilgili gözüküyor
Bir de ppd testini ve aşılarını unutmazsa benim gözümde on numara beş yıldız dr olacak
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.